SAS

30. 11. 2004

Speciální jednotka SAS je známa po celém světě, je to elita. Každý o ni někdy něco slyšel, ale asi ji nezná zblízka. Tak se na ni pojďme podívat...

img

HISTORIE

SAS vznikla během 2. světové války na podnět Davida Stirlinga, příslušníka Commando Corps. Byla potřeba speciální jednotka, protože při konvenčním způsobu boje vnikalo příliš mnoho ztrát. Název SAS – Special Air Service sloužil k utajení jednotky. SAS pracovali po malých skupinkách a jejich hlavním úkolem bylo ničit německá a italská letadla na letištích v Africe. Prvního úspěchu dosáhli SAS v prosinci roku 1941, kdy na dvou letištích zničili 61 letounů. Během svých operací zničili jednotky SAS více letadel než jich bylo sestřeleno.

David Stirling byl v roce 1943 němci zajat a zbytek války prožil v zajetí na zámku Colditz. Naštěstí pro něj, se Němci nikdy nedozvěděli jeho totožnost a tak přežil. Hitler totiž označil všechny příslušníky SAS jako zvlášť nebezpečné a nechával je okamžitě popravit. Po skončení války byla jednotka rozpuštěna.

Brzy po válce se ale pro SAS našlo uplatnění. Zapojili se do konfliktů na dálném východě, byli vysláni do Ománu, kde v památné bitvě o ománský Mirbat zvítězilo 10 vojáků SAS s několika tamějšími pomocníky nad 250 partizány. Po Ománu následovali akce v Adenu a Borneu.

SAS také čím dál tím více nachází uplatnění v boji proti terorismu. Byli nasazeni proti Irské republikánské armádě (IRA) a Irské národní osvobozenecké armádě (INLA). V roce 1982 začíná válka o Falklandy, do které byl okamžitě nasazen 22. pluk SAS. Vojáci pronikli na ostrovy, vybudovali zde pozorovatelny, sledovaly přesuny nepřítele a naváděli na něj letadla.

Další poměrně známý kousek SAS je "hon na Scudy". Pochází z Války v zálivu, kdy hlídky SAS ničili zmíněné rakety nebo přivolali letectvo na jejich likvidaci. Po 12 dnech operace, už nevzlétl ani jeden.


Znak SAS: okřídlený meč Excaliber a stuha s nápisem Who Dares Wins (odvážný vítězí)

SOUČASNOST

V současné době je SAS rozděleno na jednotky A, B, D a G, respektive na jednotky horskou, výsadkářskou, jízdní a námořní.

Primárně každý voják prochází výsadkářským výcvikem, ale má křížovou specializaci, tzn. že může zastat specializaci i za jiného člena týmu. Jednotky SAS mají hlavní zaměření na průzkum za nepřátelskými liniemi, kde provádí kromě průzkumu ještě sabotáže a útoky na strategické cíle.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Výběrové řízení je považováno za jedno z nejtvrdších (uvádí se asi 10% úspěšnost). Podmínkou pro zahájení přijímacího řízení je, že uchazeč (nikoliv uchazečka) slouží v britské armádě minimálně 2 roky. Samotné výběrové řízení se koná v Herefordu, kde leží Strirling lines – domovská kasárna SAS. Výběrové řízení se zahajuje dvakrát do roka v zimním a letním období a má 6 částí:

1. Běh ve skupině – spolu se skupinou běháte. Na sobě máte standardní polní stejnokroj britské armády a standardní kanady. Nejprve bez batohu, potom s batohem a postupně se do batohu přidávají kila navíc.

2. Běh samostatný, orientační – sami se pohybujete několik dní (stále i s batohem + navíc dostanete pušku, ale bez popruhu), ve dne i v noci a to zásadně mimo cesty. Tato část je velmi vyčerpávající. Několik dní nespíte, cítíte bolest nohou a ramen, puchýře atd. Vrcholem této části je "Fan dance" (tanec na Fanu). Vyběhnete si Fan, nejvyšší kopec (nebo spíš hora) ve výcvikové oblasti.

3. Výcvik se zbraní – to je vlastně i tak trochu zajímavostí SAS, vojáci se učí zacházet s velkým množstvím zbraní a to jak vlastních, tak i protivníků (nebo i potenciálních protivníků).

4. Výcvik v džungli – na měsíc strčí celou skupinu uchazečů do džungle. Tady se cvičí hlavně spolupráce a soužití s přírodou. Čerstvé jídlo se tu dostává pouze jednou týdně, ostatní dny se živíte z konzerv a z toho co les dá.

5. Výcvik přežití – instruktoři vojáky naučí vše o přežití, ale také si to na nich vyzkoušejí. Různě se musejí skrývat a přitom hledat různá kontrolní stanoviště. Živí se tím co si sami najdou nebo uloví.

