601. skupina speciálních sil

29. 01. 2004

Chtěl bych vás seznámit s nejelitnější českou jednotkou, která se svou kvalitou vyrovná obdobným jednotkám zahraničních armád, jako jsou americké SEALs nebo britské SAS...

img

HISTORIE

Historie 601. skupiny speciálních sil se začíná utvářet za druhé světové války ve Velké Británii, kde se československý odboj, pod vedením Františka Moravce, začína specializovat na diverzní činnost na území protektorátu Čechy a Morava. Většina výsazených skupin je zpravodajsky zaměřena.

Po válce vzniká na území Čekoslovenska 71. výsadkový prapor. Na jeho vzniku se podílí lidé jako je Paleček. Krzák a Čermota. Prapor se zaměřuje na diverzní činnost.



V roce 1948 v Československu dochází k politickým změnám. Změny se samozřejmě projevují i do výsadkového vojska. Už v roce 1949 je zatčen velitel výsadkových vojsk brigádní generál Karel Paleček a náčelník štábu podplukovník gšt. Rudolf Krzák, kteří jsou odsouzněni za velezradu, nedovolené ozbrojování a sabotáž Košického vládního programu.

Následně je prapor přetvořen z diverzního zaměření na hromadné výsadky, podle vzoru SSSR. Na podzim roku 1952 vzniká 22. výsadková brigáda, kterou tvoří 71.,72.,65. výsadkový prapor a 173.výsadkový dělostřelecký oddíl. Brigáda se stěhuje na Slovensko, dva prapory jsou umístěny v Přešově, třetí v Košicích a dělostřelecký oddíl je umístěn v Sabinově. Početní stavy brigády se blíží ke 3000, ale na Slovenku se jí nedostává materiálu ani financí. Přesto za nějaký čas vzniká v Přešově 22. průzkumný prapor,který je zaměřen na speciální operace. V roce 1955 je brigádě propůjčen čestný název "Banskobystrická" a v roce 1960 se brigáda stěhuje na Moravu,65.výsadkový prapor a 22.průzkumný prapor do Holešova, zbytek brigády do Prostějova. Následující rok se 22.průzkumný prapor se přetváří na 7.výsadkový pluk,jeho hlavním úkolem zůstávají nadále speciální operace a 65. výsadkový prapor se stěhuje do Prostějova.

V noci z 20. na 21. Srpna 1968 začala, obsazením ruziňského letiště,Ruská vojska okupovat Československo. Do Holešova doráží elitní tanková jednotka gardové "železné divize" ze Lvova s průzkumným praporem. Díky včasnému rozkazu velitele pluku Vladimíra Košana jsou v té době kasárny plné výsadkářu. Rusové samozřejmě požadují, aby se výsadkáři vzdali, ovšem výsadkáři požadavky zamítají a dokonce prohlášují, že pokud zaútočí, tak budou jejich tanky roztříleny RPGčky. Díky kvalitě a respektu holešovských výsadkářů, rusové neútočí, ale zbudovávají si tábor poblíž kasáren. Výsadkáři jdou také, na požadevek místního národního výboru, hlídat poštu a některé další instituce ve městě.

Následující noc dostává velitelství pluku rozkaz, aŤ zjistí, kde se nacházejí zadržení českoslovenští představitelé a vypracucí plán k jejich osvobození. První varianta je, že jsou drženi na ruské ambasádě, druhá, že jsou v Polsku. Pro druhou variantu se vypracovává plán, kde se počítá se zmocněním několika letadel, provedením výsadku nad polskem a zpátky by se politici vrátili v malém letadle kopírující terén. Protože holešovská kasárna by byla snadným cílem, vydává velitelství rozkaz vyslat tajně část výsadkářů k Hostýnským vrchům, protože by zde byl lepší terén pro případnou obranu a navíc výsadkáři znají dokonale tuto krajinu protože zde pravidelně trénovali. Plánuje se partický boj. V té době se taktéž opevňují kasárny.

