Recenze CA36C

22. 03. 2005

Jedna z nejočekávanějších zbraní poslední doby. Proč CA vybrala G36 jako další zbraň, kterou bude vyrábět? To je jasné - tato zbraň má hodně příznivců, především v řadách airsoftových jednotek simulujících Bundeswehr...

img

Historie H&K G36

V 60.tých letech byl v západním Německu zahájen vývoj nové netradiční zbraně. Jednalo se o zbraň známou jako G11. Měla oproti většině standardních zbraní hodně zvláštností. Například beznábojnicové střelivo, ráži střeliva (4.75 mm), ale hlavně samotnou konstrukci. Vývoj G11 byl ukončen v roce 1980 a zavedení do výzbroje bylo na spadnutí, když došlo ke sjednocení Německa. Díky tomu nezbyli finance na nákup a zavedení této zbraně.

Ovšem potřeba nové zbraně u Bundeswehru přetrvala. V první polovině 90.tých let, bylo vypsáno výběrové řízení na novou zbraň. Ze všech zúčastněných zbraní zvítězila zbraň s označením Projekt 50, firmy Heckler und Koch. Potom co byla vybrána, jako nástupce dosavadních G3, byla přejmenována na G36 (Gewehr 36). První sériový kus byl vyroben v roce 1995 a zavedení proběhlo o rok později.

Varianty H&K G36

G36 (G36E) - nejdelší varianta, můžete se setkat i s přízviskem rifle. Je dlouhá 998 mm (resp. 758 mm se sklopenou pažbou) a je snadno k rozpoznání díky počtu otvorů v předpažbí, jejichž počet je šest na každé straně. Z této varianty vychází i kulomet s označením MG36.G36K (G36KE) - kratší verze se čtyřmi otvory v předpažbí. Délka je 860 mm (resp. 715 mm). Jedná se o protějšek americké M4A1. Tato zbraň je kompromis mezi délkou zbraně a její přesností.G36C - tato verze vnikla jako odpoveď na požadavky minimální délky a maximální účinnosti. Používá se především speciálními jednotkami, které jsou specializovány na CQB. G36C je dlouhá 720 mm (resp. 500 mm).Verze G36 a G36K mají v rukojeti zabudovanou optiku. Nadní jde umístit kolimátor, navržený speciálně pro G36. G36C má místo této velké vystouplé rukojeti RIS lištu.

Krabice s CA36C a její obsah

Víko je laděno do modré barvy. Dominujícími prvky jsou nápis CA36C, ve stříbrné barvě a fotografie samotné CA36C. K samotné fotografii, musím říci, že je docela nešťastně zvolená. Zbraň je na ní trochu z úhlu, podle mě by byla lepší fotografie kolmo na zbraň. Celkově musím říci že víko krabice má hezčí TM a díky tomu, má u mě jedno malé bezvýznamné plus.

V krabici najdete zbraň, zásobních, vytěrák hlavně, manuál a pár prospektů. Přesto mě trochu chyběl katalog Classic Army. Taky jsem čekal takový ten špunt do hlavně, ale nic z toho se nekonalo. V krabici je jako u konkurenční Marui místo i pro taktickou rukojeť, která však není součástí balení.

První dojmy

První věc které si pravděpodobně všimnete, je to, že tělo je oproti zbrani od Marui mnohem matnější. I materiál zbraně je odlišný. Místo standardního ABS plastu je použito o něco pevnějších skelných vláken, jako u reálné předlohy.Zbraň váži téměř 3 kg, ale je výborně vyvážená a tak je držení velice příjemné. CA36C působí velice kompaktně, zároveň však mohutně a pevně. Nikde nic nevrže, nehýbe se nebo se nevikle. Zkrátka máte pocit, že si nechá líbit opravdu hodně.

Popis zbraně

Začněme od pažby. Ta se dá sklopit na pravou stranu těla. Je vyrobena, jako zbytek zbraně, ze skelných vláken. Pažba je ukončená gumovou patku. Ta by mohla být lépe přidělána k pažbě, protože se nepatrně hýbe, ale rozhodně nejde o nic strašného. Pažbu ve sklopené poloze zajistíme tak, že ji zaklapneme za malý výstupek za okénkem pro výhoz nábojnic. Výstupek má u ostré zbraně, ještě jednu funkci. Brání tomu, aby střelec "levák", nedostal vystřelenou nábojnicí do obličeje. Abyste pažbu vrátili do původní polohy, musíte vyvinou trochu síly. Až se výstupek trochu obrousí půjde to samo, ale je možné že pažba již nebude sklopená moc držet.

