TM Sig 552 Seals

08. 07. 2004

Jde o krátkou útočnou pušku vyvinutou švýcarskou zbrojovkou Sig Arms. Tento model zbraně dokazuje, že Švýcaři umí dělat nejen dobré hodinky, ale i nadupané zbraně...

img

Reálný Sig 552 Seals

Koncem 70. let požadovala švýcarská armáda menší a lehčí služební pušku v ráži 5,56 mm x 45 NATO (.223 Rem.), která by mohla nahradit útočnou pušku SG 510 firmy SIG v ráži 7,62 mm, která má v nenabitém stavu hmotnost téměř 6 kg. Paralelně k tomuto požadavku byl v muniční továrně v Thunu vyvinut nový vlastní náboj o hmotnosti 64 gr (4,1 g), na základě špatných zkušeností s účinkem náboje NATO se střelou o hmotnosti 55 gr (3,56 g) ve vietnamské válce. Nový náboj byl celoplášťový a celkově pevnější, takže nedocházelo k jeho roztržení v těle po zásahu. Roztržení střely na několik částí způsobí rozsáhlá vnitřní zranění, což je značně nehumální. Důsledkem zasažení protivníka by mělo být jeho vyřezení z boje a nikoliv snaha o způsobení nadměrných zranění a tím i velkého utrpení.

Zkušební střelba ze zbraně SG 552 se z hlediska přesnosti a spolehlivosti jevila výtečně. Při střelbě na terč vzdálený 300 m, mohlo být s touto zbraní (opřenou o předpažbí a při použití služebního střeliva) bez problémů nastříleno čis. 4 (průměr 40 cm).Problémem při střelbě s SG 552 není krátká hlaveň, nýbrž krátká záměrná délka, představující jen 360 mm. Tato krátká záměrná délka odpovídá pouze 0.12 % z efektní střelecké vzdálenosti. Každá malá chyba v zamíření se na cíli vzdáleném 300 m významě zvětšuje. S nasazeným optickým zaměřovačem, je možné bez problémů dosáhnout zásahů ve středu terče čis. 5 (průměr 20 cm).

I na bojovém poli prokázal Seals své přednosti. Díky krátkému provedení je zbraň dobře vyvážena, čímž je usnadněno rychlé střídání záměrné na různé cíle. Na větší střelecké vzdálenosti (mezi 150 m až 200 m), je však nutno v důsledku krátké záměrné délky zaměřovat pečlivěji. Předností zase je snadnější vyhledávání cíle.Reálná zbraň má možnost střelby jednotlivými ranami, třívýstřelovými dávkami a dávkou. Elitní speciální jednotky požádali o odstranění možnosti třívýstřelovými dávkami kvůli nevyužitelnosti v boji.

Tabulka srovnání reálné zbraně s airsoftovou:


SIG 552 Seals Reálná zbraň Airsofotvé provedení
Výrobce: SiG Arms AG Neuhausen, Švýcarsko Tokyo Marui
Ráže: 5,56 mm (.223 Rem.) 6 mm
Délka hlavně: 228 mm 247 mm
Kapacita zásobníku: 5, 10, 20, 30 nábojů 43BB
Hmotnost: 3,2 kg (bez nábojů) 2,2 kg
Materiál: ocel, plast plast, kov
Celková délka: 730 mm 720 mm
Možnosti střelby: Save, Semi, Auto, Burst (3 rány) Save, Semi, Auto
Teoretická kadence: 700 střel/min 800 střel/min
Úsťová energie: 1100 J do 1 J

