U. S. MRE

23. 03. 2004

Většina z vás se s tímto zázrakem již někdy setkala, ať již přímo nebo u některých kolegů na manévrech. Rád bych vás seznámil s jeho obsahem, použitím a co byste od toho měli čekat...

img

Co to vlastně je?

Jedná se o americké jídelní dávky. Plný název je Meal, Ready-to-Eat tedy jídlo připravené k požití resp. k snědení. Jedno balení obsahuje potravu na jeden den. Výhodou MRE je, že si jídlo můžete ohřát, aniž byste museli rozdělávat oheň nebo to ohřívat na vařiči. Ohřívání jídla je založeno na chemické reakci v pytlíku s chemickou složí, který je součástí každého balení.

Na výběr je celkem z 24 různých menu a existují i balení pro vegetariány. A navíc každý rok vychází nové série, které se do těch dřívějších liší jen v nepatrných detailech. Takže si skutečně vybere každý. Trvanlivost těchto dávek se různí, někdo tvrdí 5 let někdo o dost víc. Pravdou je, že každá věc v balení je vakuově zabalena, a tudíž by se s tím nemělo nic stát. Všechno je zabaleno v pevném vodotěsném plastovém pytli.


Takto vypadá balení MRE v celku.

Co je obsahem?

Každé balení MREčka obsahuje hlavní jídlo, ohřívací pytlík, krekry, pomazánku, džem nebo burákové máslo, nápoj jako kávu, horkou čokoládu nebo ovocnou šťávu. Velice příjemným zpestřením jsou koláčky nebo nějaký kousek moučníku. Dále balení obsahuje lžici a malý pytlík s doplňky jako je cukr, sůl, tabasco, žvýkačky, ubrousek, sirky, čaj nebo káva, ke kávě je ještě přidávána smetana.


Takto vypadá MREčko po rozbalení.

Jak na to?

Po rozbalení pytle se před vámi objeví spousta větších či menších pytlíků. Každý pytlík obsahuje nějaké jídlo ať již koláč nebo burákové máslo. Hlavní jídlo zabalené v pytlíku je ještě uloženo v papírové krabici. Postup ohřívání jídla je následující. Z papírové krabice vyjmete pytlík s hlavním jídlem, do ohřívacího pytlíku (pytlík je opatřen podrobným návodem s obrázky, jak postupovat) nalijete vodu přesně mezi dvě rysky, které jsou výrazně znázorněny na pytlíku, do tohoto pak vložíte pytlík s hlavním jídlem. Ohřívací pytlík přeložíte a celý komplet vložíte do krabice po hlavním jídle, z tohoto důvodu je dobré otevírat tuto krabici šetrně, krabice se musí o něco opřít, aby byla našikmo. Takto se to nechá 15 minut stát a máte ohřáno. Pak stačí pytlík s jídlem vyjmout, odrhnout horní kus, vzít si lžíci a pustit se do jídla. K dochucení pokrmu slouží tabasco a sůl. Ostatní jídla se jedí tak, jak jsou, takže stačí jen rozbalit a jíst. Instantní nápoje jako kakao, čokoláda je možno pít i studené, ale lepší je si je ohřát. O čaji ani kávě nemluvim. A po jídle si můžete dát žvýkačku.


Krabice s hlavním jídlem a pytlík ohřívače. Takto vypadá celé menu.

Co já na to?

MRE je dobrá věc, sice se toho člověk zas až tak nepřejí, ale energii to doplní a tak je vlastně MRE dělané. Pořízení MREčka není žádná levná záležitost. Cena jednoho balení se pohybuje okolo 150 korun, záleží na tom, kde člověk nakupuje. Je samozřejmé, že toto jídlo není určeno na běžné stravování. Mít ho však po ruce pro případ nouze je velmi výhodné.Já jsem ho už právě v takové situaci využil a musím říct, že mi chutnalo.Každý z nás má jiné chutě, ale nabídka je tak široká, že si určitě každý vybere. Tak dobrou chuť!


Hlavní jídlo – špagety. Čokoládová buchta.


Co to asi tak může být?

John J. Beagless

Komentáře

11.07.2006

HootHoot
Jak a za kolik? :) A rozhodně si nikdo nekupujte menu 5, je hrozný...

01.07.2006 RE: Hoot

nesto2nesto2
To rozhodně jo (většinou), nechtěl bys jich pár koupit?

30.06.2006

HootHoot
Mňamkózní věc :)

22.06.2006 RE: M3G4P!X

nestonesto
Takže tedy odpovídám: 1. Těch MREček sou mraky, tady popisují menu 24 coš sou špageti, tam sice maso není, ale třeba v menu 3 hovězí ravioly, tak je masa dost a dost. 2. Menu sou rozdělený podle hlavních chodů, seznam se úspěšně snažím dát dohromady, zbytek je překvápko... já osobně sem třeba M&Msky ještě neměl :-(. 3. Seženeš to třeba u mího kámože, ozvy se mi na mail a s radostí ti řeknu víc a kontakt na něj. 4. Vezmeš hřející sášek (obsah MRE (KAŽDÝHO!!!)) nahoře ho roztrhneš, naliješ do nej trochu vody, začne velká chemická reakce, při který se vyvyjí dostatek tepla, aby ti ohřál oběd :-). Dokonce, když si úplně v pr**li tak do toho můžeš i plivnout, to by to taky mělo rozehřát.

24.05.2006 RE: nesto

Lukaso01Lukaso01
jen doporucuju uz sem vodzkousel vod nesto-viho kamose kterej to prodava

15.05.2006

nestonesto
MRE za 100 kč!!! Ozvěte se mě pro víc informací... (mě to tady furt mažou!)

11.05.2006

nestonesto
Jom ještě bych chtěl říct, že sem je zkoušel a není se čeho bát, třeba že od nějakýho cizáka (pro vás), tak v plné kvalitě a trvanlivosti...

11.05.2006

nestonesto
Na ohřívání nepotřebuješ nic než věci z MRE a vodu...

Novinky a slevy emailem