Kolimátor – více než užitečný pomocník pro střelbu

30. 03. 2006

Nikdy jsem se s tímto pojmem (vědomě) nesetkal, až v airsoftu. Přitom se jedná o celkem praktický doplněk k téměř jakékoliv zbrani, nicméně občas se mi zdá, že jeho užitek je jinými hráči stále podceňován...

img

Když jsem si kupoval svoji první zbraň (dlouhý manuál) z druhé ruky a četl jsem v inzerátu, že cena je včetně kolimátoru, tak jsem se domníval, že se jedná jen o jakési "módní příslušenství" ke zbrani, aby vypadala více "akčněji".

Na první pohled tomu tak opravdu je. Je pravda, že jsem si pod pojmem kolimátor představoval spíše přídavnou svítilnu nebo laser (klidně se mi smějte, dnes se tomu už také směji, ale zas tak daleko od pravdy jsem nebyl :-), takže mě "takový to sklíčko" malinko zaskočilo. K tomu se přidalo zklamání, že prodávající majitel musel sundat z pušky zadní mířidlo, aby bylo do kolimátoru vidět a následně se tak drobounká věc jako zadní mířidlo ztratilo.


Míření skz kolimátor

Po prvních pár desítkách výstřelů jsem zjistil, že kolimátor vůbec není na škodu. Pamatuji si ještě na střelbu ze vzduchovky, kde se projevovala má jakási zraková demence, kdy jsem nebyl schopen neustále sledovat mušku, aby byla zarovnaná a cíl. Má prodleva mezi ostřením na blízko a dálku byla prostě příliš velká a nechtěl bych se tehdy vidět při střelbě na pohybující se terč.

Kolimátor zcela nečekaně tento můj (a nejen můj) handicap odstranil a od té doby na něj nedám dopustit. A v čem spočívá jeho kouzlo? Je to až ďábelsky jednoduché. V kolimátoru je zdroj světla (dioda), která je namířena proti speciální čočce. Barvu diody si moc volit nemůžete. Na trhu jsem viděl snad jen červenou, zelenou a modrou. Žádný vliv to ale na střelbu nemá. Snad jen když míříte na cíl, který má stejnou barvu jako světlo diody, tak se vám může ztrácet.

Sklíčka jsou mírně tmavě zbarvená s antireflexní úpravou, kvůli nežádoucímu odrazu světla, které by vás jako střelce mohlo v úkrytu prozradit. Protože zdrojem je pouze bodové světlo a průměr kolimátoru je naschvál dostatečně malý, aby jste do něj nemohli vidět oběma očima, ztrácí se plastický vjem zdroje světla (ale plastický vjem okolí je zachován!) a odraz se jeví jako v nekonečnu.


Asi nejlevnější varianta pro manuály - Gamo Direct Point

Pokud hýbete hlavou, tak se tečka pohybuje po sklíčku, takzvaně kolimuje. Jak známo úhel dopadu = úhel odrazu a dokud se nepodíváte dostatečně vedle, tak tečku uvidíte neustále na cíli.

Pro správnou funkci je potřeba kolimátor před "ostrou střelbou" takzvaně nastřelit. Tento termín vyvolává potutelný úsměv a je často nástrojem vtipů na nováčky, kterým je porazeno, ať si půjčí kamarádův kvér a pošle z něj pár kulí přímo do sklíčka. Doufám, že většina začínajících hráčů airsoftu je dostatečně inteligentní a nenechá se takhle rozhodit. Ve skutečnosti je tím myšleno, že zamíříte kolimátorem na nějaký cíl a vystřelíte. Když budete sledovat dráhu kuličky, tak vám musí jít "uvnitř" červené tečky. Pokud tomu tak není , tak musíte pomocí dvou stavitelných šroubů seřídit polohu tečky a takhle pokračujete, dokud nebudete s výsledkem spokojeni. Samozřejmě, že v airsoftu nelze počítat s nějakou přehnanou přesností, vždyť kolikrát se stane, že každá pátá kulička letí úplně někam jinam. Je na každém nás, jak máme silné nervy a přesné oko :-)

Základní druhy kolimátorů jsou dva – otevřený (například OKO, který používá naše URNA) a tubusový (uzavřený, kde je asi nejznámějším zástupcem americký AimPoint), ale oba fungují na stejném principu. Zajímavou skutečností je, že armádní jednotky používají spíše tubusové a policejní jednotky otevřené, což nahrává úvaze, že nějaké výhody v různých prostředích musejí mít. Mým odhadem je, že tubusové se více hodí do přírody a všude tam, kde hrozí zanesení špíny. Z tohoto důvodu jsou také tubusové kolimátory často vybaveny odklápěcími krytkami, které zajistí ochranu čoček.


Tubusový kolimátor AimPoint

Naproti tomu do otevřeného kolimátoru se všechny nečistoty jen hrnou a není od věci ho občas oprášit. Cena otevřených kolimátorů je však v průměru nižší než u tubusů.

