Plynová maska M-10M

01. 09. 2006

Možná se někteří z vás podiví, proč píši článek právě o tak (na první pohled) zbytečném kusu vybavení jako je protiplynová maska. Pravdou ale je, že se tento kus vybavení stále více stává součástí výstroje airsoftových militaristických jednotek...

img

Když jsem se chystal na svou první akci (ve skutečnosti šlo o podzimní výcvik), tak ze strohých instrukcích ohledně výstroje byla mimo jiné jmenována právě i protiplynová maska. Nevěřícně jsem nad tím kroutil hlavou a zoufale jsem odeslal seznam věcí (kterých bylo požehnaně), které momentálně nemám a zda by mi nemohli být půjčeny.

Jednotka mi ve všem vyšla vstříc, kromě té masky. Jel jsem tedy na první akci se strachem, že jsem narazil na partu šílenců, která zkouší airsoft ve skutečně "bojových" podmínkách včetně "chemických" zbraní. Bál jsem se úplně zbytečně, ale přesto mám už svou masku taky.

Při určitých akcích nejde pouze o střílení. To by pak bylo zbytečné utrácet spoustu peněz za výstroj, kdyby nám stačili maskáče a zbraň. Pro spoustu jednotek (a po shlédnutí tun webových stránek si myslím, že těchto jednotek je velmi hodně) je samotný airsoft pouze doplňkem, simulací boje k všemožným a nemožným military akcím.


Maska již připravená k použití a "volné" příslušenství.

Protiplynových masek je na trhu velké množství a pořídíte jí úplně bez problémů pod 500 Kč (pokud to není zrovna nějaký super historický kousek). Přeci jen se tu nevyskytují všechny typy, takže s homogenitou s vaší výzbrojí můžete mít celkem problém.

Stačí však mít na ní pouzdro správné barvy a problém téměř zmizí :-) Při výběru je dobré si uvědomit k čemu masku použijete. V naší jednotce to je nečastěji nácvik plížení a zde je asi největší problém většiny masek – plechovkový filtr. Ten bývá umístěn u většiny masek tak nešťastně, že cestou pod ostnatým drátem buď ryjete filtrem v zemi nebo riskujete zachycení o nějakou větev. Řešením se zdá být na první pohled maska s filtrem na stranu, ale věřte, že je to jen poloviční řešení.

Nejlepší jsou v tomto ohledu masky s lícnicovými filtry. Ty mají filtry podél vašich čelistí, takže vám nijak výrazně nepřekážejí. A skvělou novinou je, že tyto masky jsou ve výzbroji naší armády a nejspíše díky profesionalizaci se jich spousta uvolnila pro trh, takže jsou zároveň i jedny z nejlevnějších.

Tyto masky nesou označení M-10M a vyrábějí se ve třech velikostech. Tato velikost se určuje podle vzdálenosti od kořenu nosu ke špičce brady, ale pokud máte tak nějak normální obličej tak se nemusíte bát a rovnou si vzít masku č. 2. Toto označení je vylisováno zvenku masky jako číslo v kroužku. K masce obvykle dostanete ještě příslušenství, které se skládá z lícnicových filtrů (takové ty stříbrné sáčky) a dva černé vdechovací ventily. Tyto dvě věci bezpodmínečně potřebujete k tomu, aby jste dali masku dohromady. Jinak k ní patří ještě sada přídavných zorníků, speciální zátka na polní láhev a brašna. Sám vím, že někde dostanete celé příslušenství pohromadě a někde si musíte kupovat masku málem po součástkách.


Pohled na masku zepředu.

Takže masku máte doma. Je dobré ji před použitím trochu vytřít mokrým hadrem, protože bůh ví kde se ta vaše zrovna válela. Dělejte to ale opatrně ať se vám voda nedostane do ventilků. Poté se dáme do montování masky. Někteří šťastlivci dostanou masku i s návodem na sestavění, používání a udržování. Mě tento návod pod ruce nepřišel, takže jsem se do sestavění masky musel pustit systémem pokus-omyl.

