Taktická vesta LBV

01. 08. 2006

V tomto článku bych se chtěl zabývat kusem vybavení, které už ulehčilo život a boj nejednomu vojákovi a airsofťákovi. Tactical Load Bearing Vest je skvělým doplňkem celého A.L.I.C.E. systému, který používá spousta lidí pro jeho praktičnost a cenu...

img

Každý, kdo používá nosný systém A.L.I.C.E. (a vím že nás není málo:-), začínal pouze s páskem, v lepším případě i s treky. Na pásek jste si zavěsili pomocí A.L.I.C.E. klipů co nejvíce věcí, naplnili feliny, připnuli a... co se nestalo, bez treků jste byli rádi, že můžete vůbec chodit a po delší "procházce" jste měli odřené boky.

S treky se zdálo být vše vyřešené, ale jen do okamžiku, než jste se museli rozběhnout (to vám pásek skákal až k bradě, ale šlo to), nebo někde zalehnout "under fire" a plížit se. To se vám celý pásek po chvíli přetočil, takže jste měli málem buttpack vepředu :-) Šlo to částečně poupravit tím, jak rozmístíte hmotnost na pásku, ale já patřím mezi ty, kteří volí intuitivní rozmístění výstroje...

Těmto problémům čelila i americká armáda a tak se někde v osmdesátých letech objevila Tactical Load Bearing Vest model 1 označované též M-88 (je dost pravděpodobné že číslo 88 označuje rok výroby). Tento systém byl výrazným vylepšením oproti trekům, ale ze začátku jich byl nedostatek, takže se přidělovali pouze elitním jednotkám. Nedlouho po uvedení se objevil TLBV model 2 (M-90), který měl jen pár zlepšení (změna materiálu, zešikmení kapes apod.).


Pohled na rozpnutou vestu s připnutým příslušenstvím.

V dnešní době je systém A.L.I.C.E. vyřazován ze skladů, takže spousta těchto vest míří na trh a myslím že pro airsoft jsou jako dělané. Nyní se vám pokusím popsat mé dojmy z této vesty. Budu se zaměřovat hlavně na model 1, který nejspíš vlastní většina z nás a se kterým mám osobní zkušenosti a k modelu 2 zabrousím jen v odlišnostech...

První co vás velice mile překvapí po navlečení do vesty, je její váha a hlavně pohodlí. Oproti trekům jsou velice dobře vyztuženy ramenní popruhy, které jsou asi tak 10cm široké a řádně vycpané. Popruhy tvoří jakési písmeno "H", takže zajišťují výborné "nanesení váhy na záda" díky vodorovnému popruhu. Správně by měla být vesta nastavena tak, aby tento vodorovný popruh spojoval horní části vašich lopatek a tím může vodorovný popruh částečně působit směrem dolů. Nastavení vesty se provádí na výšku stejně jako u A.L.I.C.E. treků, jen s tím rozdílem, že vzadu jsou dvě "zadrhovadla" (to je důsledek přechodu z "Y" systému na "H" sytém).

Dalším zlepšením je nastavitelnost šířková, která se provádí pomocí systému podobnému korzetům – provlečené šňůry na zadních stranách obou boků a zakončené plastovými dvoudílnými posuvnými "zadrhovadly", které známe například z batohů A.L.I.C.E.

Tady bych se chtěl pozastavit, protože mě velice překvapil rozsah šířkového nastavení. Nevím jak moc jsou američtí vojáci tlustí, ale kdybych to měl soudit podle střední šířky vesty tak to jsou dobře vykrmení pašíci. Hubenější člověk může mít s touto vestou problémy a nedovedu si představit řešení tohoto problému, leda celou vestu nějak přešít. Na druhou stranu je lepší mít prostor na rozšíření, pro případ, kdy si vezmete pod BDU svetr a ještě rolák, tak by vám mohlo být ve vestě trochu těsno :-).

