601. skupina speciálních sil

29. 01. 2004

Chtěl bych vás seznámit s nejelitnější českou jednotkou, která se svou kvalitou vyrovná obdobným jednotkám zahraničních armád, jako jsou americké SEALs nebo britské SAS...

img

HISTORIE

Historie 601. skupiny speciálních sil se začíná utvářet za druhé světové války ve Velké Británii, kde se československý odboj, pod vedením Františka Moravce, začína specializovat na diverzní činnost na území protektorátu Čechy a Morava. Většina výsazených skupin je zpravodajsky zaměřena.

Po válce vzniká na území Čekoslovenska 71. výsadkový prapor. Na jeho vzniku se podílí lidé jako je Paleček. Krzák a Čermota. Prapor se zaměřuje na diverzní činnost.V roce 1948 v Československu dochází k politickým změnám. Změny se samozřejmě projevují i do výsadkového vojska. Už v roce 1949 je zatčen velitel výsadkových vojsk brigádní generál Karel Paleček a náčelník štábu podplukovník gšt. Rudolf Krzák, kteří jsou odsouzněni za velezradu, nedovolené ozbrojování a sabotáž Košického vládního programu.

Následně je prapor přetvořen z diverzního zaměření na hromadné výsadky, podle vzoru SSSR. Na podzim roku 1952 vzniká 22. výsadková brigáda, kterou tvoří 71.,72.,65. výsadkový prapor a 173.výsadkový dělostřelecký oddíl. Brigáda se stěhuje na Slovensko, dva prapory jsou umístěny v Přešově, třetí v Košicích a dělostřelecký oddíl je umístěn v Sabinově. Početní stavy brigády se blíží ke 3000, ale na Slovenku se jí nedostává materiálu ani financí. Přesto za nějaký čas vzniká v Přešově 22. průzkumný prapor,který je zaměřen na speciální operace. V roce 1955 je brigádě propůjčen čestný název "Banskobystrická" a v roce 1960 se brigáda stěhuje na Moravu,65.výsadkový prapor a 22.průzkumný prapor do Holešova, zbytek brigády do Prostějova. Následující rok se 22.průzkumný prapor se přetváří na 7.výsadkový pluk,jeho hlavním úkolem zůstávají nadále speciální operace a 65. výsadkový prapor se stěhuje do Prostějova.

V noci z 20. na 21. Srpna 1968 začala, obsazením ruziňského letiště,Ruská vojska okupovat Československo. Do Holešova doráží elitní tanková jednotka gardové "železné divize" ze Lvova s průzkumným praporem. Díky včasnému rozkazu velitele pluku Vladimíra Košana jsou v té době kasárny plné výsadkářu. Rusové samozřejmě požadují, aby se výsadkáři vzdali, ovšem výsadkáři požadavky zamítají a dokonce prohlášují, že pokud zaútočí, tak budou jejich tanky roztříleny RPGčky. Díky kvalitě a respektu holešovských výsadkářů, rusové neútočí, ale zbudovávají si tábor poblíž kasáren. Výsadkáři jdou také, na požadevek místního národního výboru, hlídat poštu a některé další instituce ve městě.

Následující noc dostává velitelství pluku rozkaz, aŤ zjistí, kde se nacházejí zadržení českoslovenští představitelé a vypracucí plán k jejich osvobození. První varianta je, že jsou drženi na ruské ambasádě, druhá, že jsou v Polsku. Pro druhou variantu se vypracovává plán, kde se počítá se zmocněním několika letadel, provedením výsadku nad polskem a zpátky by se politici vrátili v malém letadle kopírující terén. Protože holešovská kasárna by byla snadným cílem, vydává velitelství rozkaz vyslat tajně část výsadkářů k Hostýnským vrchům, protože by zde byl lepší terén pro případnou obranu a navíc výsadkáři znají dokonale tuto krajinu protože zde pravidelně trénovali. Plánuje se partický boj. V té době se taktéž opevňují kasárny.

