601. skupina speciálních sil

29. 01. 2004

Chtěl bych vás seznámit s nejelitnější českou jednotkou, která se svou kvalitou vyrovná obdobným jednotkám zahraničních armád, jako jsou americké SEALs nebo britské SAS...

img

HISTORIE

Historie 601. skupiny speciálních sil se začíná utvářet za druhé světové války ve Velké Británii, kde se československý odboj, pod vedením Františka Moravce, začína specializovat na diverzní činnost na území protektorátu Čechy a Morava. Většina výsazených skupin je zpravodajsky zaměřena.

Po válce vzniká na území Čekoslovenska 71. výsadkový prapor. Na jeho vzniku se podílí lidé jako je Paleček. Krzák a Čermota. Prapor se zaměřuje na diverzní činnost.



V roce 1948 v Československu dochází k politickým změnám. Změny se samozřejmě projevují i do výsadkového vojska. Už v roce 1949 je zatčen velitel výsadkových vojsk brigádní generál Karel Paleček a náčelník štábu podplukovník gšt. Rudolf Krzák, kteří jsou odsouzněni za velezradu, nedovolené ozbrojování a sabotáž Košického vládního programu.

Následně je prapor přetvořen z diverzního zaměření na hromadné výsadky, podle vzoru SSSR. Na podzim roku 1952 vzniká 22. výsadková brigáda, kterou tvoří 71.,72.,65. výsadkový prapor a 173.výsadkový dělostřelecký oddíl. Brigáda se stěhuje na Slovensko, dva prapory jsou umístěny v Přešově, třetí v Košicích a dělostřelecký oddíl je umístěn v Sabinově. Početní stavy brigády se blíží ke 3000, ale na Slovenku se jí nedostává materiálu ani financí. Přesto za nějaký čas vzniká v Přešově 22. průzkumný prapor,který je zaměřen na speciální operace. V roce 1955 je brigádě propůjčen čestný název "Banskobystrická" a v roce 1960 se brigáda stěhuje na Moravu,65.výsadkový prapor a 22.průzkumný prapor do Holešova, zbytek brigády do Prostějova. Následující rok se 22.průzkumný prapor se přetváří na 7.výsadkový pluk,jeho hlavním úkolem zůstávají nadále speciální operace a 65. výsadkový prapor se stěhuje do Prostějova.

V noci z 20. na 21. Srpna 1968 začala, obsazením ruziňského letiště,Ruská vojska okupovat Československo. Do Holešova doráží elitní tanková jednotka gardové "železné divize" ze Lvova s průzkumným praporem. Díky včasnému rozkazu velitele pluku Vladimíra Košana jsou v té době kasárny plné výsadkářu. Rusové samozřejmě požadují, aby se výsadkáři vzdali, ovšem výsadkáři požadavky zamítají a dokonce prohlášují, že pokud zaútočí, tak budou jejich tanky roztříleny RPGčky. Díky kvalitě a respektu holešovských výsadkářů, rusové neútočí, ale zbudovávají si tábor poblíž kasáren. Výsadkáři jdou také, na požadevek místního národního výboru, hlídat poštu a některé další instituce ve městě.

Následující noc dostává velitelství pluku rozkaz, aŤ zjistí, kde se nacházejí zadržení českoslovenští představitelé a vypracucí plán k jejich osvobození. První varianta je, že jsou drženi na ruské ambasádě, druhá, že jsou v Polsku. Pro druhou variantu se vypracovává plán, kde se počítá se zmocněním několika letadel, provedením výsadku nad polskem a zpátky by se politici vrátili v malém letadle kopírující terén. Protože holešovská kasárna by byla snadným cílem, vydává velitelství rozkaz vyslat tajně část výsadkářů k Hostýnským vrchům, protože by zde byl lepší terén pro případnou obranu a navíc výsadkáři znají dokonale tuto krajinu protože zde pravidelně trénovali. Plánuje se partický boj. V té době se taktéž opevňují kasárny.

Po obdržení zprávy, že vláda vyjednává pod nátlakem v Moskvě, skonaly veškeré naděje a proto jednotka skládá zbraně. V roce 1969 je zatrest 7. výsadkový pluk rozpuštěn a vojáci, ktěří nejsou propuštěni do zálohy, jsou převeleni do Prostějova. 22. výsadková brigáda je pak zredukována na 22. výsadkový prapor. V roce 1983 je obnovena 22. výsadková brigáda, roku 1987 je založen 43. výsadkový mechanizovaný prapor, který je nástupcem 71. výsadkového praporu.

Po převratu v roce 1989 se struktura jednotky přibližuje obdobným jednotkám armád NATO. V roce 1991 se z brigády stává 22. speciální skupina. V roce 1993 je přejmenována na 6. speciální středisko a v roce 1995 na 6. speciální brigádu. V roce 1999 brigáda obdržela čestný název "generála Moravce" a byla nasazena v rámci operace KFOR, kde byla v prvosledových jednotkách. V roce 2001 vzniká 6. skupina speciálních sil a 10.5. 2002 dostává jednotka svou bojovou zástavu. Od 1.7.2003 je 6. skupina speciálních sil přejmenována na 601. skupinu speciálních sil.


