Ruská legenda AK-47

24. 10. 2005

Práce sovětských zbrojířů na zdokonalení samopalů byla hlavním základem, z něhož vznikla nová zbraň odpovídající všem požadavkům tehdejší doby. Byla zde především snaha o zvýšení účinnosti, tzn. o zvětšení dostřelu a zlepšení přesnosti...

img

Náboj, který byl pro novou zbraň vybrán, vznikl zkrácením a překonstruováním standardního sovětského puškového náboje 7,62x54 mm. Nové střelivo vzor 1943 mělo tak ráži 7,62x39 mm a vyplnilo mezeru mezi pistolovými a puškovými náboji.První zbraň pro novou ráži sestrojil již v roce 1944 konstruktér A. I. Sudajev. Brzy se však ukázalo, že tato zbraň nevyhovuje novým požadavkům a tak byla v roce 1946 vybrána konstrukce M.T. Kalašnikova, tehdy mladého a obzvláštně talentovaného zbrojíře. Jeho systém byl do výzbroje přijat již v následujícím roce a sériová výroba začala v Iževsku 20.února 1947. Nová puška dostala název AK-47 - Automat Kalašnikova obrazca 47 goda.

AK-47 je asi nejslavnější útočnou puškou současnosti a používají ji armády, partyzánská hnutí a teroristické organizace více než jakoukoliv jinou zbraň. Na první pohled vypadá jako sotva průměrná zbraň. Nijak zvláště přesná, dost těžká (4,3 kg), účinná jen na střední vzdálenost a jen hrubě opracovaná.Má však silné stránky jako např. chromovaný vývrt hlavně, precizně obrobenou hlavu závěru atd. Její největší předností je však mimořádná spolehlivost v drsných přírodních podmínkách, levná a jednoduchá výroba a snadná obsluha. V současné době nepředstavuje AK-47 zbrojní špičku, ale vyrobených více než 30 milionů kusů různých variant AK hovoří za své…je to prostě legenda.

Klasického kalašnikova jsou v současné době k dispozici dvě airsoftové verze. S pevnou pažbou (AK-47) a se sklopnou pažbou (AK-47S). "Kalachy" jsou dodávány ve standardních polystyrénových krabicích a naleznete v ní kromě samotné zbraně i tlačný zásobník 70 kulí, čištění zbraně, ládovačku, červenou zálepku hlavně, klíč na seřizování mířidel, 200 kuliček 0,25 g, katalog Marui a český a japonský manuál... s báječně senilním sovětským námořníkem na titulní straně :-)Pušku tedy vyndáme z krabice a první co nás určitě zaujme je výborné zpracování zbraně. Především díly, které jsou z imitace dřeva vypadají opravdu realisticky. Kovová vnější hlaveň, sklopná pažba u S verze, mířidla (plně stavitelná, jako u reálné zbraně) a další kovové části realističnost dokreslují.

Přepínač střelby je umístěn na pravé straně zbraně a má tři polohy: zajištěno (bez popisku), poloautomat - střelba po jedné ráně (popisek v azbuce AD , čili "adin" neboli rusky jedna) a automat (popisek v azbuce AB čili "automat").

Pokud se rozhodneme natáhnout závěr zbraně, objevíme seřizování Hop-Up, které je u kalachů vyřešeno mnohem lépe než u ostatních zbraní. Nemůže se stát, že by došlo k rozstřelování hopu omylem při manipulaci se zbraní, a také s nestává, že by se hop rozšteloval sám. Díky posuvné páčce na seřízení hopu je seřizovaní navíc velice přesné.A co se týká vnitřností? Mechabox je použit verze 3. a motorek je Marui EG700. Ostatní vnitřní díly jsou stejné jako u ostatních AEG zbraní od Marui.

Dále baterie. Do AK-47 se používá baterie typu Large – nejčastěji typ 8,4V/1700 mAh, která se umístí do pevné pažby. Pokud se rozhodnete pro upgrade a budete potřebovat silnější baterii, můžete po drobných úpravách pažby připojit i aku 9,6 V. Kapacita baterií se pohybuje v rozmezí 1300 až 3300 mAh.

Do AK-47S se používá baterie typu AK neboli tužka. V současné jsou na trhu dostupné baterie 8,4 V s kapacitou 600, 1000 a 1100 mAh. Po úpravě můžete použít i 9,6 V akumulátor se stejnou kapacitou jako předešlé baterie. Baterie se umisťuje do horní části těla zbraně. Ani baterie 9,6 V/1100 mAh nebude na silnější upgrady stačit (max. na pružinou 120), a pokud tedy lačníte po silně up-gradované zbrani doporučuji sáhnout spíš po verzi s pádlem.