Nejdříve je potřeba odpojit přezky upínacích pásků. Je jich celkem šest (odspoda se jim říká týlní, spánkové a čelní) a nám stačí odpojit jen ty dva nejspodnější – týlní. Pokud se po menším boji povedlo, můžete nahlédnout do vnitřku masky. Tam vidíte dvě komory, které jsou od sebe odděleny nosními ventilky. Druhá komora pasuje na ústa a nos a obsahuje vydechovací ventil (a hadičku na pití, ale o tom později), zatímco první komora je vše okolo (zejména místo pro umístění lícních filtrů).

První komora je částečně sepnuta s druhou komorou takovými malinkými umělohmotnými knoflíky, které po rozepnutí otvírají zčásti lícnice pro vložení filtrů. Takže vytáhneme lícnice ze sáčků a postupně se je snažíme umístit do stejně vytvarovaných kapes. Musíte si dát pozor kam která patří, levou lícnici do pravé kapsy při sebevětší vůli nedáte a kdyby náhodou, tak jí nebudete moct uzavřít vdechovacím ventilkem.

Nasazování je celkem fuška, pořád jsem měl strach, abych filtr nějak nepoškodil, ale nakonec jsem ztratil nervy a rval to tam větší silou a povedlo se :-) Správně nasazenou lícnici poznáte tak, že nikde nevytváří boule a kolečko se závity na vdechovací ventilek přesně zapadá do kolečka na masce. Nyní ho můžeme zašroubovat a udělat to samé na druhé straně.


Detail vydechovacífo ventilu a systému pití.

Záhy zjistíte, že první již nasazený filtr vám dosti překáží při nasazování druhého. Nevím jak tohle vyřešit, ale já jsem prostě přitlačil a filtr nakonec opět vklouzl na své místo. Tím je maska vlastně už připravená k použití. Stačí jen zapnout ty malé umělohmotné knoflíky ve správném pořadí (viz. foto), vrátit upínací pásky a na vdechovacích ventilcích pootočte "žaluzie", aby směřovaly směrem dolů (aby vám tam nepadal bordel :-).

Na masce ještě před nasazením seřídíme čelní přezky a po nasazení utáhneme spánkové a týlní. Těsnost masky se zkouší tak, že dlaněmi ucpete vdechovaní ventily na stranách lícnic a zkusíte se nadechnout. V masce by se měl projevit podtlak, takže pozor na oči, lezou z důlků :-). Pokud se podtlak neobjevil, tak je někde chyba, kterou by jste měli vystopovat podle vnikání vzduchu do masky.

Přídavné zorníky, které by jste měli k masce dostat (ale nejsou nutné) nejsou náhradní, jak si spousta lidí bude na první pohled myslet a následně je vyhodí do koše. Nasazují se pomocí ohebné pryže po jejich obvodu v chladnějších prostředích (pod +5°C) na normální zorníky a zabraňuje se tak jejich mlžení.

Další velice zajímavou věcí je systém pití. Kolem vydechovacího filtru je omotaná hadička, která by měla být překryta přebývající pryží a která jakoby nemá konec. V místě zaústění do masky a zesílení jde vytáhnout a přesně pasuje do ventilku speciální zátky (opět příslušenství k masce). Tento ventilek je schován pod umělohmotnou čepičkou, která se vyndá tlakem na okraje zátky (silou tahu ji nevytáhnete). Když chcete pít, tak zahnutý a do masky zavedený konec tahem z venku masky posunete směrem od vydechovacího ventilku. Tím se vám uvnitř masky vysune vstříc ústům "násoska", jejíž polohu ještě doladíte kroucením a nebo dostatečně dlouhým jazykem :-)


Detail vnitřku - je vidět hadička na pití uvnitř druhé komory (zasunutá) a všimněte si zapnutí masky malými knoflíky - nejdřív spodní okraj první komory, poté horní okraj první komory a nakonec se připne druhá komora.