Po obdržení zprávy, že vláda vyjednává pod nátlakem v Moskvě, skonaly veškeré naděje a proto jednotka skládá zbraně. V roce 1969 je zatrest 7. výsadkový pluk rozpuštěn a vojáci, ktěří nejsou propuštěni do zálohy, jsou převeleni do Prostějova. 22. výsadková brigáda je pak zredukována na 22. výsadkový prapor. V roce 1983 je obnovena 22. výsadková brigáda, roku 1987 je založen 43. výsadkový mechanizovaný prapor, který je nástupcem 71. výsadkového praporu.

Po převratu v roce 1989 se struktura jednotky přibližuje obdobným jednotkám armád NATO. V roce 1991 se z brigády stává 22. speciální skupina. V roce 1993 je přejmenována na 6. speciální středisko a v roce 1995 na 6. speciální brigádu. V roce 1999 brigáda obdržela čestný název "generála Moravce" a byla nasazena v rámci operace KFOR, kde byla v prvosledových jednotkách. V roce 2001 vzniká 6. skupina speciálních sil a 10.5. 2002 dostává jednotka svou bojovou zástavu. Od 1.7.2003 je 6. skupina speciálních sil přejmenována na 601. skupinu speciálních sil.


ÚKOLY JEDNOTKY

601. skupina speciálních sil je samostatný druh vojska, který nepodléhá velitelství specializovaných sil, ale přes náčelníka vojenské zpravodajské služby přímo ministru obranu. Skládá se z Velitelství, štábu, bojové a zabezpečovací jednotky. Jednotka je určena k plnění hlavně úkolů strategického významu, kde z rúzných důvodů není možno použít konvenční síly. Jednotka cvičí s obdobnými jednotkami z jiných armád, jako jsou například americké SEALs a britské SAS.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Uchazeč musí mít lékařské osvědčení se zdravotní klasifikací A, dále musí mít negativní výpis z rejstříku trestu a maturitu. Výběrové řízení probíhá dvoukolovým způsoben. Uchazečí k zabezpečovacím jednotkám absolvují pouze první kolo, které trvá dva dny. Jedná se o běžné armádní přezkoušení fyzické zdatnosti, kde se požaduje dvanáctiminutový běh, shyby, kliky, leh-sedy a plavání na vzdálenost 300 metrů. Uchazeči musí splnit minimálně základní normy své kategorie a dosáhnout celkového počtu 200 bodů. Následuje zhruba pětihodinový psychogický test. Druhé kolo je už desetidenní a je jen pro uchazeče k bojovým jednotkám. První den probíhají úvodní fyzické testy a psychotesty. Druhý den se fasuje vybavení, uchazeči dostanou polní oděv, spací pytel, baret a ostatní výstroj pro plnění úkolů (kromě pevných bot, které si musí uchazeč donést vlastní). Následuje přesun do výcvikového zařízení, kde na uchazeče čekají další fyzické cvičení a běh, prokládaný přenášením břemen a psychotesty. Pak ještě přesuny na 30/40/60 km. Uchazeč nejdřív plní úkoly sám, potom ve dvojici a nakonec ve skupinách, aby se prověřila schopnost vzájemné spolupráce. Samozřejmě i tato část je prokládaná psychotesty. Uchazeć může kdykoliv odstoupit z výběrového řízení a je neustále sledován kvalifikovanými instruktory a lékařem.

Sto bodů fyzické zdatnosti:
-6 shybů na hrazdě
-38 sedů–lehů za minutu
-20 kliků za půl minuty
-uběhnout 2400 metrů za 12 minut
-300 m uplavat za 7 minut

Uchazeč musí získat 200 bodů lepšími výsledky.



VÝCVIK

Po úspěšném přijetí je zájemce začleněn do skupiny speciálního průzkumu nebo skupiny speciálního určení. Výcvik probíhá ve skupině a postupně se zaměřuje na specializaci. Následně dalším vzděláním se stává ze specialisty instruktor.

