Přestavba AK47 na AK47V

25. 01. 2006

Zdravím všechny airsoftové nadšence, a zvláště pak ty, kteří si se svojí zbraní rádi hrají, upravují, posilují, ladí a tak dál, prostě ty kteří si chtějí svůj kvér udělat tak, aby nebyl stejný jako ostatní...

img

Po tomto úvodu se asi případní čtenáři rozdělí na několik táborů. Někteří si řeknou, že dělat ze zbraní paskvily je ztráta času a přejdou na jiný odkaz, jiní zůstanou jen ze zvědavosti. Někteří budou pokračovat dál a právě s nimi bych se chtěl podělit o pár rad a zkušeností z jedné předělávky. Jak je napsáno v nadpisu půjde o patrně nejslavnější pěchotní zbraň všech dob - Avtomat kalashnikova AK47.

O airsoftové verzi již bylo napsáno nespočet recenzí, takže každý airsofťák ví, že "ákáčko" je prostě super a pokud nehrajete zrovna za amíky, tak je AK47 jednou ze zbraní mezi kterými se většina lidí rozmýšlí, když si kupuje zbraň. Přesně tak to bylo i u mě. Navíc jsem při koupi řešil ještě jeden problém a to dilema jestli sklopka nebo pevná pažba. Nakonec zvítězila pevná pažba a to hlavně proto, že jsem již od začátku počítal větším upgradem.Po absolvování několika airsoftových akcí, kde měl "ákáčko" skoro každý a pár pokusech ověsit si zbraň různými doplňky, jsem zjistil, že to pořád není ono. Chtělo by to nějakou větší změnu a tak jsem se rozhodl přestavět si zbraň na sklopnou pažbu.

Původně jsem přemýšlel o vyklápěcí pevné pažbě, jako u zbraní řady AK-103, ale nakonec zvítězila sklopná pažba ze známého samopalu Vz. 58, která ke zbrani rozměrově až neuvěřitelně dobře pasuje.

Objednal jsem si tedy sklopku z "padesátosmičky" a začal kolotoč řezání, broušení, frézování a lakování.

Protože nemám možnost dostat se k vybavené dílně, nechal jsem si všechny úpravy dělat v zámečnické firmě, kterým patří dík za ochotu a spolupráci.

Když jsem zbraň po pár pokusech, kdy jsem zjišťoval co a jak k sobě pasuje, rozebral, tak jsme jí odvezl do již zmíněné firmy a svěřil ji do rukou odborníků. V první řadě bylo potřeba odřezat packy, přes které je přišroubována pevná pažba. Poté se musel vyfrézovat kousek plechu, tedy protikus přes který se sklopka šroubuje do těla. Nakonec se musela spasovat sklopka s plechem tak, aby se dovnitř vešel mechabox zbraně. Když bylo vše hotovo, obrousil jsem z celého těla barvu a odvezl ho do lakovny znovu nabarvit, protože sklopka z sa.58 je tmavě šedá.Po této fázi následovalo předělání kabeláže na mechaboxu. Původně jsou dráty vedeny dozadu, ale pokud chcete zapojit baterku pod víko závěru, je potřeba si s nimi trošku pohrát.

Vzhledem k tomu, že mám ve zbrani pružinu M130, potřeboval jsem ještě kovový střední díl, abych mohl použít delší baterku s vyšší kapacitou. Použil jsem sadu středního dílu s baterkou od G&P. K dílu samotnému snad jen to, že by si na tom japonci mohli nechat více záležet (i když je pravda, že jsem neviděl tyto díly od jiných výrobců). Pro použití však bohatě stačí a při montáži s ním nejsou zvláštní problémy.

Problémy nastaly až při pokusech umístit do zbraně baterku. Tohle je právě jedna z těch věcí které Vám nikde neřeknou, pokud se nezeptáte a přijdete na to až když se o to pokusíte.Zkrátka když chcete do středního dílu napasovat baterku, nezbude Vám než si vzít pilník a pilovat a pilovat a zkoušet, protože uvnitř zbraně překážejí části těla zbraně, které při použití standardního plastového středního dílu fungují jako zpevnění spoje tohoto dílu s tělem zbraně. Při použití kovového středu, který je v těle velmi na těsno, tyto části nejsou potřeba a tak je možné je klidně upilovat.

