Tokyo Marui Glock 18C AEP

25. 11. 2005

AEP(Automatic Electric Pistol) je nová generace zbraní od TM, prakticky elektrika zmenšená na formát pistole. Výkonem překvapí, rozhodně není vhodné ji házet do stejného pytle jako směšné elektrické pistole na tužkové baterky...

img

Glock 18C na tužkové baterky se do ČR, pokud vím, nikdy nedovážel a nedováží, ale TM ho vyrábí. Ze zbraní řady AEP je na trhu již i model Berreta M93R, snad se brzy objeví i USP a další zbraně.

První dojmy a vzhled

Když mi přišla veliká obálka od ASG.cz, nedočkavě jsem zaplatil dobírku a okamžitě jsem se pustil do rozbalování. Na obalu zbraně je nakreslený řez Glockem včetně mechaboxu a zásobníku. Z japonského písma se sem tam prodere ojedinělé slovo psané latinkou, jako například AEP, FIXED, 50 atd.Uvnitř krabice je pistole s vloženým zásobníkem, akumulátor přidržovaný dvěma elastickými pásky a krabička se speciálním konektorem pro nabíjení akumulátoru. U originálního balení je v ní i nabíječka, ale v české verzi, která je upravená pro našich 220V, je nahrazená nabíječkou Ansmann AC48, která je větší a proto je zabalená zvlášť.

První věcí, kterou jsem si uvědomil po uchopení zbraně, byla její hmotnost. Váží kolem 670 gramů, tedy přesně tolik co skutečný Glock. Toho jsem v ruce držel také a pokud bych si nevšiml bronzové hlavně nebo ražení TOKYO MARUI ASGK MADE IN JAPAN nad pravou střenkou, mohl bych přísahat, že AEP je ostrá zbraň.

Druhou věcí byla extrémní pevnost a solidita celé zbraně. Nikde nic neskřípe, ať ji zmáčknete kde a jak chcete. Teprve pak jsem si ji pořádně prohlédl a zjistil, že i vzhled bez problémů zvládá laťku nasazenou hmotností a pevností.

Ražení je kompletní a přesné, povrch rámu, střenek i závěru je totožný s ostrou verzí. Jediný spoj polovin závěru je vidět za hledím a je sotva několik milimetrů dlouhý. Byl jsem ohromen precizností, se kterou je tato pistole vyrobena.Výkon a přesnost

Tato oblast vyvolávala nejvíce dohadů. Internetem poletovaly zvěsti o výkonu rovném „velkým“ elektrikám, o dostřelu přes padesát metrů, o bezproblémové zásahu člověka na čtyřicet a podobné neuvěřitelnosti. Já sám jsem očekával spíše něco s polovičními parametry normálních AEG.

Jak se nakonec ukázalo, tak pravda je někde uprostřed. Úsťová rychlost je znatelně menší (66 m/s) než je běžné u dlouhých AEG, ale Hop-Up je přímo neskutečně dobrý. Já ho nastavuji tak, že kulička letí rovně asi třicet pět metrů a potom během dvou metrů dopadne na zem. Dá se dosáhnout dostřelu až kolem 45 metrů, ale za cenu, že kulička na začátku dráhy nadletí a přesná střelba je pak o něco obtížnější. Rozhodně doporučuji střelivo 0,25g. Maximální dostřel je s ním sice nižší, ale přesnost je o čtvrtinu až třetinu větší!

Kuličky 0,20g používám do budov, protože jsou rychlejší, lacinější a na kratší vzdálenosti (pod 15 metrů) je rozdíl v přesnosti málo znatelný. Na větší vzdálenosti se pak už rozptyl zvětšuje dost, hlavně díky tomu, že zhruba dvě BB z deseti se velmi silně odchýlí z kurzu. S kuličkami 0,25g se mi to zatím nikdy nestalo.Co Glocku chybí na síle, nahrazuje v přesnosti. Na deset metrů se dá každá střela usadit do sedmicentimetrového terče a na třicet metrů jsem zasahoval terčovou siluetu 27-29 ranami ze třiceti (všechny testy byly provedeny s Tokyo Marui BB 0,25g Tactical Grade). Je ale nesmírně důležité pravidelně a často čistit hlaveň, jinak se přesnost zhoršuje mnohem rapidněji než u "velké" AEG.

Zásobování elektřinou a municí

Energii dodává na místě vratné pružiny uložený akumulátor 7,2V/200 mAh, který vydrží asi 300 výstřelů. Na zatím nejlepší nabití akumulátoru jsem vystřílel přes jedenáct a půl zásobníku, tedy více než 345 kuliček. Díky novému systému kontaktů, nahrazujícím tradiční konektor, a velice snadnému sejmutí závěru, je výměna akumulátoru otázkou deseti vteřin.

Zásobník bohužel nemá reálnou velikost, protože v rukojeti je uložen i mechabox a motorek. Na druhé straně má kapacitu třiceti ran a do standardního pouzdra na pistolový zásobník se vejdou tři tyto, takže není příliš čeho litovat. Lze zakoupit i prodloužený storanový zásobník, ten ale ohavně vyčnívá z pouzdra a více namáhá záchyt zásobníku. Zbraň je s ním také hůře vyvážená. Kromě toho jsem spíše zastánce realistické kapacity zásobníků, takže se držím těch běžných.V boji

Glock 18C AEP prošel tvrdým testem ve dvou bojích, kdy byla moje primární zbraň Maruzen CA870 Sawed-off ve stadiu přestavby na „kapesní“ sniperku a nemohla tudíž z pracovního stolu. Kompaktnost AEP se zúročila v keřích, při čištění malých místností, při pudové střelbě...

