Tokyo Marui VSR-10 REAL SHOCK

06. 05. 2004

Tokyo Marui před nedávnem uvedlo na trh první sniperku ze své dílny. Jestli se ptáte po tom, jaká je a jestli si jí koupit. Potom vám snad tato recenze pomůže...

img

Když přišla na trh moje oblíbená firma Tokyo Marui s manuální odstřelovačskou puškou VSR-10, naprosto mě tato novinka uchvátila. Vypadala prostě božsky a navíc, ta možnost vychutnat si zpětný ráz u manuální zbraně, mi připadala naprosto úžasná. Potom co se u mých dveří objevila jednoduchá hnědá krabice, na nic jsem nečekal a okamžitě roztrhal obal.


Moje kráska. Všimněte si těch dlouhých nohou :)

Pokud se budete snažit dohledat od jaké zbraně je odvozena, tak snad budete mít větší štěstí než já. Zbraň vypadá jako nějaký klon Remington M700, ale je o něco kratší. Možná, že Tokyo chtělo ušetřit na licenci? Bohužel dobře nafocené obrázky mé zbraně mi daly poněkud jinou představu. VSR-10 Real Shock trpí stejným nedostatkem, jako všechny zbraně, které nahrazují dřevo umělou hmotou. Ta totiž vypadá naprosto příšerně a odpudivě. Nevím, ale snad je povrchová úprava u její sestřičky Pro-Sniper lepší. Podíl kovových částí je však na Marui až neuvěřitelný. Nezanevřel jsem na ni pro poněkud horší zevnějšek a naládoval 30 kuliček.


Toto je její sestřička VSR-10 Pro-Sniper.

Puška má v základu dostřel srovnatelný s AEG a spíše je převyšuje. Když se na ní podíváte, jasně vidíte potvrzení klasického hesla: „ V jednoduchosti je krása.“ Zbraň je prostě jedním slovem elegantní. Do zásobníku se vejde 30 kulí, a to je na sniperku hodně dobré. Hop-Up se dá lehce nastavit páčkou na vnější straně pažby a nemusíte se k němu pracně prohlodávat, jako u Ca M24 Socom. Hlaveň je celokovová a dosti robustní. Díky ní je těžiště více vepředu, přesně tak je tomu i u ostrých zbraní. Mířidla jsou sice hezká, ale naštěstí snadno odnímatelná, protože tohle je přeci puška snipera. Jako jediná možnost při míření je pořádná optika.

Montáž a kroužky si musíte dokoupit a je dobré si dát pozor, aby vám potom vaše vyhlédnutá optika do nich seděla. Já jsem s tím strávil dlouhé chvíle, ale teprve s ní dostane vaše puška tu pravou dravčí vizáž. Pokud chcete, aby vypadala ještě lépe, potom investujte do stínítka proti slunci, který vaši optiku prodlouží a zlepší tak celkový vzhled. S optikou a montáží vzroste také váha. Ta je v základu pouhá 2 kila. Jestli vám i s optikou připadá lehká, potom odejměte gumovou patku pažby a objevíte prostor s různými úchyty pro imbusové klíče a jiné nářadí. Jestliže i vám připadá hloupé nosit tyto věci v pažbě, můžete si tam dát olůvka nebo nějaká jiná závaží. I takto vám stále připadá lehounká jako pírko? Potom vám nezbude nic jiného, než přikoupit dvounožku. Potom bude, ale dobré si také pořídit popruh, jinak se vám miláček poněkud pronese.


Srovnání vnitřních hlavní. Vlevo tovární hliníková hlaveň, vpravo Head 1950/KM 6.04mm.

Abych však nepěl jen samé ódy, je tu drobný zádrhel. Systém Real Shock je kapitolou sama pro sebe. Zpětný ráz je totiž dost slabý a je spíše jako malé drcnutí. Když jsem nechal ze zbraně střílet přítele, který vlastní ostrou pušku, všiml si zpětného rázu až potom, co jsem mu o něm řekl. Toto mě celkem zklamalo a připadalo mi to jako reklamní trik, pro nalákání důvěřivých airsofťáků.


Pro výměnu hlavně stačí vyšroubovat tyto šroubky.

Vzhledem k tomu, že je to novinka ani jsem nepředpokládal, že si jí budu moci nějak moc upgradovat, ale když jsem se podíval na zahraniční servery našel jsem spoustu dílů, které se pro můj gun vyrábějí. Upgrade je pro něj jako živá voda. Moje VSR-10 má teď SNP 2,0J pružinu, kovovou hlavu válce, vodící trn a novou vnitřní hlaveň. Použil jsem přesnou hlaveň Head 1950/KM 6.04mm, ale doporučuji si spíše koupit Prometheus 6.03mm. Teď mi střílí přes 500fps a 0,20g BB přeletí s dobře nastaveným Hop-Up systémem vzdálenost 100 metrů jako nic (pozn. AirsoftGuns.cz - zbraň může mít podle našich zkušeností maximálně 450 FPS tzn. 140 m/s a dostřel 70 m). Co mě také dosti potěšilo, že s upgradem se zvětšil zpětný ráz v celkem pěkné kopnutí.