Airsoftový Sig 552 Seals

Hned první co vás na Sigu zaujme bude krabice. Je opravdu malá a zbraň je v ní uložena se sklopenou pažbou. Sig 552 a G36C jsou nově vyvinuté "Maruiácké" zbraně, které jsou uvnitř dokonale sestavené a zpracování celého těla je opravdu realistické. Vnější díly jsou kromě tlumiče výšlehu, mířidel, lučíku, spouště, části na začátku předpažbí a začátku pažby - plastové. Ale nutno podotknout, že plast je u této zbraně velmi dobře zpracován a rozeznat ho od kovu je velmi obtížné. Kdo tuto zbraň ještě nedržel, tak čeká, že tělo zbraně bude kovově chladné. A nevidím důvod proč by TM mela dělat Sealse kovového když reálná zbraň je také z plastu.Předpažbí je krátké a nevrže, ale je v něm málo místo pro baterku. Hodně tuningových hráčů asi zklame, že tam větší baterku jak MINI nenacpe. Na předpažbí se též nachází dvě R.I.S kolejničky. Jedna dole pro upevnění taktické rukojeti a druhá v pravo nahoře např. pro laser nebo svítilnu. Jak si jistě každý všiml, tak je na každé straně předpažbí 5 otvorů. Je dobré je podlepit černou lepící páskou. Zamezíte tak v případném dešti zatékání vody k baterce. Pokud budete mít baterku jakkoliv barevnou (já ji mám modrou), tak bude zbraň i lépe vypadat.

Tělo, jak jsem již řekl, je opravdu věrně zpracováno. Je na něm přepínač střelby, který umožňuje tři polohy SAVE, SEMI a AUTO. Od svých předchůdců (Sig 550, Sig 551) už nemá Burst mód, tedy možnost střílet řízenými dávkami 2-8 BB. V místě kde je u reálné zbraně závěr, je místo na regulování HOP UPu.Pro pohodlné použití v rukavicích, je u této zbraně možné odklopit lučík a to jak vpravo, tak i vlevo. Mířidlem je válečkové hledí s dioptrickými otvory a hranolová muška v kruhovém tunelu. Já jsem si je ještě doma sám dobarvil, pro použití v šeru, tak jak to má reálná zbraň.

Sklopná pažba je daleko lépe zpracována než u předešlých Sigů a nehrozí náhlé lámání a praskání v ohybu pažby. Konec pažby je potažen gumou, která znemožní nechtěné klouzání při zapření. Tato možnost sklopení pažby, nachází velké uplatnění při transportu a boji v budovách.Zásobníky jsou kapitola sama pro sebe. Pomocí dvou, na každé stěně zásobníku vytvořených zástrček, je možné vzájemně spojit x zásobníků, aby bylo zajištěno rychlé nabití pušky. Imitace reálných nábojů dodává zbrani věrohodnějšího vzhledu. U natahovacích zásobníků však tato imitace, z důvodu nedostatku místa, chybí.

Sig 552 Seals v boji

Díky malým rozměrům a sklopné pažbě je velice vhodný na CQB. Ovšem ani v lese ani v otevřeném prostoru se v žádném případě neztratíte. Troufl bych si říci, že vám malé rozměry pomohou k lepší manipulaci v obtížném terénu - samozřejmě na úkor dostřelu. Ten je přibližně shodný jako u každé AEG typu AK-47 Beta Spetsnaz, FN P90 a H&K MP5A5/A4.Nejvyšší stupeň upgradu bych doporučil asi M100 a přesnější hlaveň. Dávat do Sealse silnější pružinu asi nemá smysl, protože bychom museli zbraň "vykuchat" a vyrobit větší baterku, kterou bychom dali... nemam potuchy kam. Měl jsem možnost shlédnout návod na vymontování lišty v předpažbí a tak docílit většího místa pro baterku, ale samozřejme to znamená poškození zbraně a 100% ztrátu záruky.

K SG 552, je jako k první AEG zbrani od TM, dodáván nový typ nabíječe ve tvaru pistolového zásobníku. Ten ulehčí hru zejména airsofťákům, kteří používají tlačné zásobníky. Je to opravdu velmi užitečná věcička. Řekl bych, že je to takový převrat v nabíjení. Člověk tím naplní zásobníky všech manuálů, elektráren i brokovnic. A to velmi rychle! Navíc se ještě nemusíte tahat po lese s nešikovnými "tyčinkami" na ládování.Pokuď se rozhodnete váš nejcenější poklad dokrášlit optickým zaměřovačem či kolimátorem, budete potřebovat montážní bázi pro zbraně typu SIG. Budete-li chtít podvěsit svítilnu, tak si musíte koupit montážní kroužky nebo lepící pásku:). Ještě bych snad dodal že tlumič výšlehu plamene lze snadno odšroubovat a nasadit efektní tlumič hluku výstřelu.

