601. skupina speciálních sil

29. 01. 2004

Chtěl bych vás seznámit s nejelitnější českou jednotkou, která se svou kvalitou vyrovná obdobným jednotkám zahraničních armád, jako jsou americké SEALs nebo britské SAS...

img

HISTORIE

Historie 601. skupiny speciálních sil se začíná utvářet za druhé světové války ve Velké Británii, kde se československý odboj, pod vedením Františka Moravce, začína specializovat na diverzní činnost na území protektorátu Čechy a Morava. Většina výsazených skupin je zpravodajsky zaměřena.

Po válce vzniká na území Čekoslovenska 71. výsadkový prapor. Na jeho vzniku se podílí lidé jako je Paleček. Krzák a Čermota. Prapor se zaměřuje na diverzní činnost.



V roce 1948 v Československu dochází k politickým změnám. Změny se samozřejmě projevují i do výsadkového vojska. Už v roce 1949 je zatčen velitel výsadkových vojsk brigádní generál Karel Paleček a náčelník štábu podplukovník gšt. Rudolf Krzák, kteří jsou odsouzněni za velezradu, nedovolené ozbrojování a sabotáž Košického vládního programu.

Následně je prapor přetvořen z diverzního zaměření na hromadné výsadky, podle vzoru SSSR. Na podzim roku 1952 vzniká 22. výsadková brigáda, kterou tvoří 71.,72.,65. výsadkový prapor a 173.výsadkový dělostřelecký oddíl. Brigáda se stěhuje na Slovensko, dva prapory jsou umístěny v Přešově, třetí v Košicích a dělostřelecký oddíl je umístěn v Sabinově. Početní stavy brigády se blíží ke 3000, ale na Slovenku se jí nedostává materiálu ani financí. Přesto za nějaký čas vzniká v Přešově 22. průzkumný prapor,který je zaměřen na speciální operace. V roce 1955 je brigádě propůjčen čestný název "Banskobystrická" a v roce 1960 se brigáda stěhuje na Moravu,65.výsadkový prapor a 22.průzkumný prapor do Holešova, zbytek brigády do Prostějova. Následující rok se 22.průzkumný prapor se přetváří na 7.výsadkový pluk,jeho hlavním úkolem zůstávají nadále speciální operace a 65. výsadkový prapor se stěhuje do Prostějova.

V noci z 20. na 21. Srpna 1968 začala, obsazením ruziňského letiště,Ruská vojska okupovat Československo. Do Holešova doráží elitní tanková jednotka gardové "železné divize" ze Lvova s průzkumným praporem. Díky včasnému rozkazu velitele pluku Vladimíra Košana jsou v té době kasárny plné výsadkářu. Rusové samozřejmě požadují, aby se výsadkáři vzdali, ovšem výsadkáři požadavky zamítají a dokonce prohlášují, že pokud zaútočí, tak budou jejich tanky roztříleny RPGčky. Díky kvalitě a respektu holešovských výsadkářů, rusové neútočí, ale zbudovávají si tábor poblíž kasáren. Výsadkáři jdou také, na požadevek místního národního výboru, hlídat poštu a některé další instituce ve městě.

Následující noc dostává velitelství pluku rozkaz, aŤ zjistí, kde se nacházejí zadržení českoslovenští představitelé a vypracucí plán k jejich osvobození. První varianta je, že jsou drženi na ruské ambasádě, druhá, že jsou v Polsku. Pro druhou variantu se vypracovává plán, kde se počítá se zmocněním několika letadel, provedením výsadku nad polskem a zpátky by se politici vrátili v malém letadle kopírující terén. Protože holešovská kasárna by byla snadným cílem, vydává velitelství rozkaz vyslat tajně část výsadkářů k Hostýnským vrchům, protože by zde byl lepší terén pro případnou obranu a navíc výsadkáři znají dokonale tuto krajinu protože zde pravidelně trénovali. Plánuje se partický boj. V té době se taktéž opevňují kasárny.

Po obdržení zprávy, že vláda vyjednává pod nátlakem v Moskvě, skonaly veškeré naděje a proto jednotka skládá zbraně. V roce 1969 je zatrest 7. výsadkový pluk rozpuštěn a vojáci, ktěří nejsou propuštěni do zálohy, jsou převeleni do Prostějova. 22. výsadková brigáda je pak zredukována na 22. výsadkový prapor. V roce 1983 je obnovena 22. výsadková brigáda, roku 1987 je založen 43. výsadkový mechanizovaný prapor, který je nástupcem 71. výsadkového praporu.

