SAS

30. 11. 2004

Speciální jednotka SAS je známa po celém světě, je to elita. Každý o ni někdy něco slyšel, ale asi ji nezná zblízka. Tak se na ni pojďme podívat...

img

HISTORIE

SAS vznikla během 2. světové války na podnět Davida Stirlinga, příslušníka Commando Corps. Byla potřeba speciální jednotka, protože při konvenčním způsobu boje vnikalo příliš mnoho ztrát. Název SAS – Special Air Service sloužil k utajení jednotky. SAS pracovali po malých skupinkách a jejich hlavním úkolem bylo ničit německá a italská letadla na letištích v Africe. Prvního úspěchu dosáhli SAS v prosinci roku 1941, kdy na dvou letištích zničili 61 letounů. Během svých operací zničili jednotky SAS více letadel než jich bylo sestřeleno.

David Stirling byl v roce 1943 němci zajat a zbytek války prožil v zajetí na zámku Colditz. Naštěstí pro něj, se Němci nikdy nedozvěděli jeho totožnost a tak přežil. Hitler totiž označil všechny příslušníky SAS jako zvlášť nebezpečné a nechával je okamžitě popravit. Po skončení války byla jednotka rozpuštěna.

Brzy po válce se ale pro SAS našlo uplatnění. Zapojili se do konfliktů na dálném východě, byli vysláni do Ománu, kde v památné bitvě o ománský Mirbat zvítězilo 10 vojáků SAS s několika tamějšími pomocníky nad 250 partizány. Po Ománu následovali akce v Adenu a Borneu.

SAS také čím dál tím více nachází uplatnění v boji proti terorismu. Byli nasazeni proti Irské republikánské armádě (IRA) a Irské národní osvobozenecké armádě (INLA). V roce 1982 začíná válka o Falklandy, do které byl okamžitě nasazen 22. pluk SAS. Vojáci pronikli na ostrovy, vybudovali zde pozorovatelny, sledovaly přesuny nepřítele a naváděli na něj letadla.

Další poměrně známý kousek SAS je "hon na Scudy". Pochází z Války v zálivu, kdy hlídky SAS ničili zmíněné rakety nebo přivolali letectvo na jejich likvidaci. Po 12 dnech operace, už nevzlétl ani jeden.


Znak SAS: okřídlený meč Excaliber a stuha s nápisem Who Dares Wins (odvážný vítězí)

SOUČASNOST

V současné době je SAS rozděleno na jednotky A, B, D a G, respektive na jednotky horskou, výsadkářskou, jízdní a námořní.

Primárně každý voják prochází výsadkářským výcvikem, ale má křížovou specializaci, tzn. že může zastat specializaci i za jiného člena týmu. Jednotky SAS mají hlavní zaměření na průzkum za nepřátelskými liniemi, kde provádí kromě průzkumu ještě sabotáže a útoky na strategické cíle.

VÝBĚROVÉ ŘÍZENÍ

Výběrové řízení je považováno za jedno z nejtvrdších (uvádí se asi 10% úspěšnost). Podmínkou pro zahájení přijímacího řízení je, že uchazeč (nikoliv uchazečka) slouží v britské armádě minimálně 2 roky. Samotné výběrové řízení se koná v Herefordu, kde leží Strirling lines – domovská kasárna SAS. Výběrové řízení se zahajuje dvakrát do roka v zimním a letním období a má 6 částí:

1. Běh ve skupině – spolu se skupinou běháte. Na sobě máte standardní polní stejnokroj britské armády a standardní kanady. Nejprve bez batohu, potom s batohem a postupně se do batohu přidávají kila navíc.

2. Běh samostatný, orientační – sami se pohybujete několik dní (stále i s batohem + navíc dostanete pušku, ale bez popruhu), ve dne i v noci a to zásadně mimo cesty. Tato část je velmi vyčerpávající. Několik dní nespíte, cítíte bolest nohou a ramen, puchýře atd. Vrcholem této části je "Fan dance" (tanec na Fanu). Vyběhnete si Fan, nejvyšší kopec (nebo spíš hora) ve výcvikové oblasti.

3. Výcvik se zbraní – to je vlastně i tak trochu zajímavostí SAS, vojáci se učí zacházet s velkým množstvím zbraní a to jak vlastních, tak i protivníků (nebo i potenciálních protivníků).

4. Výcvik v džungli – na měsíc strčí celou skupinu uchazečů do džungle. Tady se cvičí hlavně spolupráce a soužití s přírodou. Čerstvé jídlo se tu dostává pouze jednou týdně, ostatní dny se živíte z konzerv a z toho co les dá.

