Recenze M15A4 Tactical Carabine

21. 01. 2004

Již zhruba od začátku roku jsem na internetu bedlivě sledoval zprávy ohledně nové řady M15A4 kterou připravovala Classic Army. Bedlivě z toho důvodu, že jsem se chystal přestoupit z manuálu na AEG...

img

A "rifli" pana Stonera proto, že jsem se v airsoftu již dávno přidal k masám, kterým velí strejda Sam.

V září skončily nám studentíkům prázdniny a pro mě i měsíce tvrdé otročiny a tak jsem za vydělané chechtáky objednal tu "krásku se spoustou vylepšení", a jak jsem se dočetl tak zrovinka na těch místech na která se nejvíce nadává (píst, předpažbí atd.). Znělo to dobře, sice jsem žádnou zkušenost do té doby s CA neměl a tahle nová řada ledva vyšla a tak jsem trošku zariskoval. Ono přece jen to kovové tělo s těmi fešáckými bílímy, laserem pálenýmy nápisy, logem ArmaLite a originálním sériovým číslem láká...No, tedy jsem cez internet objednal a pár dní na to přijela modrým autem se žlutým symbolem trumpety krabice dlouhá jako... jako, no zhruba tak dlouhá jako M16.

Ojojoj, zalekl jsem se co mi to poslali za pádlo, ale hned po strhání (až servání) papírového obalu a otevření krabice jsem pochopil, že to je jen asi ekonomicky výhodnější vyrábět jen jeden druh polystyrenových krabic pro všechny typy M15.

Vevnitř se skvěla černá kráska na které zářily fešné, laserem pálené nápisy, logo ArmaLite a originální sériové číslo jako z alabastru. Pastva pro oči, srdce nad tím zaplesá, jen si sáhnout... Opatrně jsem vyjmul tu kočku z bedny (opatrně ne snad abych ji nepoškodil, jen nesnáším skřípání polystyrenu, brr) a jal jsem se jí prvně zkoumat. Na prvním kontaktu prý nejvíc záleží a tak jsem si dával zvlášť pozor a pečlivě jsem si jí prohlížel. Začal jsem kovovou patkou na konci pevné pažby (nějak na ty výsuvné nejsem), ve které je odklápěcí víčko jímž se dovnitř dává baterka a dále jsou v ní zasazeny dva šrouby. Jeden dlouhý nahoře, který drží celou pažbu u těla a ten dole drží zase patku u pažby.Dále pak pažbu samotnou (sakra, slovo pažba se mi tu objevuje nějak mockrát, no žádné synonymum neznám...), na té není nic zvláštního, prostě kus matně černého plastu a tak jsem se dostal až k onomu kovovému tělu s fešnými bílímy... však vy víte.

Na pohled působí myslím velmi realistcky (i když po pravdě, nikdy jsem se s žádnou skutečnou "Stonerkou" nesetkal) a na omak, zvláště venku když je chladno, na vás dýchne "zákon oceli". Tělo se skládá ze dvou částí které drží pohromadě dva kolíky se šroubky (nebo jak bych to řekl). Díky tomu je čištění velmi snadné. Stačí odšroubovat zadní šroubek, vyrazit kolíček a pak vrchní část i s hlavní odklopíte (poprvé to chce trochu hrubé síly. (poznámka AirsoftGuns.cz - nejnovější verze zbraní M15A4 již mají v základu kovový Hop-Up (lepší těsnost), tudíž již odklopení závěru není tak snadné)Spodní část těla má na levé straně přepínač režimu střelby (save, semi a auto, kdo by to byl čekal?) a dále pak "páčku" která v reálu slouží k uvolnění závěru. Tady je ovšem na dvě věci a navíc dost nešťastně cinká o tělo, takže jsem ho podlepil izolačkou.

Na pravé straně vydíme kolečko, které, opět pouze u předlohy, zobrazuje zvolený režim střelby. U AS zbraně slouží ke stejnému účelu jako víše zmiňovaná páčka. Ve předu je tlačítko pro uvolňování zásobníku. Vcelku k němu nelze nic říct, prostě tlačítko, mačká se dobře.

