OICW - nová zbraň v americké armádě?

09. 03. 2006

Znamená OICW revoluci nebo evoluci v moderních ozbrojených konfliktech? Proč byla vyvinuta? A jaká je budoucnost této zbraně v AS? Na tyhle a další otázky se pokusí odpovědět následující článek...

img

OICW, celým jménem XM-29 OICW/SABR

Historie tohoto projektu začíná v roce 1986. Americká armáda, v tomto roce vypracovala dokument SAS 2000 (Small Arms System 2000 - ruční zbraňový systém pro 21. století). V tomto dokumentu se US Army snažila obhájit vývoj nových typů zbraní, včetně chytré munice a nových pozorovacích a zaměřovacích prostředků (např. přístroje nočního a infračerveného vidění). SAS 2000 byla podpořena dalším dokumentem, který vydal TRADOC (centrum tréninku a doktríny) v roce 1989, v něm byly blíže specifikovány požadavky na několik druhů zbraní:

Bojová zbraň jednotlivce (OICW - Objective Individual Combat Weapon)
Obranná zbraň jednotlivce (OPDW - Objective Personal Defence Weapon)
Podpůrná pěchotní zbraň (OCSW - Objective Crew Served Weapon)


Zbraň FN F2000 v základní konfiguraci

Největší pozornosti se dostalo pochopitelně OICW. Pro ni byl vypracován časový plán od prvotních návrhů až po zavedení do armády a také vlastnosti, které má OICW mít. Ve stručnosti byly takové:

- útočná puška kombinovaná s 20 mm poloautomatickým granátometem
- obě dvě části zbraně budou ovládány jen za pomocí jedné spouště
- granátomet bude střílet pokročilou programovatelnou munici (exploze po dopadu, exploze se zpožděním, exploze v nastavené vzdálenosti nebo výšce)
- maximální hmotnost zbraně byla stanovena na 5 kg (některé zdroje se zmiňují o 6 kg)
- dostřel a přesnost útočné pušky u OICW musí být srovnatelná nebo lepší než u pušky M16A2
- dostřel granátometu minimálně 1000 metrů
- denní i noční zaměřovací systém


Zbraň FN F2000 v konfiguraci s granátometem

Tyto požadavky byly tak velké, že jedna firma nemohla vývoj zvládnout. Proto vznikly dvě skupiny které začali vyvíjet zbraň. V první skupině byla, kromě nám nic neříkajících firem, i firma FN Herstal. V druhé skupině která se nazývala ATK (Alliant Techsystem Corp.) byl, kromě jiných, i Keckler und Koch.

Obě dvě skupiny přišly s celkem podobnými zbraněmi. Jejich hlavním společným rysem bylo to, že kulová i granátová hlaveň byly nad sebou a koncepce u granátometu byla typu bull-pup, i když ATK měla jednu dobu vývoje hlavně vedle sebe. Nakonec byla americkou armádou vybrána druhá skupina.


Detailní fotografie OICW

Popis XM-29

Granátomet je konstruován pro střelbu jednotlivými ranami a používá novou inteligentní munici, označovanou jako HEAB (High Explosive - Air Burst). Tato munice má velice atypickou konstrukci. Je totiž rozdělena na tři oddíly, nepočítáme-li nábojnici. Prostřední oddíl tvoří elektronika a baterie. Přední oddíl a oddíl u dna tvoří fragmentační bojové hlavice, jejichž explozi kontroluje počítač tak, aby došlo k maximální účinku podle naprogramování. Nastavení zapalovače granátu se provede při průletu ústím hlavně elektromagnetickým impulsem. Zásobník granátometu pojme 6 ks granátů.

S granátometem (granáty) již byly i problémy. Při testech v jednom případě explodoval v hlavni zbraně a těžce zranil vojáka, který zbraň obsluhoval. Mluví se i o další stejné nehodě, ale tu nikdo nepotvrdil.


Detail spouště OICW

Útočná puška použitá na OICW má základ ve zkrácené G36K, se kterou má společný tlumič výšlehu, přepínač režimu střelby a je od zbytku zbraně oddělitelná. Zásobníky jsou ale typu M16, které se používají na zbraních Colt. Kulová zbraň však bohužel nemá vlastní mířidla a pažbu.

Poslední důležitou součástí je zaměřovací a palbu řídící systém (FA/FCS). Ten je tvořen laserovým dálkoměrem (důležitým pro správné načasováni exploze granátu), optikou, noktovizorem a displejem, na který se budou zobrazovat veškerá data. Jeho přesná konfigurace závisí na požadavku zákazníka.

Uvádí se, že tato zbraň zvýší palebnou sílu vojáka zhruba 5x. Daň za to ale nebude malá. V testech se ukázala problémem vysoká váha zbraně. Ta je na úrovní lehkých kulometů (cca 6,8 kg). Také náhradní zásobníky do granátometu nějaké to kilo budou vážit.


První funkční verze OICW, s hlavněmi ještě vedle sebe.

Elektronika zbraně je určitě kvalitní. Otázkou je, jak bude reagovat na znečištění zbraně např. pádem do bláta, do vody, písku atp. a jak bude reagovat na drsné zacházení v polních podmínkách. Navíc tato zbraň bude vyžadovat mnohem více údržby než klasické zbraně.

OICW nemůže nahradit podpůrné zbraně (kulomety) a ani odstřelovací pušky. Kulomety z toho důvodu, že není stavěna pro střelbu dlouhými dávkami a odstřelovací pušky, jednoduše proto, že díky ráži 5,56 mm není dost přesná a nemá na velké vzdálenosti takový účinek.