Po převratu v roce 1989 se struktura jednotky přibližuje obdobným jednotkám armád NATO. V roce 1991 se z brigády stává 22. speciální skupina. V roce 1993 je přejmenována na 6. speciální středisko a v roce 1995 na 6. speciální brigádu. V roce 1999 brigáda obdržela čestný název "generála Moravce" a byla nasazena v rámci operace KFOR, kde byla v prvosledových jednotkách. V roce 2001 vzniká 6. skupina speciálních sil a 10.5. 2002 dostává jednotka svou bojovou zástavu. Od 1.7.2003 je 6. skupina speciálních sil přejmenována na 601. skupinu speciálních sil.


ÚKOLY JEDNOTKY

601. skupina speciálních sil je samostatný druh vojska, který nepodléhá velitelství specializovaných sil, ale přes náčelníka vojenské zpravodajské služby přímo ministru obranu. Skládá se z Velitelství, štábu, bojové a zabezpečovací jednotky. Jednotka je určena k plnění hlavně úkolů strategického významu, kde z rúzných důvodů není možno použít konvenční síly. Jednotka cvičí s obdobnými jednotkami z jiných armád, jako jsou například americké SEALs a britské SAS.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Uchazeč musí mít lékařské osvědčení se zdravotní klasifikací A, dále musí mít negativní výpis z rejstříku trestu a maturitu. Výběrové řízení probíhá dvoukolovým způsoben. Uchazečí k zabezpečovacím jednotkám absolvují pouze první kolo, které trvá dva dny. Jedná se o běžné armádní přezkoušení fyzické zdatnosti, kde se požaduje dvanáctiminutový běh, shyby, kliky, leh-sedy a plavání na vzdálenost 300 metrů. Uchazeči musí splnit minimálně základní normy své kategorie a dosáhnout celkového počtu 200 bodů. Následuje zhruba pětihodinový psychogický test. Druhé kolo je už desetidenní a je jen pro uchazeče k bojovým jednotkám. První den probíhají úvodní fyzické testy a psychotesty. Druhý den se fasuje vybavení, uchazeči dostanou polní oděv, spací pytel, baret a ostatní výstroj pro plnění úkolů (kromě pevných bot, které si musí uchazeč donést vlastní). Následuje přesun do výcvikového zařízení, kde na uchazeče čekají další fyzické cvičení a běh, prokládaný přenášením břemen a psychotesty. Pak ještě přesuny na 30/40/60 km. Uchazeč nejdřív plní úkoly sám, potom ve dvojici a nakonec ve skupinách, aby se prověřila schopnost vzájemné spolupráce. Samozřejmě i tato část je prokládaná psychotesty. Uchazeć může kdykoliv odstoupit z výběrového řízení a je neustále sledován kvalifikovanými instruktory a lékařem.

Sto bodů fyzické zdatnosti:
-6 shybů na hrazdě
-38 sedů–lehů za minutu
-20 kliků za půl minuty
-uběhnout 2400 metrů za 12 minut
-300 m uplavat za 7 minut

Uchazeč musí získat 200 bodů lepšími výsledky.



VÝCVIK

Po úspěšném přijetí je zájemce začleněn do skupiny speciálního průzkumu nebo skupiny speciálního určení. Výcvik probíhá ve skupině a postupně se zaměřuje na specializaci. Následně dalším vzděláním se stává ze specialisty instruktor.

Možnosti jsou:
-infiltrace - výsadkář/volné pády, výsadkář/tandemové seskoky, potapěč
-hlídka - spojař, zdravotník, ženista, odstřelovač

Lukáš Ruprecht

Komentáře

18.02.2004

DephDeph
Jo to máš pravdu. Civilisty tam střileli spíše Vietnamci. Ti nezvěstní jsou započítáni mezi ztráty. To s tím bahnem nechápu - mě nikdy nevystřelovalo. Teď jsem střelil M4 od Maruie a doufám, že do týdne budu mít M16A2. Pak se mi ještě doma válí Super 9 se vcelku solidníma upgreadama, ale asi ji budu prodávat.

