Začínající radí začínajícím...

08. 06. 2005

Tak takhle nějak by se dal asi nazvat můj článek. To co mne vedlo k sepsání níže uvedeného textu je to, že jsem se začal o Airsoft právě v těchto dnech zajímat a chtěl bych se podělit o svoje poznatky, zkušenosti a zážitky z této oblasti...

img

Těm kdo jsou na tom stejně jako já, může můj text pomoci něco najít (myšleno spíš morálně) a těm, kteří se již řadí mezi zkušené airsofťáky zase může napovědět co zajímá nás úplné začátečníky.

Nepatřím mezi nejmladší, ale ve svých 35 letech se určitě nehodlám řadit mezi nějaké starce. Zbraně mě zajímají od útlého věku o čemž může mluvit letos již potřetí prodlužovaný zbrojní pas. Takže ke zbraním mám, jak jsem již řekl, velmi blízko. Snad právě proto, že mám zbroják a chodím na střelnici jak s pistolí, tak třeba i s brokovnicí, disciplína či sport zvaný Airsoft šel doposud naprosto mimo mě.

Myslel jsem si, že se jedná o podprůměrnou zábavu pro náctileté a že výstřel ze skutečné brokovnice (pistole, revolveru) nemůže nic jiného nahradit natož překonat. Mýlil jsem se a protože patřím mezi lidi, kteří dokážou uznat, když má pravdu někdo jiný, rozhodl jsem se začít se o tuto hru zajímat blíže.

K prvnímu kontaktu s tímto řekněme sportem, mě přivedlo to, když jsem ještě kdysi dávno za svých mladých let byl na dovolené (podnikové a krátké) v Itálii, tam mě zaujala v jednom obchodě s různými věcmi plastová pistole v 6mm ráži.

Kdepak byl tehdy Airsoft a kde můj zbroják, a protože jsem měl nějaké peníze (cca 700,-) tuto hračku jsem si koupil a pak ji doma zkoušel na všem možném a na všech možných (mami promiň já fakt nechtěl).

No ale po prvním kontaktu s tímto druhem zbraně jsem začal usilovat o ZP a pak přišly zbraně ostré a tahle pistolka (tuším že to byla replika nějakého Colt Navy) šla z domu. Teď po spoustě let a spoustě zážitků se zbraněmi se vracím tam, kde jsem před lety začínal.

Zbraně jsou v tomto ohledu daleko dál, spousta věcí se ujasnila, vznikla pravidla, vznikají Airsoftové týmy a party lidí kterým se tohle hraní na vojáky líbí. Nabídka přesahuje poptávku a já zjistil, jak obrovský svět tenhle Airsoft je.

Musím říct, že jsem ve zvláštním rozpoložení když projíždím internetové obchody (nebudu jmenovat) a vidím tu spousta krásných a precizních zbraní které jsou na trhu. Když vidím jak moc se tomuhle koníčku dokáží nadšenci mého ražení věnovat a jak se dá vymakat zbraň, vystroj a ostatní doplňky. Vidím, že Airsoft vzkvétá a jsem tomu rád.

Pro všechny, kdo s tímhle chtějí začít, bych asi doporučil postup, jaký jsem zvolil (více méně z nutnosti) já. A to proto, že tady u nás se nedá jít do kšeftu a něco hned koupit a jít na to. Tak jsem strávil hodiny hledáním odkazů na netu, projížděním různých obchodů a zásilkových služeb, shlížením stránek lidí co mají své přísně organizované teamy a nebo co je to jen baví a hledají v tomhle sportu odreagování a zábavu.

A těmi hodinami a informacemi jsem se utvrzoval v tom, že do toho půjdu, našel jsem si svůj směr a po pár dnech najednou rozumím slovům jako je Hop-Up, AEG a podobně. Myslím že každý kdo chce něco dělat a je jedno jestli je to Airsoft nebo vyšívání, by si měl prvně podobné informace zjistit.

Nechci tady psát o něčem co je každému jasné jako je bezpečnost a hra far-play, ale neodpustím si pár větiček k těm, kteří jsou pro nás začínající řekněme... "důležití". Bál bych se slova vzor, protože nemohu si brát za vzor někoho, kdo je hloupý a vulgární. Proto bych byl rád, kdyby se nám, začínajícím airsofťákům dostalo když už ne vyčerpávajících rad, tak aspoň shovívavého mlčení.

Prošel jsem desítky debat ke zbraním a různým akcím a zjistil jsem, že čím míň toho někteří jedinci ví, tím více radí a dělají ramena. Ale to je asi důsledek internetu a dnešní doby. Nehodlám to řešit, protože to ani nejde, jen je to člověku líto. No i na ostré střelnici člověk narazí na vola, ale jen pak zamrzí, když se kvůli pár zoufalcům stane nějaký sport či zábava najednou zbytečně mediálním a začne se pak řešit zda ano či ne...