Tím se dostáváme k tělu zbraně. Vzhledem k tomu, že tělo je vyrobeno ze skelných vláken jako pažba, tak nám zmizela jedna z deviz zbraní M15 od CA - jedinečné sériové číslo. To je teď u každé zbraně stejné. Na levé straně těla jsou nápisy: "Warning refer to instruction manual", "Electric Air Gun", "Made in Hongkong", které trochu narušují ten pocit, že držíte v ruce opravdovou zbraň. Dále je tam znak CA s nápisem Classic Army a označení ráže zbraně 5.56mmx45 (ještě že tam není 6.00mm x6.00 :-) Nechybí ani sériové číslo 85-000029 02 05.Pravé straně dominuje výhozné okénko. Za ním je umístěn již zmíněný výstupek. Pažbička není nijak anatomicky tvarována, má profil oválu který se směrem k tělu lehce zužuje. Lučík je dost rozměrný, takže i střelba v rukavicích je pohodlná.

Dále je tu předpažbí, ve kterém je uložena baterie. Bohužel se vejde jen baterie typu Mini 9,6V. V předpažbí jsou čtyři otvory, na každé straně dva.

Mířidla

Typ mířidel použitých u G36C, je jeden z nejlepších, jaké vůbec jsou. Vyrovnají se i otevřeným mířidlům typu AK. Zacílení trvá mnohem kratší čas, než s mířidly typu M16 nebo MP5.

Zadní mířidla jsou tvořena dvěma kovovými obdélníky a v každém je kruhový otvor. Jeden je kalibrován na vzdálenost 100/200 m, druhý na 300 m. Zadní mířidla jsou stranově a výškově seřiditelná. Já jsem si musel mířidla posunout nepatrně doleva, protože zbraň mi zanášela doprava, výška byla ok.Muška je umístěna ve zkoseném válci. Právě díky tomuto válci, je míření tak rychlé. Stačí totiž umístit onen válec do kruhového mířidla a střílet. Jednoduché, rychlé a účinné. Zadní mířidla jsou navíc částečně chráněna asi 2 mm tlustými, ocelovými destičkami. Zkosený válec, který chrání mušku, je také kovový, díky tomu nehrozí poškození mušky, ani mířidel.

R.I.S.

Na předpažbí jsou přišroubovány, tři krátké ocelové R.I.S. lišty. Spodní je vhodná především na taktickou rukojeť. Boční pak pro svítilnu, či pro laser. Laser je ale v ČR zakázaný, takže ten tam raději nedávejte. Navíc pokud by jste použili nějaký výkonný, tak hrozí poškození zraku vašich spoluhráčů. Na airsoftových manévrech, nejsou zkrátka lasery vítány.

Spodní R.I.S. je přišroubována stejným šroubem, kterým je k předpažbí přišroubován úchyt na popruh. Horní R.I.S. lišta bohužel není z kovu, přesto vypadá velice pevně. Zároveň plní úlohu rukojeti.

Hop-Up

Nastavení hopu, se provádí trochu netradičně ozubeným válcem, stejně jako u G36C od Marui. Ten je umístěn v okénku pro výhoz nábojnic. To se otevírá páčkou, která je hned nad tělem a pod horní R.I.S. lištou. Páčku vyklopíte doleva či doprava a zatáhnete za ní. Nastavit hop tímto ozubeným válcem je mnohem jednodušším než ozubeným kolečkem nebo páčkou, jako u ostatních zbraní.

Baterie

Vkládá se do předpažbí. Nejdříve je třeba, vydělat čep, který je v horní části předpažbí u rukojeti (v otvoru drží daleko lépe než u zbraně od TM, kde se často ztrácel). Po jeho vydělaní, vysunete předpažbí dopředu. Potom uložíte baterii a předpažbí zase nasunete a čepem zajistíte.Místa pro baterii moc není, navíc vám místo ještě ubírají kovové části za tlumičem výšlehu. Poprvé vám asi bude dělat správné vložení baterie trochu problémy, ale časem si zvyknete. Já používám akumulátor GP Mini 8,4V/1100 mAh. Na jedno nabití vystřílíte přibližně 1200 ran, což je při teplotách 0-5 stupňů, velice dobré. V létě by se to mohlo vyšplhat až na nějakých 2000 kuliček.Kovové části

Kovová jsou mířidla, pojistka pažby, tlumič výšlehu, hlaveň, R.I.S. lišty, úchyt na popruh, celý díl pod předpažbím, čepy atd. Tlumič výšlehu vypadá opravdu hrozivě. Trochu připomíná tlumič výšlehu na M16A1VN (trojzubec).

