Maruzen Rifle APS Type 96

04. 08. 2004

Další odstřelovačská puška z dílny firmy Maruzen, si bere za vzor pušky vyráběné v britské zbrojovce Acuracy International. Mnozí ji díky názvu přirovnávají k AI L96A1, dle mého se nejvíc podobá AI AW (Arctic Warfare)...

img

APS 96 má však na rozdíl od AW ještě stavitelnou lícnici a chybí ji schránkový odnímatelný zásobník.

Acuracy International Arcftic Warfare

Acuracy International z Portsmouthu v anglickém hrabství Hampshire se soustřeďuje na výrobu odstřelovačských pušek pro vládní instituce. Vyrábí je už celkem dlouho, ale v roce 1982 se Malcolm Cooper (majitel a ředitel) hodně zamyslel a vyvinul odstřelovačskou pušku PM (Precision Magazine). Roku 1986 ji Britové zavedli v armádě pod označením L96A1. Tu po několika letech upravili a označili L97A1. V roce 1992 spatřila světlo světa puška Artic Warfare, která se dnes dodává v několika verzích a rážích. Mimo jiné i v mé oblíbené mamutí ráži .50 BMG:) AWS má speciální hlaveň s tlumičem hluku výstřelu a používá se výhradně s podzvukovým střelivem. Policejní AWP je zase velmi známá mezi hráči Counter-Srtike. Pušky AW se vyznačují mimo jiné tím, že odolávají mrazu až - 40 °C.


AI L96A1 AI Artic Warfare Police
AI AW 50

Maruzen Rifle System Air Precision Shooting Type 96

APS 96 je nástupcem všech APS 2, EX, OR, SV a bůhví jakých ještě. Je to přímá konkurence CA (jejich pušek M24 Socom) a zatím poslední odstřelovací puška s dílny Maruzen. Výrobce sám tvrdí, že je to "nejefektivnější a nejpřesnější puška v airsoftu a jasná volba každého vážného zájemce na scéně". No, reklama je reklama a takovýhle sloganů jsme již slyšeli nepřeberně. Ovšem je pravdou, že tento slogan zas tak moc nelže. APS 96 má oproti svým konkurentům mnoho předností, které se vám pokusím přiblížit.



První pocity

V poněkud zanedbatelně veliké krabici se nachází samotná puška, rozebraná základní rozborkou na skořepinovou pažbu a pouzdro závěru s hlavní. Dále tu najdeme tyčové ládovátko zásobníku, výtěrák, dva imbusové klíče a opět nějaké ty návody psané tím velmi lehce čitelným a nám všem srozumitelným rozsypaným čajem. Jakoby nevěděli, že existuje nějaká latinka. Alespoň anglicky psaný návod by nikomu neublížil.

Taky v krabici najdeme pytlíčíčíčíčíček (ano opravdu jsem se nepřepsal ani nezbláznil, obsah tohoto "sáčku" je velmi diskutabilní, přesněji dosti mizivý) kuliček pravděpodobně 0.29 g Maruzen Grand Master. Přesné váhy bohužel nemám, takže to ověřit nemůžu, ale kuličky jsou dokonale leštěné a kulaté.



Pohled na zbraň rozloženou na dva zvláštní kusy zabalené v bublinkové fólii je velmi rozporuplný a emotivní, dá se říci, že je člověku skoro smutno. Ovšem jen co překonáte toto stádium, vezmete do ruky větší z imbusových klíčů (je opravdu VELIKÝ) a oba kusy k sobě sešroubujte, poznáte, že smutek nebyl na místě. Náhle ve svých rukou držíte 1150 mm dlouhou a 3,4 kg těžkou bestii v hábitu dámy. Vypadá trochu jako z budoucnosti, přesto mohutná vyčnívající páka závěru dává tušit, že je to stará dobrá opakovačka s odsuvným závěrem.

Po pominutí okouzlení a rozvrácení přistoupíme k trochu podrobnějšímu zkoumání povrchu zbraně. Najdeme zde úchyty na popruh a to jak na levé, tak pravé straně těla. Dále tu máme výškově stavitelnou lícnici, což je velmi luxusní záležitost, umožňuje perfektní personalizaci zbraně. Stavitelná je také patka. Stačí ji odšroubovat a odebírat nebo přidávat plastové podložky. V předu skořepinové pažby je také otvor pro uchycení speciální dvojnožky.



Samotná pažba je sešroubována ze dvou kusů a tvoří velice pevný celek. Je naprosto symetrická a velice dobře padne do ruky. Padne jak levákům, tak pravákům. Leváci však mají značně zkomplikované natahování zbraně a se silnější pružinou bych řekl, že mají natahování prakticky znemožněné a musí si zvyknout na pravoruké držení pušky.

