Recenze Sun Project M40A1

21. 03. 2006

Sniperka M40A1 vychází z pušky Remington 700. Je to zbraň s těžkou hlavní ráže 7,62 mm NATO, je vyrobená pro přesnou střelbu municí Match Grade. Vybavena je vestavěným pětiranným zásobníkem...

img

Tato zbraň je ručně vyráběna speciálně vyškolenými zbrojaři v Quanticu ve Virginii. Unikátní vlastnosti M40A1 jsou těžká hlaveň, upravený nabíjecí mechanizmus Winchester Model 700, upravená a odlehčená spoušť. První M40A1 byla vyrobena v roce 1966 a po zahájení sériové výroby byla nasazena do služby v roce 1970, aby splnila potřebu odstřelovačské pušky dlouhého dosahu.

A teď už k airsoftové verzi

Pro tuto pušku jsem se rozhodl před zimou a to proto, jsem si nechtěl zničit elektriku v mrazu a navíc už mě finančně zatěžovala spotřeba kulí mojí MP5... Tak jsem si jednoho dne dal inzerát na internet, že vyměním CA MP5 za nějakou odstřelovačku. Ozval se mi pouze 1 zájemce o výměnu. Nabídl mi M40A1.Tahle zbraň se mi na první pohled z fotek vůbec nelíbila nebo dokonce hnusila. Když jsem o této možné výměně pověděl kamarádovi, tak mi řekl, že ji používá trochu i AČR. To byl pro mě signál, že ji chci! Jakmile má nějakou zbraň AČR, tak je dobrá za každou cenu!

Jelikož je zbraň z druhé ruky tak vám bohužel nemohu popsat první pocit po oddělání víka z krabice ani jak střílí v základu, protože jsem ji už koupil s lehkým upgradem. Můj první pocit, když jsem ji spatřil byl, že vypadá stejně ošklivě jako na obrázkách! Byla trošku otlučená, ale pocit dřevěného pažbení byl perfektní! Když jsem na zbraň nasadil optiku, úplně se celá změnila! Vypadala jako nějaká ostrá sniperka z válečného filmu!

Zbraň má lehký upgrade. Pružinu 280% (ekvivalent M150), spoušť s ložiskem snižující odpor při zmáčknutí, regulovatelný Hop-Up a přesnou inoxovou hlaveň 6,04 mm. Doplňky ke zbrani byla optika 3-9x50 se 7mi stupni podsvícení kříže a jednodílná montážní lišta.Když jsem zbraň vyměnil, tak k ní bylo pár pografitovaných kulí 0,30g. Poprvé, když jsem ji zkoušel a nevěděl jakou má sílu, tak jsem s ní střílel do dřevěných dveří od dílny. Kuličky tam zanechali důlky hluboké aspoň 4mm a stěny těch dolíků byly vyhlazené šedě - grafitem.

Ani nechci vědět jakou spoušť by napáchala pružina 400%!!! Není problém, aby prostřelila na 10 m plechovku od piva skrz, ale co sem nečekal bylo to, když prostřelila i čalounění mého gauče v pokojíčku.

Se zbraní se dá bez potíží na 60 m trefit postavu nepřítele, na 35 m jeho hlavu a na 3 m mu prostřelit brýle. To poslední jsem, ale nezkoušel a ani nebudu!!! (pozn. AirsoftGuns.cz – kvalitní ochranné brýle na airsoft je možné prostřelit klasikou vzduchovkou, ale rozhodně ne airsoftovou sniperkou.) Se zbraní jsem zatím neměl možnost hrát a tak nemůžu líčit pocity zasažených nepřátel...Jediné co mě snad naštvalo byl takový malý duralový díl, který spojoval píst s natahováním. Rozbil se mi tak po dvacátém natažení. Když jsem se koukl z blízka, tak v tom bodu zlomu byly malinké bublinky, které nejspíš byly příčinou prasknutí a ne konstrukční vada. Hned ten den mi ho ale vyrobil soustružník a radši z mosazi.

Zpracování

Na zbrani asi nejvíce zaujme mohutná hlaveň, dřevěné pažbení a natahování. Nejspíš si řeknete, že hlaveň je mohutná a tím bude nejspíš velice těžká, opak je pravdou. Tím, že je hlaveň vyrobena ze lehkých slitin je relativně lehká. Asi každého zaujme skutečné dřevo na zbrani, které jí dodává 100% reálnost!Rozborka

Zbraň se rozdělá tím, že vyšroubujete 2 šrouby na plechovém spodku, kde je lučík, otvor na zásobník atd. Tím oddělíme dřevěné tělo od hlavně a funkční části pušky. Dále funkční část a hlaveň rozeberete tak, že je od sebe rozšroubujete. Píst vyndáte tím, že odšroubujete všechny vnější díly z funkční části těla a vysunete ho. Rozebrání této zbraně není žádná věda, na podruhé si to už budete pamatovat, pouze si dávejte pozor na to, abyste nepřekroutili tenký plech okolo otvoru na zásobník na spodní části dřevěného pažbení!Zásobník

Zásobník je na 25 nábojů. Na první pohled vám to připadne absurdní, když vidíte jak je malý, ale je to pravda. Pružina v zásobníku se otáčí o 180°. Zásobník je z vnějšku v plechovém obalu a uvnitř je plastový, stejně jako u Tlačáků. Složený se celý skrz zaklíní kovovými tyčkami, taktéž jako u Tlačáků.A závěrem?