Možnosti jsou:
-infiltrace - výsadkář/volné pády, výsadkář/tandemové seskoky, potapěč
-hlídka - spojař, zdravotník, ženista, odstřelovač

Lukáš Ruprecht

Komentáře

12.02.2004

FireFire
Plně souhlasím s Deephem.Přeně to co si myslím já.Nelze srovnávat a ty soutěže jsou jen pro zjištění aby vojáci věděli, jak na tom jsou.A bohužel nikdo není neomylný.Třeba pochybuji že to vyšlo někdy ven ale při seskoku našich elitních paragánu a amerických bylo jich asi 500 na Šumavě kdy je letadlo vyhodilo o 20km jinam a vše se ututlalo jak jinak.Zveřejní se prostě jen to co se hodí.

12.02.2004

DephDeph
Kdyby někdo tvrdil, že výcvik spec.jednotek je utajený, tak to je blbost. Že ho nezná pisálek z Reflexu? Mezistátní kontakty jsou velice dobré (např. nedávno se vrátili dva naši praporčíci ze stáže u USMC, a takových programů je plno). Vždyť všechny jednotky (a policejní zvlášť) mají společný cíl. Ještě jsem si vzpoměl, že na soutěžích takřka vždy vyhrává domácí jednotka, nebo jednotka ze sousední země. Ona dobrá logistika je kurva potřebná. Uvidíme, jak si kluci povedou v Afgánistánu a přejme jim ať se vrátí třeba i bez výsledků, ale celí. Mimochodem víte o tom případu, kdy se náš velitel rozbrečel před srbskými vojáky, aby nezabíjeli jeho obklíčenou hlídku? Aj zbraně jim tam nechali. To jen pro ty přehnané patrioty. Jestli mi nevěříte, tak vám,až to najdu, napíšu, kde o tom píšou. Vojáci nejsou super stroje, jen skvělí lidé.

12.02.2004

DephDeph
Zdraím: Já nenávidím soutěžě voj.jednotek. I proto, že Specnaz končí skoro vždy poslední. Kdosi tady mluvil o tom, že na Libavé Amíkům kleklo GPS a vyhráli to Slováci. Bodejť by ne, když tam znaj každý šutr. Něco jako "nejlepší jednotka světa" existuje jen ve filmech. Možnosti lidského těla jsou omezené. Výzbroj a výstroj je prakticky všude stejná a všude to dělají stejní blázni (v dobrém smyslu), jednotky spolu navzájem trénují a nynější metody CQW si jsou podobné jak vejce vejci. Cizinecká legie není spec. jednotka (má tanky, letadla), stejně jak USMC, Royal Marines, aj. Každá složka armád těchto zemí má roty spec. zaměření, např. protiteroristická, bojoví plavci, průzkum, záchranáři, apod. Měřit jejich výkonost nelze. Na soutěžích rozhoduje momentální forma a štěstí. Je to jak srovnávat Real, ManUtd, Juve, Dortmund. To jen tak.

12.02.2004

SniperSniper
For Petronikus piti: Ani v nejmenším jsem neměl v umyslu nějakým způsobem útočti na Japonce a znevažovat jejich hrdinství během války. Naopak, o japonskou kulturu se aktivně zajímám již více než 10 let a k Bushi mám nezkonalou úctu. Můj výraz: akce proti fanatickým obráncům, mající výhodu připravené obrany a ,,bezmezné odhodlanosti zvítězit za každou cenu", jen ukazuje japonský přístup k válce starý více než 400 let. Ani jejich oddanost panovníkovy a ,,kodexu cti" (psáno v závorce, jelikož se v tomto případě nedá mluvit o Bushi Do) nepovažuji za chybu, spíše za kulturní povinost, kterou Evropan nemůže nikdy pochopit. Srovnávat Tichomoří a Evropu je dle mého názoru možné, nalezneme zde spoustu podobných aspektů. Kupříkladu obklíčení SS divize Totenkopf v Demjanské kapse je Tichomoří velice podobné. Na obou stranách máme drsné klimatické podmínky, těsný prostor ve kterém dochází často k boji muže proti muži, útoky početných skupin na bajonety a nedostate munice, léků a jiného materiálu na obou stranách. Myslím tedy, že tato diametrálně odlišná prostředí můžeme snadno spojovat.