Po obdržení zprávy, že vláda vyjednává pod nátlakem v Moskvě, skonaly veškeré naděje a proto jednotka skládá zbraně. V roce 1969 je zatrest 7. výsadkový pluk rozpuštěn a vojáci, ktěří nejsou propuštěni do zálohy, jsou převeleni do Prostějova. 22. výsadková brigáda je pak zredukována na 22. výsadkový prapor. V roce 1983 je obnovena 22. výsadková brigáda, roku 1987 je založen 43. výsadkový mechanizovaný prapor, který je nástupcem 71. výsadkového praporu.

Po převratu v roce 1989 se struktura jednotky přibližuje obdobným jednotkám armád NATO. V roce 1991 se z brigády stává 22. speciální skupina. V roce 1993 je přejmenována na 6. speciální středisko a v roce 1995 na 6. speciální brigádu. V roce 1999 brigáda obdržela čestný název "generála Moravce" a byla nasazena v rámci operace KFOR, kde byla v prvosledových jednotkách. V roce 2001 vzniká 6. skupina speciálních sil a 10.5. 2002 dostává jednotka svou bojovou zástavu. Od 1.7.2003 je 6. skupina speciálních sil přejmenována na 601. skupinu speciálních sil.


ÚKOLY JEDNOTKY

601. skupina speciálních sil je samostatný druh vojska, který nepodléhá velitelství specializovaných sil, ale přes náčelníka vojenské zpravodajské služby přímo ministru obranu. Skládá se z Velitelství, štábu, bojové a zabezpečovací jednotky. Jednotka je určena k plnění hlavně úkolů strategického významu, kde z rúzných důvodů není možno použít konvenční síly. Jednotka cvičí s obdobnými jednotkami z jiných armád, jako jsou například americké SEALs a britské SAS.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Uchazeč musí mít lékařské osvědčení se zdravotní klasifikací A, dále musí mít negativní výpis z rejstříku trestu a maturitu. Výběrové řízení probíhá dvoukolovým způsoben. Uchazečí k zabezpečovacím jednotkám absolvují pouze první kolo, které trvá dva dny. Jedná se o běžné armádní přezkoušení fyzické zdatnosti, kde se požaduje dvanáctiminutový běh, shyby, kliky, leh-sedy a plavání na vzdálenost 300 metrů. Uchazeči musí splnit minimálně základní normy své kategorie a dosáhnout celkového počtu 200 bodů. Následuje zhruba pětihodinový psychogický test. Druhé kolo je už desetidenní a je jen pro uchazeče k bojovým jednotkám. První den probíhají úvodní fyzické testy a psychotesty. Druhý den se fasuje vybavení, uchazeči dostanou polní oděv, spací pytel, baret a ostatní výstroj pro plnění úkolů (kromě pevných bot, které si musí uchazeč donést vlastní). Následuje přesun do výcvikového zařízení, kde na uchazeče čekají další fyzické cvičení a běh, prokládaný přenášením břemen a psychotesty. Pak ještě přesuny na 30/40/60 km. Uchazeč nejdřív plní úkoly sám, potom ve dvojici a nakonec ve skupinách, aby se prověřila schopnost vzájemné spolupráce. Samozřejmě i tato část je prokládaná psychotesty. Uchazeć může kdykoliv odstoupit z výběrového řízení a je neustále sledován kvalifikovanými instruktory a lékařem.

Sto bodů fyzické zdatnosti:
-6 shybů na hrazdě
-38 sedů–lehů za minutu
-20 kliků za půl minuty
-uběhnout 2400 metrů za 12 minut
-300 m uplavat za 7 minut

Uchazeč musí získat 200 bodů lepšími výsledky.VÝCVIK

Po úspěšném přijetí je zájemce začleněn do skupiny speciálního průzkumu nebo skupiny speciálního určení. Výcvik probíhá ve skupině a postupně se zaměřuje na specializaci. Následně dalším vzděláním se stává ze specialisty instruktor.

