TM SPAS 12

13. 01. 2005

SPAS 12 je bezpochyby nejznámější brokovnice na světě. Hrála snad ve stejném počtu filmů jako sám mocný Desert Eagle. Vypadá děsivě a její palebná síla není vůbec zanedbatelná. Nerad bych se někdy v životě ocitl na špatné straně její hlavně ráže 12/76...

img

Trocha informací úvodem

Sporting Purpose Automatic Shotgun je údajně přesný výklad oné magické zkratky, kterou zná snad každý, kdo aspoň tuší co je to brokovnice. Možná se vám nezdá slovo Sporting. Po dlouhém hledání v literatuře a na internetu, jsem narazil na ještě delší článek, který obhajoval právě použití onoho slova Sporting. Jako argument byl užit jakýsi tlak a spousta paragrafů americké ústavy. Ovšem hned o stránku dále stálo psáno, že podle užití se používá označení Special nebo Sporting. Závěr si udělejte sami :)Dále bych rád objasnil užití slova Automatic. Jde pouze o označení poloautomatického režimu střelby. Ve světe (v USA) mají sklon nazývat poloautomatické (Semi-auto) brokovnice automatickými. Přece nemůže ve všem být pořádek :) Samozřejmostí je, že na světe neexistuje žádná plně automatická brokovnice ráže 12. Ani USAS 12, ani nic jiného. Jackhammer je pouze prototyp. Že nevěříte? Také jsem nevěřil, stačí se však trochu začíst a hlavně zamyslet. Automatická brokovnice s kadencí okolo 10 ran za sekundu? Myslím že pověstná vrata od stodoly by byly nesnadný cíl...

Franchi model SPAS 12

Brokovnice SPAS 12 je vyráběna v italské zbrojovce Luigi Franchi se sídlem v městě zvaném Fornacia. Režim střelby je možné volit mezi opakovacím s posuvným předpažbím a poloautomatickým/samonabíjecím s využitím tlaku plynů.Zbraň váží 4 kilogramy a její celková délka činí 1070 mm. SPAS 12 se dodává s pevnou plastovou či sklopnou ocelovou pažbou. Kapacita trubicového zásobníku činí 7 nábojů. Odpalovat je možné prakticky cokoli o dané ráži. Od klasických brokových nábojů, přes jednotné střely z různých materiálů, po sušenky zalisované v nitrocelulóze.

Co se vzhledu týče, je na první pohled jasné, že pochází z Itálie. Štíhlý tvar, ladné linky a dokonalá ergonomie. Italové mají pro tyhle věci zkrátka cit :)Tokio Marui SPAS 12

SPAS 12, vyráběný firmou Tokyo Marui, je jedna ze tří manuálních brokovnic, které tato firma dodává na airsoftový trh. S třemi hlavněmi, které ji zajišťují solidní přesnost a slušný výkon, je to snad nejvěrnější sériově vyráběná manuální brokovnice v airsoftovém sortimentu.Co najdeme pod víkem krabice?

Nu, co vám mám povídat. Krabice samotná je skoro umělecké dílo a může se ucházet o místo v Louvru. Nás však více zajímá to, co se nachází uvnitř. K všeobecnému překvapení tam najdeme brokovnici SPAS 12, jednu (slovy jednu) brokovou patronu sloužící jako zásobník o kapacitě 30BB. Také zde najdeme krátkou tyčku na ládování zásobníku (patron), vytěrák, manuál, terče a spoustu jiných obrázkových materiálů doplněných asijskými znaky. Toť vše, žádné zlaté cihly v krabici nehledejte :)

Zpracování

Zpracování samotné brokovnice a jejích plastových povrchů je opět na velmi vysoké úrovni, která je firmě TM zcela vlastní. Přítomnost kovových součástí jako je hlaveň, muška, spoušť, pojistka a trubicový zásobník velice potěší.Onen trubicový zásobník je dokonce opravdu funkční. Je přístupný zepředu a pojme dvě patrony. Ovšem samotný přístup do něj není zas až tak snadný, proto je lepší nosit patrony v kapse nebo je mít připevněné přímo na zbrani. SPAS 12 od Tokyo Marui je velmi věrohodná replika, která oproti své ostré předloze rozhodně neztrácí autoritu a kouzlo.

