Slovník odborných výrazů a zkratek

a b c č d e f g h ch i j k l m n o p q r ř s š t ť u ú v w x y z ž
Fixní Hop-Up

zařízení, které uděluje kuličce zpětnou rotaci, jenž narovnává balistickou křivku a podstatně zvyšuje dostřel, se nazývá Hop-Up. Zbraně s fixní variantou ho mají továrně nastavený výrobcem, bez možnosti jeho regulace. Přítlak je tedy pevně nastavený a nelze jej uživatelsky měnit. Při použití zbraně s fixním Hop-Up je třeba respektovat hmotnost doporučeného střeliva. V případě, že je ke zbrani doporučen určitý rozsah hmotností kuliček, tak pravidlem je, že nižší hmotnost kuliček umožňuje zbrani delší dostřel (Hop-Up umožní kuličce díky nižší hmotnosti více nastoupat), ale naopak dosáhnete nižší přesnosti. Na druhou stranu vyšší hmotnost střeliva je výhodnější při požadavku na lepší přesnost, ale dostřel bude logicky kratší.

Regulovatelný Hop-Up

zařízení, které uděluje kuličce zpětnou rotaci, jenž narovnává balistickou křivku a podstatně zvyšuje dostřel, se nazývá Hop-Up. Zbraně s možností regulace Hop-Up umožňují plynulé nastavení přítlaku uživatelem, takže je velice snadné a pohodlné docílit optimálního Hop-Up efektu a to při použití různého typu střeliva (různá hmotnost a výrobce). V případě, že je ke zbrani doporučen určitý rozsah hmotností kuliček, tak je možné používat kterékoliv z nich. Pokud preferujete vyšší přesnost střelby na kratší vzdálenosti, tak doporučujeme používat vyšší hmotnosti kuliček. Pokud požadujete vyšší počáteční rychlost střely nebo chcete střílet levněji, tak volte nižší hmotnosti. Je třeba si uvědomit, že vyšší počáteční rychlost střely neznamená automaticky delší dostřel. Zbraně s vysokými výkony dosahují delšího dostřelu za použití těžšího střeliva.

Lowcap

tlačné zásobníky se základní kapacitou, kuličky se plní horním otvorem v zásobníku a při střelbě jsou podávány tlačnou pružinou. Výhody spočívají v realističtější kapacitě a bezhlučnosti.

Midcap

tlačné zásobníky s rozšířenou kapacitou (tzv. dvouřadé), kuličky se plní horním otvorem v zásobníku a při střelbě jsou podávány tlačnou pružinou. Výhody spočívají ve vyšší kapacitě a bezhlučnosti. Větší kapacita, oproti zásobníkům low-cap, je vykoupena nižší spolehlivostí v podávání.

Hicap

natáčecí zásobníky s vysokou kapacitou, kuličky se plní přes vyklápěcí okénko na vrchní straně zásobníku a při střelbě jsou podávány "mlýnkem", který je poháněný listovou pružinou. Výhody jsou vysoká kapacita, spolehlivé podávání. Nevýhody jsou typické chrastění kuliček a nutnost pravidelně dotáčet pružinu (většinou kolečkem na spodní straně zásobníku).

Xhicap

zásobníky s extrémě vysokou kapacitou většinou určené pro kulomety. Zásobník může být ručně nebo elektricky natáčecí. Kuličky se plní přes určený otvor a při střelbě jsou podávány "mlýnkem", který je poháněný listovou pružinou. Výhody jsou vysoká kapacita a pěkný vzhled. Nevýhody jsou typické chrastění kuliček a nižší spolehlivost v podávání (hlavně u typů s bovdenem).

Green Gas

název pro nejrozšířenější hnací plyn určený do airsoftových plynových zbraní většiny výrobců. Složení hnací směsi na bázi propanu s příměsí olejů, je zastoupeno v naší nabídce pod označením Ultrair Power Gas a Predator Ulta Gas.

HFC134/HFC144

název pro hnací plyn určený do plynových airsoftových zbraní japonských výrobců (Tokyo Marui, Western Arms, Tanaka, KSC a dalších). V naší nabídce naleznete tento hnací plyn pod označením Predator 144a.

GAS

plyn – hybná síla nejčastěji používaná pro airsoftové plynové zbraně. Hnací plyny se podle složení obsahu rozlišují na specifický HFC 134a/144 (určený do zbraní japonských výrobců) a na nejrozšířenější typ plynu GreenGas, který je určený do zbraní ostatních výrobců.