6. Výsadkářský kurz – nakonec si všichni (mimo těch co jsou od výsadkářů) projdou výsadkářským kurzem.

Pokud uchazeč projde tímto náročným výcvikem a dostane svůj pískově šedý baret, neznamená to, že u SAS už automaticky zůstává navždy. Bude sice přiřazen k nějaké jednotce SAS, ale mohou ho kdykoliv zase vrátit zpět k obyčejnému útvaru.PROTITERORISTICKÝ BOJ

SAS se bezpochyby řadí na přední příčky mezi jednotkami na záchranu rukojmích a eliminaci teroristů. Mají totiž velké zkušenosti, neboť už počátkem 60. let byli nasazeni na potlačení povstání v Adenu. Potom dlouho působili v Irsku. Tak si SAS nacvičili různé způsoby boje proti terorismu. Od SAS se učí mnoho speciálních jednotek z celého světa. Vždyť taktiku čtyřčlenných týmů, kterou teď používá většina speciálních jednotek zavedla taky SAS.

K výcviku slouží objekt zvaný "Killing House", zde se cvičí a pilují rychlé vpády do místností, rychlé slanění, celková souhra týmu atd. Nesmíme ovšem zapomenout, že určitou roli hraje i špičkové vybavení. Sem patří vše od nejdůmyslnějších zbraní a trhavin, až po nejjednodušší nástroje, jako jsou třeba kleště. Tak začneme...

VÝSTROJ

Pro maximální ochranu členů jednotky se používá nehořlavých (nomex) a velmi odolných (kevlar) materiálů.

Kombinéza - základ tvoří nehořlavá kombinéza, jejíž součástí je i kapuce, která slouží k přetažení přes plynovou masku a vyztužení na kolenou a loktech (kevlarové vložky).

Rukavice - ruce chrání speciální nehořlavé nomexové rukavice.

Kevlarová vesta - další nezbytnou součástí je kevlarová vesta s keramickými výztužemi. Chrání nejen proti standardnímu střelivu, ale i proti takřka všem typům vysokorychlostního a průbojného střeliva. K vestě lze přidělat i panel k ochraně rozkroku.

Taktická vesta - přes protistřepinové vesty se používá ještě taktická vesta k lepšímu uložení dalšího vybavení.

Kapuce - jako ochrana hlavy se používá nomexová kapuce, která je přímo v kombinéze. Teď ale kapuce ustupují kevlarovým helmám, protože na rozdíl od kapuc helma ochrání i proti střepinám.

Helma - místo kapuce se používá kevlarová helma. Je speciálně tvarovaná, aby se dala použít společně s handsfree a protiplynovou maskou.

Ochranná maska - na zásazích se používají ochranné masky, chrání proti plynu a dýmu. Většinou se také používají černé čočky, které chrání před zábleskem (oslepující výbuška). Nosí se v kombinaci s kapucí nebo helmou.

Pouzdra - k uložení zásobníků pro MP5 se používají pouzdra na stehno, vejdou se do nich tři 30 ti ranné zásobníky. Pro zásobníky do pistole se používají pouzdra na stehno a na zápěstí - kvůli snadné přístupnosti.VÝZBROJ

Jednotky SAS si vybírají jen zbraně a nástroje na které se mohou vždy spolehnout. Při akce musí vše fungovat napoprvé. Opak by mohl znamenat neúspěch celé akce.

Samopal MP5 a MP5SD je základní zbraní protiteroristických jednotek, včetně SAS. Jeho výhoda oproti jiným samopalům je, že střílí z uzavřeného závěru s válečky. V praxi to znamená, že závěr je po natažení v přední poloze a uzamčený. Po stisknutí spouště se už jen uvolní kladívko a následuje výstřel. Těžiště samopalu se nijak nepřesouvá a proto je střelba velmi přesná. Mnoho ostatních samopalů střílí s otevřeným závěrem, tzn. stisknete spoušť, závěr se posune vpřed, náboj se zasune do komory, výstřel. Tím se ale posune těžiště zbraně a zásah jde hodně často mimo cíl.

Podle potřeb je samopal MP5 opatřený laserovým zaměřovačem nebo třeba svítilnou. Podobně se před akcí rozhoduje, zda použít standardní verzi bez tlumiče (řada A, úsťová rychlost 400 m/s) nebo s tlumičem (řada SD, úsťová rychlost 285 m/s). Pro skryté operace se používá samopal MP5K, ten nemá pažbu a je dlouhý pouhých 32 cm.

Pistole Browing High Power - záložní zbraň je pistole Browing High Power ráže 9 mm. V armádě se používá od roku 1935 a v současné době se používá model Mark3.

P90 - celkem nová je zbraň P90 (Projekt 90), vyznačuje se malými rozměry, velkou silou (prostřelí neprůstřelnou vestu) a zásobníkem na padesát nábojů.

