Recenze TM Desert Eagle .50 AE Hard Kick

13. 04. 2004

Desert Eagle aneb Pouštní Orel... bezesporu nejfilmovanější a nejznámější krátká palná zbraň současné doby, můžeme ho vidět v každém druhém akčním filmu (někdy i s tlumičem;) ) a snad v každé správné akční počítačové hře...

img

Je tomu tak hlavně díky jeho exotickému vzhledu a nadprůměrné velikosti. Nebojím se říci že to je největší pistole?!?....no dobře, největší PISTOLE vůbec. Mně se spíš zdá jako kapesní dělostřelectvo:) Váží skoro 2 kila a v ráži .50 AE ho používají lovci v USA jako záložní zbraň…říkáte si, že jsou padlí na hlavu, ale když se na vás řítí rozzuřený Grizzly, Desert Eagle .50 Action Express je náhle váš nejlepší přítel:) Také se říká, že Desert Eagle je jediný nástroj, který dokáže jedním vrzem chirurgicky oddělit jakoukoli končetinu od zbytku těla:)



Jak to vlastně bylo, aneb otec MRI a matka IMI...

Píše se rok 1979 a v Mineapolisu v USA vzniká společnost zvaná Magnum Research Inc. Na začátku byli tři lidé. Byly to dosti vyhraněné osobnosti a jejich cíl byl celkem jasný, vytvořit úplně novou poloautomatickou pistoli používající jako střelivo velmi populární revolverové náboje .357 magnum. Dali jí pracovní název "Magnum Eagle" a zamýšleli jí jako zbraň pro střelbu na terče, siluety a zvěř:) První funkční prototyp byl hotov v roce 1981, ale problémy s podáváním nábojů donutili MRI, aby se poohlédli po pomoci zvenčí. Pomocnou ruku podala firma Izraeli Military Industries a v roce 1983 byl první Desert Eagle .357 Magnum vyroben, zabalen a prodán. Ale protože .357 magnum se zdálo málo, objevuje se mnohem výkonnější Desert Eagle .44 magnum. Okolo roku 1987 se začal DE vyrábět i v ráži .41 magnum avšak od užívání tohoto kalibru pro DE se později upustilo. V roce 1991 spatřil světlo světa také nejsilnější, nejhlučnější a nejvýkonnější model, sám král, Desert Eagle .50 Action Express (.50 je jen tak mezi námi ráže těžkého kulometu M2HB). Je to dílko šíleného Ewana Wildinga, který toto monstrum navrhl na základě modelu DE .44 Mag. Není tedy složité vyměnit hlaveň mezi kalibry .44 Mag a .50 AE. Ono Desert Eagle Mark XIX je vlastně takové puzzle, z kalibru .50 AE na .44 Mag stačí vyměnit hlaveň a zásobník a na kalibr .357 Mag je zapotřebí vyměnit ještě soustavu úderníku. Desert Eagle je v současné době k dostání v kalibrech .357 Mag, .44 Mag, .440 Cor-Bon, .50 AE a prodejce nabízí spoustu různých povrchových úprav a doplňků. Je dokonce možné objednat si Desert Eagle zlacený 24 karátovým zlatem:) Ovšem taková hračka se nejspíš prodraží...



Malé porovnání střeliva...


Ráže Hmotnost střely Rychlost střely Výkon Běžná kapacita v zásobníku
9 mm 7,5 g 380 m/s 500 J 15 ks
7,62 x 39 8 g 720 m/s 2000 J 30 ks
.45 ACP 14,9 g 250 m/s 500 J 7 + 1 ks
.50 AE 20,9 g 400 m/s cca 2000 J 7 + 1 ks
.50 AE poloplášť 19,2 g 426 m/s cca 2000 J 7 + 1 ks



Tokio Marui Desert Eagle .50 AE Hard Kick

Když jsem se poohlížel po záložní plynové zbrani, říkal jsem si že by měla být malá, lehká, účinná a neměla by být mít velkou spotřebu plynu. Postupně mi ale docházelo, že s Glockem 26 moc nepřítele nevystraším, spíše pobavím, protože si bude myslet že na něho jdu s holýma rukama, nehledě na to, že čím hlučnější máte zbraň, tím více se vás nepřítel bojí:) A jak jsem tak brouzdal internetem, stále jsem měl na očích onoho pověstného Pouštního Orla. Desert Eagle sem, Desert Eagle tam... A jako Orel kroužící nad pouští, vyčkávajíc na příhodný okamžik, tak ani airsoftový Pouštní Orel mi nedal spát...a když už Desert Eagle, tak Hard Kick od Tokio Marui, ať se ty Tokijci předvedou:)...No a předvedli se hodně, klobouk dolů.