Na horním dílu těla je na pravé straně vzadu "čudlík" pro uvolňování zaseklých nábojnic (hádejte na co slouží tady... ale jde zmáčknout :o))) následuje takový ten jehlanovitý výstupek a dále krytka šachty, kterou u předlohy opuštějí nábojnice komoru. Zde je pod ní ukryto štelování hopu. Krytka drží u těla díky magnetku a odklápí se tedy manuálně, nikoli jako u TM pákou závěru hlavně v horní zadní části těla. Ta tím pádem neslouží k ničemu (i když jde vytáhnout).Horní část těla tvoří kolejnice. Na té sedí dvěmi šrouby přimontovaná transportní rukojeť se zadními mířidly tvaru kroužku s větším anebo menším vnitřním průměrem. Seřizovatelná jsou do výšky - kolečkem zespodu, a do stran - kolečko na pravé straně. K tomu mám první výhradu, je totiž podloženo pérkem s ložiskem, které skáče v takových důlkách na mířidle a celé je to sice docela efektní ale časem se to zanese a jde jím otáčet ztuha až vůbec. Navíc se mi povolil ten mini-imbusový šroubek který to celé drží (je v té dírce viz. obr.) takže jsem to celé málem ztratil. Nakonec mi došla trpělivost a ložisko i s pérkem jsem vyndal (nejsem moc technický typ, tak doufám, že to každý pochopil). Nesmím zapomenout na rukojeť. Je příjemná co do velikosti i opracování umělé hmoty, na tom snad ani nejde nic zmrvit... Vespod je kovová patka, ta má uprostřed velký šroub, který není k ničemu a dva malé. Ty už jsem využil několikrát. Pod patkou je totiž uložen motorek, ale k tomu se ještě dostanu.

Spoušť není ani moc jemná ani moc tuhá, prostě na můj vkus akorát. A to už jsem u předpažbí, které se skládá ze dvou identických půlek a podle mne je největší slabinou celého vnějšího provedení zbraně. Nejen že je už na první pohled příliš velké, ale navíc je vyrobeno z nerealisticky působícího plastu, který nevypadá ani příliš pevně (z těchto důvodů ho asi nahradím R.I.S.). Zezhora a zespoda je po sedmi dírách, skrz které je vidět až na hlaveň. Já jsem je podlepil černou izolepou, aby se tam nedostával bordel. Přepažbí drží u těla kovový kroužek a sundává se tak, že na ten kružek zatlačíte.Zbývá už jen přední mířidlo, přední očko na popruh a hlaveň. Vše je z kovu a téměř bez výhrad. Jediná se vztahuje ke kroužku u tlumiče výšlehu. Ten je z nepochopitelných důvodů stříbrné barvy! Tlumič výšlehu plamene je k hlavni přišroubován obráceným závitem a zespodu ho drží ještě malý imbus.

Poslední věcí je zásobník šedivé barvy. Zde je další malý problém, protože v šachtě je velmi volný a dost se kýve, což je nepříjemné. Řeší to izoplepa, kterou nalepíte buď do šachty nebo na zásobník. Je dodáván v provedení "Točák" na 300 kuliček. Osobně toho nejsem příznivcem, protože točáky jak známo chrastí a navíc je ta kapacita myslím příliš... ale kdo rád "kropí", přijde si na své.

Jestli vás zajímají vnitřnosti, asi vás trochu zklamu, neboť je to moje první AEG a tak jsem se v mechu nehrabal, ale píše se o něm lec kde.

Zbraň jsem si tedy prohlédl a osahal (váží malinko pod tři kila, což dává dobrý pocit při držení), nabil jsem 8,4V baterii s 1,7 Ah, vložil jí dovnitř, naládoval jsem a natočil zásobník a připravil se k prvnímu výstřelu. Po zmáčknutí spouště mě docela překvapil silný zvuk ne nepodobný plivání, se kterým se u TM nesetkáte. Někomu se to nelíbí, měkomu naopak. Sešteloval jsem hop a o víkendu vyjel na první akci.

Nyní má zbraň za sebou zhruba 2500 výstřelů a jsem nadmíru spokojen. Používám kule 0,2 g a dostřel mám skutečně větší než neupgradované TM a nemyslím, že je to municí. Je to podle mého soudu kvalitně navržená a zpracovaná zbraň s jen pár nedostatky. Jedním z nich je předpažbí, dalším pak to, že v tom Hong Kongu ti klucí šikmooký montáž pěkně flákají. Z čehož pak myslím vyplívá většina poruch.

Myslím že Classic Army se uvedením série ArmaLite M15A4 ukázala v docela dobrém světle a potěší nejen pěkně provedeným kovovým tělem, dobrými střeleckými vlastnostmi, ale i velmi slušnou cenou.

PS: vzhledem k tomu, že ty dva měsíce co jí mám jsou krátká doba na posouzení výdrže vnitřností, napíši za nějaký čas případné poznatky do komentářů.

Satanda

Komentáře

25.01.2004

ŠakalŠakal
Tak zas někdy třeba u jiného tématu a hl. u toho piva a né tady.

25.01.2004

satandasatanda
Ebola: jsme volové.