Tenhle článek si nebere za úkol cokoliv měnit, jedině snad pomoci lidem, kteří nejsou rozhodnuti a k tomu aby se rozhodli správně. Je to jen můj malý pohled na věci, které znám, dělám a chci poznat a možná bude působit i nesouvisle a neuspořádaně. Myšlenka tkví v tom, že než udělat něco napůl, je lepší to nedělat vůbec a že žádnej učenej z nebe nespadnul a že nikdy není pozdě začít.

Jup

Komentáře

13.06.2005

PyroPyro
Pěkná práce, a všechno je řečeno jak má bejt... takový nebo podobný kdyby byli všichni airsofťáci to by se hraálo... :-)

11.06.2005

Mor'drimMor'drim
Máš fakt pravdu. Já si chci o prázkách s tímhle -sportem- taky začít a dost by mě žrala arogance -těch lepších a ostřílenějších-. Už se nějaký čas věnuji dřevárnám a musím říct, že i zde jsou vidět podobné návyky. Podobné věci se dějí všude. Ukunčil bych to slovy Dak'kona Zertha:"Maybe I won't be best in the battle, but i shall never be defeated."

10.06.2005

fredie2mfredie2m
SOuhlasím s článkem, každý jednou začínal a neměl by na to zapomínat. A Hlavně bych podtrhnul a zvýraznil tu část o nastudování informací. U dnešních začínajících Military nadšenců(ne u všech-existují výjimky,ale je jich jako šafránu) je problém, že všechno dělají hrozně zbrkle a ničemu nevěnují potřebný čas- Například vietnamisti kolikrát mají problém najít Vietnam na mapě. Jejich informace bývají velmi povrchní, ale oni se snaží je prezentovat jakoby o daném tématu napsali deset knih, a když jsou staršímy kolegy na tyto chyby slušně upozorněni, odmění se často arogancí a vulgarismy. Také snaha těchto mladých vypadat co nejdrsněji, mnohdy připomýná kabaretní vystoupení.Zase na druhé straně Nafoukané chování některých zakomplexovaných "zkušených" má za následek produkci další generace pseudo-rambů bez schopnosti sebekritiky s pocitem božského původu. Všem vám radím z osobní zkušenosti, chovejte se slušně, nečiňte druhým co nechcete aby druzí činili vám a nikomu se nesmějte, protože nikdy nevíte kdo je ve skutečnosti ten člověk naproti vás, nebo co bude ten usmrkaný kluk v teplákách za 10 let.

10.06.2005 Článek pro zamyšlení

ReyRey
Tento článek vede k zamyšlení na téma co je to vlastně airsoft. Pro někoho je to dobrý adrenalin (Rigs. Pomeranč ČT) pro někoho možnost zažít vojenskou akci relativně bez rizika a s možností říct STOP. Že se týmy diferencují je jen přirozené. To že přibývá akcí jen pro zvané a nebo předem ohlášené je také dáno vývojem. AS komunita je relativně malá a tak pokud někdo dělá nepříjemnosti nesmí se divit, že je s komunity vyloučen. Po těch cca třech letech co se o AS zbraně intenzivně zajímám do některých diskuzí na webu nelezu. Je to stále o tom samém. Bohužel. Možná je to dáno také tím, že mám věkově blízko k autorovi článku. Přeji autorovi, aby se setkával s co možná nejvíce Fair-Play hráči( vyznavači, fandy?) a ty ostatní ať nezájem odradí.

09.06.2005 To bugfoot

Xm@nXm@n
"A když se ten team za rok "nepolepšil" tak jde na "černou listinu" znova. Po 3 letech už má u nás útrum navždy. Naše poznámky si vyměňujeme i s teamama z okolí a můžu říct že to funguje." Ale asi jen do doby než se ten team přejmenuje a přehodí pár členů :-) Potom si můžete zapisovat znovu :-)

09.06.2005 Dobrej článek

A.M.A.M.
Škoda že tento článek nebyl na světě když jsem začínal já :-)No z vlastní zkušenosti vým,že rejpalů je spousta,ale najdou se i tací co začínajícím poradí a pomůžou,ale moc jich není.

09.06.2005 Souhlasim

Dan S.Dan S.
Musim souhlasit s nize napsanyma prispevkama. Na akci me opravdu dokaze nastvat nekdo kdo ze sebe dela nejvis namachrence a neprizna zasah z par metru (obdivuju protoze i s 90 to boli) a nebo blbce co miri na vsechno co se hne (v akci neva ale na mrtvolisti je to na head). Jinak myslim ze na veku az zas tak moc nezalezi. Znam lidi kterym je 14 a hraji jak dospeli a znam dospele ktere bych nejradeji vyliskal co delaji za pi*oviny. napada me jeste par dalsich veci ale nechci flamewar takze ENDE Dan S. member of http://asveseli.wz.cz

09.06.2005 Fakt pěkný

MichalCZMichalCZ
Tento článek se moc líbí jokošto začínajícími airsoftakovi docela sem se u něj pobavil :) a myslim, že není špatný takle radit v začátcích. :)

Novinky a slevy emailem