Tokyo Marui Hi-CAPA 5.1

06. 10. 2004

Konečně nám firma Tokyo Marui známá svými kvalitními zbraněmi přináší další plynovou pistoli. Díky bohu (nebo komu chcete) to není jen další zpitvořenina známé Beretty! Tohle je zpitvořenina klonu Coltu M1911 a dokonce má zpitvořené i jméno! Hallelujah!

img

Co to vlastně je?

A kde se to vzalo? Abych pravdu řekl, sám nevím, ale buďme za "to" rádi :) Teď vážně. Vypadá to, že nějaký inženýr ve firmě Tokyo Marui byl uchvácen zbraní Para Hi-Cap 5.1 avšak TM na tento model nedostala potřebné licence, bohužel. Jeho sen zůstane zčásti nesplněn. Zato ty naše se splní nade vše očekávání. O ostré zbrani snad jen to, že je v ráži .45 ACP, .40 S&W a 9 mm Luger a označení Hi-Cap získala díky systému vysoké kapacity zásobníku, kterým se chlubí právě firma Para. Hi-Cap pojme 13+1 náboj.Tokyo Marui Hi-CAPA 5.1

Prozatím poslední počin firmy Tokyo Marui v oblasti plynových pistolí je model zvaný Hi-CAPA 5.1. TM si drží svoji úroveň a proto je i tahle zbraň velmi čistě a kvalitně provedená. Za vzor nebylo zvoleno rozhodně jen tak nějaké tintítko a Hi-CAPA se pyšní délkou 222 mm což je slušná hodnota. Úctyhodná je také její váha. Ta činí 894 g a snese velmi dobře porovnání s váhou ostré zbraně, která váží 900 g. Úžasný výsledek, nemyslíte? Za zmínku také rozhodně stojí kapacita zásobníku. 31+1 BB je v případě pistole slušná zásoba mávátek. Směrem k nepříteli lze tedy vyslat poměrně početný uvítací průvod kulek.

První dojmy

Psát že krabice je nádherná už mě opravdu nudí. Ale je tomu tak. Opět výborně provedený přebal i uložení samotné zbraně uvnitř smyslně černého polystyrenu, je velmi mocná kombinace, která se vám zaručeně postará o roztodivné sny. Uvnitř krabice je jako obvykle pytlíček 0,2g BB, pytlík s obrázkovými materiály a nový katalog Tokyo Marui (Je v něm dokonce zaveden i SIG P226. Nevím jak vy, ale já už se ho nemůžu dočkat).Dále tu máme výtěrák, ocelovou tyčku, zbraň a weaver kolejnici. Funkci oné ocelové tyčky vysvětlím později. Při prvním bližším zkoumání zbraně vás okamžitě zarazí skutečnost, že podstatná část těla zbraně je vyhotovena z kovu. Že by TM cítilo konkurenci kovových zbraní, které se sypou ze všech stran? Kovové části nesou zbarvení gunmetal. Tedy nejsou čistě černé, což zvedá pomyslný sexappeal téhle krásky.

Ostatní plastové díly, jako závěr a rukojeť jsou černé-pololesklé. Zde výčet plastových dílů končí. Těžko tomu uvěřit, ale je to tak. Dokonce i uvnitř zbraně je máloco z plastu. Po výměně závěru za kovový by zbraň mohla snést i dlouhodobé používání Top Gasu. Zdůrazňuji mohla a za zničené zbraně neodpovídám :)

Co se vzhledu jako takového týče, příznivcům Coltů bude srdce plesat radostí. Ti z vás, kdo touží po nějakém tom Infinity či ProKilleru od Western Arms, zde mají důstojnou náhradu za velmi slušný peníz.Střelba

Díky slušné váze a časem prověřené receptuře…tedy ergonomii zbraň výborně sedí v ruce. Pocit ze střelby ještě umocňuje vcelku silný a hlasitý BlowBack. Kopanec od slona co nosí okované boty to není, ale i tak je to slušná řacha. Vnější hlaveň kousek zaklouzává, ale vnitřní se ani nehne a díky tomu přesnost zůstává. Podobně jako u G26A.