Problémem se následně u mě staly přečnívající konce provázků z "korzetů", ale to jsem vyřešil tak, že jsem je použil na přivázání buttpacku k dvěma plastovým "D" úchytům, které k tomu slouží, ale pochybuji že k uvázání slouží právě šňůrky od "korzetů"... K uchycení pásku na vestu slouží velice zajímavá poutka, která kombinují druky a přeložený suchý zip. Tato kombinace je už na první pohled velice spolehlivá a zajišťuje, že se vám poutko nemůže náhodně rozepnout. Možná jen "blbou" náhodou, ale od toho tu je dalších devět poutek rozmístěných rovnoměrně po obvodu spodního okraje vesty, které vše unesou.


Pohled zezadu.

Nyní se dostáváme k tomu, co airsofťáky hned po pohodlí zajímá nejvíce. Vesta má oproti trekům zepředu našito šest osově symetricky umístěných kapes. Na každé straně přes pásek mírně přečuhuje jedna kapsička určená pro granát a nad ní jsou dvě kapsy na zásobníky M16. Kapsy na zásobníky mají jinou velikost, ty dvě u středu mají kapacitu na jeden zásobník a ty dvě na okrajích dva zásobníky. Sečteno a podtrženo do vesty nacpete šest zásobníků a dva granáty, což je podle mě víc, než průměrný airsofista má k dispozici (aspoň co se zásobníků týče).

Já osobně granáty moc nepoužívám, takže jsem do kapes přesunul některé věci, které se můžou hodit a v buttpacku nejsou zrovna po ruce, jako například taktické zrcátko, kapesní lékárnička, kamuflážní barvy a tatranky :-). Zapínání kapes je hodně podobné poutkům na pásek – suchý zip a druk. Někdo občas tvrdí, že druk je zbytečný, že zapínání a rozepínání jde hodně ztuha (hlavně když se co nejrychleji potřebujete dostat k novému zásobníku, tak to dost naštve), ale já mám raději jistotu, že žádnou z těch drobností co jsem si nacpal do kapes někde nevytřesu – každopádně pokud vám druky vadí tak je nezapínejte :-)

Víko kapes má velice praktické poutko, které vypadá celkem bytelně takže se za něj nemusíte bát škubnout. Často se u modelu 1 stává, že se časem kapsy rozedřou od hran zásobníků, a proto jsou kapsy u modelu 2 vyrobeny z odolnější látky. Kapsy jsou u modelu M-88 našity na kusu látky, která je nejspíše nylonem a je potištěná maskovacím vzorem Woodland. Zde je rozdíl mez oběma modely, podle kterého je bezpečně rozeznáte. U modelu 2 není použita na jednotlivé "pláty" látka, ale jakási pevná síťovina, která by měla být lehčí a příjemnější na nošení. Také rozmístění kapes je mnohem komfortnější, protože jsou zešikmeny a tvoří jakési písmeno "V" – to by vám mělo umožnit pohodlnější ležení na břiše.


TLBV model 2.

Zepředu se vesta zapíná na dvě umělohmotné fastex spony vybavené zadrhovadly, takže ještě zde můžete dodatečně upravit šířku celé vesty, popřípadě jí povolit, aby za přední pláty šla strčit nějaká ta věcička na odložení (skvělé na složenou mapu, ale pozor – netratit při plížení!).

Už i na treky A.L.IC.E. šla zavěsit nějaká ta kapsička na obvaz, kompas, vysílačku PMR, cigarety – každý podle chuti :-). Zde se tato možnost ještě rozšířila – můžete si sem připnout pouzdro na zásobníky, či dokonce i nůž (to je ale trochu složitější). Musíte si ale dát pozor při nandávání batohu, jehož popruhy vám můžou při troše "šikovnosti" takto připnutou výstroj strhnout.


Detail "korzetu" a mého vyřešení přečnívajících šňůrek a připnutí buttpacku.

