Recenze CA36C

22. 03. 2005

Jedna z nejočekávanějších zbraní poslední doby. Proč CA vybrala G36 jako další zbraň, kterou bude vyrábět? To je jasné - tato zbraň má hodně příznivců, především v řadách airsoftových jednotek simulujících Bundeswehr...

img

Historie H&K G36

V 60.tých letech byl v západním Německu zahájen vývoj nové netradiční zbraně. Jednalo se o zbraň známou jako G11. Měla oproti většině standardních zbraní hodně zvláštností. Například beznábojnicové střelivo, ráži střeliva (4.75 mm), ale hlavně samotnou konstrukci. Vývoj G11 byl ukončen v roce 1980 a zavedení do výzbroje bylo na spadnutí, když došlo ke sjednocení Německa. Díky tomu nezbyli finance na nákup a zavedení této zbraně.

Ovšem potřeba nové zbraně u Bundeswehru přetrvala. V první polovině 90.tých let, bylo vypsáno výběrové řízení na novou zbraň. Ze všech zúčastněných zbraní zvítězila zbraň s označením Projekt 50, firmy Heckler und Koch. Potom co byla vybrána, jako nástupce dosavadních G3, byla přejmenována na G36 (Gewehr 36). První sériový kus byl vyroben v roce 1995 a zavedení proběhlo o rok později.

Varianty H&K G36

G36 (G36E) - nejdelší varianta, můžete se setkat i s přízviskem rifle. Je dlouhá 998 mm (resp. 758 mm se sklopenou pažbou) a je snadno k rozpoznání díky počtu otvorů v předpažbí, jejichž počet je šest na každé straně. Z této varianty vychází i kulomet s označením MG36.



G36K (G36KE) - kratší verze se čtyřmi otvory v předpažbí. Délka je 860 mm (resp. 715 mm). Jedná se o protějšek americké M4A1. Tato zbraň je kompromis mezi délkou zbraně a její přesností.



G36C - tato verze vnikla jako odpoveď na požadavky minimální délky a maximální účinnosti. Používá se především speciálními jednotkami, které jsou specializovány na CQB. G36C je dlouhá 720 mm (resp. 500 mm).



Verze G36 a G36K mají v rukojeti zabudovanou optiku. Nadní jde umístit kolimátor, navržený speciálně pro G36. G36C má místo této velké vystouplé rukojeti RIS lištu.

Krabice s CA36C a její obsah

Víko je laděno do modré barvy. Dominujícími prvky jsou nápis CA36C, ve stříbrné barvě a fotografie samotné CA36C. K samotné fotografii, musím říci, že je docela nešťastně zvolená. Zbraň je na ní trochu z úhlu, podle mě by byla lepší fotografie kolmo na zbraň. Celkově musím říci že víko krabice má hezčí TM a díky tomu, má u mě jedno malé bezvýznamné plus.

V krabici najdete zbraň, zásobních, vytěrák hlavně, manuál a pár prospektů. Přesto mě trochu chyběl katalog Classic Army. Taky jsem čekal takový ten špunt do hlavně, ale nic z toho se nekonalo. V krabici je jako u konkurenční Marui místo i pro taktickou rukojeť, která však není součástí balení.

První dojmy

První věc které si pravděpodobně všimnete, je to, že tělo je oproti zbrani od Marui mnohem matnější. I materiál zbraně je odlišný. Místo standardního ABS plastu je použito o něco pevnějších skelných vláken, jako u reálné předlohy.



Zbraň váži téměř 3 kg, ale je výborně vyvážená a tak je držení velice příjemné. CA36C působí velice kompaktně, zároveň však mohutně a pevně. Nikde nic nevrže, nehýbe se nebo se nevikle. Zkrátka máte pocit, že si nechá líbit opravdu hodně.