Poslední model OICW při testech v německé armádě

Při simulacích boje v zastavěném terénu (města) se zjistili velice zajímavé výsledky. Voják vyzbrojený OICW si poradí s pěchotou vyzbrojenou klasickými ručními zbraněmi, ale dva dobří ostřelovači zlikvidovali, relativně bez problémů, skupinku 6-ti vojáků s OICW. Nejdříve zabili 5 vojáků, následně jeden voják zabil s OICW jednoho snipera, aby to vzápětí dostal od druhého. Takže XM-29 nebude zbraň všemocná.

Budoucnost

Zbraň bude zařazena do výzbroje okolo roku 2008. Do té doby bude procházet modernizacemi, pokud se objeví nějaké nové technologie, které by zvýšili její bojovou hodnotu. Již teď projevilo o zbraň zájem několik armád světa a mezi nimi také i Bundeswehr.


Prezentační model OICW okolo roku 2002

Zavedení této zbraně ale rozhodně neznamená konec klasických zbraní. OICW bude totiž velice drahá. Samotná H&K udává cenu 12 000 USD za zbraň a 25 USD za jeden granát. Počáteční objednávka zbraně bude přesto činit minimálně 45 000 kusů.

XM-29 OICW/SABR (SABR - Selectable Assault Battle Rifle) se má stát integrovanou součástí amerického programu Land Warrior, jehož cílem je vytvořit z vojáka za pomocí počítačů a elektroniky nadupaného „terminátora“ používajícího třeba taktické navigační počítače a HUD displeje v přilbách. Zkrátka má znamenat obrovský posun v bojových schopnostech jednotlivých vojáků. Otázkou ale je, jestli opravdu bude efekt takový, jako se očekává.


Voják US Army s OICW

Airsoft

Není moc pravděpodobné, že se bude OICW vyrábět v airsoft provedení. Výroba této zbraně by narazila na několik problémů. Velikost a váha reálné předlohy by zvýšily cenu airsoftové verze. Další obrovský problém představuje granátomet. Ten by musel být klasický jednoranný, neboť vytvoření poloautomatického airsoftového granátometu by bylo celkem problematické. A i kdyby se to povedlo, tak cena takového monstra by rozhodně dalece překračovala cenu nejdražších airsoftových zbraní dneška.

eR_Skaarj

Komentáře

28.07.2008

sebineksebinek
no podle me je jako dobra tak maximalne do her bo do valky je zbytecne tezka a je strasne slozita a navic kdyz spadne nekam do vody nebo ne nu zaprsi tak si budete rykat zlate AK47 ne?

16.11.2007 Budoucnost

DraStixDraStix
Myslím že XM-8 má asi lepší střelecké vlastnosti a pár věcí navíc (Režim single-burst-auto,lehké celoplastové tělo atd.) ,ale M4 je menší ,hezčí a mnohem univerzálnější.Předpokládám že během 10-20 let se toho v US Army moc nezmění,asi se jen budou používat nový materiály a kamufláž.Vzhledem k tomu že se rozjel v USA projekt celoplošného zlehčování výstroje i vozidel,se nějáké HUD displeje na helmách očekávat nedají.

18.08.2006 GMC

SilverEagleSilverEagle
A odpojením navíc získáš sqělý odlehčený chopper - bez pažby, bez mířidel... Ale nedovedu si představit stínění na tomhle - už tak je ten krám přeplácanej

27.03.2006 Gas.can

GMCGMC
Samotná zbraň, kulová zbraň (nebo samopal či jak to nazvat), je plně mechanicky funkční. To znamená že i po ElektroMagnetickém Impulzu je samozřejmě pořád střelbyschopná, jen bohužel již bez elektronickách hledáčků a obrazoveček (a jiných blbinek, jako MP3 přehrávačům mikrovlnek a mixérů... atd.(obecně elektroniky)), které jsou samozřejmě ze zbraně i odpojitelné.

24.03.2006 FN F2000

nykochnykoch
Bude FN F2000 jako airsoftová zbran ?? Díky za odpověd.

24.03.2006

ArianusArianus
EMP se v dnešní době dá slušně odstínit, viz. např. letadla. Btw. by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby to dostal do ruky rusky tovarish s jeho taktikou "nierobi, kladivo na to vezmieme."

21.03.2006

AnubiteAnubite
"tak a ted tu o cervene karkulce:D" no dobre rozhlidnou se a uvidi normalni ulici plnou civilu no... tak vyjdou... a ejhle z okna... a sme zas u toho...!?!?

15.03.2006 re

bugfootbugfoot
re Anubite: Program Land Warrior zahrnuje i HUD na přilbě (jak bylo řečeno v článku, ale už nebylo řečeno, že na zbrani bude kamera, takže vojáci nebudou jen tak hala bala chodit po ulici. Prostě se schovat za překážku, vystrčit zbraň ven a "rozhlídnout se", což nebude třeba s infra kamerou na zbrani zádnej problém. Krom toho "oblek" bude vystuženej hydraulikou (neco se smyslu jak byla ve Vetřelci nakonci Ripleyová v tom hydraulickým robotoj) takže takovej voják pak v pohodě unese třeba 100kg zátěž, aniž by se unavil. Takže i to brnění bude moct bejt těžší než jen kevlar a keramický plátky. re Gas.Can: :))))) no s tím EMP to je fakt..... :)

Novinky a slevy emailem