Rady začínajícím airsofťákům

15. 09. 2005

V následujících řádcích bych chtěl začínajícím poradit s orientací ve světě zvaném airsoft. Předpokládám, že lidé kteří čtou tento článek jsou úplní zelenáči nebo začátečníci, kteří si chtějí rozšířit airsoftové obzory...

img

Rozhodli jste se věnovat airsoftu? Vítáme vás v tomto světě :) Na prvním místě by jste si asi měli rozmyslet, jak moc chcete airsoft "dělat", s jakým zaměřením a jakou armádu či složku armády. Také je důležité stanovit vaše finanční možnosti a množství času, který jste schopni obětovat.

Jakmile se rozhodnu, že chci hrát airsoft, vyvstává řada otázek:

- chci do týmu nebo budu samotář
- jaká armáda resp. jaké maskáče zvolit
- jak moc se chci airsoftu věnovat
- jakou zbraň zvolit
- na kolik peněz mě to přijde
- jak se dostanu do týmu

Vezmeme to všechno pěkně popořadě:

Tým nebo vlk samotář?

Pokud nejste vyloženě nesnášenlivý typ neschopný spolupráce, potom určitě hurá do týmu. Přináší to s sebou množství výhod. Jako tým znamenáte v boji víc než jednotlivec, máte od koho v začátcích sbírat zkušenosti taktické tak i zkušenosti se zbraněmi. Snáze se dozvíte o AS akcích, kam budete jako tým zváni – těžko bude někdo posílat jednotlivcům maily a informovat je o akcích. Budete mít snazší dopravu na akce. V týmu má většinou vždycky někdo auto anebo když už ne, tak dostanete ve vlaku hromadnou slevu. Ale hlavně - vždycky je vás na všechno víc.



Jaká armáda resp. jaké maskáče zvolit?

Časy airsofťáků v teplákových soupravách jsou už snad ty tam. Ona světle modrá teplákovka a červené tepláky neposkytují v přírodě moc velké krytí. Zvolili jste si jednotku podle vašich představ. Důležitý je ještě rok nebo datové období, kterému se chcete věnovat. Můžete dělat moderní US Army, nebo US army – Vietnam a další konflikty, kterých se účastnili. Maskáče a zvolená jednotka spolu úzce souvisí. Máte za vzor US Army - potom vítězí veškeré její maskovací vzory : Woodland, Desert, Tygří pruhy apod. Pokud zvolíte AČR - je to vzor 95., popřípadě starší období – tzv. jehličí. Těmito výčty by jsme mohli pokračovat do aleluja… a je to na další pěkný článek. Takže jste se rozhodli, ať už to je z jakýchkoliv důvodů, pro určitou armádu a její období.

Jak moc se chci airsoftu věnovat?

To záleží pouze na vás. Ale kategorie vyznavačů airsoftu se dá dělit zhruba do 4 základních variant.

1) profi military airsoft týmy – věnují se všemu co s military úzce souvisí, taktika, slaňování, maskování, boj zblízka, přesuny, zdravověda, spojařina, výsadková dovednost, potápění, plná výstroj apod. Tito lidé berou airsoft vážně a jako dostupnou simulaci boje.

2) profi airsoft týmy – klasické týmy, které mají maskáče, vyznávají určitou armádu, jsou částečně nebo plně vybaveni a hrají určitou taktiku – ne už tak propracovanou a do reálu zasazenou jako víše zmíněná kategorie.

3) airsoft týmy – klasické týmy, které mají maskáče, nemusí už vyznávat všichni určitou armádu, ale můžou. Mohou být částečně vybaveni a můžou hrát určitou taktiku – ale nemusí.

4) airsoft bandy (kindersáci & jiné nerozl. skupiny) – tyto skupiny se dají charakterizovat slovy nejednotnost (ať už vzhledově, či takticky), chaos a nesystematické hraní (pozn. cca od 10 do 15 let – potom už většinou zapadnou do některé vyšší kategorie).

Zajímavé, že zákony povolený věk držení airsoft zbraně je u nás 18 let. Že?



Jakou zbraň zvolit?

Tak toto je odstavec na víc řádků. Tak jdeme na to. Zvolili jste si tým a podle toho budete nejspíš volit i typ zbraně, kterou daná armáda používá anebo nemusíte, pokud nejste ortodoxní vyznavači militarismu.

Na výběr máte:

1) AEG (elekrický pohon zbraně)
plynovky (vcelku jasný pohon zbraně – plyn)
manuály (mluví samo za sebe - ruční natahování)

Nejméně peněz utratíte za manuální zbraně. V kategorii plynových a AEG zbraní se už pohybujete řádově v rozmezí mezi 8 000 Kč až stropem což je 45 000 Kč (pořizovací cena kulometu nebo nějaké specialitky). Doporučil bych AEG zbraně a to z prostého důvodu. Doma dáte baterky na nabíječku a nemáte další problémy či větší výdaje. Nejlevněji vychází manuály – žádná spotřeba plynu, žádné dobíjení baterií a nízká spotřeba munice.

Sniper – rozbourám vám mýty a sny o ležícím zamaskovaném střelci číhajícím na svou kořist. V airsoftu se hraje na vzdálenosti neodpovídající reálu a nestřílí se klasickým střelivem, takže každý výstřel vás prozradí. Není to jak v reálu, nejdřív je díra v hlavě a až potom se ozve výstřel. Můžete působit na pozici taktického snipera v týmu, kdy chodíte s celým týmem a v případě boje vyhledáváte samostatné cíle. Ne v rámci boje jednotky, ale bokem nebo v pozadí. Pracujete samostaně, nezávisle na jednotce avšak v její blízkosti.

