Jak správně změřit reálnou tuhost airsoft pružin?

10. 11. 2016

Jistě jste se již setkali s doslova pohádkovým vyprávěním, jak se ze slabé pružiny dostávají astronomické výkony. Pojďte se na to s námi podívat objektivně.

img

Nejdříve se zaměříme na to jakou úlohu má pružina v samotné zbrani. V podstatě jde o hlavní výkonový díl, který se největší mírou podílí na výkonu/energii airsoft zbraně. Jejich značení se liší dle konkrétních výrobců a určení, ale názvy nejčastěji začínají písmenky M a SP. Obecně by mělo platit, že číslo za písmenem značí teoretickou úsťovou rychlost v m/s. Např. s pružinou M120 (samozřejmě - u správně sesazené zbraně) by se mělo docílit úsťové rychlosti cca 120 m/s. Někdy bývají tuhosti pružin uvedené v procentech – číslovka v tomto případě znamená o kolik procent je pružina silnější, než pružina základní.

Důležitý, ale mnohdy opomíjený faktor je tzv. reálná tuhost pružiny. Jelikož neexistuje žádná norma ani obecně dodržovaný zvyk, tak u většiny výrobců pružin je možné naměřit reálnou tuhost o jeden až dva řády vyšší, než-li je uvedený údaj na obale výrobku. To může logicky vést k problémům po složení zbraně, kdy konfigurace je dimenzovaná na určité zatížení, ale realita je úplně jinde a tak dochází k většímu a nepředpokládanému náporu na díly, respektive k jejich vyššímu opotřebovávání.

V našem servisu vždy a každou instalovanou pružinu měříme na její reálnou tuhost. Vycházíme ze škály tuhostí pružin značky Systema, které byly na trhu první a tím pádem, dle našeho názoru, určily alespoň nějaký standard. Tyto pružiny dosahovaly realistických výkonů a značení na obalech odpovídalo smyslu M120 = 120 m/s, M150 = 150 m/s atd. Nemá absolutně smysl přistupovat na hru typu: „Mám ve zbrani jen M120, ale výkon je 145 m/s! To jsem ale borec.

Určitě se od někoho doslechnete, že některé značky pružin jsou lepší než jiné a zbraně s nimi dosahují většího výkonu. Je to opět nesmysl, protože vždy je to o porovnání průměru drátu, materiálů, způsobu vinutí a počtu závitů. Nic víc se na pružině jednoduše vykouzlit nedá, a proto je pro nás při upgrade důležitější reálná tuhost pružiny více, než udávaný parametr od výrobce. Mějte také na paměti, že každá pružina se dříve nebo později „omačká“ a ustálí na nižší úrovni (platí více u silnějších typů). Také platí, že nemá smysl kupovat drahé pružiny. Lepší je jednou za rok nebo dva pružinu vyměnit za novou, která nebude „unavená“, nežli utrácet peníze za nesmyslně drahé produkty.

Nyní k samotnému určení reálné tuhosti pružiny. Dle následujícího návodu si můžete sami sestrojit takovýto přípravek a zjistit reálnou tuhost svých pružin. V podstatě si tak sestrojíte jednoúčelový Newtonmetr na tlačné pružiny.

Tuhost airsoft pruzin

Popis funkce: do desky o tloušťce 7,2 cm vyvrtejte svisle díru pro zasunutí měřící tyče. Tato má po své délce stupnici pro určení tuhosti. Ve vrchní části měřící tyče je otvor pro zasunutí čepu, který bude stlačovat pružinu. Na spodní straně tyče je zavěšeno závaží 6,5 kg. Po vložení pružiny mezi čep a desku zavěste závaží. Odečtěte reálnou tuhost pružiny pod deskou v místě vyznačeném na obr. výše.

Takovýto přípravek na měření tuhosti pružin používáme i v našem servisu déle jak 10 let. Je to neocenitelný pomocník při upgrade a opravě každé airsoft zbraně, neboť technik si na začátku změří reálnou tuhost pružiny a tím může lépe zvolit konfiguraci použitých dílů (převodový poměr kol, motorek a napětí baterie). Po složení zbraně a změření její úsťové rychlosti je možné určit zda výsledný výkon koresponduje s reálnou tuhostí pružiny. Technik zkrátka zjistí, zda mu někde uniká tlak vzduchu či něco drhne, a nebo jestli je šikula a dostal se třeba o 15 m/s nad reálnou tuhost pružiny a může se poplácat po ramenou :).

Komentáře

30.11.2016 Průměr čepu.

Miroslav BohunickýMiroslav Bohunický
Zdravím, nikde jsem se nedočetl, jakého průměru má být horní čep. Pokud je vše kotované od jeho středu, tak je to dost zásadní. Větší nebo menší průměr znehodnotí vaši kalibraci.

AirsoftGuns: Je to hřebík, závlačka, imbus o průměru cca 2 mm.

AirsoftGuns: Ještě je důležité zmínit, že měření tuhosti na principu ocejchované tyče lze použít pouze u pružin s celkovým počtem závitů cca 29 - 32. U pružin mimo interval bude měření nepřesné - v tomto případě je lepší použít metodu "váhy" stlačené pružiny. O tom může být třeba další článek :)

12.11.2016 Měřící tyč

Dominik BřečkaDominik Břečka
Dobrý den, a jaká je váha měřící tyče? Děkuji za odpověď.

AirsoftGuns: Děkujeme za Vaší všímavou připomínku, ta je určitě správná a k věci. Hmotnost tyče s háčkem na zavěšení závaží je 130g.

Novinky a slevy emailem