5. Výcvik přežití – instruktoři vojáky naučí vše o přežití, ale také si to na nich vyzkoušejí. Různě se musejí skrývat a přitom hledat různá kontrolní stanoviště. Živí se tím co si sami najdou nebo uloví.

6. Výsadkářský kurz – nakonec si všichni (mimo těch co jsou od výsadkářů) projdou výsadkářským kurzem.

Pokud uchazeč projde tímto náročným výcvikem a dostane svůj pískově šedý baret, neznamená to, že u SAS už automaticky zůstává navždy. Bude sice přiřazen k nějaké jednotce SAS, ale mohou ho kdykoliv zase vrátit zpět k obyčejnému útvaru.



PROTITERORISTICKÝ BOJ

SAS se bezpochyby řadí na přední příčky mezi jednotkami na záchranu rukojmích a eliminaci teroristů. Mají totiž velké zkušenosti, neboť už počátkem 60. let byli nasazeni na potlačení povstání v Adenu. Potom dlouho působili v Irsku. Tak si SAS nacvičili různé způsoby boje proti terorismu. Od SAS se učí mnoho speciálních jednotek z celého světa. Vždyť taktiku čtyřčlenných týmů, kterou teď používá většina speciálních jednotek zavedla taky SAS.

K výcviku slouží objekt zvaný "Killing House", zde se cvičí a pilují rychlé vpády do místností, rychlé slanění, celková souhra týmu atd. Nesmíme ovšem zapomenout, že určitou roli hraje i špičkové vybavení. Sem patří vše od nejdůmyslnějších zbraní a trhavin, až po nejjednodušší nástroje, jako jsou třeba kleště. Tak začneme...

VÝSTROJ

Pro maximální ochranu členů jednotky se používá nehořlavých (nomex) a velmi odolných (kevlar) materiálů.

Kombinéza - základ tvoří nehořlavá kombinéza, jejíž součástí je i kapuce, která slouží k přetažení přes plynovou masku a vyztužení na kolenou a loktech (kevlarové vložky).

Rukavice - ruce chrání speciální nehořlavé nomexové rukavice.

Kevlarová vesta - další nezbytnou součástí je kevlarová vesta s keramickými výztužemi. Chrání nejen proti standardnímu střelivu, ale i proti takřka všem typům vysokorychlostního a průbojného střeliva. K vestě lze přidělat i panel k ochraně rozkroku.

Taktická vesta - přes protistřepinové vesty se používá ještě taktická vesta k lepšímu uložení dalšího vybavení.

Kapuce - jako ochrana hlavy se používá nomexová kapuce, která je přímo v kombinéze. Teď ale kapuce ustupují kevlarovým helmám, protože na rozdíl od kapuc helma ochrání i proti střepinám.

Helma - místo kapuce se používá kevlarová helma. Je speciálně tvarovaná, aby se dala použít společně s handsfree a protiplynovou maskou.

Ochranná maska - na zásazích se používají ochranné masky, chrání proti plynu a dýmu. Většinou se také používají černé čočky, které chrání před zábleskem (oslepující výbuška). Nosí se v kombinaci s kapucí nebo helmou.

Pouzdra - k uložení zásobníků pro MP5 se používají pouzdra na stehno, vejdou se do nich tři 30 ti ranné zásobníky. Pro zásobníky do pistole se používají pouzdra na stehno a na zápěstí - kvůli snadné přístupnosti.



VÝZBROJ

Jednotky SAS si vybírají jen zbraně a nástroje na které se mohou vždy spolehnout. Při akce musí vše fungovat napoprvé. Opak by mohl znamenat neúspěch celé akce.

Samopal MP5 a MP5SD je základní zbraní protiteroristických jednotek, včetně SAS. Jeho výhoda oproti jiným samopalům je, že střílí z uzavřeného závěru s válečky. V praxi to znamená, že závěr je po natažení v přední poloze a uzamčený. Po stisknutí spouště se už jen uvolní kladívko a následuje výstřel. Těžiště samopalu se nijak nepřesouvá a proto je střelba velmi přesná. Mnoho ostatních samopalů střílí s otevřeným závěrem, tzn. stisknete spoušť, závěr se posune vpřed, náboj se zasune do komory, výstřel. Tím se ale posune těžiště zbraně a zásah jde hodně často mimo cíl.

Podle potřeb je samopal MP5 opatřený laserovým zaměřovačem nebo třeba svítilnou. Podobně se před akcí rozhoduje, zda použít standardní verzi bez tlumiče (řada A, úsťová rychlost 400 m/s) nebo s tlumičem (řada SD, úsťová rychlost 285 m/s). Pro skryté operace se používá samopal MP5K, ten nemá pažbu a je dlouhý pouhých 32 cm.

