Slovník odborných výrazů a zkratek

a b c č d e f g h ch i j k l m n o p q r ř s š t ť u ú v w x y z ž
AEG

Automatic Electric Gun (automatická elektrická zbraň). Nejčastěji používané a nejefektivnější airsoftové zbraně. Realisticky zpracované repliky skutečných palných zbraní. Nabízejí možnost střelby jednotlivými ranami nebo dávkou - kadence je podobná jako u jejich reálných palných předloh, častokrát i vyšší. Tyto zbraně fungují na principu pružiny, pístu a elektromotoru napájeného akumulátorem. Ke střelbě se používají plastové kuličky ráže 6 mm o různých hmotnostech (0,20 až 0,45 gramů), které se vystřelují rychlostí cca 100 - 150 m/s. Zbraně v základním provedení dosahují velmi dobré přesnosti a dostřelu okolo 45 metrů. Upgradované modely se silnější pružinou mohou mít dostřel i 100 metrů. Elektrické zbraně jsou nenáročné na uživatelskou údržbu.

CQB

Close Quarter Battle (boj v uzavřených prostorách). Označení se používá pro airsoftové hry v budovách a místech, kde se protihráči střetávají na krátké vzdálenosti.

GBB

Gas Blow Back (plynovka se systémem BlowBack). Zbraně této konstrukce nejdokonaleji kopírují funkci své reálné palné předlohy a pocit při výstřelu je tak opravdu dokonalý. Při střelbě se u tohoto systému pohybuje závěr zbraně a tím vzniká poměrně citelný zpětný ráz. Tato konstrukce je používána u airsoftových plynových pistolí, ale i u některých samopalů a útočných pušek. K funkci je nezbytné použití hnacího média – plynu - typu GreenGas, HFC 134/144a, nebo CO2. Ten se jednoduše plní z externí tlakové láhve do zásobníku, nebo v případě zbraní na CO2 se používají jednorázové výměnné bombičky. Plynové zbraně obecně nejsou vhodné do chladnějšího počasí, neboť poté hrozí úniky plynu nebo různé jiné závady a disfunkce. Plynovky typu GBB vyžadují pravidelnou a pečlivou údržbu, čištění a mazání.

GNB

Gas Non Back (plynovka s fixním závěrem). Tato konstrukce je zpravidla používána u airsoftových plynových pistolí, ale i u některých typů pušek. K pohonu GNB zbraní slouží hnací plyny typu GreenGas, HFC 134/144a, nebo CO2. Ten se jednoduše plní z externí tlakové láhve do zásobníku, nebo v případě zbraní na CO2 se používají jednorázové výměnné bombičky. U těchto zbraní se při výstřelu nepohybuje závěr a navíc mají vždy tužší chod spouště (nutný pro zákluz a nabití další střely) než modely GBB. výhodou oproti systému s BlowBack je zpravidla dosažení vyšší úsťové rychlosti (plyn se plně využije pouze pro výstřel kuličky ze zbraně) a daleko menší spotřeba plynu. Plynové zbraně obecně nejsou vhodné do chladnějšího počasí, neboť poté hrozí úniky plynu nebo různé jiné závady a disfunkce. Plynovky typu GNB vyžadují pravidelnou údržbu a mazání.

BlowBack

systém, který věrně napodobuje pohyb závěru zbraně při výstřelu a uživateli umožňuje cítit i zpětný ráz. Tato konstrukce je zpravidla používána u airsoftových plynových pistolí, ale i u některých samopalů a útočných pušek. K funkci, tedy pohonu těchto zbraní, slouží hnací plyny. Systém BlowBack je stále častěji používán pro zvýšení efektu realističnosti při výstřelu i u elektrických zbraní AEG/AEP. Nicméně u nich je tato funkce vykoupena vyšší spotřebou z akumulátoru a větším zatěžováním vnitřních dílů.

Tlačák

tlačný zásobník (pojmenovaný podle tlačné pružiny uvnitř) je nejčastěji používán u manuálních, plynových a AEP zbraní. Také jsou různé varianty těchto zásobníků vyráběné pro elektrické AEG zbraně. Jsou určené především pro uživatele, kteří v airsoftu vyznávají větší realitu spojenou s častým přebíjením zbraně. Mírnou nevýhodou těchto zásobníků je nutnost plnění kuliček přes horní výstupní otvor (jednoduše řešitelné za pomocí rychloplničky) a také kapacita kuliček v zásobníku je oproti točákům zhruba třetinová. Výhodou je určitě i to, že při pohybu se zbraní v zásobníku nechrastí kuličky.