Možnosti jsou:
-infiltrace - výsadkář/volné pády, výsadkář/tandemové seskoky, potapěč
-hlídka - spojař, zdravotník, ženista, odstřelovač

Lukáš Ruprecht

Komentáře

25.02.2010 výzbroj

lemanleman
nevíte někdo kolik váží výstroj a výzbroj

20.02.2010 výběrové řízení

lemanleman
a jaké jsou ty podmínky na 200bodů

25.10.2008 je to pravda

USMC SniperUSMC Sniper
no nic collins ma pravdu stejne je to jedno obje armady jsou dobre :-)

22.10.2008 USMC Sniper

CollinsCollins
Jo Apache 64řka. je opravdu povedený krok, ten už Mi 24 hravě dá do kapsy. Ovšem Apach je určen k příme podpoře a je to bitevník jak má být. V naší armádě se nenajde konkurence schopný stroj. Ovšem, je to jen stroj a bez pilota je to jen velmi drahé zařízení. Mít naše armáda rozpočet jako západní země, či Rusko, nemuselo by to být tak špatné. Ovšem rovnat s nimi se bohužel nemůžeme.

22.10.2008 AČR

CollinsCollins
Nechme to být, nebudeme srovnávat armády kdo má co a co je lepší. Myslím, že diskuze k 601.SSS má být o ni, má osvětlit stránky těm, co o ni mnoho neví. Nemyslím si, že je dobrý způsob hanit, či jinak osočovat Ty,kteří nasazujou životy na zahraničních misích a vůbec, jsou připraveni bránit nás v případě válečného konfliktu. Myslím, že ikdyž si to každý neuvědomuje, měli by jsme na veškeré složky armády nejen na 601.SSS být právem hrdí.

29.09.2008

USMC SniperUSMC Sniper
a ještě ja neříkal že SAS strčí 601. skupina spec. sil SAS a SAELs do kapsy to říkal ten co to psal

29.09.2008

USMC SniperUSMC Sniper
no uznavam zě ssem to trochu přehnal, a taky s tou m 16 je pravda že se ty nábojnice často zasekávali (potvory jedny) :-) k tomu Ak 47 ja mluvil o verzi s ráží 5,45 a collinsi zkus s hindem porovnat ještě tenhle vrtulnik RAH-66 Comanche (jen tak) chtěl bych vědet tvuj nazor