Když se mi to nakonec povedlo a zapojil jsem konektory, tak jsem zjistil, že to pístem ani nehne. Zkoušel jsem velkou baterku Sanyo Large 8,4V/1700mAh, na kterou kvér vždycky šlapal bez problémů a divil jsem se: "jak to, že to neutáhne baterka, která má taky 8,4V a dokonce 2100mAh?". Po telefonátu s lidmi z AirsoftGuns.cz, mi mylo vysvětleno, že tenhle akupack je na pružinu M130 příliš slabý a tak jsem si nechal postavit speciální pack 9,6V/2000 mAh, který "stotřicítku" bez problému zvládá a zbraň funguje bezchybně. Za tuto část úprav patří AirsoftGuns.cz dík za ochotu, radu a sestavení akupacku, které mi zařídili.Tolik tedy k této vzhledové úpravě. Osobně si myslím, že se povedla. Přikládám pár fotek upravené zbraně, nějaké obrázky původního kvéru a posouzení nechám na Vás, protože jak se říká proti gustu žádný dišputát, každému se líbí něco jiného.

Můj názor je ten, že na kalacha se věci jako R.I.S. a kolimátory moc nehodí, klasika je prostě klasika. Oproti modernějším zbraním jako M4, G36, a MP5 vypadá ověšené ákáčko poněkud nezvykle. Pokud se kdokoliv z Vás rozhodne pro podobné úpravy, ať už na jakékoliv zbrani, doporučuji projít si celý postup do posledního detailu ještě před úpravou, aby se Vám nestalo, že někde něco odřežete a pak zjistíte, že není možné dál pokračovat a zbytečně utratíte mnoho peněz jenom proto, aby bylo možné vrátit zbraň do původního stavu.

Jinak všem, kteří se o něco podobného budou pokoušet, přeji hodně štěstí a pevné nervy. Budete je určitě potřebovat.P. Kyncl

Komentáře

22.10.2006 kontakt na autora

jaja
zdarec. Byl bych rad kdyby se mi na mail (viz vyse) ozval AUTOR TOHOTO CLANKU. Psal sem mu mail, ale vratil se mi ze ma prej plnou schranku. Chtel bych o tomdle zajimavem pocnu trochu podebatit. Dik PS: pokud nekdo mate jiny kontakt na autora (jiny mejl, ICQ,...) tak taky napiste pls

05.08.2006

spikeguyspikeguy
ahoj,za kolik (kde,to mi asi neřekneš) se dá sehnat sklopka na vz.58 V ?

08.02.2006

petr81petr81
spikeguy: tělo je od Classic Army a je velice dobře zpracované.......

08.02.2006

PussyPussy
Vydrží tato zbraň v základním stavu (plast) silnější pružinu než 90?? díky za odpověěď

07.02.2006 Tělo zbraně

spikeguyspikeguy
Od jaký firmy si použil kovový tělo?

31.01.2006

petr81petr81
winterwolf: když použiješ kloub z sa.58 tak už není problém nechat si dovyrobit ten zbytek ohnout a svařit kulatinu...Určitě by tě to vyšlo levněji, jinak o téhle sklopce jsem taky přemýšlel, je to přecijen originál AK, takhle jsem zas ale dokonale zamotal hlavu všem kteří nemají jasno jak vypadá Sa.58 a AK47 :-)) Ale pokud hraješ na detaily, určitě by to chtělo originál sklopku....

30.01.2006 Ine sklopky

winterwolfwinterwolf
Super clanok, pochvala autorovi! Ja momentalne riesim prerabku Bety na AKs74U a tiez mi je treba namontovat sklopku podobnym sposobom.. Avsak ta sklopka ktoru potrebujem je trosku drahsia ako z 58.. Shit.. Pozrite sem, mozno vas to zaujme: http://www.trapperindustries.com/airsoft/page12.html

30.01.2006

petr81petr81
Stepan Novotny: Jasně že jo :-)) i když je pažba zaklopená, není problém přepínat.....

Novinky a slevy emailem