TM Sig 552 Seals

08. 07. 2004

Jde o krátkou útočnou pušku vyvinutou švýcarskou zbrojovkou Sig Arms. Tento model zbraně dokazuje, že Švýcaři umí dělat nejen dobré hodinky, ale i nadupané zbraně...

img

Reálný Sig 552 Seals

Koncem 70. let požadovala švýcarská armáda menší a lehčí služební pušku v ráži 5,56 mm x 45 NATO (.223 Rem.), která by mohla nahradit útočnou pušku SG 510 firmy SIG v ráži 7,62 mm, která má v nenabitém stavu hmotnost téměř 6 kg. Paralelně k tomuto požadavku byl v muniční továrně v Thunu vyvinut nový vlastní náboj o hmotnosti 64 gr (4,1 g), na základě špatných zkušeností s účinkem náboje NATO se střelou o hmotnosti 55 gr (3,56 g) ve vietnamské válce. Nový náboj byl celoplášťový a celkově pevnější, takže nedocházelo k jeho roztržení v těle po zásahu. Roztržení střely na několik částí způsobí rozsáhlá vnitřní zranění, což je značně nehumální. Důsledkem zasažení protivníka by mělo být jeho vyřezení z boje a nikoliv snaha o způsobení nadměrných zranění a tím i velkého utrpení.

Zkušební střelba ze zbraně SG 552 se z hlediska přesnosti a spolehlivosti jevila výtečně. Při střelbě na terč vzdálený 300 m, mohlo být s touto zbraní (opřenou o předpažbí a při použití služebního střeliva) bez problémů nastříleno čis. 4 (průměr 40 cm).Problémem při střelbě s SG 552 není krátká hlaveň, nýbrž krátká záměrná délka, představující jen 360 mm. Tato krátká záměrná délka odpovídá pouze 0.12 % z efektní střelecké vzdálenosti. Každá malá chyba v zamíření se na cíli vzdáleném 300 m významě zvětšuje. S nasazeným optickým zaměřovačem, je možné bez problémů dosáhnout zásahů ve středu terče čis. 5 (průměr 20 cm).

I na bojovém poli prokázal Seals své přednosti. Díky krátkému provedení je zbraň dobře vyvážena, čímž je usnadněno rychlé střídání záměrné na různé cíle. Na větší střelecké vzdálenosti (mezi 150 m až 200 m), je však nutno v důsledku krátké záměrné délky zaměřovat pečlivěji. Předností zase je snadnější vyhledávání cíle.Reálná zbraň má možnost střelby jednotlivými ranami, třívýstřelovými dávkami a dávkou. Elitní speciální jednotky požádali o odstranění možnosti třívýstřelovými dávkami kvůli nevyužitelnosti v boji.

Tabulka srovnání reálné zbraně s airsoftovou:


SIG 552 Seals Reálná zbraň Airsofotvé provedení
Výrobce: SiG Arms AG Neuhausen, Švýcarsko Tokyo Marui
Ráže: 5,56 mm (.223 Rem.) 6 mm
Délka hlavně: 228 mm 247 mm
Kapacita zásobníku: 5, 10, 20, 30 nábojů 43BB
Hmotnost: 3,2 kg (bez nábojů) 2,2 kg
Materiál: ocel, plast plast, kov
Celková délka: 730 mm 720 mm
Možnosti střelby: Save, Semi, Auto, Burst (3 rány) Save, Semi, Auto
Teoretická kadence: 700 střel/min 800 střel/min
Úsťová energie: 1100 J do 1 J

Airsoftový Sig 552 Seals

Hned první co vás na Sigu zaujme bude krabice. Je opravdu malá a zbraň je v ní uložena se sklopenou pažbou. Sig 552 a G36C jsou nově vyvinuté "Maruiácké" zbraně, které jsou uvnitř dokonale sestavené a zpracování celého těla je opravdu realistické. Vnější díly jsou kromě tlumiče výšlehu, mířidel, lučíku, spouště, části na začátku předpažbí a začátku pažby - plastové. Ale nutno podotknout, že plast je u této zbraně velmi dobře zpracován a rozeznat ho od kovu je velmi obtížné. Kdo tuto zbraň ještě nedržel, tak čeká, že tělo zbraně bude kovově chladné. A nevidím důvod proč by TM mela dělat Sealse kovového když reálná zbraň je také z plastu.Předpažbí je krátké a nevrže, ale je v něm málo místo pro baterku. Hodně tuningových hráčů asi zklame, že tam větší baterku jak MINI nenacpe. Na předpažbí se též nachází dvě R.I.S kolejničky. Jedna dole pro upevnění taktické rukojeti a druhá v pravo nahoře např. pro laser nebo svítilnu. Jak si jistě každý všiml, tak je na každé straně předpažbí 5 otvorů. Je dobré je podlepit černou lepící páskou. Zamezíte tak v případném dešti zatékání vody k baterce. Pokud budete mít baterku jakkoliv barevnou (já ji mám modrou), tak bude zbraň i lépe vypadat.