Na fotografiích vypadají kovové části, jakoby narezle, ale nebojte se nejsou. Jenom foťák to tak vzal. Ke kovovým částem bych měl jedinou výtku. Některé z nich vypadají, jako už byli používány. Třeba je sedřen černý lak atd. Původně jsem si myslel že jsem dostal již používanou zbraň. Tak jsem zbraň pořádně zkontroloval, ale nikde na těle nebyl nejmenší škrábanec, výstupek za okénkem byl nepoškrábaný, komora pro zásobník byla také nepoužitá.Zásobník

CA dává ke zbrani Točák na 470 BB. Ten je úplně stejný jako zásobník od Tokyo Marui. Je průhledný, takže můžete lehce zkontrolovat stav munice. Zásobník ale špatně podává při teplotách pod nulou, nepomůže ani silikonový olej, kterým radí prošplíchnout zásobník když nepodává.

Classic Army vyrábí i Tlačák na 50 BB. Stejně jako TM, ale narozdíl od ní, má jinou barvu imitace ostré munice. Barva je více žlutá. Právě Točák v základu považuji za velkou výhodu. Nejsem kropič, ale pokud by jste měli jen Tlačák na 50 BB, tak by jste si museli další zásobníky dokoupit. A cena Tlačáků se pohybuje kolem 1200 Kč. Myslím, že každý kdo si koupil G36C od Marui, si k ní dokoupil i jeden Točák.

Střelecké vlastnosti

Neliší se nijak od většiny ostatních AEG. Přestože má zbraň krátkou hlaveň, je docela přesná. Sice M16 to není, ale M4 nebo AK47 se vyrovná bez problémů. Díky 7 mm zesílenému mechaboxu v. III, by měla mít CA36C teoreticky o něco vyšší předpoklady pro upgrade, než její kolegině od TM.

Dostřel se pohybuje okolo 50 metrů, účinný dostřel je 35-40 metrů. Na vzdálenost 40 metrů, je již rozptyl kuliček větší, ale dávka vše vyřeší. Střelecky je CA36C téměř stejná jako G36C od Marui.

Upgrade

Pro upgrate CA36C, platí to samé jako pro ostatní zbraně CA. Tady se chci zabývat možností "vizuálního" upgratu, tedy možností předělat CA36C na verze K a E. Pokud vám vadí malá baterka a přitom chcete, aby zbraň měla stále stejnou délku, nabízí se použití širokého předpažbí. To má stejnou délku jako původní, jen je širší a vyšší. Pozná se snadno, má na každé straně čtyři otvory, jako G36K, ale narozdíl od ní je nemá za sebou, ale ve dvou rovinách po dvou.

Pro upgrade na verzi G36K, můžete koupit celý kit např od GRS. Bohužel rukojeť má v sobě jen imitaci optiky. Pokud by jste chtěli skutečnou optiku, pak se nabízí rukojeť od firmy G&P.

Pokud by se vám zachtělo spíše verze G36E, pak musíte koupit předpažbí od Classic Army + rukojeť, protože tu si musíte dokoupit zvlášť. Ještě bych chtěl upozornit, že verze G36K a G36E mají delší pažbu než G36C. Proto vypadá hodně konverzí tak podivně.Dále se nabízí překopat CA36C na SL-9, což je odstřelovací puška typu G36, v reálu střílející jen jednotlivými ranami. Kit Sl-9 stojí poměrně dost, neboť po instalaci vám zůstanou ve zbrani jen vnitřnosti a pár vnějších dílů. Já osobně chci svou CA36C překopat na G36E.

Závěr

CA36C je mnohem lepší volbou než G36C od konkurence. Střelecky jsou na tom sice téměř stejně, ale pro Classic Army hovoří Točák v základu, zesílené vnitřnosti a dvě R.I.S. lišty navíc. Zbraň je navíc perfektně zpracována, jsou zachovány všechny rozměry a detaily reálné G36C, včetně matného vzhledu těla.

Pokud tedy netoužíte po metrovém AEG, které překopete na sniperku (i když i to se dá z G36C udělat) a zbraň se vám alespoň trochu líbí a nejste zarytý Maruista, tak běžte do ní, nebudete litovat.

eR_Skaarj

Komentáře

31.03.2005

UPIRUPIR
Dost vychvalene CLASSIC ARMY, ja som ich mal v rukach len par, ale spracovanie sa mi vobec nepacilo. Najma u CA M15A4 sa mi zdalo, ze to vobec nie je dotiahnut do konca. Navyse problem s lamanim sklopnej pazby u CA36C je na Slovensku uz pomaly legendarny. Na poslednej akcii som na tuto skutocnost upozornil chalana, ktory CA36C akurat kupil. Na konci akcie ju mal uz zlomenu. To presliechnutie zasobniku silikonom nemusi byt zas az taky dobry napad - akonahle sa ti silikon dostane na BB-cka, dostane sa aj na Hop-Up. A potom je to velmi srandovna strelba.