12.02.2004 4Sniper

Petronikus pitiPetronikus piti
NO Myslim ze nemuzeme srovnovat jednotky nasazene v Evrope a v Tichomori -Vedla se tam uplne jina valka (ani v nejmensim se zde neuznavaly Zenevske konvence) proti jinym nepratelum....Nerikam ze Japonci byli bidaci -casto jsem jejich zastancem, ale kdyz amik sedi za kulometem a proti nemu nabehne 30 japoncu po otevrenem prostranstvi s ostrouhanym bambusem v ruce a za tohle je pak v americe vyznamenan-Hm neco neni v poradku-Nechci rict ze tam nebyla drsna valka-Japonci byli ocividne vyborni bojovnici-velice skromni (dokazal behat v dzungli nekolik dni a v kapse mel jen hrstku ryze). Taky Amici nechapali ze jsou Japonci v Dzungli tak rychli -rikali ze pred nima neslo ani utikat a pak vyslo na jevo ze Zlutaci po Dzungli jezdi na kolech. Ale nemam rad kdyz nekdo pohorsuje Japonce-Byly to skveli vojaci, ale meli jednu zasadni chybu a to tu ze byli moc oddani cisari coz vedlo k castym nepochopitelnym sebevrazednym utokum viz.Kamikadze aj. Byla jich cela spousta.

12.02.2004

SniperSniper
Ještě jedna drobná poznámka. Co se týče masivního rozšíření ve svém oboru elitních jednotek, tak druhoválečné USMC patřili k nejlepším jednotkám, když šlo o obsazení pevniny či ostrova z moře. Události v Tichomoří a úspěšné (i přes značné stráty) akce proti fanatickým obráncům, mající výhodu připravené obrany a ,,bezmezné odhodlanosti zvítězit za každou cenu" mluvý za vše. Ačkoli někomu může připadat, že USMC svými akcemi za WW2 nepatří mezi jednotky zvláštního určení (což je i můj názor), jejich výkony a způsob nasazení v Tichomoří odpovídá nasazení Wafen SS v Evropě, a SS zde byly udávány jako elitní jednotky, takže jen další srovnání.

12.02.2004

SniperSniper
For FIRE: Slovo SNIPER je odvozeno ze slengového názvu pro jistý druh indického ptáka (podobný slepici). Tomuto velmi rychlému a obratnému ptáku přezdívali bričtí vojáci SNIP a zasáhnout jej bylo poměrně těžké. Cvičili se ve střelbě na něj a poté se začalo nejlepším lovcům předívat SNIPER. To k tomu významu. For Petronikus piti: Jít do hloubky pochopitelně můžeme, ale o Římany zde nešlo, šlo o USA a jejich zvláštní složky. Francis Marion pod sebou sdružoval přes 200 mužů, což je zhruba stejný počet, jaký měly Hnědé košile ve svých začátcích. 200 mužů je poměrně vysoký stav i na současné poměry u jednotek zvláštního určení.

12.02.2004 4Sniper

Petronikus pitiPetronikus piti
Aha Asi jsi nepochopil co jsem tim chtel rict ze nejaky Robert zakkladal oficialne nejakych par strelcu (jako ze Elitni jednotky) no dobre no, ale ja myslel masivni rozsireni techto jednotek..Americani proste nemeli ve 2WW urcite mnozstvi dobre vycvicenych muzu..Jak jsem psal nemci meli SS a Rangers byl pouze odpoved na tyto jednotky protoze jedine co meli jaks taks vycvicene vojaky tak to byli hosi od 101. vysadkove (i kdyz dostavali na prdel jak se dalo hl. v operaci Market Garden) a SS jednotky byly zalozeny v roce 1933 coz bylo driv nez masivnejsi rozsoreni rangers. Kdyz by jsi chtel jit do hloubky tak elitni jednotky meli uz i Rimane tzv. Pretoriany to byla jedina armada, ktera mohla fungovat v Rime atd.. Ve stredoveku meli kralove sve lepe vycvicene a vyzbrojene tzv. Kralovske jednotky....O napoleonskych valkach nemluve (napr.Napoleonovy Mameluci atd.) A pak uz ta druha valka no pak Koreä, Vietnam, Persky zaliv, Panama, Afaganistan atd...

Novinky a slevy emailem