Tělo, jak jsem již řekl, je opravdu věrně zpracováno. Je na něm přepínač střelby, který umožňuje tři polohy SAVE, SEMI a AUTO. Od svých předchůdců (Sig 550, Sig 551) už nemá Burst mód, tedy možnost střílet řízenými dávkami 2-8 BB. V místě kde je u reálné zbraně závěr, je místo na regulování HOP UPu.Pro pohodlné použití v rukavicích, je u této zbraně možné odklopit lučík a to jak vpravo, tak i vlevo. Mířidlem je válečkové hledí s dioptrickými otvory a hranolová muška v kruhovém tunelu. Já jsem si je ještě doma sám dobarvil, pro použití v šeru, tak jak to má reálná zbraň.

Sklopná pažba je daleko lépe zpracována než u předešlých Sigů a nehrozí náhlé lámání a praskání v ohybu pažby. Konec pažby je potažen gumou, která znemožní nechtěné klouzání při zapření. Tato možnost sklopení pažby, nachází velké uplatnění při transportu a boji v budovách.Zásobníky jsou kapitola sama pro sebe. Pomocí dvou, na každé stěně zásobníku vytvořených zástrček, je možné vzájemně spojit x zásobníků, aby bylo zajištěno rychlé nabití pušky. Imitace reálných nábojů dodává zbrani věrohodnějšího vzhledu. U natahovacích zásobníků však tato imitace, z důvodu nedostatku místa, chybí.

Sig 552 Seals v boji

Díky malým rozměrům a sklopné pažbě je velice vhodný na CQB. Ovšem ani v lese ani v otevřeném prostoru se v žádném případě neztratíte. Troufl bych si říci, že vám malé rozměry pomohou k lepší manipulaci v obtížném terénu - samozřejmě na úkor dostřelu. Ten je přibližně shodný jako u každé AEG typu AK-47 Beta Spetsnaz, FN P90 a H&K MP5A5/A4.Nejvyšší stupeň upgradu bych doporučil asi M100 a přesnější hlaveň. Dávat do Sealse silnější pružinu asi nemá smysl, protože bychom museli zbraň "vykuchat" a vyrobit větší baterku, kterou bychom dali... nemam potuchy kam. Měl jsem možnost shlédnout návod na vymontování lišty v předpažbí a tak docílit většího místa pro baterku, ale samozřejme to znamená poškození zbraně a 100% ztrátu záruky.

K SG 552, je jako k první AEG zbrani od TM, dodáván nový typ nabíječe ve tvaru pistolového zásobníku. Ten ulehčí hru zejména airsofťákům, kteří používají tlačné zásobníky. Je to opravdu velmi užitečná věcička. Řekl bych, že je to takový převrat v nabíjení. Člověk tím naplní zásobníky všech manuálů, elektráren i brokovnic. A to velmi rychle! Navíc se ještě nemusíte tahat po lese s nešikovnými "tyčinkami" na ládování.Pokuď se rozhodnete váš nejcenější poklad dokrášlit optickým zaměřovačem či kolimátorem, budete potřebovat montážní bázi pro zbraně typu SIG. Budete-li chtít podvěsit svítilnu, tak si musíte koupit montážní kroužky nebo lepící pásku:). Ještě bych snad dodal že tlumič výšlehu plamene lze snadno odšroubovat a nasadit efektní tlumič hluku výstřelu.

A co závěrem? No, každopádně kromě Švýcarů odvedli KUS dobré práce i Japonci. Pokuď nepatříte k těm, co za každou cenu musí mít ve zbrani silnější pružinu jak M130 a trochu se vám líbí, tak nemáte nad čím uvažovat.

Pozn. Některé pasáže o reálném Sigu jsem čerpal s časopisu "Střelecký Magazín".