29.03.2005 vyvazeni

MopslMopsl
vetsina skutecnejch zbrani ma predpazbi tezsi, pomaha to kompenzovat zpetnej raz pri strelbe..

27.03.2005 re

tomik99tomik99
nuz asi mam naozaj dobry kus zbrane lebo aj to predpazbie mam dobre vyrobene. k tomu vyvazeniu- myslim si ze aj ked je pazba len taka velka diera je zbran naozaj dobre vyvazena. a skutocna zbran duplom. treba si uvedomit aj hmotnosti. mimochodom komu sa nezda ze vpredu je baterka odporucam zvacsene predpazbie na velku baterku. este len potom sa da citit nepomer medzi hmotnostou vpredu a vzadu. ale da sa to prezit. A hlavne to potom frci na pruzine 130 celkom dobre. to eR Skaarj: to z mojej strany nebola kritika clanku. ten je v pohode. iba som chcel poukazat ako by asi mala vyzerat top recenzia. Vedze aj v tej recenzii ktoru som daval do pozornosti su chyby. napriklad ked rozobera mechac tak tam ma vela veci zle zlozenych a dokonca aj v tej casti kde upozornuje ze je vela podloziek na osiach kolies a ze je treba si to poznacit tak tam ma loziska naopak a podlozky ma vymenene... inak zasobnik je v pohode ale ako som dal pruzinu 130 a ked strielam semi auto tak sa mi obcas stane ze nevystreli bb a nasledne idu dve naraz... ale to nie je casto.

24.03.2005 RE

eR_SkaarjeR_Skaarj
4vajsky: jediné co mě vadí je předpažbý, to trpí právě těmi neduhy které popisuješ. Ideální by bylo předpažbý z jednoho kusu. 4tomik99: taky jsem mohl ten článek jenom přeložit a hodit sem. A ani bych si nemusel tuhle zbraň kupovat. Ještě k tomu zásobníku, ten už pro jistotu nepodává vůbec, praskla mě ta přes metr dlouhá pružina, která je tam namotaná. Řekl bych že jsem chytl vadný kus. 4Bradley: možná že fungují na podobném principu, ale zpracovaní je úplně jiné. Mířidla u MP5 jsou sice relativně podobná, ale díry v zadním mířidlu jsou příliš malé. U G36 jsou zadní díry tak velké že při míření je přední kruh prakticky stejně velký (z pohledu střelce), v tom je ta výhoda. Zkrátka nemusíš umisťovat mušku do středu hledí, ... ono se to dost blbě popisuje. Zkus to na vlastní kůži a uvidíš že mám pravdu. K tomu vyvážení: je fakt že levá ruka nese víc váhy než pravá, ale tak je to u hodně zbraní např. M4, MP5 (verze se zásuvnou pažbou) atd. Pažba u G36 je težší než u M4 nebo MP5 takže ta to trochu vyvažuje. Každopádně jde hodně o subjektivní pocit. Díky za pochvaly

24.03.2005

Bee_BooBee_Boo
Mam ji, a jedina vec, ztratil jsem levej prepinac strelby, i pres to, ze jsem pred akci utahl ten mikroimbusacek kterym tam drzi ... nic moc reseni, ten pravej asi prilepim protoze kdyz ho ztratim tak ... KO to ASG: nedal by se sehnat nahradni prepinac strelby? ;) Jinak gun je to luxusni :)))

24.03.2005

MopslMopsl
pekna recenze..jen mi tam obcas vadily prebytecny carky ve vetach..ale jinak vazne pekny :)

24.03.2005 pro autora

BradleyBradley
Pěknej článek , je tam popsaný skoro všechno . Dobrý , jen mám pár připomínek - otázek - postřehů . V čem ti připadají mířidla na G36 lepší nebo jiný než na M16 nebo MP5 ? Vždyť jsou stejný , fungujou stejně ( navozují tunelové vidění ) , vypadají skoro stejně atd. Jsou to úplně stejný mířidla jako na jiných zbraních . Nepřipadá mi , že je dobře vyvážená - vzadu v pažbě je jen veliká díra a vepředu máš baterku , mecháč a spoustu kovu ( případně ještě svítilnu , laser , tlumič etc. ) Dost to táhne dopředu . A správně je upgrade a ne upgrate - jen drobnost . Ještě jednou chválim Bradley over Semper Fi !

24.03.2005 Re: Phoenix

Smith327Smith327
Tady máš pár foteček CA36E http://www.dewtex.net/. Snad se ti budou líbit.

Novinky a slevy emailem