Poté "napíchnete" hadičku na zátku, potočíte čutoru dnem vzhůru a můžete bez obav z otravy pít (samozřejmě že čutora by měla být uzavřena zátkou s ventilkem ještě před "kontaminací" vzduchu). Pouze připomínám, že je nevhodné takto pít cokoliv sladkého, hadička by se vám mohla zalepit a ucpat! Celá tato operace vyžaduje dost cviku, proto je dobré si to vyzkoušet bez nasazené masky, aby jste měli představu, co jaký pohyb hadičkou dělá.

Shrnuto a podtrženo, je to skvělá hračka. Pokud děláte airsoft dost military, nebo se obáváte nadýchání dýmu nebo dokonce slzného plynu, tak se vám bude určitě hodit. A ani to moc nestojí. A pokud si jí pořídíte jen jako doplněk masky ufona na karneval, taky nebudete litovat :-)

Nydrleon

Komentáře

19.09.2011 prekvapení

Novas35Novas35
je tuhle masku mam doma. on je totiz Tata vojak :D

05.07.2008

OgoxOgox
Prosím vás kolik stála ta plynová maska?

09.02.2007

Dominik12Dominik12
jj diky uz jem zjistil

06.02.2007 RE: Dominik12

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Musite zkusit nejaky armyshop :)

06.02.2007

Dominik12Dominik12
prodává se v tom to obchodu?

09.09.2006 prodej M-10

Shark27Shark27
Nabízím masky M-10, ještě mám asi pět kusů. Nejsou použité. Maska, zabalené filtry atd + brašna. cena dohodou. Piště na mail. spěchá, dík

08.09.2006 chmm...

Muad-dibMuad-dib
No jen bych upřesnil ž u podcházení dochází jen u masek nevhodné velikosti, a na airsoftových akcích se s bojovým plynem nesetkáme že? Jinak co se týče použití... nevým, který blázen by v tom chodil běžně... ale teda já mám po dvou minutách masky pokrk... tedy jen jednou v životě jsem se dostal na AS akcích do situace, kdy jsem jí potřeboval...a to jsem jí díky straně,kterou jsem zastupoval ssebou na akci nevzal... tedy nasazoval bych jí jen v případech "potřeby" a tedy nouzově... na očnice bych se nespoléhal, halvně jsem tehdy potřeboval nějak dejchat :) na střílení moc nálady nebylo... takže asi tak, jiank M-10 jsem testoval i v podmínkách sprostého kouře (z kamen) a i například při krájení cibule... a výborně se osvědčila... filtry jistě budou prošlé... ale na jakýkoli "kouř" jsou dostatečně účinné i prošlé :) ony by stačil i vlhký kapesník :)

07.09.2006

hetzerhetzer
Čau,kompletace zas takový problém není,ale spíš spolehlivost. V armádě se M-10 postupně vyřazují a nahrazují OM-90 protože u nich dochází k podcházení lícnicového filtru a podfuku nefiltrovaného vzduchu mezi filtrem a lícnicí masky, takže to může být docela nepříjemné překvapení v místnosti plné CS nebo nečeho horšího. Nehledě nato že životnost M-10 byla prodloužena z roku 1998 a končila v prosinci 2004 včetně filtru takže je z armády vyřazujeme hromadně. Ty masky jsou použitelné už pouze jako dekorace. Takže kdo je používá docela riskuje. Doporučená náhrada je již zmiňovaná OM-90 ale špatně se shání a stojí okolo 7000 tak doporučuji M-65 od našich německých kolegů (stojí řádově 400-800) nebo ještě lepší britskou S-10 (okolo 1000).Nerad bych totiž zase ošetřoval lidičky co s m10 lezli do zamořeného prostoru a pak se začali trochu dusit:-(

Novinky a slevy emailem