AEP Glock sice nedosahoval výkonů svých větších kolegů z řady AEG a srážky na otevřených prostranstvích nekončily obvykle dobře, ale na kratší vzdálenosti se parametry srovnaly. V boji v budovách se kombinace této pistole a granátů ukázala jako opravdu nesmírně účinná. Vcelku bez problémů jsem vystačil se dvěma zásobníky (doporučuji rychlonabíječku zásobníků od TM, opravdu usnadní život) a jedním akumulátorem, většinu času jsem ale měl přepnuto na poloautomatickou palbu.

Úpravy a doplňky

Pro tuto zbraň existuje mnoho upgradů, od mířidel se světlovodným vláknem až po inoxovou hlaveň, silnější pružinu, lepší píst... většina z nich se ale musí dovézt na zakázku, třeba přez ASG.cz.

Já osobně jsem použil jen nalepovací protiskluzové střenky, které výrazně zlepšují úchop zpocenou nebo mokrou rukou, protože Glock 18C pro mě je a bude spíše sekundární a CQB zbraň, takže zvyšování výkonu není vůbec potřeba.Kdo je příznivcem svítilen pod zbraní, nebude zklamán, protože Glock má pod hlavní 20 mm širokou lištu na uchycení příslušenství, jako je například taktické světlo s akumulátorem, který se připojuje do zbraně a vystačí asi na 5000 výstřelů.

Shrnutí

Glock 18C AEP je skvělá záložní zbraň. V budovách a hustém lese rovnocenná delším zbraním. Po upgradu možná i velmi slušná "all-round" primárka. Jednoznačně doporučuji. Nicméně zbraně řady AEP nemají funkčí pohyblivý závěr, takže příznivci BlowBacku mohou být trošku zklamáni.

Stenny

Komentáře

08.05.2006 TM Glock 18C - zasobníky

Petr:PPetr:P
Zbran je to dobra a presna, ale je k ničemu, když nefunguje zasobnik. Jeji tlačak nepodava spolehlive. Popar vystrelech se zasekne a srelba je na prazdno. Dale, obcas se me seknou horní čelisti zasobniku a to hlavne při dobijení. Je tedy tezke rychle dobijet. Zbran mam novou tak doufam ze se rozchodi.

02.02.2006

Sven4.1.Sven4.1.
za kolik minut se vistrili s poloautomatem ZASOBNIK

21.12.2005 2UPIR

Smith327Smith327
Nesmysl to je, ale vysvětluj to v Japonsku. Až budou vyrabět točák na 500 kulí pro Colt "Python", tak jim to snad docvakne. :)

14.12.2005 Dalsi v rade

UPIRUPIR
Dalsi v rade je Beretta M93R, uz ju mam osahanu, nejaku recenziu spichnem po meraniach. Inak neviem si dost dobre predstavit Glock 17 alebo H&K USP ako AEP - lebo v SEMI AUTO mode je to sialene pomale (latencia) a FULL AUTO na tych zbraniach je nezmysel.

03.12.2005

AleonAleon
aep je good - videl sem u valecnika ... doufam ze dalsi v radebude to usp - to bych bral hned ;)

29.11.2005

valecnikvalecnik
jako jak už bylo řečeno- pokud používáte AEP jako záložku tak jedna baterka stačí bohatě... a kdyby bylo po mým (a po mým je tady toho sakra málo:) ) tak bych hned být výrobcem udělal aj G17 bo ten bych bral radši

26.11.2005 doplňující informace

StennyStenny
Baterka se nabíjí 70 minut a dá většinou těch 300-320 výstřelů. AEP jsem dal přednost před plynovkou protože má konzistentnější výkon, člověk se o ní nemusí tolik starat, je to lacinější a hlavně: mám docela mrazení z toho, že bych v horkém létě tahal v kapse na vestě tenkostěnnou litrovku propanu(Green gas = propan). Neříkám, že je pravděpodobné, že by se něco mohlo stát, ale vím, co litr propanu zvládne, když se mu pomůže, a taková Tanaka 700 nebo STTI Police s Red nebo Black gasem by zblízka nejspíš jednu stěnu láhve zvládly... Možná jsem paranoik, ale považuju to za riziko. Měl jsem možnost srovnat s Glockem 18C KSC, ten měl o dost vyšší rychlost střely, ale přesnost byla horší, i když se střílelo s oporou, aby to neovlivňoval blow-back. Snad SOCOM by dal AEP na frak, ale toho jsem do ruky nedostal.

26.11.2005

ChodecChodec
2 robjert: vona ta baterka je strasne mala, jinak by se do glocka nevesla, ale stejne je to spis zalozka (ale jako primar taky super) ale furt lepsi 350 ran nez nejakej 100 u plynu (sice se pak na plni, ale to uz vetsinou na mrtvolisti) proste super zbran

Novinky a slevy emailem