Tokyo Marui H&K MP5 SD6

21. 09. 2004

Je k vidění na každé akci. Je vidět ve spoustě amerických filmů. Má ji velké množství českých airsofťáků. Používá ji většina armád světa, včetně té naší... a co to je? Možnosti jsou dvě, buď M4 nebo MP5 SD6...

img

My si přiblížíme světově proslulý samopal H&K MP5 SD6, který dnes vyrábí všichni přední výrobci airsoftových zbraní. K dispozici byla verze od toho nejznámějšího z nich. Japonská firma Tokyo Marui známá precizností a plastovostí svých modelů vyrábí samopaly MP5 již řadu let. Několikrát byly modernizovány, jak povrchově (některé plastové části byly vyměněny za kovové), tak výkonnostně (motor EG560 byl vyměněn za EG700). Naše SD6 je z poslední série s kovovými částmi a novějším motorem.

TOKYO MARUI H&K MP5 SD6

Jak již bylo zmíněno TM H&K MP5 SD6 je celá vyrobena z ABS plastu a nepatrné procento částí je z nějaké slitiny kovu. Z kovu je muška, dioptrické mířidlo, lučík, přepínač střelby, poutka popruhu, pacička záchytu zásobníku a pažba.Zvláštností je zde tlumič, který "údajně" tlumí. Pravdou je, že zbraň je opravdu tišší než všechny ostatní a nevyskytuje se zde žádný štěkavý nebo podobný zvuk. Při výstřelu je slyšet pouze zavrčení motorku a pak jemný, jemně tlumený zvuk výstřelu. Kvůli tlumiči je ve zbrani, ale stále tak krátká hlaveň o délce 227 mm a zbraň je tedy o dost delší než např. MP5 A5, ale přesnost je stejná.

Na střeleckých výkonech zbraně mají zásluhu především motor EG700, mechabox verze II, již zmiňovaná hlaveň o průměru 6.08 mm a délce (pouhých) 227 mm a baterie typu SD (Mini). Toto všechno dohromady netvoří zrovna ideální základnu pro větší upgrade. Pružina silnější než M100 už může být problém. Baterie typu Mini spolu se starším motorem EG700 vykazuje naprosto normální střelecké vlastnosti, bohužel ale s menší kadencí. Baterií lze sehnat hned několik - NiCD Sanyo 8,4V a 9,6V 600mAh, Graupner NiMH 8,4V a 9,6V 1000mAh a tvarovanou Sanyo 9,6V 1700mAh (lze použít až s drobnými úpravami).Oproti MP5 A5 je v SD předpažbí ještě o trochu více místa na baterku (dá se tedy použít i tvarovaná baterie) a páčka na štelování HOP-Upu je o kousek delší. To sice zlepšuje štelovaní HOP-UPu, ale to stále není nijak extrémně přesné a dalo by se řešit určitě lépe. Nicméně při troše snahy si každý nakonec najde tu správnou polohu a pak kuličky létají do vzdálenosti kolem 40-45 metrů s kuličkami o hmotnosti 0,20 g.

Další kapitolou jsou mířidla. Ta jsou sice kovová, což je výhoda při ostřejším světle nebo šeru. Ale nejsou dostatečně přesná. Trefit lze samozřejmě prakticky cokoliv, ale někdy je nutné provést orientační nástřel. Pak už záleží jen na šikovnosti střelce! Samozřejmě je také nutné počítat s úchylkami, které zapříčiní krátká hlaveň. Když se se zbraní zžijete, "pochopíte" mířidla a dobře seštelujete Hop-Up, trefíte lidskou postavu na 40 metrů. Rozhodně to není dostřel z největších, ale samopal přeci není na sniperovaní. Tam, kam je SD6 určená svými výkony naprosto postačuje... když opomenu P90, které je poloviční a dostřel je minimálně stejný :-)).Ke zbrani dostanete tlačný zásobník na 50 kuliček. Při dnešním, stále vzrůstajícím, trendu tlačných zásobníků to může být výhoda, ale při cenách dalších Tlačáků je to do začátku spíše nevýhoda. Zásobník je velice úzký a dlouhý. Významně vyčuhuje z obrysu zbraně a při střelbě v leže sním může být i problém. Na trhu je další spousta zásobníků od různých výrobců. Zásobníky jsou o kapacitách 28, 50, 200, 230 a 240 kuliček.

Stabilitu střelby zajišťuje výsuvná kovová opěrka, která má tendenci se viklat a odírat. Ze všech verzí se u Marui vikle nejméně a lze to prakticky zanedbat. Polohy vysunutí jsou 3 - zasunuto, vysunuto do poloviny a úplně vysunuto.Když to všechno shrnu, tak mi vyjde, že MP5 SD6 od Marui je v základu ničím nevynikající zbraň se spíše menším dostřelem, malou baterkou a velkými rozměry. Ale pokud osadím zbraň inoxouvou hlavní přes celý tlumič, koupím tvarovanou baterii, instaluji pružinu M100 a kolimátor, dostanu tak populární samopal, který už nebude mít žádné zápory, nýbrž jen klady. Je to vlastně jediná zbraň, kterou používají české speciální jednotky a mnoho dalších jednotek světa. Takže já mohu SD6 jen doporučit a k dokonalosti dokoupit nějaký ten upgrade.Ko.viK

Komentáře

22.03.2008 RE:KoviK

Ice CubeIce Cube
Když v článku píšeš o instalaci hlavně přes celý tlumič, tak počítám že ji tam máš a chtěl bych se zeptat o kolik je kvůli tomu zbraň hlučnější?

02.11.2006 RE: Drupi

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Zbran poslete do servisu, nebot jste neco spatne instaloval, nebo neco odeslo.

02.11.2006 upgrade

DrupiDrupi
Mám dotaz. Nainstaloval jsem do zbraně pružinu m100 a vzduchotechniku od HurricanEu. Mám 1100mAh a dodělal jsem jí za jednodenní akci, a to jsem ani moc nestřílel. taky zbraň místo tlumeného zvuku začala nehorázně řvát. Co s tím?

24.08.2006 RE: Drupi

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Tlumic nejde rozdelat.

24.08.2006 tlumiě

DrupiDrupi
Chtěl bych se zeptat, jestli jde nějak šetrně rozebrat tlumič. Nemyslím odmontovat. Jestli tam jde dát třeba nějaká jiná výplň, aby to víc tlumilo.

23.09.2004 4 pruzkumak

KoviKKoviK
Tu vestu samozřejmě už nemám !! (je tam napsaný že jsem ji MĚL. Nevyhovovala tak jsem se jí samozřejmě zbravil...dneska už si na vestu rozhodně nestěžuju :-)

23.09.2004 Držení zbraně

pruzkumakpruzkumak
No pokud máš vestu která tě omezuje při střelbě tak to není zrovna nejlepší...

22.09.2004 Držení zbraně

KoviKKoviK
Ta fotka tam je kůli ZBRANI a ne kuli tomu jak ji držím. Když na to tak koukám tak to vypadá opravdu divně :-) ale s tou vestou co jsem měl, opěrkou SD6 a mířidly to jinak snad ani nešlo :-) Zlatá sklopka u AKS, která je zahnutá značně dolů, do ramene sedna jako ulitá. Jinak SD5 je pro airsoft asi lepší zbraní...ikdyž mě se moc nelíbí...

Novinky a slevy emailem