Zbraň samotná, jak jsem již psal v úvodu, není moc hezká, není to však vina zpracování, ale reálné předlohy. Firma Sun Project podle mého úsudku zpracovala tuto odstřelovací pušku velice pěkně! A v kombinaci s kvalitní optikou je to ideální sniperka na airsoft! Tuto pušku bych doporučil spíše pokročilým sniperům nikoliv někomu, kdo se pro ni či sniping rozhodne ze dne na den, protože když s tím neumí zacházet, tak oprava zbraně nebo nové díly nejsou moc levné! Určitě volbou pro tuto zbraň neuděláte chybu, právě naopak! Pokud se někdo pro tuto zbraň rozhodujete, tak rozhodně nebudete zklamaní!Shrnutí

+Opravdové dřevo
+žádný plast (až na těsnění v pístu atd.)
+zásobník na 25 nábojů
+nemá mířidla*

-pevný Hop-Up
-zásobník na 25 nábojů (pro realisty)
-nemá mířidla*

(*pro někoho, kdo nemá optiku asi bude nevýhodu, že zbraň nemá mířidla, avšak pro toho kdo optiku má, ocení že je nebude muset odstraňovat)

Dodatek AirsoftGuns.cz

Firma Sun Project již v dnešní době verzi M40A1 nevyrábí. Tuto zbraň nahradila verze M40XB a poté ještě dále vylepšená verze M40XB New Type, kterou můžete najít v naší nabídce. Poslední verze, označovaná jako New Type, obsahuje již regulovatelný Hop-Up systém, montážní bázi pro puškohled a navíc má i další drobná vylepšení u vnitřního mechanismu, který však není kompatibilní se starší verzí M40A1. Nová verze má v základu základní pružinu cca M100, na rozdíl od starší M40A1, která dosahovala úsťové rychlosti v základu cca 130 m/s.

Nevýhoda nové M40 je však v tom, že nemá vnitřní díly kompatibilní s AEG, jako např. M24 Socom. To znamená, že do M24 Socom můžete použít přesnou vnitřní hlaveň pro AEG (typ pro M16) a stejně tak i Hop-Up gumičku, což je velká výhoda. Do M40XB NT toto však možné není, ale druhou stranou mince je zase to, že nová M40 má v základu velice odolný vnitřní mechanismus, ocelový válec, kovový píst a trn, což znamená, že do zbraně je možné instalovat pružinu 280s, bez výměny dalších vnitřních dílů.

Vladimír Voltr

Komentáře

22.04.2011

JirkaMJirkaM
A já sem si naivně myslel, že se tu dovím další informace ohledně airsoftové verze a vy se tu zatim hádáte jak malý kluci. Kdo chce vědět víc, ten si to najde sám nemusíte se tu hádat.

16.04.2006

BačaBača
Prosím, prosím, jak si vedl?????

11.04.2006 coze ?

ChodecChodec
"Tuto pušku bych doporučil spíše pokročilým sniperům nikoliv někomu, kdo se pro ni či sniping rozhodne ze dne na den" to ma bejt vtip ? ja byl u predani, takze sem videl jak si zkusenej sniper vedl.... jinak puvodni vlastnik tenhle clanek komentoval, ale radsi to sem psat nebudu...

09.04.2006

Gas.CanGas.Can
Me to bylo hned jasny - zasvedceni vedi Lada13cm :P http://airsoft-web.wz.cz

03.04.2006

BačaBača
Huh, kluku ty mě lichotíš až se tady červenám. Je to tak, puška z nikoho "odstřelovače-snipera" neudělá, ať už je jakkoli nabouchaná, a pokud jo, dejte mě vědět kterou, taky si jí koupim, možná i 2x :D Taky sem si kdysi takhle řikal, ale to byly krásný jalový leta kolem 16...ale to už se zas rozkecávam o něčem co nepatří zrovna sem a bylo řačeno hafomockrát...a k tvojí řečnický otázce? Odpovědi jsou jen tři: 1.) Jsou hloupí 2.) Jsou líní 3.) Nevědí že existuje pár lidí, kteří při opravdovém zájmu (možná!!!!já vám to nepovim, neznám je) pomůžou a poradí.

01.04.2006

Gas.CanGas.Can
Tak dobre omlouvam se to je fakt seknul sem se... Muj nazor to ale na recenzi nebere. A s tim sniperovanim ma Bača naprostou pravdu - puska z nej odstrelovace neudela... Jinak proc si lidi nenechaj poradit od lidi jako je Harry keri tomu rozumi? (recnicka otazka - neodpovidejte...)

31.03.2006

PatchPatch
Gas.Can ten chudák chlapec napísal, že citujem "-zásobník na 25 nábojů (pro realisty)" to znemená: (mínus)akože nevýhoda tej zbrane je, že má 25 BB v zásobníku a to je nevýhoda hlavne pre tých čo chcú mať z as čo najrealnejší zážitok. On nespomínal nič o tom, že skutočná zbraň má 25 nábojov v zásobníku... A ešte čo sa tu nad tým zamýšlate... veď o chvílu bude polovica as populace sniperi a druhá ... ktorá si omilom kúpila "nesniperku" :o) Nič v zlom, ale už mi to tak pripadá. Hoci kam prídem na forum tak tam väčšina hlása, že je sniper. Inak kludne píšte ja si veci o snipingu rád prečítam :o) Zdar snipingu

29.03.2006

BačaBača
Tak to sem snyper už pěknou řádku let a podlední půl rok sem asi hustodémonní snyper :D

Novinky a slevy emailem