Další milé překvapení je weaver kolejnice na pouzdře závěru, takže odpadá problém s pořizováním montáže na optiku. Další příjemnou věcí je výstražník natažené zbraně a výstražník prázdného zásobníku. Výstražník natažené zbraně, imitace prodlouženého konce úderníku, zůstane vyčnívat z pouzdra závěru po každém natažení a při výstřelu se opět zasune. Výstražník prázdného zásobníku se vysune vlevo vedle hlavně v místě nad zásobníkem, jakmile vystřílíte všech 30 + 1 BB, které je zbraň schopna pojmout. Kapacita zásobníku je na odstřelovací pušku více než uspokojivá a při střelbě se zásobník zdá být skoro bezedný. Při výměně zásobníku jen lehce zatáhnete za záchyt a zásobník samotný vám hned vyskočí do ruky, nemusíte se s ním přetahovat jako třeba u CA M24 Socom.



Střelba

APS 96 má 498 mm dlouhou hlaveň o průměru 6,05 mm, která zbrani propůjčuje velmi dobrou přesnost a slušný dostřel už v základu. S úsťovou rychlostí okolo 100 m/s budete mezi manuály král a opravdový sniper. AEG už vám však celkem slušně zatopí pod zadkem a budete nuceni provést nějaký ten upgrade, aby z vás byl opět "ten pravý sniper".

Co se nějakých těch hodnot týká, tak munice 0,20 g se na odstřelování příliš nehodí, tu jsem hned zavrhl. Munice 0,25 g se ukázala jako vcelku obstojná, ale velmi jsem byl překvapen užitím 0,30 g. S kuličkami 0,25 g a 0,30 g se sice dosáhlo takřka stejných výsledků (zásahu cíle 30 mm x 20 mm na vzdálenost 40 m), ale kule 0,25 g si letí jak chtějí a soustřel není nic moc. Zato kule 0,30 g letí rovně a soustřel je markantně lepší. Bohužel ve vzduchu připomínají spíše UFO na vyhlídkovém letu než rozzuřeného sršně. Jinými slovy: "cíl" má dost času si vás prohlédnout, zjistit odkud střílíte, zamávat vám a ladným krokem beze spěchu opustit svou pozici. Díky bohu je zde spousta firem vyrábějících jednotlivé díly i celé sety pro upgrade této zbraně. Takže rychlost projektilu je přímo úměrná naditosti vaší peněženky.

Rozborka

Rozborku můžeme rozdělit na základní a důkladnou. Základní rozborkou se rozumí rozdělení zbraně na pažbu a ostatní kovové části. Pažba se již dále nedělí. Ostatní kovové části ano. Tedy pouzdro závěru s hlavní se dále dělí důkladnou rozborkou. Můžeme z nich celkem lehce vyjmout celý válec nebo spoušťový mechanismus. Tyto je možné také rozebrat, ale pokud to není nutné, je lepší se tomu vyhnout. Pokud se nudíte jako já a máte dostatek trpělivosti, jako já nemám, tak směle do toho, ale až budete po páté zametat pokoj a hledat tu "zatracenou pružinku" tak nezapomeňte, že já vás varoval a dvakrát...



Hop-Up

APS 96 má již v základu laditelný Hop-Up, což u odstřelovacích pušek ještě stále není standard. K ladění hopu je nezbytně nutný imbusový klíč, nemusíte však provádět rozborku a to potěší. Stačí otočit zbraň vzhůru nohama a do otvoru před zásobníkem strčit imbus a točit a točit dokud nenaladíme správnou stanici, tedy gramáž... Ladění je citlivé a není problém naladit Hop-Up pro jakoukoli hmotnost střeliva.



Několik vět závěrem...

APS Type 96 je, jak rády říkají Windows: "zase o kus dál". Jak zpracováním, tak výkonem i svým potenciálem. Stavitelná lícnice, weaver kolejnice, ergonomická pažba, exotický vzhled a slušný výkon. To vše za své peníze obdržíte ještě s notnou dávkou stylu a výjimečnosti. Je to puška, která se pravděpodobně nezalíbí každému, ale své příznivce si určitě najde a ti ji budou milovat. APS Type 96 je zkrátka exot mezi zbraněmi, asi jako Zonda mezi automobily.

Twyggy

Komentáře

15.08.2004

chaindlerchaindler
Jameson:to co chces vedet si muzes precist na kdejakem britskem AS foru - maji ji rozpitvanou do sroubecku, tohle je podle me takovy seznamovaci clanek. Jinak alternativy k t96 jsou, ale stoji $$$..

