Recenze TM M4A1 Carbine

21. 04. 2004

Tuto zbraň používám už asi rok, tak jsem se rozhodl sepsat svoje zkušenosti s ní v tomto článku. Když jsem si ji pořizoval, měla to být má první AEG, takže jsem dlouho předtím váhal co si koupit...

img

Nakonec jsem vybral M4A1 Carbine a to od firmy Tokyo Marui, protože Classic Army tehdy měla dosti špatnou pověst, kvůli poruchovosti, ale já jsem chtěl aby mi moje zbraň spolehlivě "šlapala".

Nejprve ale začnu trochou o ostré zbrani. M4A1 vychází konstrukčně z pušky M16A2, jedná se o její zkrácenou verzi, doplněnou o několik vylepšení. Na rozdíl od ní má odnímatelnou transportní rukojeť, výsuvnou pažbu a kratší předpažbí. Tato zbraň byla vytvořena pro účely amerických speciálních jednotek které potřebovaly menší ale výkonnou zbraň. Lze ji i modifikovat pro různá prostředí ve kterých má být použita atd., nuže ale zpět k airsoftové verzi.Zbraň byla zabalená v polystyrenové krabici s papírovým stříbrno-černým víkem. Na víku je obrázek M4ky, logo Marui, hromada japonských znaků a standarta NAVY SEALs. No a ještě informace že zbraň má Hop-Up. Ke zbrani je v krabici přibaleno ládovadlo, čistící tyčka a násadka na nastavování výšky mušky. K M4A1 se standardně jako ke každé zbrani od Marui dává tlačný zásobník. Tento je na 68 kuliček, ale dá se sehnat "Točák" na 300. No ale v krabici stejně nejvíce zaujme samotná zbraň. Nádherná matně černošedá karabina má výraz po válce prahnoucího bojovníka. Vaše duše mimoděk zatouží ji co nejdříve sevřít v rukou a vydat se na "lov" ...no dosti básnění a vzhůru dolů k popisu.

Začnu zepředu, tedy od hlavně. Je dělená z hliníku a začíná klasickým M16kovým oříškem, který je našroubován na (POZOR!) levotočivý závit, takže místo něj lze dát jen tlumiče s také levotočivým závitem 14mm. Na hlavni je realistický nápis ráže 5.56 NATO s informací o úhlu stoupání vývrtu v poměru 1/7, což je na airsoftové zbrani pochopitelně pouze z důvodu zachování realističnosti. V určitém místě se nachází na hlavni zúžení, které slouží k podvěšení granátometu. Muška se nachází na trojúhelníkovité konstrukci a je výškově nastavitelná.

Předpažbí je vyrobeno z velmi kvalitního a tvrdého plastu elipsovitého průřezu. Nahoře a dole jsou otvory pro chlazení (přehřívání hlavně ale AS zbraně moc netrápí), přičemž shora se pod nimi dá rozeznat imitace kanálku pro odběr plynů. Zespoda je ale dírami vidět ošklivá baterka, takže doporučuji hned zalepit černou izolepou. Předpažbí je sice konstruováno původně na mini akumulátor 8,4V/600 mAh, ale k dostání jsou i tvarované s vyšší kapacitou a nyní jsou v prodeji i mini akumulátory o parametrech 9,4V/1000 mAh. V předpažbí se také nachází pojistkový držák s pojistkou. Celá hlaveň je nakonec uchycena v kovové objímce připevněné k tělu. Zde se vyskytuje jistý problém typický pro všechny TM Colty a tím je kývání hlavně. U zbrusu nové zbraně se pochopitelně nevyskytuje, ale časem se začne v té objímce hlaveň pohybovat do roztodivných úhlů. Dá se to spravit občasným utažením šroubů v objímce. Objímka je bohužel z hliníku, a tak se mi stalo, že jsem jednoho krásného dne strhal závit. Tak jsem skrz něj vyvrtal další, pro větší šroub. Teď hlaveň drží perfektně a pokud s ní někde ve futrech nebřinknu, tak se ani nehne.Tělo je oproti černému zbytku zbraně pouze tmavě šedočerné, na ostrém světle až šedé. Je ozdobeno originálními popiskami. První je PROPERTY OF U.S.GOVT. M4A1 CARBINE CAL. 5.56 MM. a sériové číslo M33 0497. Druhá popiska značí imaginární místo výroby COLT´S FIREARMS DIVISION COLT INDUSTRIES HARTFORD. CONN. U.S.A. Tohle se nachází na levé části, kde mimo jiné sídlí i pojistka kombinovaná s přepínačem střelby (Zbraň je schopna střílet jednotlivými ranami, nebo plně automaticky, jako téměř všechny AEG, kromě PSG-1). Nachází se zde také taková pacička, o které mnoho lidí neví na co je. Je to pojistka závěru. U pravé zbraně slouží k vrácení závěru dopředu, když po vystřílení zásobníku zůstane závěr vzadu. Nebylo by na škodu, kdyby u AS verze plnila podobnou funkci, protože občas se stane, že po automatické střelbě zůstane pružina částečně stlačena a to jí škodí. Na pravé části těla zbraně (Ten se mi designově líbí nejvíc) dominuje okénko pro vyhazování s krytkou. Ta lze odklopit pomocí natahovací páky ve tvaru písmene "T". V Otvoru co vznikne se nachází kolečko na štelování HOP-UPu. Dále na těle je takový roztomilý hranolek. Ten slouží k tomu, aby se nějaká špatně vyražená nábojnice nezranila střelce. A ještě víc dozadu je tlačítko na zvýšení přítlačné síly závěru, když je zbraň znečištěná. Ta je u AS verze taky pochopitelně taky na... Ale nebojte, tlačítko na uvolnění zásobníku už funkční je! :-)