První pocity

Krabice není zrovna nejmenší a už vůbec ne nejlehčí, toto samo o sobě dává tušit, že máte v ruce něco výjimečného. Na víku krabice je obrázek samotné pistole (to slovo se mi nelíbí) a také nenápadným písmem něco o tom, že tohle jste ještě nezažili a že král se vrací:) Jak po odejmutí víka zjistíte, nelhali. V stylově černém polystyrénu je zde nacpáno cosi, co snad ani nemůže být replika zbraně, toto je ZBRAŇ už od pohledu. Říkám vám, nebál bych se s tím bránit dům:) Působí majestátně a okamžitě budí nevídaný respekt. Bratranec stále nevěří, že s tímhle po sobě střílíme:) Jakmile Orla opatrně vyjmete z polystyrenu, hned vás zarazí jeho hmotnost. Ano! Váží příjemných 1110g. Co zajisté neunikne vaší pozornosti je povrchová úprava, dokud si nesáhnete, nevěříte že to není kov a ani poté si nejste stoprocentně jisti. TM zde odvedli dokonalou práci sobě vlastní. Všechny popisky, loga a záhyby jsou tam, kde mají být, přesně opracované a dokonale slícované. Potěšující je také četnost kovových součástek, spoušť, záchyt závěru, záchyt zásobníku, bicí kohoutek, páčka rozborky a mnoho vnitřních dílů. Dále tu máme neobvykle dobrou ergonomii, Desert Eagle, ačkoli je to největší pistole (zas to slovo), perfektně sedí i v menší ruce a při troše cviku není problém dosáhnout i na pojistku umístěnou na samém vršku mohutného závěru (cvičil jsem to celej den...). Desert Eagle má půlený závěr s obdobou weaver kolejnice, což umožňuje montáž kolimátoru přímo na tělo zbraně, bohužel kupříkladu airsoftové OKO na něj nenasadíte, je příliš dlouhé...



Střelba

Od pohledu je to zabiják žádající krev, je to monstrum číhající na oběť, je to spící drak co se nemůže dočkat příležitosti k chrlení plamenů... ale jak je to s výkonem doopravdy? Musím říct, že jsem byl velmi mile překvapen, ba co víc přímo ohromen. Tenhle kousek zcela popírá všechna tvrzení o tom, že plynovky jsou nepřesné a jejich výkony nestabilní. Délka hlavně je něco málo přes třináct centimetrů (136mm). To nedává tušit velkou přesnost, avšak opak je pravdou, nevím jak je to možné, ale při použití 0.25g BB se i při mírném větru dá, při troše snahy, na 30 metrů trefit terč o rozměrech 20x30 cm! Občas je to problém i pro moji M4 s přesnou hlavní a tenhle opovážlivý Desert Eagle to dává jen tak:) Ke střelbě tedy nemám žádné výtky, při CQB je zásah jistý a v lese bych se taky nebál. Snad jen dodám, že na 10m se dají všechny BB ze zásobníku(27+1) umístit do prostoru 10x10 cm během několika málo okamžiků... lidský terč tedy není žádný velký problém.



BlowBack

Trocha osvěty počátkem: BlowBack je zařízení obstarávající natažení další kuličky do komory a "házející" závěrem.