25.01.2004

satandasatanda
Nemá to cenu, fakta nepředložíme ani jeden a okecat to nejde. Co čteš chápej tak jak to píšu, kdybych tě chtěl urážet tak si najdu lehčí způsob (třeba bych tě nazval chlapečkem :o). Do hospody zajít můžem ale spory se řešívali na bitevním poli, ne? No v našem případě se můžem zastřelit a ještě se k tomu pivu dostat. Nepamatuju se že bych uvedl nějaké nepravdivé informace, i když přiznávám že toho vím málo. Věci na které si stěžuji jsem slyšel i od jiných majitelů CA M15 ale uznávám a chápu že někomu to nemusí vadit. Bohužel mě veřejně a docela neomaleně obviníš ze lži a tak se prostě bráním (nemám zrovna co na práci a ty asi taky ne...jen chudáci ostatní co to čtou domnívaje se že se dostanou k zajímavým informacím. Omlouvám se vám, pánové) Podle čeho bych měl asi na internetu soudit lidi (zeptal bych se "podle ...?" ale místo těch tří teček mě nic smysluplného nenapadá (Soudit je nešťastný dvojsmyslný výraz, tak spíš zařazovat si). Nechme toho, zakopávám válečnou sekeru (ale nevzdávám se už kvůli tomu že nemůžu přiznat že mě moje smysly klamou a že lžu dokud si to neověřím)

24.01.2004

EbolaEbola
To satanda a Šakal:vy ste ale volové,hádat se jak malí smradi o dvě blbý čísla a barvu,zda je černočerná nebo černošedá...

24.01.2004

ŠakalŠakal
S takovou tě za chvíli dostanu do desítky nejkomentovanějších

24.01.2004

ŠakalŠakal
Ty jsi asi nějaký nemocný nebo fakt nevím. Jestli nerozeznáváš barvy nebo na to prostě nevidíš (podívej se jak je to focené a co s tím taky blesk udělá), tak to mi nevadí, ale aspon´ mi tady netvrd´, že to má jinou barvu když 9 z 10 řekne, že je to stejné. To, že to není armalite si měl vědět než sis to kupoval (já jsem měl chytrou knížku), ale o tom nic. Pro každého je to prostě pořád M4. Jen když se na to něco potřebuje nebo je tam důležité udat označení, tak se řekne M15. K pátemu bodu )Myslím, že jsem to měl chápat jako urážku): Jen dítě pokud neví jak má někoho argumentovat, tak používá bud´ urážky nabo hrubou sílu. Hlupák?? No jestli soudíš lidi jen podle toho jak někdo píše, tak co si potom mám myslet já o tobě. Myslím, že můj průměr hlupákovi určitě neodpovída a to, že píšu hrubky, tak to jsem já, ale myslím, že vše co jsem tady napsal, tak každý dokázal přečíst. já už jsem si v životě přiznal spoustu vin, ale tady ji zatím nemám proč přiznávat, ale zato ty jsi tady pěkně perlil a že o své zbrani nic nevíš, ale chybama se člověk učí a já se takhle naučil už spoustu věcí a určitě nejsem sám. Tahle debata k ničemu nevede, jak jsi už napsal a třeba, že se někdy sejdem u piva a proberem to.

23.01.2004

satandasatanda
5) jen malé dítě a hlupák nepřiznává že se může mýlit a proto pokud přineseš nějaké smysluplné věrohodné informace o kterých nevím, nebudu nad tím plakat ale budu rád.

23.01.2004

satandasatanda
1)Ach jo. Stránky Coltu a fotky na nich samozřejmě znám a nad tím že přinejmenším barva je jiná není třeba diskutovat. Prosím někoho kdo má tu možnost aby přeměřil šířku na začátku i na konci obou předpažbí, i když až takhle se o tom hádat je podle mě pitomost. Znovu říkám že se můžu mýlit, smysly klamou. 2)Co se jazyka týče, jsem (nejen) na internetu jeho alespoň částečným obráncem, nejen z toho důvodu že způsob jeho používání lecos vypovídá o člověku. Neznamená to že snad nedělám chyby a překlepy, ale v tvém příspěvku toho bylo prostě moc. 3) nedělejme z toho prosím osobní střet, takovéhle diskuze nikam nevedou. 4) ano, dokonce existuje i M15A4(T) a vypadá uplně jinak, jak informovaně uvádí Airsoftguns. Ale myslím si že je to škoda že se něco nějak jmenuje a vypadá to úplně jinak. Násobí se to tím když se člověk snaží co možná nejvěrněji kopírovat nějakou jednotku armády nějaké země (vždyť mnozí z nás koukají na štítky výrobce skoro i na spodním prádle)

Novinky a slevy emailem