A nyní se podíváme na příslušenství. Zásobníky se kromě tlačáku na 70 ran dají použít velkokapacitní točáky na 250 a 600 ran. Kratší 250 ranný zásobník využijete především při střelbě v leže, kdy dlouhý 70 či 600 ranný zásobník trochu vadí. Pro spojení dvou zásobníků k sobě můžete použít sponu na zásobníky. Ne úplně standardní je elektrický točný zásobník značky DTP na 1000 ran, který vypadá jako dva dlouhé zásobníky spojené sponou. Jeho cena je však oproti jiným zásobníkům velmi vysoká.Dalším oblíbeným příslušenstvím jsou také tlumiče je 14 mm (-). Mínus znamená, že je závit levotočivý, a proto musíme použít správný typ tlumiče. Pokud chcete použít optiku nebo kolimátor, tak budete potřebovat ještě nějakou montážní bázi. Pravděpodobně nejrealističtěji bude vypadat montáž optiky, která se připevňuje pomocí šroubů na spodní část těla zbraně. Tu vyrábí firma JUST.Pokud budete chtít svého kalacha odlišit od ostatních, máte na výběr z celé řady kitů, setů či kovových těl. Kovových těl se vyrábí několik a jejich cena poměrně příznivá. Jmenujeme například HM Make, Classic Army nebo DTP. Pokud někomu nebude imitace dřeva dost dobrá, může sáhnout po dřevěném setu značky např. Guarder.

Z konverzních setů je velice oblíbená konverze na odstřelovací pušku SVD Dragunov a na lehký kulomet RPK. Obě tyto konverze vyrábí firma Guarder. Jejich cena je však značně vysoká. Tyto konverzní sety se montují na verzi AK-47 S. Pod RPK by se určitě hodil i bubnový zásobník :-)Takže co říci závěrem? Kalachy bezesporu patří mezi jedny z nejlepších zbraní, které Marui vyrábí. Jsou bytelné, spolehlivé a navíc výborně vypadají. Takže pokud zaměření vaší jednotky použití kalachů nevylučuje, nebo nemáte k těmto zbraním vrozený odpor, nemůžete jejím výběrem v žádném případě udělat chybu.


  Airsoftová AK-47 Skutečná AK-47 Airsoftová AK-47S Skutečná AK-47S
Délka 870 mm 870 mm 642/880 mm 642/880 mm
Hmotnost 2,9 kg 3,9 kg 2,8 kg 3,8 kg
Délka hlavně 455 mm 415 mm 455 mm 415 mm
Kapacita zásobníku 70 30 70 30
Ráže 6 mm BB 7,62x39 mm 6 mm BB 7,62x39 mm
Ustová rychlost střely 90 m/s 710 m/s 90 m/s 710 m/s
Kadence (ran/min.) 750 - 850 600 750 - 850 600

Yeah

Komentáře

31.10.2005 @ll

YeahYeah
No tak po e-mailove dohode s ASG bude clanek smazan...... Jinak omlouvam se vsem co museli kvuli tomuto clanku klepnout do klavesy . Vzal jsem si ponauceni. Jo a hlavne se omlouvam Pyro. to je vse co k tomu reknu . Dekuji za pochopeni .

31.10.2005 RE: Yeah

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Teprve dnes jsme si precetli komentare pod "Vasim" clankem a opravdu se nestacime divit. Ten clanek je opravdu opsany! Mame citovany casopis Airsoft a porovnavali jsme si casti textu a jsou totozne! Co nam k tomu reknete? Kredity jsme Vam zase odecetli. Doufame, ze se toto vicekrat jiz nebude opakovat. Nekolik podvodniku jsme jiz zde meli a vsichni dapadli stejne! Clanek a komentare k nemu, budou odstraneny ve stredu, aby jsme Vam dali moznost se jeste verejne vyjadrit.

31.10.2005 ubozak Yeah

TanwardTanward
pokud nemas na to, abys napsal vlastni clanek, jdi se radsi zahrabat a nekrad cizi praci, mohl bys prijit k urazu..

31.10.2005 RE: Yeah

PyroPyro
Kdybys kopíroval muj článek a já tě potkal na akci tak ti přinejmenším vymlátim zuby z ... Takový lidi jako ty nemaj mezi airsofťákama co dělat! A též se přimlouvám aby byl článek smazán. A chtěl bych také znát názor ASGuns... Šlo by vzít autorovy kredit a článek smazat?

30.10.2005 Ebola

YeahYeah
Nemaj tam bejt 3 carky , ne ne nemaj chapej cim vic carek tim vic adidas :)...... tak jestli si tohle nepochopil tak uz sem radsi nic nepis ok ?? :) dik za pochopeni

29.10.2005

EbolaEbola
Yeah:Riggs z tebe bude určo celej nadšenej,že mu bez dovolení kopíruješ články a vyděláváš na tom.

28.10.2005 @ll

YeahYeah
No comment and 1.000.000 time lol :D

27.10.2005

TomafisTomafis
Taky bych se rád přidal k těm, kteří chtějí, aby tento článek byl smazán. Je to hajzlovina největšího kalibru opsat článek, pyšnit se jím jakobyho napsal on a ještě za to shrábnout prachy, no to je fakt síla. Ten kdo sem ten článek dal by měl být potrestán odebráním všech creditů !!!!A vyhoštěním z této země. :-)

Novinky a slevy emailem