12.08.2004 Kritika

JamesonJameson
Budem teraz hajzlik, ale mne sa ten clanok nepacil. Nepriniesol totiz nic zaujimave, resp. nic, co som doteraz nevedel. Som mozno prilis kriticky, ale je to tym, ze Type 96 je jednou z pusiek, o ktore sa dost zaujimam. Uprimne nechapem, preco napr. Tanaka neurobi L96A1, urcite by som si ju kupil... O tom, ze ma zbran stelovatelny hopup a indikator prazdneho zasobniku si precitam na hocijakom shope. Ale co prakticke skusenosti, porovnania dostrelu a presnosti, moznosti upgradovania, co takto plynovy valec, konverzne kity na L96A1, pevnost uchytenia (kto mal CA ci PDI M24ku tak vie, ze je to proste rozkvedlana rura, ktora sa po case rozpadne, lebo tie slabe sroby casom hlaven neudrzia), realnost s predlohou... To su veci, ktore by ma zaujimali...

07.08.2004

chaindlerchaindler
To Honzig: t96 v zakladu si aeg v zakladu poda v pohode.mam uz ji nejakej patek a proti aeg si nestezuju. Ono to chce vic nez jen nadupane kvery... jinak puska i s 500fps upgradem se koupi vsechno novy do 19.000. Pro snipery co delaj BA jako my jedina - a velmi dobra - volba Chaindler 45th RMC

07.08.2004 Zkušenost

HEXXHEXX
Zdravím Mě se povedlo po několikadenním pátrání, nalézt na netu člověka, který byl ochotný nechat mě si tuhle mašinku vyzkoušet. Měl jí osazenou optikou 6x42 a bipodem. Musím říct že je to fakt nádherná zbraň. Je tak akorát těžká a díky stavitelným prvkům se s ní perfektně míří:-) Střílel jsem s 0.25-kama a dostřel se pohybovat okolo 60-ti metrů (jistě tomu trochu napomohla střelba mírně z kopce) s odchylkou (vítr skoro nulový) cca 10 cm / 50m, což je super oproti moji M24, která při prvních výstřelech míjela cíl ve stejné vzdálenosti o dobrých 60 cm:-) Je jasné že to bude chtít upgrade, to potřebujou snad všechny Airsoftky:-) Jo a kdybyste někdo našli hlavně tak mi napiště, protože mě se to zetím nepovedlo a že jsem toho prolez:-) Rozhodně si tuhle mašinku koupím až si na ni našetřím do té doby mi nezbývá než slintat nad obrázky:-)

06.08.2004 To: Tommi & Andrew

HonzigHonzig
Zdravim hoši, k článku jsem se vyjádřil že... "v pohodě článek" - tak nevím o co tu jde? Jinak za svým (x Win) komentářem si stojím. PS- ktomu výkonu. Je absolutně nutné dokoupit upgrade, jinak je to zbraň na úrovni slabších elektrik a to je zatraceně málo. Navíc díly pro tunning jsou v ČR poměrně špatně k sehnání. Rychlost střely tu zásadně ovlivňuje průměr hlavně (6,05mm). BBčko musí nejprve vytlačit z hlavně sloupec vzduchu, než se vydá k cíli. Vzduch totiž skoro nemá možnost BB střelu obtékat, jako u větších průměrů. Je tudíž nutné jít alespoň do 2-3J pružiny, aby byl nějaký ten výsledek. V cizině píšou, že pažba má tendenci praskat, tak bacha. Zbraň je takový Český lepší průměr, ale za ty peníze je to zadarmo. Doufám, že jí budu potkávat častěji.

06.08.2004 Honzig

TommiTommi
Andrew - má pravádu. Twyggy napsal jen slogan, který požívají buřti z marketingu MS. O srovnání Win s APS tam není ani pšouk. Tak nekaž celkový dojem z recenze ;o))

06.08.2004

AndrewAndrew
honziku ty tomu zase nejak moc rozumis. twyggy, konecne jsem se taky v nakem clanku neco dozvedel! navic dobre a vtipne psane - velmi pekna prace! (ovsem u tebe uz standard, hm? :))

05.08.2004 Ehm...

HonzigHonzig
... no k tomu závěru o Windozech, to bych si odpustil. Není tajemstvím, že je to nejhorší komerční operační systém na světě! Kdo nezkusil třeba "Mac OSX" asi bude jen nechápavě civět na svůj počítač s Windozama. Tak je trochu mimo tuhle celkem dobrou odtřelovačku srovnávat s takovým shitem... to si Maruzen nezaslouží. Jinak - v pohodě článek :-)

Novinky a slevy emailem