M733 Commando - Colt Commando je nejmenší verze pušky M16A2. Velikostí je vhodná i na boj v budovách, umožňuje rychlé zacílení a střelba s ní je velmi přesná.

Remington 870 - tato pumpovací brokovnice je široce používána, zvláště pak k vylamování dveřních závěsů.

Další vybavení - používají se různé trhaviny, výbušky (osvětlující, ohlušující) a CS plyny (slzné). Nechybí zde ovšem ani jednoduché nástroje jako nože, štípací kleště, páčidla, sekery, diamanty na sklo, žebříky, kladiva atd.F. Petráš

Komentáře

13.12.2004 Dodatek 4 Sakal

kubulakubula
To co placas o SAS dyce platilo tak mozna za 2.sv. valky... atd. atd. ... Bez si radsi neco o SAS precist kdyz vis prd, ale jeste predtim si zopakuj CJ pro 2.-6.tr. ZS protoze tvoje gramatika je vazne obdivuhodna.

13.12.2004

kubulakubula
informacni hodnota clanku pro naprosteho zacatecnika tak 50 bodu ze 100, pro cloveka ktery se o SAS uz dyl zajima tak max. 5-10 bodu ze sta. Snaha shrnout vse o SAS do 1 clanku je predem marna a zbytecna. Spousta nepresnosti, informaci cerpanych z 15-20 let starych knih (autor si mel ujasnit jakou SAS vlastne popisuje - 80.leta nebo soucasnost?), jen za gramaticke chyby by mel dostat 5- :( Kdyz neumim psat a moc o tom nevim, nemel bych radsi psat vubec. To co je v tomhle clanku se da najit v 20 podobnych textech na netu, staci napsat na Seznamu "SAS" 4 Sakal - Zjevne do toho taky moc nevidis... SAS vesty pouzivaji na zelenou praci (tvoje "preziti") naprosto bezne, takticke vesty uz davno nejsou vysadou SF, ma je Para regiment, RMC i bezna pechota, byt za priplatek. Tvrzeni ze ve snaze splynout s radovou pechotou je SAS nenosi plati tak max. pro Severni Irsko a to jeste jenom obcas. Kdyz o necem nic nevis, nekritizuj.

06.12.2004 4grandmaster

ŠakalŠakal
Já že jsem tam dostal na prdel?? Asi ne, když jsem tam měl argumenty, které nikdo nenapadl a pokud jo, tak sis mohl včimnout, že jsme se tam domluvily a neplácal jsem tam blbosti jako ty o oblasti 51 v nevadě jako ty o které víme všichni asi tolik jako o tom od jakého návrháře nosí kosmonauti trenky.

05.12.2004 Pro Sakala

GrandmasterGrandmaster
Ke každýmu dílu přece patří kritika... omg vole. Co bych ti na to měl chytrýho říct? Mě jen vadí že se tu navážíš do každýho a nakonec dostaneš na prdel viz diskuze u 601. SSS

05.12.2004

PetrHKPetrHK
Mě tam celkem chybí zmínka o zásahu na iránském velvyslanectví, který patří mezi nejznámější!(doufám že jsem to nepřehlíd,četl jsem to celý) Většina dalších nedostatků už byla vesměs řečena, ale bobek na to...

05.12.2004 Aha...

zaskodnikzaskodnik
Aha uz vim co vas pobourilo... Je to ta zancka m/s Zbrane SD maji ustovou rychlost cca 850 ale km/Hod Moje chyba... 850/3,6= cca 280 m/s... pardon pardom

05.12.2004

SkipiSkipi
Ja si myslim ze clanek je dostacujici ale v komentarich se dozvim vic informaci nez v nem (tak to je asi u kazdyho clanku)

04.12.2004 to zaskodnik

BradleyBradley
Chlape , chlape . Slyšel jsi někdy o věci , který se říká aerodynamickej třesk ? To přesně dělá kulka (auto , letadlo ...) která letí rychlostí vyšší než je rychlost zvuku . Třesk je to proto , že to dělá hluk . Tlumič utlumí ty části zvuku , který vydává zbraň a náboj při výstřelu , ale nedokáže utlumit Aerotřesk , protože kulka letí rychle a vydává ho tak dlouho , dokud letí rychleji než zvuk , proto se do pistolí , samopalů , pušek etc. používá podzvuková - subsonická - munice . Ta letí pomaleji , než se šíří zvuk , což je asi 330 metrů za sekundu . Samopaly Mp5SD jsou upraveny aby mohly používat jakkoukoliv munici - odvádí část výstřelových plynů před střelu a tak ji zpomaluje pod rychlost zvuku . Proto je tlumič na SD tak velikej . Tohle bylo snad dostatečně vyčerpávajcí . Bradley over

Novinky a slevy emailem