A co závěrem? No, každopádně kromě Švýcarů odvedli KUS dobré práce i Japonci. Pokuď nepatříte k těm, co za každou cenu musí mít ve zbrani silnější pružinu jak M130 a trochu se vám líbí, tak nemáte nad čím uvažovat.

Pozn. Některé pasáže o reálném Sigu jsem čerpal s časopisu "Střelecký Magazín".

Petronikus_piti

Komentáře

17.07.2011

vesikfvesikf
Ahoj, jak tu je v recenzi že sis doma dobarvil ty mířidla, tak bych se chtěl zeptat jak je to v realu na SIGovi ? Díky

10.09.2009

SektorSektor
sig 552 je moje oblibena, uz sem si ji koupil a ted ji tunim, sem s ni spokojen, luxusni gun ;)

21.08.2005 Tabulka

-=JackHammer=--=JackHammer=-
vytky k tabulce s hodnotami: 1, co je to za blbost psat že real je z oceli a AS je z kovu???? ocel není kov???? 2, neponižuj 5,56NATO ten určitě nemá energii 1100J ale 1700J a to je rozdíl!!!

21.12.2004 For Mr. Thunder:

MajkMajk
Ja proti Steyru rozhodne nic nemam,podle vseho je to jedna z nejlepsich utocnych pusek jak v realu,tak i v airsoftove verzi. AUG je povazuju za dukaz,ze "plastove" zbrane muzou byt stejne dobre nebo i lepsi nez celokovy. A to BOHUZEL bych bych ja nerikal. Plasty jsou v konstrukci zbrani proste na vzestupu,ale nemusis se bat,kovove zbrane este pekne dlouho zustanou. Krome toho,i umelohmotna finta muze vypadat dost dobre,ale samozrejme zalezi na vkusu - AUGcko se me osobne treba libi vic nez takova M4,o odolnosti a spolehlivosti ani nemluvim.

16.12.2004 piti + Majk

Mr. ThunderMr. Thunder
Vemte si steyr Aug.. už je od roku 1975 s plastovým tělem a co?? taky se řadí mezi ty jedny z nejlepších => plastový zbraně patří bohužel taky do budoucnosti....

30.11.2004 4Majk

Petronikus pitiPetronikus piti
Ja jsem nepsal ze G36 trpi deckymi nemocemi, ale chtel jsem rict ze zbrane plastove ted kdyz nastoupi ve vetsi mire tak se tam urcite vyskytnou nektere nedostatky. Ale souhlasim s tebou ze plasty uz ted kov v nekterych ohledech daleko prekonavaji. Pistole typu Glock patri mezi nejlepsi ale netroufnu si rict ktera je ta TOP nejlepsi pistole. Plast ma urcite mnoho vyhod- neni tak tezky, nechladi a je lepe spacovatelny atd..

30.11.2004 pro pitiho:

MajkMajk
No,ja bych nerek ze G36 trpi detskymi nemocemi. Nebo se to aspon uspesne tutla... U te bych si klidne troufnul tvrdit,ze v leccems nektera "zeleza" prekonava. Totez s pistolemi-spousta lidi vam na smrt svy matka odprisahne ze Glock je nejlepsi pistole na svete (ackoliv ja si to rozhodne nemyslim,strilel sem z neho a CZ-75 mi sedela vic) a plastove pistole se spolehlivosti,presnosti i odolnosti muzou klidne srovnavat s celoocelovymi. Kazdopadne plast se stejne pouziva a porad bude pouzivat jenom na tech soucastkach,pro ktere se hodi vic nebo aspon stejne jako kov a kde to vlastnosti plastu umozni.

28.11.2004

Petronikus pitiPetronikus piti
No ja si myslim ze treba Heckler-koch je jeden z nejlepsich vyrobcu zbrani na svete a treba zrovna tu G-36 musi mit poradne odzkousenou- stejne asi jeste 20-30let budou vsechny tyto zbrane trpet deckymi nemocemi a teprve potom se stanou plastove zbrane ,,rovnocenymi'' zbranim kovovym.

Novinky a slevy emailem