Někteří jedinci si svou vestu mírně "upgradli" tím, že vedle kapes našili další kapsičku. Jde to ale pouze u staršího modelu M-88, protože na síťku by jste toho moc nepřišili – osobní zkušenosti však nemám. Na celé vestě jsem snad našel jen jednu drobnou nevýhodu. Připínáním všech deseti poutek na pásek a tím, že kapsy na granáty jdou přes pásek, si na první pohled nevýznamně zmenšíte prostor pro upevnění dalších věcí. Velikost zmenšeného prostoru na další výstroj vás pak ale nemile zaskočí. Navíc zadní poutka jsou zcela nelogicky stejně daleko jako A.L.I.C.E. klipy na buttpack, takže připnutí zcela rovně je vlastně nemožné.

Mé řešení spočívalo v tom, že jsem sumky na zásobníky, které jsem měl na pásku někde v místech nynějších kapes na granáty, přesunul na batoh a i tak mi vesta poskytuje dost prostoru na všechno vybavení. A připnutí buttpacku "nakřivo" pak v boji vůbec nepoznáte...

Každá taktická vesta je velkým pomocníkem pro nošení všeho možného po ruce, proto se zcela nabízí pro využití nejen v airsoftu, i když rybář si radši koupí rybářskou vestu, aby byl v módě :-). V neposlední řadě si všimněte v kolika filmech se objevuje – je nejen praktická, ale i dobře vypadá - zvětšuje ramena :-). Můžu jedině doporučit, začíná být celkem jednoduše k sehnání v armyshopech za necelých 1500,- ale vyrábí se i kopie od firmy Miltec, která stojí kolem 1000,- s tou však nemám žádné zkušenosti.

Nydrleon

Komentáře

14.08.2006 D

nesto2nesto2
Na co jsou tam vlastně ty dva plastový úchyty vzadu? Pokud na přidržení náprdeláku, tak čím (myslím jak je to myšleno, ne jak jste to vyřešili)???

07.08.2006 Dodatek k Thomas

TwomblyTwombly
Ještě bych chtěl podotknout, že v digitalu nebo spíš správnějš v MARPATu se nedělá žádná vesta, žádný sumky, prostě nic. Jediný co USMC používá v MARPATu jsou MCCUU (pro neznalce uniforma), nosnej systém ILBE a potahy na helmy LWH a PASGT. To all: Tudíž jediný co se sežene v digitalu je sračkoidní BW vesta od miltecu.

07.08.2006 MIltec

JoeeeJoeee
s miltecovim LBVckem nemam zadny skusenosti ale s vecmi od miltecu mam a sou to sracky , mam obal na cuoru mam ho rok a je roztrhhanej to samy nardelak ten je taky v riti miltecovej kloubouk mi teda porad drzi tomu se divim ale ostatni casti vystroje co se dos tpouzivaj sou nahovno treba i ty alice klipy se ti ohybaj kup radsi original kterej s eda sehnat za 1200 jetej ale v super stavu je to LBV2 teda. ja bych do miltecu osobne uz nesel poroze se mi zda ze neni moc kvaliti a rozdil cenovej mezi nevejma miltekackejma vecma a pouzitejma originalni z USA je nepatrnej tak raksi kup originali yrdzi ti urcite dyl :)))

07.08.2006 4 sket

FleeFlee
Myslim si ze neni ceho se bat

06.08.2006

sketsket
takze se nemusim bat ze vesta od miltecu se za chvili rozerve?

05.08.2006 4 Thomas

FleeFlee
To ze miltec neni oreginalni vyrobce neznamena, ze jeho vyrobky jsou smejdy. Ja delam BW a tem dela vystroj vetsinou miltec a od nich mi nepsrosly rukama jenom takticky vesty, ale i jiny veci a vsechny byly plne funkcni

03.08.2006

ArazimArazim
Arazim.Jan@seznam.cz toto je muj mail

03.08.2006 prosba

ArazimArazim
Hej chlope nepustil by si tu celtu odepis mi na mail diky

Novinky a slevy emailem