Pistole Browing High Power - záložní zbraň je pistole Browing High Power ráže 9 mm. V armádě se používá od roku 1935 a v současné době se používá model Mark3.

P90 - celkem nová je zbraň P90 (Projekt 90), vyznačuje se malými rozměry, velkou silou (prostřelí neprůstřelnou vestu) a zásobníkem na padesát nábojů.

M733 Commando - Colt Commando je nejmenší verze pušky M16A2. Velikostí je vhodná i na boj v budovách, umožňuje rychlé zacílení a střelba s ní je velmi přesná.

Remington 870 - tato pumpovací brokovnice je široce používána, zvláště pak k vylamování dveřních závěsů.

Další vybavení - používají se různé trhaviny, výbušky (osvětlující, ohlušující) a CS plyny (slzné). Nechybí zde ovšem ani jednoduché nástroje jako nože, štípací kleště, páčidla, sekery, diamanty na sklo, žebříky, kladiva atd.



F. Petráš

Komentáře

01.12.2004 Sakal :

jaja
No, o těch vestách jsem to četl na nějakym anglickym webu a byly tam i nějaký fotky. A ty stránky vypadaly docela gut, ale nic neni úplně 100%, takže kdo ví... Ta jejich dýka sice stojí za zmínku, ale podle mě teda neni zas tak významná a proto se mi o ní nehctělo psát (navíc se tendle typ stejně už skoro nepoužívá a nahrazujou ho nové nože). Ale je fakt že sem se o tom mohl zmínit.

01.12.2004

ŠakalŠakal
4battlemaster, dr.guma: Co tu do nás kutíte, že mi neumíme nic napsat?? Ke každému literárnímu výtvoru patří kritika!!!! 4autor: já nečet všechno- stačila mi výstroj a výzbroj: myslím, že ti tam toho hodně chibí a u té vystroje bych ti vytknul tu vestu, protože SAS se nechcou nijak zvlášť lyšit od normálních útvarů a ti vesty nenosí! A taky jsi to dost ochudil. A myslím, že by tam u té výzbroje nebychyběl nějaká větší zmínka o dýce, která je u SAS asi jako žezlo u krále. Neber to nějak osobně, ale jen poukazuju na to že jsi to moh odělat líp. A pokud jsi tenhle článek napsal, tak se o ně zajímáš a měl bys o SAS dost vědět.

01.12.2004 To Valecnik

dr.gumadr.guma
Tak jsi to mohl napsat sám.Kritizowat umí každej,ale napsat něco to ne..

01.12.2004

EbolaEbola
O SAS je cca 400stránková knížka,tak myslim,že není problem yvrobit něco hodnotnějšího,ale každá snaha se cení,lepší než pumpičkou přes koule.. Jinak u SDček bych se týhle úsťovce nediivl,neb an to,aby tlumič fachal stopro,potřebujete podzvukový střelivo..

30.11.2004

DephDeph
No ale žádné novinky ten článek nepřinesl - jen další z řady naprosto stejných článků o SAS. Alespoň fotka, kterou jsem ještě neviděl - SASík v BDU a s helmou. 2 Záškodník: Když to střílí pistolový náboje, k tomu s tlumičem, tak co je na těch rychlostech divného? I ty bez tlumiče jsou normální.

30.11.2004

jerryredhotjerryredhot
Je to dost obecný to je pravda, ale na druhou stranu toho fakt o novodobých akcí SAS moc neseženeš o hisorii jo je spousta knížek (ve všech je vesměs to samý, dokonce stejný fotky a to dost často, kolikrát i paragánů...) nedávno běžel v TV dokumentový seriál o misých a tam taky nebylo moc skutečných záběrů z novodobých akcí. Je to účelný.Jinak aspoň něco tam je pro lidi, který neví vůbec o čem je řeč je to dobrý já si taky rád přečtu něco SEAL, o URNĚ ... v článku než abych to někde hledal v knihovnách apod. když se o to až tolik nezajímam.

30.11.2004 hodnocení

valecnikvalecnik
Tak musím říct že článek je dobrý ALE:jelikož je psaný pro AS komunitu tak bych čekal více podrobností téměř o všem. Neříkám že je špatný ale s tímto článkem by byli spokojeni asi jen úplní začátečníci. Já osobně jsem se nedozvěděl nic nového. Ale i tak ti děkuju za to.

30.11.2004

zaskodnikzaskodnik
Kristepane co je to tam za ustovy rychlosti u tech empepetek??? Legrace ze???

Novinky a slevy emailem