Popis zbraně

Začněme od pažby. Ta se dá sklopit na pravou stranu těla. Je vyrobena, jako zbytek zbraně, ze skelných vláken. Pažba je ukončená gumovou patku. Ta by mohla být lépe přidělána k pažbě, protože se nepatrně hýbe, ale rozhodně nejde o nic strašného. Pažbu ve sklopené poloze zajistíme tak, že ji zaklapneme za malý výstupek za okénkem pro výhoz nábojnic. Výstupek má u ostré zbraně, ještě jednu funkci. Brání tomu, aby střelec "levák", nedostal vystřelenou nábojnicí do obličeje. Abyste pažbu vrátili do původní polohy, musíte vyvinou trochu síly. Až se výstupek trochu obrousí půjde to samo, ale je možné že pažba již nebude sklopená moc držet.

Tím se dostáváme k tělu zbraně. Vzhledem k tomu, že tělo je vyrobeno ze skelných vláken jako pažba, tak nám zmizela jedna z deviz zbraní M15 od CA - jedinečné sériové číslo. To je teď u každé zbraně stejné. Na levé straně těla jsou nápisy: "Warning refer to instruction manual", "Electric Air Gun", "Made in Hongkong", které trochu narušují ten pocit, že držíte v ruce opravdovou zbraň. Dále je tam znak CA s nápisem Classic Army a označení ráže zbraně 5.56mmx45 (ještě že tam není 6.00mm x6.00 :-) Nechybí ani sériové číslo 85-000029 02 05.



Pravé straně dominuje výhozné okénko. Za ním je umístěn již zmíněný výstupek. Pažbička není nijak anatomicky tvarována, má profil oválu který se směrem k tělu lehce zužuje. Lučík je dost rozměrný, takže i střelba v rukavicích je pohodlná.

Dále je tu předpažbí, ve kterém je uložena baterie. Bohužel se vejde jen baterie typu Mini 9,6V. V předpažbí jsou čtyři otvory, na každé straně dva.

Mířidla

Typ mířidel použitých u G36C, je jeden z nejlepších, jaké vůbec jsou. Vyrovnají se i otevřeným mířidlům typu AK. Zacílení trvá mnohem kratší čas, než s mířidly typu M16 nebo MP5.

Zadní mířidla jsou tvořena dvěma kovovými obdélníky a v každém je kruhový otvor. Jeden je kalibrován na vzdálenost 100/200 m, druhý na 300 m. Zadní mířidla jsou stranově a výškově seřiditelná. Já jsem si musel mířidla posunout nepatrně doleva, protože zbraň mi zanášela doprava, výška byla ok.



Muška je umístěna ve zkoseném válci. Právě díky tomuto válci, je míření tak rychlé. Stačí totiž umístit onen válec do kruhového mířidla a střílet. Jednoduché, rychlé a účinné. Zadní mířidla jsou navíc částečně chráněna asi 2 mm tlustými, ocelovými destičkami. Zkosený válec, který chrání mušku, je také kovový, díky tomu nehrozí poškození mušky, ani mířidel.

R.I.S.

Na předpažbí jsou přišroubovány, tři krátké ocelové R.I.S. lišty. Spodní je vhodná především na taktickou rukojeť. Boční pak pro svítilnu, či pro laser. Laser je ale v ČR zakázaný, takže ten tam raději nedávejte. Navíc pokud by jste použili nějaký výkonný, tak hrozí poškození zraku vašich spoluhráčů. Na airsoftových manévrech, nejsou zkrátka lasery vítány.

Spodní R.I.S. je přišroubována stejným šroubem, kterým je k předpažbí přišroubován úchyt na popruh. Horní R.I.S. lišta bohužel není z kovu, přesto vypadá velice pevně. Zároveň plní úlohu rukojeti.

Hop-Up

Nastavení hopu, se provádí trochu netradičně ozubeným válcem, stejně jako u G36C od Marui. Ten je umístěn v okénku pro výhoz nábojnic. To se otevírá páčkou, která je hned nad tělem a pod horní R.I.S. lištou. Páčku vyklopíte doleva či doprava a zatáhnete za ní. Nastavit hop tímto ozubeným válcem je mnohem jednodušším než ozubeným kolečkem nebo páčkou, jako u ostatních zbraní.