ÚKOLY JEDNOTKY

601. skupina speciálních sil je samostatný druh vojska, který nepodléhá velitelství specializovaných sil, ale přes náčelníka vojenské zpravodajské služby přímo ministru obranu. Skládá se z Velitelství, štábu, bojové a zabezpečovací jednotky. Jednotka je určena k plnění hlavně úkolů strategického významu, kde z rúzných důvodů není možno použít konvenční síly. Jednotka cvičí s obdobnými jednotkami z jiných armád, jako jsou například americké SEALs a britské SAS.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Uchazeč musí mít lékařské osvědčení se zdravotní klasifikací A, dále musí mít negativní výpis z rejstříku trestu a maturitu. Výběrové řízení probíhá dvoukolovým způsoben. Uchazečí k zabezpečovacím jednotkám absolvují pouze první kolo, které trvá dva dny. Jedná se o běžné armádní přezkoušení fyzické zdatnosti, kde se požaduje dvanáctiminutový běh, shyby, kliky, leh-sedy a plavání na vzdálenost 300 metrů. Uchazeči musí splnit minimálně základní normy své kategorie a dosáhnout celkového počtu 200 bodů. Následuje zhruba pětihodinový psychogický test. Druhé kolo je už desetidenní a je jen pro uchazeče k bojovým jednotkám. První den probíhají úvodní fyzické testy a psychotesty. Druhý den se fasuje vybavení, uchazeči dostanou polní oděv, spací pytel, baret a ostatní výstroj pro plnění úkolů (kromě pevných bot, které si musí uchazeč donést vlastní). Následuje přesun do výcvikového zařízení, kde na uchazeče čekají další fyzické cvičení a běh, prokládaný přenášením břemen a psychotesty. Pak ještě přesuny na 30/40/60 km. Uchazeč nejdřív plní úkoly sám, potom ve dvojici a nakonec ve skupinách, aby se prověřila schopnost vzájemné spolupráce. Samozřejmě i tato část je prokládaná psychotesty. Uchazeć může kdykoliv odstoupit z výběrového řízení a je neustále sledován kvalifikovanými instruktory a lékařem.

Sto bodů fyzické zdatnosti:
-6 shybů na hrazdě
-38 sedů–lehů za minutu
-20 kliků za půl minuty
-uběhnout 2400 metrů za 12 minut
-300 m uplavat za 7 minut

Uchazeč musí získat 200 bodů lepšími výsledky.



VÝCVIK

Po úspěšném přijetí je zájemce začleněn do skupiny speciálního průzkumu nebo skupiny speciálního určení. Výcvik probíhá ve skupině a postupně se zaměřuje na specializaci. Následně dalším vzděláním se stává ze specialisty instruktor.

Možnosti jsou:
-infiltrace - výsadkář/volné pády, výsadkář/tandemové seskoky, potapěč
-hlídka - spojař, zdravotník, ženista, odstřelovač

Lukáš Ruprecht

Komentáře

31.01.2004 Pro určité chytráky (sgt.Thomas, Harutomo, Sniper, Satanda)

ŠakalŠakal
Pokud jste si nevšimli, tak výzbroj a výstroj 6ky patří mezi ty nejlepší na světě a taky nejezdí v nějakých shitech, ale v landroverech, který stojí 2 melouny (civilní verze). A to že někde v armádě chybí peníze, tak u 6ky ne. O amí se nebudu ani bavit- spoléhají jen na pomoc ze zálohy a ty jejich taktiky jsou prostě úžasné. O 6ce nejde nic slyšet. A proč taky? Myslíte že to potřebujou?? Myslím, že když mají jméno po celém světě. Určitě nevíte o cvičení v různých prostředích. A proč taky. To, že o zahraničních jde něco slyšet je taky jen věc médijí a ti krmí amíky kecama o válce, ale nikdy nevzdělí svému lidu, že to prostě někde posrali, ale rodinám pošlou nejdřív dopis a pak přiletí syn v bedně a nikdo o ničem neví. Jak jinak chcete porovnat než na mezinárodních soutěžích, kde pošlou ty nejlepší. Př. proč se amí stratili na libavé s GPS a slováci vyhráli jen s kompasem?? Proč když u nás byli chytráci z NATO, tak proč nemohli pochopit jak tak stará zbran´ jako SA střílí hned po vynoření z vody a proč to chtěli vydět ještě třikrát a nakonec konstatovali, že to nejde bez pogumování nebo fólie u jejich zbraní? K tomu zařazení ke specce. Myslím, že kdyby jsme byly nekde jen na frontě a proletěla by okolo nás první kulka, tak že jsme posraní všichni dokola. A myslím, že v 6ce jsou takové gumy co budou tloct hlavou do stromu, tak dlouho dokud nepadne strom nebo on. A z mých zdrojů se to potvrzuje, když vypadá člen jako puzzle (tetování po celém těle). spojde si českou imrovizaci, vychcanost, vynalézavost a organický stroj ve vz.95 a samopalem v ruce a pak můžem přemíšlet o kvalitách. A myslím,že naše malá zemička je názorným příkladem, jak se ve světě nestratit a nejen v armádě. Ze všech těhle článků vyplýva, že se bavíme jen o speckách co známe z médijí (já říkal, že všechny ovlivn´ují média) a né třeba o severních korejcích (zapoměl jsem název). To jsou taky pěkné gumy. Jsem upozorn´ován na chyby, tak se za ně omlouvám, ale to jsem já a myslím, že to mě každý přečtete.

