Recenze VZ. 61 Škorpion

14. 12. 2003

Jedná se o českou legendu zbrojního průmyslu. Kdo by neznal veleslavný samopal Vz. 61 Škorpion, který se dlouhá léta vyskytoval v rukou policistů, vojáků a bohužel i teroristů...

img

Škorpiona zkonstruoval Miroslav Rybář na požadavky speciálních složek armády a policie. Jedná se o plně automatický samopal určený jednotlivci. Zásoben je z krátkého (10) nebo dlouhého (20) zakřiveného zásobníku. Škorpion je velice malý, skladný a nemá téměř žádný zpětný ráz i při kadenci 750 - 850ran/min. Díky těmto kladům se velice osvědčil osádkám ozbrojených vozidel a speciálním jednotkám. Např. průzkumníkům, výsadkářům a nadprůměrná záložní zbraň pro odstřelovače.

Zbraň má kovovou opěrku o díky ní lze vést i velice přesnou střelbu až do vzdálenosti 200 metrů. Bohužel má i nedostatky, tím je např. použitý velice málo výkonný náboj 7,65 Browning, s kterým byl smrticí účinek často nedostačující. Sériová výroba samopalu trvala od roku 1962 do roku 1979 a dále byla obnovena v roce 1992 a samopal se vyráběl pod označením Sa vz. 61 E.Ale teď k airsoftovému provedení. Psát budu o převážně manuální verzi od TOKYO MARUI.Jde o velmi dobře zpracovanou zbraň. Celý povrch je z plastů, ale nadmíru povedený, není slyšet žádné skřípání nebo vrzání jako je tomu u delších kolegů od MARUI. Zbraň má poměrně malé tělo a tím i málo místa pro píst, pružinu atd., má i docela krátkou hlaveň, ale kupodivu se vyznačuje překvapivě velkým dostřelem. Předčí většího kolegu H&K MP5 A3 a téměř se srovná s XM177E2kou.

Zajímavé je, že čím více střílíte tím lépe a lépe škorpion střílí. Tudíž starší typ Vám bude střílet mnohem lépe než právě zakoupený. Dosti jsem se divil když jsem ho poprvé porovnával s kamarádovým (už poněkud starším)! Ovšem dostřel se po čase vyrovná...

Zbraň má funkční předělovač režimu střelby, který je spojen s pojistkou. Čísla 20 a 1 (kde 20 je u ostré verze střelba dávkou a 1 jednotlivými ranami) fungují stejně a číslo 0 je pojistka. Ať máte přepnuto na 1čce nebo na 20ctce střílíte jednotlivými ranami a musíte po každém výstřelu znovu natáhnout. Ale pokud stisknete spoušť a začnete "pumpovat" (škorpion vystřelí vždy po vrácení hmatníku do původní polohy) můžete střílet s ohromitelnou kadencí a pokud střílíte s ramenní opěrkou, tak i dosti přesně.Ovšem brzy Vás zastaví prázdný zásobník. Ten je bohužel dvoukomorový a po cca 13ti kulích musíte dole na zásobníku zmáčknout takový výčnělek, který přepne komoru. Celkově pojme zásobník 26 kulí. Nejlépe je používat 0.25gramové ... značku ať si volí každý sám. Já osobně jsem byl velice nespokojený s kuličkami King (Super King), které létaly o cca 5 metrů méně než Marui nebo kuličky BAS.Jak jsem již psal škorpion má kovovou výklopnou ramenní opěrku. Je to s hlavní a šroubky jediná část z kovu. Její přítomnost ocení hlavně "pumpaři". Při normální střelbě nebo při použití v budovách se moc nehodí. Nevýhodou také je, že opěrka není úplně věrnou kopií originální opěrky používané u ostré verze samopalu. Tam je řešena ze dvou dílů a hlavně je při vyklopení zahnuta mnohem více dolů. U AS verze je opěrka dosti vysoko a proto je střelec při míření s opěrkou ve stoje značně shrbený.Důležitá jsou na zbrani také mířidla. Jak jinak než plastová!! Jsou to klasická otevřená mířidla podobná těm u pušek AK! Muška je stranově seřiditelná a hledí nabízí dvě polohy. U ostré verze odpovídá první střelbě do 75metrů a druhá do 150 metrů. u AS škorpiona je rozdíl minimální, jedná se o nějaký ten metr. Jsou docela málo proříznutá takže při horších světelných podmínkách jsou velice špatně průhledná.na druhou stranu když už člověk zamíří lze trefit prakticky cokoliv. Jde samozřejmě jen o zvyk, ale já osobně jsem to řešil kolimátorem.Teď bych jen krátce připomněl verzi od MARUZENu. To je replika právě samopalu vz. 61 E, který je celý černý a rukojeť je též z černého plastu nikoli ze dřeva. (u ostré verze)A na závěr můžu říct jen snad, že když už se člověk rozhodne investovat do manuální zbraně měla by to být MARUI a měl by to být Škorpion. Při jeho výkonech a ceně (+-2300) je to ideální volba!!

Ko.viK

Komentáře

15.10.2010

Adi-2Adi-2
keby to šlo tak by som tiez prosil o foto z kolimatorom Adi-2@azet.sk

17.09.2009

honzaaa220honzaaa220
prosim fotky s koliminatorem superpocita@email.cz dik

14.01.2008

anakynanakyn
prosim fotky s kolimatorem na petaroch@centrum.cz DIk

11.03.2007 Fotky

volmazvolmaz
prosim já bych chěl taky ty fotky s kolimatorem na Gorgun@seznam.cz kujuu moc

04.03.2007

lolnoonlolnoon
jak je prosim vymyslene zapreni te pazby kdyz ji roztahnu aby to nahodou neprislo k neake ujme dik

15.08.2006

motlvomotlvo
prosim posli mi fotky s kolimatorem na nad.samec@centrum.cz diky

28.06.2006 RE: Behemot

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
To plati stale :)

28.06.2006

BehemotBehemot
Nějak jsem tu nenašel co obsahuje balení; někde na netu na to byla recenze ale platí ještě ? bylo tam: zbraň, zásobník, kuličky a něco na čištění.

Novinky a slevy emailem