Co se nějakých těch čísel a hodnot týče. Terč 10x10 cm na vzdálenost 10 m není nejmenší problém. Lze do něho vyprázdnit i celý zásobník, chvíli vám to však dá. Ne kvůli potřebě přemiřovat, ale díky jeho mamutí kapacitě 31 BB + 1 BB v hlavni :) Ohledně terče 20x30 cm na vzdálenost 35 m už je to maličko složitější. Chce to trošku šikovnosti, ale trefit se dá. Střelecky je na tom tedy stejně jako ostatní pistole TM stejné velikosti. Například G26A a Beretty.Ohledně munice platí stále stejné pravidlo - 0,2g BB létají o něco dále, ale nejsou tak přesné; 0,25g BB létají sice méně, zato přesněji a s větší razancí. Ke spotřebě snad jen to, že na jedno naplnění plynem HFC Super Power Green Gas Hi-CAPA vystřílí dva zásobníky najisto a ještě polovinu třetího k tomu. Tedy okolo 80 BB což je slušná hodnota.

Mířidla

Za zmínku stojí opět onen šikovný bílý puntík na mušce a plně stavitelné hledí. Mířidla jsou kompletně vyhotovená z kovu a na délku paže se tak-tak překrývají. Díky tomu je míření dosti přesné. Výborná práce.

Hop-Up

Hop-Up je u modelu Hi-CAPA 5.1 jako obvykle laditelný. Kolečko ladění je k nalezení na mém nejneoblíbenějším místě. Už víte kde? Ano, musíme utrpět rozborku a tam na spodku hlavně najdeme ono magické oko. Několikrát rozložíte a složíte zbraň, párkrát pootočíte tím kulatým nesmyslem sem a tam, párkrát si zanadáváte a potom budete mít Hop-Up vyladěn na vámi požadovanou hmotnost střeliva. Díky bohu Hop dobře drží svou polohu, a proto jej není nutné moc často seřizovat.Záhadná ocelová tyčka...

Na co asi slouží? K čemu tam je? Je to nějaký náhradní díl? Nebo snad nějaký doplněk? Ani to ani ono, je to nástroj. Ne hudební ale pracovní. Pomocí této tyčky prorazíte do těla zbraně dvě předem naznačené díry. Na co díry? Pro přišroubování weaver kolejnice! Bingo! Takže je to tedy zcela na vás, jestli onu kolejnici použijete či nikoliv.Několik vět závěrem

Konečně se sortiment krátkých plynových zbraní od Tokyo Marui začal rozrůstat tím správným směrem. Tedy ne další klony Berett, ale konečně aspoň nějaký klon Coltu. Atraktivní vzhled, HODNĚ kovových dílů, spolehlivost, slušný výkon a výborná cena. Excelující při CQB, dostačující v lese. To je ve zkratce Hi-CAPA 5.1. Zbraň, která je svým způsobem unikátní a zajisté si najde své skalní příznivce a bohužel asi i odpůrce. Vkus se nedá nutit. Přeci jen kdybychom měli všichni stejný vkus, nedopadlo by to zrovna nejlépe :)

Twyggy

Komentáře

25.08.2009 Re: Lestat666

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Nevime nic o tom, ze by TM delala tento typ pistole.

24.08.2009 Hi-Capa 5.1 B Dragon

Lestat666Lestat666
Zdravim chtel jsem se zeptat jestli od TM bude nekdy tento typ Hi-Capa B 5.1 Dragon? Zahledl jsem ji na jednom videu a dokonce jsem ji tam vydel jako plynovej automat.

16.02.2009 Re: Mizu165

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
http://www.airsoftguns.cz/detail.php?&id=803

15.02.2009 Aku vazelinu?

Mizu165Mizu165
Prosim vas, ktora silikonova vazelina je pre tuto zbran najvhodnejsia?

24.01.2009

ZafrinZafrin
Em trochu bych poopravil ASG: auto můžou mít i plyny (např. Vámi prodávaná Beretta M93R od KSC/KWA)

28.12.2005 RE: nejsempanna

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
safe = zajisteno semi = samonabijeci rezim strelby (plyn/AEG) auto = samocinny rezim strelby (AEG)

25.12.2005

nejsempannanejsempanna
Jakej je rozdil mezi Safe/semi? Tu zbran mám je to pecka! je to bomba! dva zasobaky a jedu . diky

19.05.2005 RE: ikin

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Zasobnik :)

Novinky a slevy emailem