601. skupina speciálních sil

29. 01. 2004

Chtěl bych vás seznámit s nejelitnější českou jednotkou, která se svou kvalitou vyrovná obdobným jednotkám zahraničních armád, jako jsou americké SEALs nebo britské SAS...

img

HISTORIE

Historie 601. skupiny speciálních sil se začíná utvářet za druhé světové války ve Velké Británii, kde se československý odboj, pod vedením Františka Moravce, začína specializovat na diverzní činnost na území protektorátu Čechy a Morava. Většina výsazených skupin je zpravodajsky zaměřena.

Po válce vzniká na území Čekoslovenska 71. výsadkový prapor. Na jeho vzniku se podílí lidé jako je Paleček. Krzák a Čermota. Prapor se zaměřuje na diverzní činnost.



V roce 1948 v Československu dochází k politickým změnám. Změny se samozřejmě projevují i do výsadkového vojska. Už v roce 1949 je zatčen velitel výsadkových vojsk brigádní generál Karel Paleček a náčelník štábu podplukovník gšt. Rudolf Krzák, kteří jsou odsouzněni za velezradu, nedovolené ozbrojování a sabotáž Košického vládního programu.

Následně je prapor přetvořen z diverzního zaměření na hromadné výsadky, podle vzoru SSSR. Na podzim roku 1952 vzniká 22. výsadková brigáda, kterou tvoří 71.,72.,65. výsadkový prapor a 173.výsadkový dělostřelecký oddíl. Brigáda se stěhuje na Slovensko, dva prapory jsou umístěny v Přešově, třetí v Košicích a dělostřelecký oddíl je umístěn v Sabinově. Početní stavy brigády se blíží ke 3000, ale na Slovenku se jí nedostává materiálu ani financí. Přesto za nějaký čas vzniká v Přešově 22. průzkumný prapor,který je zaměřen na speciální operace. V roce 1955 je brigádě propůjčen čestný název "Banskobystrická" a v roce 1960 se brigáda stěhuje na Moravu,65.výsadkový prapor a 22.průzkumný prapor do Holešova, zbytek brigády do Prostějova. Následující rok se 22.průzkumný prapor se přetváří na 7.výsadkový pluk,jeho hlavním úkolem zůstávají nadále speciální operace a 65. výsadkový prapor se stěhuje do Prostějova.

V noci z 20. na 21. Srpna 1968 začala, obsazením ruziňského letiště,Ruská vojska okupovat Československo. Do Holešova doráží elitní tanková jednotka gardové "železné divize" ze Lvova s průzkumným praporem. Díky včasnému rozkazu velitele pluku Vladimíra Košana jsou v té době kasárny plné výsadkářu. Rusové samozřejmě požadují, aby se výsadkáři vzdali, ovšem výsadkáři požadavky zamítají a dokonce prohlášují, že pokud zaútočí, tak budou jejich tanky roztříleny RPGčky. Díky kvalitě a respektu holešovských výsadkářů, rusové neútočí, ale zbudovávají si tábor poblíž kasáren. Výsadkáři jdou také, na požadevek místního národního výboru, hlídat poštu a některé další instituce ve městě.

Následující noc dostává velitelství pluku rozkaz, aŤ zjistí, kde se nacházejí zadržení českoslovenští představitelé a vypracucí plán k jejich osvobození. První varianta je, že jsou drženi na ruské ambasádě, druhá, že jsou v Polsku. Pro druhou variantu se vypracovává plán, kde se počítá se zmocněním několika letadel, provedením výsadku nad polskem a zpátky by se politici vrátili v malém letadle kopírující terén. Protože holešovská kasárna by byla snadným cílem, vydává velitelství rozkaz vyslat tajně část výsadkářů k Hostýnským vrchům, protože by zde byl lepší terén pro případnou obranu a navíc výsadkáři znají dokonale tuto krajinu protože zde pravidelně trénovali. Plánuje se partický boj. V té době se taktéž opevňují kasárny.