Petronikus_piti

Komentáře

17.07.2004

Petronikus pitiPetronikus piti
4Buqi NO nejak jsem nepochopil proc tam porovnavas zraneneho vojaka s mrtvym (asi na mou adresu) NO mrtvy vojak je dobry pokud ma byt mrtvy jinak je pravda ze je lepsi vojaka vyradit z boje tak aby jeste zil -je to jednoducha filozofie-jdou ctyri vojaci jeden slapne na minu umre a pak uz pokracuji 3 vojaci....kdezto jdou 4 vojaci jeden slapne na minu utrhne mu to nohu a zije-tak ze dalsi dva vojaci se o nej musi starat a bojeschopny je pouze vojak 1). Zrovna na tu fotku co se ptate tam pridali lide s ASG a zbytek fotek je ze zahranicnich i nasich stranek. Proto nemohu tuto fotku blize popsat. 4curseslayer Ja s tou baterkou nemam nic jsem s ni nanejvyse spokojen je mala a vydrzi strasne hodne vystrelu na dvoudeni manevry by mela v pohode stacit pokud nebudes srilet v kuse 48 hodin:-) a druha baterka neni problem. Ja jsem tam jen psal ze pokud budeme zbran upgeadovat tak potrebujem baterku vetsi, kterou muzem umistit do prostoru pro laser nebo vysroubovat tu listu....ale ja ted svou zbran upgeadovat nechci tak ze ja zatim takove veci neresim.

14.07.2004

cursedslayercursedslayer
Navíc, pokud jste kropič, co vám brání koupit dvě baterie? Stejně pokud kropíte, tak se ta cena další hravě schová v tom, co prostřílíte. :) Mám 8,4V 1000mAh NiMH a zatím mi v pohodě vydržela kdykoliv. V 10°C sem dal 1700,- kulí z toho posledních 440 dvouma dlouhýma dávkama. Zkoušel jsem co baterie ještě dá, protože jsem nevěřil, že ještě není vybitá.

14.07.2004 baterie

cursedslayercursedslayer
Já nevim co s tím pořát máte. Ještě sem to opravdu reálně nezkoušel, ale už jsem mnohokrát měřil a okukoval a zase tak hrozný to s tou baterií není. Stačí odšroubovat ten držák na baterii který drží na čtyřech šroubech volně přístupných a rázem máte místa jednou tolik. Až ten svůj kvér potáhnu do modelářství kuli baterce, tak o tom pak někde poreferuju. Jak ale ze začátku lidi psali, že 9,6V baterii tam bez řezání a pilování nedáte, tak musim říct, že je to na 99% kec. Custom baterie by tam šla i 10,8V. Jde jenom o to, že tam prostě nenarvete vysokokapacitní baterii. Počítám že se správnou konfigurací článků půjde dostat na 8,4V a 1500-1700mAh. Navíc tak dva další články půjdou dát i na spodní stranu předpažbí, stačí odstranit pojistku.

14.07.2004 optika

ŠakalŠakal
ta optika na té fotce je Trijicon ACOG 4x32 a v airsofrovém podání se dá sehnat od firmi G&P a stojí kolem 7000kč ( na WGC stojí něco kolem 4000kč), ale myslím, že je u takovýchto zbraní nevyužitelný. Optika se využije tak maximálně za šera, ale to by chtělo ještě menší zvětšení, at´ je velká světelnost, ale jinak bez upgreade (který je max M100 pokud nechcete přít o zbran´ a další problém je baterie) nevyužitelná.

13.07.2004 Pripominka

buqibuqi
No ja nevim kolik toho vis a nevis o taktikach, ale neni ucelem zabit, ale zranit! Cili zranit natolik, aby byl vyrazen! Vsichni se tvari strasne humane, ale zraneny vojak je pro nepritele lepsi, nez zabity! Jinak..kdyz uz davas na net fotky tak bych rad vedel jaky je zdroj - pze jak jsem si vsiml, tak uz se nekdo ptal na nejake detaily ohledne toho kdes sehnal neco co je na fotkach, jez vypadaji, ze prezentuji Tvoji zbran ;-) Jinak celkem dobra recenze... Buqi

12.07.2004 4medvedator

Petronikus pitiPetronikus piti
http://www.9mm.cz/kulovnice_sig_551_223.html Seals to sice neni, ale je to blizký příbuzný tak jestli máš přebytečných 86900kc tak si to můžeš vyzkoušet sám.

12.07.2004

medvedatormedvedator
Už jste ji někdo zkusil v reálu?Napište,jak se chová.Dík

11.07.2004 Samantha_Carter

Petronikus pitiPetronikus piti
Asi tam pisou only toy protoze neni ten dalekohled staveny na zpetny raz realne zbrane. Kolimatory napr. OKO jsou delane na real a proto uz maji pevnejsi konstrukci a muzou se pridelavat treba na lovecke brokovnice, samopaty apod..

Novinky a slevy emailem