Kulometčík – tak tuhle pozici by si asi rádo zkusilo nejvíce lidí. Ověšený kulometnými pásy to smažíte všude okolo sebe, jako ve filmu. Ale filmy lžou! Airsoftové kulomety jsou "jen" klasické AEG se vzhledem kulometu a navíc jsou dost drahé, takže pokud vám doma přebívá 30 000 Kč, tak jste rozený softkulometčík. Kulomet v týmu budou chtít asi spíše vyznavači militariairsoftu, i když po něm v duch touží asi každý tým.

Střelec – je defakto většina členů týmu. Je to nejrozšířenější pozice. Nejvýhodnější pro vás bude zvolit zbraň schopnou střelby dávkou. Je možná korekce palby oproti manuálním zbraním. Ale pozor, ve světě airsoftu je spousta kropičů, kterým na 2 dny nestačí ani 5000 ks munice - tedy kuliček.



Zkušenější jedinci se vybavují i záložními zbraněmi. Většinou se jedná o pistoli. Ta vám může pomoci v případě zaseknutí se nebo poruchy hlavní zbraně či v případě přebíjení v přestřelce, které by vás životně - herně mohlo ohrozit. Taktéž postup uvnitř budovy je výhodnější, když má první člověk v sestavě pistoli. Tuto taktiku praktikují zejména militaryairsoftsoft týmy. Prvnímu střelci ve skupině totiž umožňuje pistole vyšší pohyblivost v prostoru budovy oproti dlouhé zbrani, taktéž má volnou jednu ruku k manipulaci s taktickým zrcátkem, dýmovnicí, slzným plynem, granátem či dveřmi a dalšími věcmi. Pokud budete fajnšmekři, doporučuji některou plynovou pistoli.

Co ta všechna sranda stojí?

Uděláme si takový malý součet.

Maskáče 350 – 2 500 Kč a více pokud budete požadovat nějaké špatně dostupné maskáče, nebo goratexové verze.

Výstroj 800 – 40 000 Kč - široké rozmezí na trhu, dle výrobců a dodvatelů a samozřejmě vašich požadavků.

Zbraň 700 – 20 000 Kč - v závislosti na typu.



Jak se dostanu do týmu?

Není nic jednoduššího než si sednout k internetu a dát vyhledávat pojem airsoft, anebo airsoft kluby. Vyskočí na vás stovky odkazů. A pak už stačí jen surfovat a koukat po týmu, který by se mi líbil. Informace budete většinou hledat pod odkazem nábor.

Na závěr

Pamatujte na fair-play hru, (týmy které nepřiznávají nejsou moc oblíbené), nasazené ochranné brýle i na mrtvolišti a u aut. Vždycky se najde totiž magor, který musí testovat svoji zbraň i když z ní už milionkrát vystřelil a nejlíp vždycky střílí do něčeho, od čeho se kule odrážejí – strom, plech, kámen, zeď, zasklené okno apod.

Vítejte mezi námi!



Majkl

Komentáře

08.03.2006 Nový tým

Silas33Silas33
Já momentálně chci s airsoftem začít(teď střílim soutežne ze vzduchovky ale není to taková zábava jak airsoft) takže chci vědet pár věcí: co přsne mám ďelat proto aby jsem vytvořil vlastní tým?Třeba to někde nahlásit nebo jako?Já jsem totiž ze Slovenska a tam bch chtěl založit tým.A když se mi to už povede jak se dozvím o nejakých soutežích?Dejte mi někdo vědet prosím.Dekuji

05.02.2006 pampy

zajazaja
většina našich členů je s kunovic to je 14 km od valašského meziříčí a to je 15 km od vsetína a ty jsi s kama

05.02.2006 zaja

pampypampy
a odkud jste? abych vás nemusel krotit na moc velkou dálku :)

04.02.2006 zaja

zajazaja
pampy : zakládáme tým na jaře tohoto roku s kama jsi nějaký starší by mezi nás padl aby nás krotil. :-)

03.02.2006 Re: 30 a více

UranUran
Jako vlk samotář jsem vzhledem ke svému věku začínal a potom jsem se přidal k jednomu týmu ( je to mnohem lepší ). Ze začátku panovala lehká nedůvěra ale ta zmizela hned po první akci. Nikdo si teď ani nevzpomene na věkový rozdíl, který se pohybuje mezi 12 - 16 roky, pokud nevyprávím veselé "historky z natáčení" - Spartakiáda 1985 - Best Of :)

01.02.2006 30 a vice

pampypampy
Takže by nás bylo skutečně víc? Vojnu za bolševika jsem nestihl, ale bylo to jen tak tak :). Bohužel takto "mladý" je problém sehnat nějaký tým, ve většině vypadáte jako otec s dětmi :) já jsem tedy alespoň žádný nesehnal. Má šanci manuální vlk samotář?

15.01.2006 Jerson

zajazaja
divej se na co ti bude naký rychlonabíječ kdyš máš aeg a zásobák na 300bb........a pak vysílačky to je dobrá věc a kdyš nemáš vysílačky tak to můžeš dělat jak za 2 světové praporky a poďme :-). máš pravdu s tyma akcema kde se enem chodí to také akce jsou na nic to možu jít se psem a se starou do lesa v kraťasách a je to to samé. no nic ať si to hraje kodo chce jak chce ale já budu zastáncem střílení ne zas moc velkého kropení ale takého norm.

11.01.2006 Re: macami

UranUran
Třicátníků opravdu přibývá. Dokonce je nás i pár těch, co byli v armádě ještě za bolševika :-)

Novinky a slevy emailem