16.09.2008 Učenej z nebe nespadne

CollinsCollins
Ahoj USMC snipere Po přečtení tvého článku jsem dostal přesvědčení, že máš špinavou čočku na opice a US.ARMY ti zcela zastínila nadhled nad jakoukoliv debatou o military věcech. Jestli mohu, rád vyvrátím všechna tvoje kritická nařčení, která jsou naprosto milná. Začnu vrtulníky, kde jsem se opravdu nasmál po přečtení tvého přízpěvku. Takže vrtulník: AH-1Cobra: Abych širšímu okruhu přiblížil typ vrtulníku jedná se o dvoumístný JEDNOMOTOROVÝ bitevní vrtulník určený k PŘÍMÉ podpoře pozemních jednotek a k ničení živé síly a bojové techniky nepřítele. Hmotnost prázdného stroje: 2993 kg Vzletová hmotnost: 4535 kg Dostup: 3720 m Dolet: 510 km Mil Mi-24 je velký DVOUMOTOROVÝ bitevní a VÍCEÚČELOVÝ vrtulník určený pro přímou podporu pozemních jednotek, ničení tanků a obrněných cílů, PŘEPRAVĚ 8 osob nebo 1500 kg materiálu v nákladové kabině Hmotnost prázdného stroje: 8450 kg Maximální vzletová hmotnost: 11 500 kg Dostup: 4800 m Dolet bez přídavných nádrží: 450 km Abych udělal kratší shrnutí: Hind není taková rachotina jak povídáš, v nejdůležitějších faktorech pro vrtulník podstatné převyšuje Cobru + dokáže převést 8smi člennou posádku, o to se Cobře může jen zdát. Neříkám že převyšuje všechny typy Cober, ale zase vezmi v potaz, že vrtulníků Mi 24 Hind je také více modifikací a hlavně což mě pobavilo, srovnáváš dva vcelku odlišné vrtulníky, ale budiž:-) TANKY: M1A1 - nová verze se 120 mm kanónem M256 (Rheinmetall L44), novou pancéřovou ochranou, vylepšeným elektrickým vybavením apod.; produkce začala roku 1986 T72 T-72 je na rozdíl od nejnovějších tanků dost lehký a nemůže proti nim obstát. Jeho 125mm kanón má mnohem menší účinný dostřel, než západní tanky, avšak na menší vzdálenosti je schopen probít i nejmodernější pancéřování tanků ale s vylepšením pancéřování reaktivním a modulárním pancéřováním, po přidání aktivní obrany (Arena-E), dokonalých rušičů (Štora) a přidáním nového SŘP z něj vzniká zase tank schopný tak který hravě může konkurovat tankům západu Opět tady srovnáváš druhý vývojový stupeň Abramse M1A1 se základním typem T72. Tank T72B už je naprosto schopen konkurovat tanku M1A1. Tak další neprorazitelný kousek US.ARMY je pokořen LETECTVO: Rád si přečtu nějakou odbornou technickou literaturu a přiučim se, abych pravdu řekl, neznám podrobně tyto tvě letadla. Nerad bych vypouštěl stejné zaujaté nesmysly jako Ty_jednou píšeš o F14 a podruhý o F18ctce je to s tebou těžký, ale co vím je to, že F14ct Tomcat(kocourek v překladu) není tak dokonalý letoun jak píšeš, to už F18ctka je lepšejší volba pro tvůj útok proti naší armádě_Jen co zjistím bližší info, dám ho sem. Zbraně: M16: Tahle kráska se používala od začátku Vietnamu, ale budu se držet toho co jsi tu psal, takže budu se držet typu M16ct, tahle potvůrka měla v boji několik velkých nevýhod_s kontaktem s vodou, prachem bahnem, měla moc velkou tendenci se zasekávat, její ráže 5,56 Zdaleka nekonkuruje 7,62 co se týče průraznosti a délkou doletu. Ve Vietnamu byl lepší AK47, byl téměř bezporuchový, prostě odolný. Tím nechci srážet moderní zbraně typu M16,4 výrobců Bushmaster, Armalite a Colt AK47: Sice náš vzor vychází z AK47mičky_není to tatáž zbraň, tak Kalacha nemusíš mermomocí nacpat naší armádě Maskování: Bundeshwer achjo_O kvalitách tohoto maskování svědčí fakt, že od druhé světové ho němci jen lehce poubravilii_to svědčí o kvalitě tzv.„hrachů“. Zatímco Američané mají nové kolekce maskáčů „den co den“jak na přehlídce, až začnou vyrábět maskovací lak na nehty, koupím ho nějaké kamarádceJ_Netvrdím že mají špatný maskáč, multican je opravdu povedený, i ACU, a vzor našich maskáčů na středoevropskou přírodu také Proč se mi zdá, že jsis párkrát zahrál hru Operace flashpoit a podle toho děláš závěry, chlapče moc se pleteš. Naše armáda je malá a lehce by byla pohlcena Amerikou, nerovnej tyhle státy, je to jako srovnávat trabanta s ferrari, vím jistě že by nás bez pomoci US.ARMY zničila, ale utrpěla by značné ztráty. A co se týče Kluků z 601. a dalších speciálních jednotek, zkus jim říct že je SAS a SEALs strčí do kapsy, mám takový pocit, že je dostaneš dokolen stejně tak jako mě, když jsem si přečetl tvuj příspěvek_ještě teď se tomu směji:-))) Omluvte prosím pravopis, děkuju

Novinky a slevy emailem