Pažbička je vyrobena ze solidního kusu plastu a díky svému preciznímu zdrsnění dobře padne do ruky. Skrývá v sobě velmi výkonný motorek EG 1000 SUPER TORQUE, který díky své síle umožňuje úpravy ke zvýšení výkonu zbraně. Odjímatelná horní rukojeť je vyrobena také z plastu. Její kolejnicová základna na těle lze použít na připevnění různých puškohledů nebo kolimátorů. Mířidla na liště jsou klasická A2. Jsou nastavitelná nejen stranově, ale i výškově. Samotné dioptrické mířidlo lze překlopit do dvou poloh, s rozdílnými velikosti průhledítek. Celá rukojeť je přichycena ke kolejnici takovými velkými maticemi. Ty podle mého dosti kazí vzhled zbraně, ale co se dá dělat, to vymysleli už u COLTu, za to Marui nemůže.

Ze zadní části těla vychází bytelný hliníkový válec, po kterém jezdí výsuvná pažba, když ji nastavujete. Nastavit se dá do čtyř poloh. Pažba samotná je plastová a její nastavení se ovládá takovou zvláštní pákou zespodu.

Zbraň se v ruce drží poměrně dobře, až na to, že těžiště je hodně vepředu. Levá ruka (jste-li pravák) dostává zabrat. V budovách zatoužíte mít RIS s vertikální rukojetí, protože by šlo mnohem snadněji manévrovat v zatáčkách. To se dá provizorně řešit chycením za zásobník, ale není to ono. Samotná střelba je dosti příjemnou záležitostí. Spoušť je nastavena, na podle mě, optimální citlivost. Díky tomu že zbraň používá motorek EG 1000, je prodleva mezi zmáčknutím spouště a výstřelem téměř nulová. Též kadence je velmi vysoká: cca 850 ran za minutu. Výdrž akumulátoru 8,4V/600mAh záleží na mnoha faktorech, ale nejvíce na okolní teplotě. Na jedné akci bylo +33 stupňů a vystřílel jsem skoro 1200 ran na druhé -12 stupňů a akumulátor vydržel necelých 300 ran (Navíc při tomto mrazu zbraň nějak nechtěla podávat kuličky). Dostřel se pohybuje klasicky okolo 50 metrů, přičemž v boji se ukáže že trefit postavu jediným výstřelem se dá zhruba na 35 metrů. Zde bych uvedl, že dosti neštastnou částí Coltů je dělená plastová Hop-Up komora. Zde totiž dochází k poměrně významným únikům tlaku. Proto jsem ji vyměnil za kovovou od Systemy a hele: Dostřel se zvedl minimálně o 5 metrů. M4ka teď střílí asi jako CA zbraně, které mají už v základu silnější pružinu. Hop-Up se navíc nepovoluje, jak tomu bylo s původní komorou. Co se týče přesnosti, tak je na vcelku krátkou hlaveň vynikající. Je téměř stejná, jako u zbraní s dlouhou hlavní.

M4A1 má rozborku shodnou s ostrou zbraní. Po vytažení zadního čepu z těla lze horní část těla odklopit. Jde to ale dost ztuha, zvlášť napoprvé. Poté se naskytne pohled na vršek mechaboxu. Také lze snadno vyjmout hlaveň s Hop-Up komorou. Je ve vnější hlavni pouze volně ložena.

Vystřílel jsem s touto zbraní asi 30 000 ran zatím bez jediné závady. Stačí občas vyčistit a promazat a šlape jako hodinky. Pouze se mi, jak jsem již výše popisoval jednou stalo, že to nějak nechtělo podávat a každá druhá rána šla naprázdno, to ale bylo při extrémě nízké teplotě. Potom se to stejně, co jsem ji vzal do tepla, spravilo. Tuhle zbraň doporučuji každému, kdo chce solidní a spolehlivou zbraň, která ho nenechá ve štychu. Jediné co bych jí asi vytknul je její (dle mého subjektivního názoru) nekvalitní nátěr na kovových částech, který se rychle odře. Hlavně zásobníky tímto neduhem dost trpí. Colty nevypadají moc pěkně když jsou odřené, ale někomu se to možná líbí, tak nevim.

Mullins

Komentáře

23.10.2006 článek

nesto2nesto2
Tohle je hezky napsanej článek, jeden z mála, kterej popisuje zbraň a ne vztahy mezi TM a CA... Gratuluju autorovy, je to nejlepší recenze na M4 co na tomto servru je.

01.06.2006 for Pajda

nestonesto
Hele Pajda, Charlie, vy jste z ASCS Brno žejo?

18.05.2005 RE: MichalCZ

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Kvalita je prakticky stejna :)

17.05.2005 hop-up

MichalCZMichalCZ
dotaz k článku je lepši hop-up od Classic Army nebo od Systema dik za odpověď :)

10.09.2004

ChazzyChazzy
Od Marui protože BAGR

26.05.2004 CA nebo TM

DexterDexter
Odkud si myslíte, že je lepší si koupit tuto M4? Od Marui nebo od Classic Army a proč?

19.05.2004 Telo

coolmancoolman
s tim telem to je pruser...cena je brutalni za takovej kousek plastu, 3500 litru je rulez, ale na pobliti, lepsi vzit nejakej kov a budes spokojenej, nebo tohle prodat a vzit CA

15.05.2004

PajdaPajda
No, měl jsem na transportce kolimátor a spadla mi(ještě dnes se za to proklínám) a naštípla se mi transportka a musel jsem zafixovat natahovámí, abych tam tu transportku zas mohl přidělat, protože se mi uštípla ta část, na které ta transporka drží. A tady mi řekli, že nový plast tělo stojí 3500Kč a nic k tomu není. Nebo víš o něčem jiným?

Novinky a slevy emailem