Funkce

Naládovat patronu, zasunout do zbraně a hurá na nepřítele! Ale ne zas tak zhurta, raději se nejdřív podíváme, jak tahle zbraň vlastně funguje. Zásobník tvaru patrony pojme 30BB, což vystačí na 10 výstřelů. Cože? 30BB a jen 10 výstřelů? To neumí ten pisálek počítat? Ale ano, do třiceti ještě počítat umím. 10 výstřelů proto, že při každém zmáčknutí spouště opustí zbraň směrem cíl hned 3 kuličky. Každá vyletí z jedné ze tří hlavní, které jsou opatřeny fixním Hop-em přednastaveným na 0,2g BB. Navíc každou hlaveň zásobuje vzduchem samostatný válec s pístem a tudíž se nekoná krátký dostřel a mizerná přesnost, jako u brokovnic s jednou hlavní, které střílí víc než jeden projektil najednou.Před výstřelem je však nutno zbraň natáhnout. Jak? Pohybem předpažbí vzad a zase vpřed :) Ze začátku se zdá, že to jde těžko, ale zvyknete si. Pokud nejste nějaká sušinka, tak nebude problém zbraň natahovat s dost vysokou frekvencí.

Poté stačí namířit na cíl, zmáčknout spoušť a volila! Cíl zasažen :) Že ne? Tak znova! A znova! A znova!... Unavující, že? Alespoň trochu se to dá zjednodušit. Spoušť je možné držet pořád a pak stačí už jen pumpovat. Takhle se dá cíl během několika málo sekund zasypat všemi 30BB které máte k dispozici. Rachot, který SPAS při tomto stylu použití vydává, je děsivý. Vůbec zvuky, které SPAS vydává, jsou dosti osobité a vcelku hlasité. Při natažení i při střelbě...

Střelba

Jak již víte, zbraň střílí 3 BB najednou, tedy šance zasáhnout cíl, je o něco větší než jednou kuličkou. Jenže jak daleko střílí? A s jakou přesností?Na 35 m trefujete cíl o velikosti 20x30 cm minimálně dvěmi BB ze tří, což je slušný výsledek, ne? Trefit člověka na 40 m tedy není při troše šikovnosti žádný problém. Aspoň jedna ze tří BB to vždy jistí :) Samozřejmě střílíme 0,2g BB, na které je seřízen onen fixní Hop-Up.

Co závěrem?

SPAS 12 v podání Tokyo Marui je velmi výkonný manuál. S délkou 800 mm si najde uplatnění jak v lese, tak při CQB v budovách. Vypadá agresivně a pohled do její temné hlavně nažene strach snad každému. Na druhou stranu její ladné křivky a štíhlý tvar nechají chladným málokoho. Mezi manuály jednoznačně kraluje a to jak dostřelem, tak razancí a hlavně vzhledem. Rozhodně nevypadá tak plastově jako třeba manuální G3A3. Pokud přemýšlíte nad manuálem, pak se vám SPAS rozhodně vyplatí, nehledě na to, že jako jeden z mála manuálů lze upgradovat a to přesnými hlavněmi i silnější pružinou :)

Twyggy

Komentáře

30.10.2009 Re: Facek

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Pazbu v nabidce nemame. Cena pazby je priblizne stejna jako cena zbrane. Navic pazba je dlouhodobe nedostupna.

29.10.2009 Pažba

FacekFacek
Dobrý den, chci se zeptat jestli prodáváte tu pažbu v případě kolik by stála. Děkuju za odpověď

30.07.2008 AS.4eva

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Maximalni dostrel SPAS je 40-45m,takze trefit krabici od bot na 35 m s trochou stesti lze. Samozrejme zalezi i na povetrnostnich podminkach.

28.07.2008 dostrel?

AS.4evaAS.4eva
dobrej den uvazuju o teto zbrani,ale nejak me nesedi,co se pise ohledne dostrelu. v komentarich pisete ze dostrel je cca 40 metru,ale tady recenzista pise ze na 35 metru trefi 2 ze 3 kuli 20x30 cm velkej objekt..zajimalo by me,jestli to sam zkousel,nebo si to vymyslel,pride mi to prehnane..diky za odpoved.

24.09.2007 Re: lunees

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Pruzina M130 do toho nepujde pouzit a valec se nevyrabi.

22.09.2007 spas 12

luneeslunees
pazba stoji na anareusu pres5000,coz absolutne nechapu..a jinak,pokud si do toho koupim 130 pruzinu,je potreba v zajmu zdravi zbrane koupit i valec nebo neco? dekuj za odpoved

14.09.2006 RE: dagoth

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Pro cenu si prosim napiste na nas mail. Diky za pochopeni.

14.09.2006

dagothdagoth
prosim kolik stojí pažba????

Novinky a slevy emailem