31.01.2004 Co Čech, to chytrák

sgt.Thomassgt.Thomas
Pánové, koukám že jste všichni prošli výcvikem SAS, SEALs, Specnaz nebo naší 601. Možná i nějakou tu akcičku máte za sebou. A teď vážně, myslím, že byste všichni(včetně mě) měli stažený zadky, kdyby vás kterákoliv ze zmíněných skupin vzala na jednu akci. Každý může mít větší či menší sympatie k té či oné jednotce, ale říct, která je nejlepší, to nemůže říct nikdo. Doporučuju přečíst knížky Konečná stanice Bagdád a Okamžitá akce, které napsal Andy McNab z SAS. Jinak souhlas se Sniperem a k článku: nic moc, občas hrubka, obsah celkem o ničem

31.01.2004

HarutomoHarutomo
Sorry špatně jsem pochopil. První větu předchozího přízpěvku vynechte:) Ale ostatek platí a natvrdo. Není nedostatek financí taky dobrej výcvik? Vyžít se vším?:)

31.01.2004

HarutomoHarutomo
Jak někdo může pochybovat o kvalitách SpecNaz? Jsou na mnohem vyšší úrovni než naše 601 a jsou jich desetitisíce! Nechci tím nic pomlouvat spíš by bylo dobrý, aby se Češi přestali srovnávat se západníma armádama a radši mákly. Za těch 20 let musely klesnout sakra nízko aby se srovnaly:)

30.01.2004

SniperSniper
Hádat se otom, která jednotka zvláštního určení je lepší a která horší by bylo jen plýtvání časem. Každá zvláštní jednotka má své přednosti i své nedostatky. O kvalitách britských (popřípadě australských, či novozélandských) SAS se myslím nedá pochybovat: 10 let v Malajsku, 3 roky na Borneu, 3 roky v Adenu, 6 let v Ománu, Severní Irsko, dopomoc při záchrné akci v Mogadišu (1977), operace Nimrod (5. 5. 1980), válka o Falklandy, válka v Zálivu, Afghánistán a znova Záliv. To všechno společně s mnoha neodtajněnými operacemi dokazuje kvalitu SAS. Zde jmenované US NAVY SEALs prodělali největší úspěch ve Vietnamu, ale od té doby se jim nijak extra nedaří. Specnaz bohužel stratili spoustu ze svých kvalit díky propadu ruské ekonomiky a celkové medializaci. Podle odborníků má nejelitnější armádní jednotky (a to nejen zvláštní) Izrael a o tom snad nikdo nepochybuje. Permanentní válečný konflikt, který Izrael prodělává překoval jejich vojáky v světovou elitu. Zkrátka bez bojových zkušeností se moderní armáda neobejde a naše specialisty tento křest ohněm čeká v Afghanistánu. To že patří k světové extratřídě je bez debat, ale jak se ukážou v boji teprve uvidíme.

30.01.2004

Petronikus pitiPetronikus piti
No nevim jestli muzeme srovnavat GROM s nasi 601....kazda skupina ma jine zamereni no a jestli ma GROM ve svete jmeno tak je to diky fiasku kdy utocily na dva rusky mluvici teroristy a stratila pri tomto utoku par chlapu z jednotky.

30.01.2004

satandasatanda
Abych se přiznal tak nevím jaká spec. jednotka na světě je nejlepší, ale tak měnapadá, není to tím že amíci a britové mají své nejlepší vojáky v akci a tak je prostě neposílají na soutěže? A třeba polský Grom má ve světě taky trošku prestižnější jméno než 601...naši taky nemají žádné bojové zkušenosti, a o výsledcích akcí výše zmiňovaných myslím nevíme nikdo skoro nic anóbrž je to top secret...ne že bych chtěl kazit vaše vlastenectví, znovu říkám že o spec. jednotkách vím jenom co se kde dočtu, takže nevím skoro nic...

30.01.2004

FireFire
Prakticky má to nej co je možné si přát.Amíci jsou namachrovaní protože nesou jméno které je vyzdviženo vysoko ,ale pak je vidět jak hodně je ta jejich jednotka tajná.Kdežto o 601. se nedočteš skoro nic pořád ty samé obrázky a řeči a tím to končí.My 601. děláme i v AS a je fakt sranda se něco dozvědět.

Novinky a slevy emailem