Recenze TM H&K MP5 A5

16. 02. 2004

Zbraň zkonstruovaná v německé zbrojovce H&K patřila a stále ještě patří mezi světovou špičku samopalů. MP5 se vyrábí v několika verzích a proto nachází uplatnění u velkého množství vojenských či policejních složek...

img

Variantu Mp5 A5 používají naši policisté, MP5 SD6 naši vojáci a slavní američtí SEALs. Starší verzi MP5 A3 zase např. polští policisté atd.

Zbraň je tak oblíbená pro její přesnost a robustnost, ale zároveň i dobrou manévrovatelnost. Zásobník pojme klasicky 30 nábojů 9x19 Luger. Ale samopal se vyrábí i v rážích 10mm a .40 S&W.TOKYO MARUI H&K MP5 A5

Jde o zbraň od velmi známého japonského výrobce airsoftových zbraní. MP5 je z větší části plastový model. Plasty jsou dělány velice věrohodně a zbraň vypadá skvěle. Kovové je jen ústí hlavně,lučík, dioptrické mířidlo a muška. No prostě jen to co by se mohlo ulomit.

Zbraň má poměrně krátkou hlaveň (230mm) a nevyznačuje se proto nějak precizní přesností a dostřelem. Asi proto se také používá především pro CQB.Samozřejmostí je nastavitelný Hop-Up, který je ale zvolen poněkud nešikovně. Štelování probíhá pomocí páčky, která je částečně skrytá pod předpažím. Podle mého soudu to není šťastně zvolené místo. Ale seřizovat jde, a to je hlavní :-).Ze zbraně lze střílet fullauto nebo semiauto. Přepínání těchto režimu zajišťuje přepínač střelby, který funguje i jako pojistka. Také není zvolen zrovna nejlépe. Ten starý typ byl rozhodně lepší, nový při fullautu na pravé straně trochu vadí a muže se stát že si s ním pootočíte a zbraň pak nestřílí. To zvláště při nucené rychlé reakci v budově docela zamrzí.

Akumulátor je malý a dává se do předpažbí. Není problém ho umísit - místa je dostatek.Střelbu zajišťuje slušný motor EG 700 a mechanbox verze II. I s malým akumulátorem vykazuje MP5 slušnou kadenci a účinný dostřel něco přes 40 metrů (rozumí se tím spolehlivá trefa cíle o velikosti dospělé lidské postavy).Standardní zásobník je kovový tlačný a pojme 50 kulí. To na běžný střet se skupinou nepřátel nestačí a proto jsou na trhu k výběru další tři typy. K mání je zmenšená verze pro lepší manipulaci v leže - též je tlačná a pojme 28 kulí. Dále se pak vyrábí točné zásobníky - dlouhý na 200 kulí a krátký s imitací nábojů, spojený sponou s dalším na 240 kulí.Mířidla jsou dioptrická a stavitelná, jak stranově tak i výškově. Mají několik poloh ale u airsoftového provedení se dostřel nijak viditelně nezmění. Muška i hledí jsou kovová a proto lze mířit i za částečně zhoršené viditelnosti. (to u manuálních plastových mířidel nelze)

Ramenní opěrka je kovová a výsuvná. Má tři polohy vysunutí (zasunuto, vysunuto do poloviny a celkové vysunutí).

Pro pohodlnější míření a lepší komfort jsem vyměnil zásuvnou pažbu za pevnou. Mnohem pohodlněji se s ní míří a celkový dojem ze zbraně je příjemnější.

Na závěr bych řekl, že na trhu jsou lepší AEG než je MP5. Ale pro jednotky simulující policejní útvary atd. je to jedinečná volba. A určitě se s MP5kou mezi ostatními AEG neztratí. Zpestřením také je, že na MP5 je dostatek vylepšení v podobě montáží optik, svítilen atd. – takže taková "natuněná" MP5 pak vypadá velice hezky. Celkově bych zbraň zhodnotil jako cenově přijatelnou a dobře zpracovanou.

Ko.viK

Komentáře

20.04.2006 MP5 A5

AppemAppem
Mám tuhle kočku doma a vřele doporučuji.Střelba je naprosto pohodlná a dostřel výborný( nadrbat FN P90 ze 110 brkem nebyl problém).Na 45 m poměrně přesný zásah.Je super!

28.01.2006

KubiKubi
ako je tam uchyteny ten kolim?

08.02.2005 mp5

James RayenJames Rayen
čus, rád bych se zeptal, kde jsi koupil tu pažbu.

25.07.2004 dostřel

PasákPasák
Dostřel?????????

21.04.2004 :)))

Muad-dibMuad-dib
ahoj Ko.Viku.. dík za kvér, střílí se s nim nádherně :), nicméně už opustila mojí náruč a už s ní kostí lidi jiný... Ale každopádně když už recenzuješ MP5 A5 tak tam nedávaj ty fotky kdy už tam má tu pevnou pažbu... protože pak je to verze A4 ale jinak OK recenze pěkná

08.04.2004 MP5

ElvenElven
celkem good článek, do prázdnin si koupim MP5 SD6, tak snad bude taky recenze

03.03.2004

KoviKKoviK
Nijak chráněné nebyli a nikde nebylo napsané , že by je nemohl nikdo použít... Tak nevím v čem je problém...

01.03.2004 fotky

KimKim
A jsi si jist ze mas povoleni od Studenta (webmaster)??? Nebot jaxis mozna vsiml maj to vsemozne chraneni proti ukladani (ale kdo ma IE 6.0 nema problem) takze pochybuju ze by byli radi kdyby je nekdo zverejnoval jinde. I kdyz zase nevim proc. Kazdopadne je to jejich vlastnictvi...

Novinky a slevy emailem