Po obdržení zprávy, že vláda vyjednává pod nátlakem v Moskvě, skonaly veškeré naděje a proto jednotka skládá zbraně. V roce 1969 je zatrest 7. výsadkový pluk rozpuštěn a vojáci, ktěří nejsou propuštěni do zálohy, jsou převeleni do Prostějova. 22. výsadková brigáda je pak zredukována na 22. výsadkový prapor. V roce 1983 je obnovena 22. výsadková brigáda, roku 1987 je založen 43. výsadkový mechanizovaný prapor, který je nástupcem 71. výsadkového praporu.

Po převratu v roce 1989 se struktura jednotky přibližuje obdobným jednotkám armád NATO. V roce 1991 se z brigády stává 22. speciální skupina. V roce 1993 je přejmenována na 6. speciální středisko a v roce 1995 na 6. speciální brigádu. V roce 1999 brigáda obdržela čestný název "generála Moravce" a byla nasazena v rámci operace KFOR, kde byla v prvosledových jednotkách. V roce 2001 vzniká 6. skupina speciálních sil a 10.5. 2002 dostává jednotka svou bojovou zástavu. Od 1.7.2003 je 6. skupina speciálních sil přejmenována na 601. skupinu speciálních sil.


ÚKOLY JEDNOTKY

601. skupina speciálních sil je samostatný druh vojska, který nepodléhá velitelství specializovaných sil, ale přes náčelníka vojenské zpravodajské služby přímo ministru obranu. Skládá se z Velitelství, štábu, bojové a zabezpečovací jednotky. Jednotka je určena k plnění hlavně úkolů strategického významu, kde z rúzných důvodů není možno použít konvenční síly. Jednotka cvičí s obdobnými jednotkami z jiných armád, jako jsou například americké SEALs a britské SAS.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Uchazeč musí mít lékařské osvědčení se zdravotní klasifikací A, dále musí mít negativní výpis z rejstříku trestu a maturitu. Výběrové řízení probíhá dvoukolovým způsoben. Uchazečí k zabezpečovacím jednotkám absolvují pouze první kolo, které trvá dva dny. Jedná se o běžné armádní přezkoušení fyzické zdatnosti, kde se požaduje dvanáctiminutový běh, shyby, kliky, leh-sedy a plavání na vzdálenost 300 metrů. Uchazeči musí splnit minimálně základní normy své kategorie a dosáhnout celkového počtu 200 bodů. Následuje zhruba pětihodinový psychogický test. Druhé kolo je už desetidenní a je jen pro uchazeče k bojovým jednotkám. První den probíhají úvodní fyzické testy a psychotesty. Druhý den se fasuje vybavení, uchazeči dostanou polní oděv, spací pytel, baret a ostatní výstroj pro plnění úkolů (kromě pevných bot, které si musí uchazeč donést vlastní). Následuje přesun do výcvikového zařízení, kde na uchazeče čekají další fyzické cvičení a běh, prokládaný přenášením břemen a psychotesty. Pak ještě přesuny na 30/40/60 km. Uchazeč nejdřív plní úkoly sám, potom ve dvojici a nakonec ve skupinách, aby se prověřila schopnost vzájemné spolupráce. Samozřejmě i tato část je prokládaná psychotesty. Uchazeć může kdykoliv odstoupit z výběrového řízení a je neustále sledován kvalifikovanými instruktory a lékařem.

Sto bodů fyzické zdatnosti:
-6 shybů na hrazdě
-38 sedů–lehů za minutu
-20 kliků za půl minuty
-uběhnout 2400 metrů za 12 minut
-300 m uplavat za 7 minut

Uchazeč musí získat 200 bodů lepšími výsledky.



VÝCVIK

Po úspěšném přijetí je zájemce začleněn do skupiny speciálního průzkumu nebo skupiny speciálního určení. Výcvik probíhá ve skupině a postupně se zaměřuje na specializaci. Následně dalším vzděláním se stává ze specialisty instruktor.