Baterie

Vkládá se do předpažbí. Nejdříve je třeba, vydělat čep, který je v horní části předpažbí u rukojeti (v otvoru drží daleko lépe než u zbraně od TM, kde se často ztrácel). Po jeho vydělaní, vysunete předpažbí dopředu. Potom uložíte baterii a předpažbí zase nasunete a čepem zajistíte.



Místa pro baterii moc není, navíc vám místo ještě ubírají kovové části za tlumičem výšlehu. Poprvé vám asi bude dělat správné vložení baterie trochu problémy, ale časem si zvyknete. Já používám akumulátor GP Mini 8,4V/1100 mAh. Na jedno nabití vystřílíte přibližně 1200 ran, což je při teplotách 0-5 stupňů, velice dobré. V létě by se to mohlo vyšplhat až na nějakých 2000 kuliček.



Kovové části

Kovová jsou mířidla, pojistka pažby, tlumič výšlehu, hlaveň, R.I.S. lišty, úchyt na popruh, celý díl pod předpažbím, čepy atd. Tlumič výšlehu vypadá opravdu hrozivě. Trochu připomíná tlumič výšlehu na M16A1VN (trojzubec).

Na fotografiích vypadají kovové části, jakoby narezle, ale nebojte se nejsou. Jenom foťák to tak vzal. Ke kovovým částem bych měl jedinou výtku. Některé z nich vypadají, jako už byli používány. Třeba je sedřen černý lak atd. Původně jsem si myslel že jsem dostal již používanou zbraň. Tak jsem zbraň pořádně zkontroloval, ale nikde na těle nebyl nejmenší škrábanec, výstupek za okénkem byl nepoškrábaný, komora pro zásobník byla také nepoužitá.



Zásobník

CA dává ke zbrani Točák na 470 BB. Ten je úplně stejný jako zásobník od Tokyo Marui. Je průhledný, takže můžete lehce zkontrolovat stav munice. Zásobník ale špatně podává při teplotách pod nulou, nepomůže ani silikonový olej, kterým radí prošplíchnout zásobník když nepodává.

Classic Army vyrábí i Tlačák na 50 BB. Stejně jako TM, ale narozdíl od ní, má jinou barvu imitace ostré munice. Barva je více žlutá. Právě Točák v základu považuji za velkou výhodu. Nejsem kropič, ale pokud by jste měli jen Tlačák na 50 BB, tak by jste si museli další zásobníky dokoupit. A cena Tlačáků se pohybuje kolem 1200 Kč. Myslím, že každý kdo si koupil G36C od Marui, si k ní dokoupil i jeden Točák.

Střelecké vlastnosti

Neliší se nijak od většiny ostatních AEG. Přestože má zbraň krátkou hlaveň, je docela přesná. Sice M16 to není, ale M4 nebo AK47 se vyrovná bez problémů. Díky 7 mm zesílenému mechaboxu v. III, by měla mít CA36C teoreticky o něco vyšší předpoklady pro upgrade, než její kolegině od TM.

Dostřel se pohybuje okolo 50 metrů, účinný dostřel je 35-40 metrů. Na vzdálenost 40 metrů, je již rozptyl kuliček větší, ale dávka vše vyřeší. Střelecky je CA36C téměř stejná jako G36C od Marui.

Upgrade

Pro upgrate CA36C, platí to samé jako pro ostatní zbraně CA. Tady se chci zabývat možností "vizuálního" upgratu, tedy možností předělat CA36C na verze K a E. Pokud vám vadí malá baterka a přitom chcete, aby zbraň měla stále stejnou délku, nabízí se použití širokého předpažbí. To má stejnou délku jako původní, jen je širší a vyšší. Pozná se snadno, má na každé straně čtyři otvory, jako G36K, ale narozdíl od ní je nemá za sebou, ale ve dvou rovinách po dvou.

Pro upgrade na verzi G36K, můžete koupit celý kit např od GRS. Bohužel rukojeť má v sobě jen imitaci optiky. Pokud by jste chtěli skutečnou optiku, pak se nabízí rukojeť od firmy G&P.