Točák

natáčecí zásobník nejčastěji používaný jako originální příslušenství ke zbraním typu AEG. Výhodou tohoto zásobníku je jeho spolehlivost a velká kapacita až několika set kuliček. Princip funkce zásobníků spočívá v tom, že kuličky jsou z hlavní šachty vytláčeny pomocí mlýnku s lopatkami, který směřuje sloupek kuliček ke komoře zbraně. Nevýhodou je nutnost dotáčení šnekové pružiny pomocí kolečka umístěného na dně zásobníku (někdy se používá i natahovací lanko, nebo klíček) a typická vlastnost je chrastění kuliček během pohybu.

Hop-Up

zařízení udělující kuličce zpětnou rotaci, která vlivem obtékání vzduchu způsobuje vztlak (princip známý u křídla letadla) a tím dochází k efektivnímu překonávání zemské gravitace a k narovnání běžné balistické křivky. Zbraně vybavené tímto zařízením mají dostřel o cca 50 % vyšší než zbraně bez Hop-Up a to při stejné úsťové rychlosti. Správně nastavený Hop-Up výrazně zvýší dostřel zbraně i při relativně malé úsťové rychlosti. Airsoft zbraně mohou mít regulovatelný Hop-Up, fixní Hop-Up nebo ho mohou úplně postrádat.

Semi-auto

poloautomatický režim střelby. Po zmáčknutí spouště zbraň vystřelí jednu kuličku. Pro další výstřel je nutné znovu zmáčknout spoušť. Tento režim střelby, který je možný jednoduše nastavit přepínačem na zbrani, je typický pro elektrické zbraně typu AEG/AEP a pro zbraně plynové.

Full-auto

plně automatický režim střelby. Po dobu stlačení spouště zbraň nepřetržitě opakuje výstřely kuliček až do uvolnění spouště. Tento režim střelby, který je možný jednoduše nastavit přepínačem na zbrani, je typický pro elektrické zbraně typu AEG/AEP a pro některé zbraně plynové.

Burst

střelba krátkou dávkou. Zbraň po stlačení spoustě provede definovaný počet výstřelů (nejčastěji 3 výstřely) a poté je pro další výstřely nutné uvolnit a znovu zmáčknout spoušť. Některé elektrické AEG zbraně umožňují naprogramovat počet vystřelených ran v jedné salvě.

PMR

Personal Mobile Radio je elektronické zařízení (vysílačka) umožňující komunikaci prostřednictvím dvou kompaktních bezdrátových radiostanic, pracujících na 8 povolených kanálech v pásmu 446 až 446,1 MHz. Radiostanice PMR jsou volně prodejné a dosah přenosu je závislý na terénních překážkách mezi stanicemi, který je za ideálních podmínek možný až na několik kilometrů.

AEP

Automatic Electric Pistol (automatická elektrická pistole). Tento název je typický pro rychle se rozšiřující kompaktní airsoftové zbraně (převážně pistole), které fungují na principu pístu a elektromotoru napájeného akumulátorem. Hlavní výhoda AEP pistolí spočívá v levném provozu a možnosti volby mezi jednotlivými výstřely a dávkou. Elektrické pistole dosahují úsťové rychlosti cca 65 m/s a dostřelu okolo 35 metrů.

DMR

Designated Marksman Rifle (zbraň určená pro přesnou střelbu). U reálných zbraní se většinou jedná o upravenou útočnou pušku, vybavenou delší a silnější hlavní, zaměřovací optikou (puškohledem), dvojnožkou a další specifikou výbavou. V airsoftu se pro tento účel obvykle používají elektrické zbraně AEG, které se doplní puškohledem, dvojnožkou, tlumičem a dalším taktický příslušenstvím. Většinou se u těchto zbraní provádí upgrade pro zvýšení dostřelu a přesnosti.

BB

Ball Bullets (kulaté střely). Plastové kuličky ráže 6 mm (výjimečně 8 mm) používané do airsoft zbraní. Kuličky se vyrábí v široké škále hmotností od 0.12 do 0.45 gramů. Použití správné hmotnosti kuliček je vhodné volit v závislosti na úsťové rychlosti, nastavení Hop-Up, požadovaném dostřelu a přesnosti konkrétní zbraně. Dále je nutné pro správnou funkci a životnost Vaší zbraně požívat vždy kuličky od renomovaných výrobců. Na našich stránkách můžete koupit špičkové kuličky od tradičního výrobce značky BLS.

BULLPUP

název pro zbraně (nejčastěji útočné pušky), které jsou specifické umístěním zásobníku za spouští. Díky této důmyslné konstrukci mají tyto zbraně kompaktní rozměry, dlouhou hlaveň a výbornou ovladatelnost.

Novinky a slevy emailem