Možnosti jsou:
-infiltrace - výsadkář/volné pády, výsadkář/tandemové seskoky, potapěč
-hlídka - spojař, zdravotník, ženista, odstřelovač

Lukáš Ruprecht

Komentáře

17.02.2004 4sgt. Thomas

Petronikus pitiPetronikus piti
Nevim o cem to tocis ale Mi-28 uz je davno ve vyzbroji a Ka-50 uz prosla testovacimi zkouskami a ted se jen kuti dvoumistna bojova verze-Tak ze ten argument o obavach je zbytecny A snaz se pochopit jednu zasadni vec ze americane jsou v leteckem prumyslu ohodne pozadu nez rusove. Vzdyt rusove maji npr. Su 27 ve vyzbroji kolem 10 let a americani na to stale nemaji odpoved a to uz nemluvim o tom ze rusove maji dalsi perly jako Berklut, Ferret. Jo a taky k tomu Comanchi Amici maji vzdy plnou hubu kecu ze vsechno maji nejlepsi ze maji stihacku F-22 Raptor a ta bude lepsi jak rusky suchar jenze Raptora uz kuti amici prec 10 let porad nic-Hlavne ze jsou 10tky simulatoru na PC, a maji virtualni letku, ktera je na tento stroj cvicena. Meli byste se postavit nohama na zem a ne tupe zrat americkou propagandu!!!

17.02.2004

sgt.Thomassgt.Thomas
Lidi, přestaňte se hádat, jaký vrtulník je nejlepší. Podle mě, až amíci zavedou do výzbroje RH-66 Comanche, bude určitě lepší než všechno zde zmíněné. Jinak s tím ruským Mi-28 nebo Ka-50 bych tak nespěchal. Aby to nedopadlo jako s těmi pro nás slíbenými An-70, které nedostaneme, protože s nima mají takové problémy, že se jim je nedaří zavést do výroby!

17.02.2004 4Deph

Petronikus pitiPetronikus piti
Kamo nechci te shazovat nebo tak neco, ale jde videt ze o tom nemas vubec paru. Jednou jsem uz tu psal ze mam docela dost znamych u letectva a tak vim o cem bezi....Ty jsi psal ze je zbytecne aby vozil pechotu v malem poctu-Z ceho si myslis ze dela 601. skupina vysadky-no samozrejme ze s Hindu.....A ze je prevazi v malem poctu- Jestli do toho trochu vydis tak spec. se vetsinou vysazuji v malem poctu- aby pronikly do tyle nepritele atd atd...(to uz je ale jina kapitola)....Za dalsi o tom ze prvni prilbovy zamerovac mel Apach ----tak vubec tenhle figl je vynalez rusu a ti ho meli zabudovany uz v MIgu 29 (i my jsme je meli dokud je nase supr vlada nevymenila polakum za Sokoly). Amici to pouze skopirovali, ale ne tak dobre, totiz strelec v Apachi to zabudovany na 30mm kanonu (kam se podiva-tam miri kanon), ale rusove tim zameruji a odpaluji rakety-to Apach nema. Za dalsi s tou avionikou to neni zas tak slavne ted se totiz zacinaji vysoce pouzivat zbrane typu EMP -elektro magneticke pulsy-ktere vyradi kompletne elektriku v celem stroji. Ted v Iraku sestrelil jeden zemedelee Apache kalachem (1nabojem)-Tady jde vydet sila Avionyky Apache.(myslim ze tim kalachem by Hinda nesundal ani za nic)...Cim slozitejsi Avionika(myslim Apach) tim horsi udrzba v terenu. Apach ma dost prednosti (sam si nejake napsal) ale do nasich podminech je Hind k nezaplaceni. A i kdyby uz nekdo namital ze Apach je lepsi nez Hind tak stejne maji rusove v zaloze MI-28 Havoc a Ka-50 Hokum.

17.02.2004 2Petronikus

DephDeph
S K-50 absolutně pravda - stejná kategorie jak Apache. Apache se už samostatně dnes skoro nepoužívá - hlavně jako nosič zbraní pro Apache Longbowa, takže samotný Apache sedí na dně udolí a odpaluje rakaty přes kopec na cíl zaměřený například Longbowem (nebo čímkoliv jiným) - to Hind neumí. Je zbytečné aby bitevní vrtulník vozil pěchotu (a ještě v tak malém počtu). Na to mají amíci jiné velké pancéřované a ozbrojené vrtulníky. Nechci kecat, ale mám dojem, že Apache byl první vrtulník vybavený displejem v helmě. Hind je už starý (a modernizace mu pomůže asi jako MiG 21ce). Vždyť už v Afganistánu dostával na prdel od Stingerů. Jeho využití je možné jen při absolutní kontrole vzdušného prostoru. Na radaru se jeví jako obrovský flek - paráda pro rakety. Velký tepelný únik od motorů - "zaměřte si mě". Proti modernímu nepříteli je v pr.... Pilot Apache se může zastavit 3 stopy nad zemí, stáhnout kalhoty a vychcat se, zdřímnout si a dát si kafčo a pořád tam ten vrtulník bude viset ve třech stopách... To je důkaz kvalitní avioniky. Ale hodně dělá výzbroj. Amíci mají mnohem širší výběr podvěsů, než rusáci, a tak Mi24 nikdy nedosáhne lepších kvalit.