Pokud by se vám zachtělo spíše verze G36E, pak musíte koupit předpažbí od Classic Army + rukojeť, protože tu si musíte dokoupit zvlášť. Ještě bych chtěl upozornit, že verze G36K a G36E mají delší pažbu než G36C. Proto vypadá hodně konverzí tak podivně.



Dále se nabízí překopat CA36C na SL-9, což je odstřelovací puška typu G36, v reálu střílející jen jednotlivými ranami. Kit Sl-9 stojí poměrně dost, neboť po instalaci vám zůstanou ve zbrani jen vnitřnosti a pár vnějších dílů. Já osobně chci svou CA36C překopat na G36E.

Závěr

CA36C je mnohem lepší volbou než G36C od konkurence. Střelecky jsou na tom sice téměř stejně, ale pro Classic Army hovoří Točák v základu, zesílené vnitřnosti a dvě R.I.S. lišty navíc. Zbraň je navíc perfektně zpracována, jsou zachovány všechny rozměry a detaily reálné G36C, včetně matného vzhledu těla.

Pokud tedy netoužíte po metrovém AEG, které překopete na sniperku (i když i to se dá z G36C udělat) a zbraň se vám alespoň trochu líbí a nejste zarytý Maruista, tak běžte do ní, nebudete litovat.

eR_Skaarj

Komentáře

11.10.2007 Re: tarminiatur

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Upgrade M120 zvladaji zbrane CA v 99% bez problemu se zakladnimi dily.

10.10.2007

tarminiaturtarminiatur
odporucate vymenit este nieco okrem pruziny vo vnutri tela ? trn, piest alebo koliecka ... ? alebo to vsetko zvladne povodny mechac ?

10.10.2007 Re: tarminiatur

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
9,6V/1300 mAh a vystrlite s ni 1000-1500 BB.

09.10.2007

tarminiaturtarminiatur
zaujimalo by ma aku najvecsiu baterku tam mozem vopchat bez vymeny predpazbia a ci utiahne M120 a kolko guli sa priblizne bude dat vystrielat, vopred diky

01.04.2005

UPIRUPIR
Nasel jsem to i ve VASI recenzi na SIG 552, cili zrejme nejake zkusenosti s lamanim pazeb tady jsou: "... Sklopná pažba je daleko lépe zpracována než u předešlých Sigů a nehrozí náhlé lámání a praskání v ohybu pažby..."

01.04.2005

UPIRUPIR
TOMIK: Takze to si ty ten nestastnik, co som sa s nim rozpraval o tych zlomenych pazbach a potom ju zlomil behom akcie? Uz som v obraze :) Uprimnu sustrast. Podla mna tak velky a tazky kus plastu asi nicim korektne nezlepis, kedze su tam dost silne tlaky pri hre. Asi len skusit objednat novu ako nahradny diel. Tokyo Marui to mam myslim z ineho plastu, ale viem urcite, ze na mojom SIGu bola taka nejaka prupovidka, ze je oproti predchadzajucim modelom pouzity novy plast, robustnejsi a odolnejsi voci zlomeniu. Takze mozno aj tam boli nejake skusenosti s lamanim. AIRSOFTGUNS: No na Slovensku viem asi o troch, tusim vsetky boli CLASSIC ARMY, mozno jedna TM, ale to uz fakt len hadam. Nijako som po tom nepatral, bral som to ako fakt. Ale na vlastne oci som videl zlomenu pazbu behom akcie na CA36C dvakrat.

31.03.2005 RE: UPIR

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Zlomena pazba? To jsme u nas v CR snad jeste nemeli...

31.03.2005

tomik99tomik99
No ved to som bol ja UPIR co ju tam v handlovej zlomil. Prave to riesim na servisnom kanali na WARGAMES.SK Porad co s nou. To sa tyka aj tunajsich. Ako zlepit pazbu a hlavne cim ju zlepit na CA36C. Pripadne vie ju niekto vyrobit z kovu? pre upir: TM ju ma z ineho materialu?

Novinky a slevy emailem