O BLOWBACKU u tohoto Desert Eagle by se daly psát eseje, oslavné písně a kdoví co ještě. Jde totiž o takzvaný Hard-Kick, tedy něco ve smyslu zesíleného blowbacku. Pokud si myslíte, že je to pouze marketingový tah ze strany Tokio Marui, mýlíte se! A brzy zjistíte, jak šeredně... Možná si říkáte nač to, vždyť se pouze budou rychleji opotřebovávat díly, bude to žrát víc plynu a nic tím netrefím. Taky jsem sdílel tento názor, než přišel ten osudný den a já si z Desert Eagle poprvé vystřelil... zmáčknete spoušť, uslyšíte ten ohlušující rachot blowbacku a v ruce ucítíte kopanec, který jste ani ve snu nečekali. Okamžitě vám to roztáhne pusu od ucha k uchu a vy už tuhle ZBRAŇ nepřestanete milovat, je to prudce návyková droga a místo jedné rány najisto raději vystřílíte celý zásobník už pro ten pocit! Spotřeba vás náhle nezajímá... Další věc je to, že pokud Desert Eagle už od pohledu budí respekt, tenhle BlowBack jeho respekt umocní na druhou! Nepřátelé utíkají už před tím zvukem a pokud se vám povede někoho překvapit ze zálohy, bude nejspíš potřebovat nové spodní prádlo. Je to dravec co budí hluché a žere děti! Zajímavé je také to, že i přes takto silný BlowBack, vystřílí zbraň na jedno naplnění plynem HFC Super Power Green Gas dva a půl až tři plné zásobníky, to je v průměru 80BB!! No není to skvělé? Je to skvělé! Spotřeba také závisí na teplotě, já tyto čísla napočítal při pokojové teplotě okolo 22 stupňů.

Hop-Up

Opět trocha osvěty: Hop-Up je zařízení udělující vystřelené kuličce zpětnou rotaci a tím uměle narovnává její balistickou křivku, tedy výrazně zvyšuje dostřel.



Hop-Up se u Desert Eagle nachází pod "překrytem nábojové komory". Stačí zafixovat závěr v zadní poloze, odsunout překryt směrem vzad a vykoukne na nás páčka ladění samotného Hopu. Ladění je snadné s poměrně dlouhým chodem, což umožňuje optimální nastavení za jakýchkoli podmínek, jak pro 0,20g BB, tak pro 0,25g BB, které se pro střelbu na delší vzdálenosti hodí lépe.

Několik vět závěrem...

Desert Eagle, navíc v ráži .50 AE je bezesporu výjimečná zbraň a jak je výjimečný ostrý Pouštní Orel, tak je výjimečný i ten náš, ten airsoftový. Je to zkrátka "něco navíc". Zpracováním počínaje, neskutečně návykovým blowbackem konče. Bezesporu je to kvalitní záložní ZBRAŇ, která se však ani v lese jako primární zbraň zcela určitě neztratí a v baráku má ohlušující až doslova psychologické účinky:)

Twyggy

Komentáře

14.04.2004 re:pekny to je

WoxaWoxa
NO tim hlukem bych se netrapil, ono je tomu tak i u realny zbrane :)

13.04.2004 Pekny to je

zoomzoom
Coz vo to pekny to je pocit to musi bejt super ale uprime ten rachot se mi sice libi ale kdyz strilim do terce. pokud sem nekde schovanej v tmavim miste a vidim dva nepritele tak proklinam i moji berettu m93r ktera takovej rachot nedela. Protoze vystrel z blowbackovy pistole rovna se ze jednoho sejmu a vzapeti vo me vedi.Je to fajt ale neni to moc prakticky.Mam to z vlastni skusenosti.

13.04.2004

hav0chav0c
Mno, hezka oda na DE, moc hezke fotky (to srovnani munice je dobry napad). A "kapesni delostrelectvo" je OBECNE vzita prezdivka teto zbrane.. ;)

13.04.2004 Zatajuji dech

MollarMollar
Tak si myslim, ze vim, na co setrim. Ted mam manualku Mk. 23 Socom a vim, ze si hodne dlouho nic neporidim, ale jednou to precejenom bude chtit neco lepsiho. AEG se mi nezamlouva (zda se mi to prehnane - zas. na 400 kuli?!) a plynovka neni spatnej oponent AEGckum. Navic se mi vic libej pistole nez dlouhy zbrane (i kdyz DE je takvy, jak rika autor recenze, kapesni dělo :)) Takže až budou prachy, tak mam jasnou volbu. Jeste par otazek: na jak dlouho vydrzi jedna lahev plynu, jakej plyn je nejlepsi a kde se da koupit. Jak moc to je HARD kick, jestli je co delat, aby to clovek nekoupil do zubu :) (Strilel jsem s Berretou M9 od STTi, ale to spis lechtalo)?? A jak dalekej je maximální dostřel? Dekuji - Mollar

Novinky a slevy emailem