17.02.2004 4Deph

Petronikus pitiPetronikus piti
Ano u Hindu je jina koncepce nez u Apache. Ale v tom je prave velke plus Hindu ze tento vrtulnik je viceucelovy kdezeto Apach ma jen omezene moznosti. A srovnavat je??NO proc ne porad je tento vrtulnik urcen k napadani pozemnich, obrnenych, mobilnich i stacionarnich cilu. Apach je optoti Hindu o neco rychlejsi- ze ma lepsi avionyku-Neni pravda----Modernizovane Hindy uz maji prilbove zamerovace-tak ze Hind leti nad krajinou a (radista,strelec) se rozhlizi po krajne uvidi tank podiva se na nej stiskne tlacitko k zamereni a odpali raketu- NO to Apach nema ani nahodou. Za dalsi MI-24 unese daleko vetsi vyzbroj nez Apach, Muze take pojmout vysadkare a ma daleko lepsi pancerovani nez Apach. Tak ze technicky vzato ma Hind daleko vetsi uplatneni a v boji je daleko odolnejsi nez Apach............Ale stejne co je ted v naproste spicce tak Ka-50 Hokum-ten umi delat divy

17.02.2004 2Šakal

DephDeph
Já se nedivím, ja VÍM jaký je stav naší mobilizační techniky a ne z doslechu, ale z vlastních očí (pravda, neviděl jsem zdaleka všechny sklady, ale z těch co jsem viděl- buja). T72M4CZ jsou lepší než M1A2? Zeptej se nějakého záklaďáka od tankánů - řekne ti že T72(NEmodernizovaná) je nejlepší tank na světě - bo jim to tlučou do hlavy. Na tanky 4té generace (např.Leclerk, Ariete, Merkava 3,4,T90,K1,..)jednoduše nemá - proto je to rozdělení na generace. T72M4CZ je tří a pultá gen. Minulý týden jsem tu naši modernu viděl na tankodromu v Novém Jičíně - krása. A srovnávat Mi24 s Apachem, je jak srovnávat jeep s limuzínou. Úplně jiná koncepce nasazení. Proto Amíky zajímá. Předpokládaná životnost v boji Apache je vyšší než Mi24 - je menší, může útočit z větší dálky, lepší elektronika, ale jak říkám - jiná koncepce.

16.02.2004

SniperSniper
For ŠAKAL:Ještě jedna reakce, ANO, myslím si že 200 mužů je na jednotku zvláštního určení která provádí partizánskou válku solidní počet. U tohoto druhu boje daleko významnější kvalita výcviku, výhoda prostředí a momentu překvapení. Na Borneu, nebo ve Vietnamu prováděly skupiny zvláštního boje složené z US Special Forces, Rangers, britských a novozélandských SAS a LLDB (podle místa nasazení - na Borneu pouze SAS) několikaměsíční hlídky spojení s partizánskými útoky a dokázali způsobyt nepříteli vysoké ztráty. Tyto oddíly neměli najednou výce jak 30 mužů a drtily mnohem početnějšího nepřítele.

16.02.2004

SniperSniper
For ŠAKAL: Je vidět, že si nikdy nedával dohromady zakonzervovaný auto. Tvá informace o tom, že do nich stačí nalejt olej, naftu a dáta tam baterku je přinejmenším mylná. Každý auto, který delší dobu stojí má problémy s gumovými díly. Nejmeší problém je těsnění pod hlavu, které se dá celkem snadno vyměnit, ale spuchřelý simerinky znamají vyjmout celej motor, a to je sakra práce a rozhodně to není natankovat a vyjet.

Novinky a slevy emailem