NBB

No Blow Back (zbraň bez imitace pohyblivého závěru). U těchto zbraní není imitace pohybu závěru při střelbě. Výhodou oproti systému EBB je zpravidla vyšší spolehlivost a životnost výrobku, neboť vnitřní mechanismus není navíc zatěžován silou nutnou pro rozpohybování táhel závěru. Další výhodou je nižší hlučnost.

EBB

Electric Blow Back (zbraň s imitací pohyblivého závěru). Tyto zbraně mají zabudovaný mechanismus imitace pohybu závěru při střelbě. Výhodou oproti systému NBB je větší realističnost a věrnější napodobení funkce reálné palné zbraně. Nevýhodou je zpravidla nižší spolehlivost a životnost výrobku, neboť vnitřní mechanismus je navíc zatěžován silou nutnou pro rozpohybování táhel závěru. Další nevýhodou je vyšší hlučnost.

MARPAT

MARPAT (zkratka pro MARine Disruptive PATtern - maskovací vzor námořní pěchoty) je digitálně vytvořený vzor používaný americkou námořní pěchotou USMC. Skládá se z velkého množství různě barevných pixelů, což je mnohem efektivnější než starší více či méně symetrické vzory. Je také známým pod jménem „digitální vzor“, protože místo makrovzoru (velké skvrny) používá mikrovzor (pixely). MARPAT jako takový se dále dělí na dvě hlavní varianty - Lesní (digital woodland) a Pouštní (digital desert).

Cílem digitálního vzoru je co nejdokonalejší sladění s pozadím. Zatímco proti jednolitému pozadí je téměř nepřehlédnutelný, při správném použití v terénu je díky absenci jakýchkoli ostrých hran mnohem efektivnější než tradiční maskovací vzory.

Rip-stop

Rip-stop je tkanina s vysokou pevností, vyrobená zvláštní technikou. Přednosti rip-stopových tkanin spočívají ve velmi dobrém poměru hmotnosti ke stabilitě a ve vysoké tržné pevnosti.

MultiCam

MultiCam je univerzální maskovací vzor, který je efektivní v různorodých prostředích, ve všech ročních dobách a za jakýchkoliv světelných podmínek. Jednalo se o experiment, který měl vyzkoušet, zda je možné vytvořit jeden všestranný kamuflážní vzor použitelný v mnoha odlišných prostředích.

Vzor přejímá jemné odstíny přírodních barev, čímž se dokonale přizpůsobuje okolním podmínkám. Pokud stojíte v lese pod zelenými korunami stromů, uniforma dostane celkově zelený nádech, zatímco na poušti se výstroj jeví žlutohnědě. Díky této důležité vlastnosti je vzor použitelný v jakémkoli prostředí a jeho účinnost není vázána roční dobou, počasím ani dnem či nocí.

A-TACS
Řešením tohoto maskovacího vzoru je systém využívající malých pixelů k vytvoření větších a více zřetelných tvarů bez svislé a vodorovné orientace, takže tento „vzor ve vzoru“ účinně deformuje siluetu člověka i na velké vzdálenosti, čímž snižuje demaskující účinek daleko více než je tomu u nynějších vzorů.
I když se jedná o digitální potisky, nejsou použity žádné čtvercové, obdélníkové či jiné v přírodě se nevyskytující pixelové geometrické tvary, které nejsou schopny plně napodobovat tvary a stínování ve většině operačních prostorů.
A-TACS FG (Foliage/Green) využívá četné množství odstínů zelené barvy, jejich vzorky byly odebrány přímo z různých lesnatých a přechodných terénů, v kombinacích s různými odstíny zemského povrchu.
A-TACS AU (Arid/Urban) tedy do pouště a měst je zpracován na bázi organických pixelů v mikro vzorech, které se seskupují do větších lépe definovaných “makro” tvarů, aby vytvářely ještě větší a lépe definovatelné vzory.
Woodland

Woodland je kamuflážní vzor, složený ze čtyř barev - hnědé, černé a dvou odstínů zelené. Používaný ve čtyřech variantách - obecná, nížinná (více zelené), horská (více hnědé) a přechodná (známá jako Delta). Prvním uživatelem tohoto kamuflážního vzoru se stala Americká námořní pěchota.

Novinky a slevy emailem