18.02.2004 4Deph

Petronikus pitiPetronikus piti
JO a jeste k tem perlickam plno amiku je v dnesni dobe nezvestnych od valky ve vietnamu a to cislo taky neni zrovna male a v tom milionu mrtvych Charli jsou taky civilisti?? Amici jich tam docela dost postrileli. No kdyz uz se spolu tak dlouho otukavame co mas vubec za AS zbran?? Ja mam Siga 552 a ten je super. JO a jeste k tomu SA kamos rikal ze kdyz s nim na vojne strilel tak mu se zaveru vystrelovalo popalene bahno-vyhoda oproti starym M-16. Ano musim souhlasit ze MP-5 je samopal to je prece jasne, ale kdyz jsou ti amricane tak ,,skveli'' tak by si mohli vyvinout take svuj samopal. A k tem sniperum tak sem o jednom cet byl docela hodne namakany co se svym spoterem vyrazovali cele druzstva Vietkongu-Ten Sniper pouzival Dragunova. JO a nemuzete tady davat do kontrastu kolik Vietkongu zabali amici a naopak Americane meli pod palcem vrtulniky (naps.UH-1), obrnena vozidla, bombardovaci stihacky (Phantomy,Tigery-stihac))a veskerou techniku, kterou Vietkong postradal...A taky musis uznat ze s tech skurvenych Orangu (chem latka) a jejich bomb pro odlesnovani se Pralesy ve Vietnamu nevspamatovaly do dnes a a ni se asi nevzpamatuji.

18.02.2004

DephDeph
Já to nevyvracel.

18.02.2004

FireFire
Ano i ta M14 tam byla to mas pravdu.Ale v džungli se ta M16 používala hojně s optikou protože tam se nejednalo často o boje na dlouhé vzdálenosti.

18.02.2004

DephDeph
Je to v řádu desítek tisíc - náklady na munici na jednoho zabitého byly 2700USD, což odpovídá těm 40-60 tisícům. Já jako náhradní sniperky viděl i M14ky. M 16 má malou ráži na daleké ostřelováni. I když je užívá SAS jako městskou odstřelovačku.

18.02.2004

FireFire
Já zase četl že na jednoho mrtvého Charliho padlo kolem 5000 kulek takže to asi nebude ani jedno...Docela zajimavá je ale jiná věc a to ta že na jednoho mrtvého Charliho zabitého z rukou amerického snipera byla po válce celková úspěšnost dána na 1,2 patrony.A pokud víš tak byl nedostattek sniperských pušek a používali se M16A1 takže tady vidíš že až zas tak šopatná zbraň to není a neříkej že to je tim že tam snipeři skoro nezabíjeli bohužel by to nebyla pravda.Zabíjeli a to hodně.A dále Deph má s tou MP5 pravdu.Například už jen ta M4 se značí jako karabina a to se MP5 neznačí. A ještě už budeme u stovky:)

18.02.2004

DephDeph
Já četl 50 000.A zabili jich přes 1 200 000 při ztrátách 50 000 - jen taková perlička. Není pravda, že M16 nesmíš namočit. Jde tu spíš o bláto. Nevýhoda je, že by se měla v prašném prostředí více olejovat. Jde tu o to, že v namáhavém prostředí se zasekne jedna M16 z 5ti set a Jedno AK z 20ti tisíc. MP5 je SAMOPAL - víš co to znamená?-Samočinná zbraň Karabiny od Coltu(M4,M733,M16A4) jsou útočné pušky do stísněných prostor - tanků, OT, vrtulníků a taky do boje ve městech. S MP5 lze vést přesnou palbu do 75m. M16A1 "Vietnam" měla zpoustu chyb, poté co ji stáhli,opravili a znovu vydali, byla OK.

18.02.2004

Petronikus pitiPetronikus piti
No ale prece Colt dela i skracene verze svych zbrani tak proc je nepouzivaji-Nejsou tak spolehlive a odolne jako Mp-5. Stoner rekl ze je AK spolehlivejsi!! Za dalsi AK o kterem se bavime je ze 47 roku a M-16A2 je jetse mladicka. Tak ze toto srovnani musime brat s odstupem. Kdyby jsi ji chtel srovnavat Äk-47 a M-16A1-tak to je jina ze?? Ak47 spolehlive, odolne s presne kdyz to M16A1-nevyvazene naboje ktere meli problem s kazdym listkem aby trefily cil-odolnost vusi agresivnimu destnemu prostredi byla nulova a kazdy amik se staral o to aby mrtvemu Charlimu sebral Ak-47,ktere v te dobe bylo k nezaplaceni. Jestli to chces argumentovat ze AK melo prilis spetny raz pri strelbe davkou tak se to resilo strelbou po trech a problem byl vyresen. A predstav si situaci jdes po lese a spadnes do vody s M-16 jsi v prdeli a s akackem jsi v poho.JO a taky poznamka vis kolik spotrebovali Amici ve Vietnamu behem cele valky naboju na jednoho mrtveho charliho-40 000-to je psycho (jen takova perlicka)

Novinky a slevy emailem