TM ČZ-75

15. 10. 2003

Variací pistole ČZ-75 v armádním průmyslu je řekl bych více než dost. Já se tedy budu zabývat konkrétně manuálním typem pro airsoft od firmy Toyko Marui.

img

Proč jsem si pořídil zrovna ČZ-75?

V mém případě hrál roli především vzhled. Jako jedna z mála pistolí totiž silně připomíná originál, alespoň proto, že jsem již pravou ČZ-tu držel v ruce :-) Navíc je mi ze všech zbraní nejvíce sympatická. Co si totiž budeme namlouvat, v případě krátkých manuálů (pistolí) se o nějakém výkonu resp. dostřelu mluvit nedá. Všechny pistole střílejí prakticky stejně a co si budeme povídat, hodí se spíše jako záložní zbraně. Já si pistoli koupil jednak z finančních důvodů a jednak jsem s airsoftem začal teprve nedávno (cca půl roku nazpět) a je to tudíž moje první zbraň.

A jaká tedy ČZ-75 je?

Když jsem ji vybalil z krabice, okamžitě jsem naládoval zásobník pár kuličkami (100ks 0.25BB bylo přibaleno) a šel si zastřílet na balkón. Byl jsem mile udiven. Každý zkušený airsofťák ale ví, že jinak kuličky lítají z balkónu ze třetího patra a jinak v lese (když je sucho nebo vlhko).

Teorie

Rozebrání zbraně není složité, když oddělujete dvě poloviny od sebe, jde to trochu z tuha, ale nakonec se podaří. Samotný mechanismus včetně spouště drží prakticky pořád pohromadě (viz obrázek) a i po jeho rozebrání zjistíte, že tam krom dvou pružin, dutého válce, pístu, gumového těsnění, kovové hlavně a dalších drobností nic zázračného není.Vše je tedy z umělé hmoty, kromě hlavně. Ta je ovšem zalitá také v umělé hmotě. Když se pak šikovně podíváte do hlavně můžete vidět i zmíněný HOP, tedy gumičku, která udává kuličkám rotaci. Na dalším obrázku jsou zobrazeny kovové výplně (červeně). I tak ale zásobník tvoří asi 50% váhy celé zbraně.Praxe

V boji se mi ČZ-ta velmi osvědčila, hlavně s natahováním ala Steven Seagal, kdy pistol držíte např. v pravé ruce a levým ukazováčkem chytnete zbraň lehce pod hlavní a tažením k sobě natáhnete. (Pravda Steven to dělal trošku jinak, ale co :-) Je to velice efektní a efektivní zároveň. Během nabíjení máte totiž pistol pořád před sebou.

Kohoutek, který je z umělé hmoty působí trochu křehce, nicméně ještě se mi jej zlomit nepodařilo. A co se samotné spouště týče, tak je u ČZ-75 dosti velká vůle - myšleno, že prst putuje celkem dost dlouhou dobu než dojde k výstřelu. Kdybych to měl srovnat např. s Beretou, tak ta má spoušť velice jemnou, což mi připadá v tomto případě jako výhoda.

Dostřel není velký, ale není ani malý. ČZ-75 má samozřejmě Hop-Up, který ovšem není štelovatelný, což ale u krátkých manuálů si myslím, vůbec nevadí. Teoreticky je možné trefit předmět až na 30-40 metrů, když k výstřelu připočítám "balistickou" křivku a případné povětrnostní podmínky. Doba letu je, řekl bych až nesnesitelná - takže dost dlouhá. Na 15-20 metrů se dávají head-shoty bez problémů - tedy nepočítám-li problém míření. Je jasné, že jinak se bude mířit s XM177 a jinak zase s třeba ČZ-tou. Rychlost je samozřejmě větší, ale přesto si můžete vyzkoušet vyhýbání se kulkám (Neo).

Závěr

Nevýhodou se ukázal být zásobník, u kterého není vidět kolik v něm zbývá kuliček. Takže se musí počítat a nebo vystřelit na prázdno. Vleze se do něj i 20 kuliček, ovšem klasika je 15+1 nebo ne? Každopádně doporučuji střílet a střílet, protože když je zásobník plný tak pružina poměrně trpí. Jako plus bych označil způsob plnění, který se prakticky neliší od plnění normálního zásobníku. Prostě strkáte do zásobníku jednu kuličku za druhou (žádné natahování pružiny předem).Další smutnou věcí je, že jsem z 0.25 přešel prakticky hned na 0.23 (viz balkón) a po zhruba 3 měsících na 0.20. Důvod? Tam kde hrajeme airsoft je poměrně prašno-písčito byť je to v lese, ale sem tam je tam pískovcová skála či jeskyně. Takže si někteří z vás dokáží domyslet zbytek. Když jsem zbraň rozebral (viz obrázky kolem), zjistil jsem, že jsou v části, ve které jezdí píst tlačený pružinou, vyryté rýhy - byť malé, ale už to stačí, aby vzduch, který před sebou píst tlačí unikal a tím pádem se snížil celkový výkon.

I přesto nedám na svou ČZ-tu dopustit, ještě abych si taky stěžoval, že jo :-) Každopádně bude mít brzo brášku, zda to ale bude Colt nebo H&K...

- Mist -

Komentáře

01.03.2004

michimichi
nevíte někdo jak se dostat u čzty k hopapu?

28.01.2004 Poznámka k rtg zobrazení

CobraCobra
Na údajném rtg zobrazení jsou červeně zobrazena kovová (olověná) závaží, ovšem celý obrázek budí dojem, že je kovové celé bicí a spoušťové ústrojí, ale ta hlaveň ne.

22.01.2004 CZ 75

CobraCobra
Pistole CZ 75 patří mezi nejlepší pistole na světě, hlavně díky pečlivému, přesnému zpracování. Airsoftová verze není vyjímkou. Původně jsem si chtěl koupit Berettu M92F, ale Čezeta je Čezeta!

19.12.2003

ŠakalŠakal
Ve zbrani jsou opravdu jen některé částí z kovu (šroubky, bron. hlaven´, a závaží. Ostatní části jsou překrásnou imitací kovu.

23.10.2003 Casti

Hoper_czHoper_cz
a ty casti co sou na obrazcich (mechanismus) stribrny sou kovovy nebo je to odraz svetla? V tom clanku pises ze je kovova jenom hlaven.

22.10.2003 ČZ mám taky

MagicMagic
Že by to psal někdo z Oslavan? A chtěl bych si trochu "rejpnout" do autora: slovo umělá hmota je hnusný. Nebylo by lepší nazývat to třeba plast(viz pan učitel Stehno, Olomoucká 61 Brno:-). Jinak je článek velice zdařilý, až na některé věci, které zmínil pan PRUDA. Také zdravím všechny členy SHP Morava.

21.10.2003 CZ :)

kaspikaspi
Je to dost prijemna zbranicka. Oproti treba Rugerovi nema tak prijemna miridla, ale to celkem nevadi. Kdyz jsem si s ni hral, slo davat plechovky na 10m bez vyraznejsich potizi, kdyz mel clovek tak 2 vteriny na mireni. Zkousel jsem taky strelbu na telo bez mireni a s tim si poradite uplne v pohode. Ten kohoutek jsem samozrejme zlomil :)))

18.10.2003 Re:Mst

FidelFidel
OK

Novinky a slevy emailem