Tak takto vypadá nástřel z 10 metrů.

Na závěr si to shrneme. VSR-10 Real Shock je zajímavá puška od oblíbené a spolehlivé firmy. Jejími klady jsou velká přesnost a slibný dostřel už v základu. K tomu se připojuje velmi pěkný celkový vzhled, stavitelný Hop-Up, který není samozřejmostí ani u vyšší cenové třídy a také velmi rozumná cena. Jako hlavní zápor bych uvedl nevkusnou imitaci dřeva.

Technické parametry:

Celková délka - 1075 mm
Hmotnost - 2 Kg
Délka hlavně - 430 mm
Úsťová rychlost - 90 m/s (změřeno AirsoftGuns.cz)
Použité materiály - odolný plast a kov
Kapacita zásobníku - 30BB

Smith

Komentáře

18.03.2008

Unreal99Unreal99
Smith327:Jakou si použil hlaveň a hop.Dík za odpověď.

01.09.2006 RE: mongi

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Vzdy to je 0,20g BB.

01.09.2006 jaká gramáž?

mongimongi
S jakou gramáží střeliva se udává úsťová rychlost u as zbraní, resp. u silnějších pružin? díky

22.05.2006 upgrade

ŠejkalŠejkal
kolikátka je pružina 2.0J dík za odpověd

12.02.2006

sykynxsykynx
No jasně ... pro lidi, co nevěří tady mám lehký pokus: 1) Vezměte noviny, je skoro jedno jaké (klidně nějaký deník nebo týdeník, časopis, papír co máte v tiskárně) Ted ho zmuchlete do kuličky a zamotejte přiměřeně lepící páskou. Nemáte-li obě ruce levé, (případně obě pravé - týkající se leváků) vznikne vám něco jako papírová "kulička" obalená izolepou. 2) Jestli nemáte doma, tak běžte do sportovních potřeb a kupte si tenisák, jeden stačí. Už víte kam mířím ? ... vylezte na cestu a zahodtě papírovou kouli, jak nejdál umíte. A ted vezměte tenisák a házejte také vší silou. (vší silou znamená silou, kterou dokážete maximálně vyvinout a ne silou, kterou vyvine veš) Co doletělo dál ? Myslim že i bez toho, abyste pokus prováděli znáte závěr. Pro ****** Tenisák doletí dál. Navíc pokud trochu fučí, tak papírouvou kouli můžete hledat někde ..... no prostě někde jinde než byste si přáli, aby byla. Jo a ještě když bude házet s tím tenisákem, tak hažte někam ne mezi děti. Zaprvé byste mohli některé z nich trefit a za druhé už byste se se svým tenisákem nemuseli shledat. Omlouvám se za případné pravopisné a stylistické chyby. Btw. VSR mám doma tak klidně pište na ICQ 260-378-906 sykynx

23.08.2004 RE: Cyber_Dragon

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Z fyzikalniho hlediska neni mozne, aby kulicky 0,20g letaly rovne na vzdalenost 100 m. Toto strelivo je priliz lehke a ma prilis malou kinetickou energii, aby dosahlo takove vzdalenosti. Ustova rychlost bude s 0,20g vysoka, ale ztrata rychlosti kulicky behem letu bude rapidni. Zkusenejsi sniperi vedi, ze paradoxne s tessim strelivem lze v upgradovanych zbranich dostrelit dale nez s lehcim. Nezalezi pouze na ustove rychlosti, ale i na kineticke energigi (J).

18.08.2004 RE: UPIR

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Pokud Vam se zbrani M24 Tanaka pada strelivo 0,43g je to zpusobeno tim, ze je velmi tezke regulovat tento typ streliva. Gumicka je prilis meka. Musite koupit hopovy set s tvrdou gumickou, s kterou to posleze neni zadny problem. Podle nasich mereni dosahuje dostrel zbran M24 Tanaka s 0,36g strelivem pres 90m.

18.08.2004 Jaký péro?

Cyber_DragonCyber_Dragon
Zdař man... Pls taktéž by mě zajímalo co v tom máš za pružinu popřípadně jak je možný aby 0,20 lítaly prjamo rovno 100m? díkys za odpověd´. Zdař Cydray

Novinky a slevy emailem