Upevnění na zbraň se provádí nejčastěji pomocí montážních kroužků a montáží na nějakou tu lištu, kterou zrovna na zbrani máte. Většina prodejců vám ochotně poradí, jaké máte možnosti připevnění vámi vybraného kolimátoru právě na vaši zbraň. Výjimkou jsou některé levnější kolimátory, které se hodí jen na omezený okruh zbraní a upevnění není zrovna nejspolehlivější. Asi nejznámějším z této skupiny je kolimátor Gamo DirectPoint, který se montuje převážně na manuály za takové titěrné výběžky – stačí trocha neopatrnosti a šest stovek vám leží někde v lese.

S upevněním souvisí jeden celkem důležitý atribut a tím je výška kolimátoru na zbrani, respektive rozdíl mezi osou hlavně, osou kolimátoru a osou oka v nejpohodlnější pozici při míření. Prodávají se vysoké i nízké montáže a je jen na vašem výběru, kterou zvolíte a která vám bude vyhovovat. Vždy upřednostňujte pohodlí střelby, aby jste se nemuseli u střelby krčit, nebo aby jste si nevytahovali krk.


Tuzemský otevřený kolimátor Oko

Obecně se nejvíce používají vysoké montáže, pokud zbraň nemá nějakou přepravní rukojeť, jako např. M16ky. U některých zbraní typu M16 jde však tato rukojeť odmontovat a pod ní je RIS lišta, přesně dělaná na vysokou montáž. Často se taky zmiňuje problém, že kolimátoru překáží nějaká část zbraně jako je původní muška, RIS box na baterku atd. Obecně platí, že pro míření tato překážka nevadí, ale je důležité si uvědomit, že částečně přicházíte o jednu z výhod kolimátoru a to plastické pozorování cíle (viz. níže), nehledě na to, že některé labilnější povahy můžou tyto překážky opravdu vytáčet :-)

Zásadní výhodou oproti mechanickým mířidlům je, že cíl sledujete oběma očima. Tento fakt ovlivňuje několik optických zákonů, které hovoří většinou ve prospěch střelce. Prvně tím, že nemusíte zavírat jedno oko ušetříte nějaký ten zlomek sekundy a čas běží v boji překvapivě rychle. Další a asi největší výhodou je, že sledujete cíl z dvou horizontálně umístěných bodů (očí), takže obraz získává plastičnost a proto se mnohem lépe odhaduje vzdálenost a obecně vidíte lépe (rozeznáte nepřítele nebo případné překážky ve střelbě...). Také nepřicházíte o vymoženost jménem periferní vidění, takže vás nepřítel nemůže jen tak lehce překvapit z boku. Dále je zde otázka bezpečnosti při střelbě za pohybu – vidíte "periferně" kam šlapete a kam případně slítnete.


Holografický kolimátor EOTech

Díky odrazu tečky na sklíčku ve zdánlivém nekonečnu ji máte stále dostatečně ostrou, ať míříte 10 m nebo 50 m před sebe, takže oči zaostříte pouze na cíl a pálíte. U starších osob a u mě se právě projevuje zhoršená schopnost akomodace oční čočky – zde tento problém odpadá. Velkou výhodou je také míření ve tmě, kdy mechanická mířidla mají často právě tmavou barvu (pokud si je nějak neupravíte) a při střelbě je nenajdete, takže musíte pálit od boku, nebo "mířit hlavní". Jasně svítící tečku kolimátoru uvidíte i v té největší tmě.

Setkal jsem se i s pár negativními vlastnostmi, stejně jako u každé věci. Právě při míření ve tmě vás okamžitě prozradí svítící dioda, takže nepřítel ví, kde přibližně máte hlavu a ví kam má pálit. Navíc intenzivně zářící bod vašeho kolimátoru je v noci dost nepříjemný a částečně snižuje efekt "nočního vidění", které lidské oko po určité době ve tmě dokáže navodit. Na druhou stranu je potřeba říci, že kvalitní kolimátory mají možnost nastavit intenzitu jasu tečky (7 – 11 úrovní), což tento problém anuluje. Skoro neviditelná tečka ve dne, je až dost velká v noci. Kdo vyzkoušel, tak určitě ví o čem mluvím.


Další kolimátor AimPoint

Další negativum je to, že za ostrého slunce se můžete prozradit odrazem "prasátka" od přední čočky. Toto platí zejména u levnějších modelů bez antireflexní úpravy předního sklíčka.

Také jsem se zajímal o právní stránku celého zařízení. Jak je všem známo, tak v ČR je zakázáno na zbraně montovat různé lasery, které teoreticky mají shodnou funkci jako kolimátory. Ale v našem právním řádu se rozlišuje, jestli mířící zařízení vysílá dopředu nějaké paprsky (světlo), nebo ne. Vzhledem k tomu, že kolimátor není primárně určen k zacílení pomocí přímého světla, ale jen jeho odrazu, nespadá do kategorie zařízení, která se nesmí montovat na zbraně.

Shrnuto a podtrženo – kolimátor je skvělá pomůcka, která vám v některých horkých chvílích boje může vydatně pomoci. Uvádí se, že cvičený střelec při přechodu z mechanických mířidel na kolimátor dokáže zefektivnit (tím se má na mysli rychlost střelby při stejné přesnosti) svoji střelbu až o jednu třetinu. U netrénovaného střelce může být efekt až dvakrát vyšší!!! To je myslím jasný důkaz užitečnosti této věcičky, která není ani tak drahá, pokud nám bude stačit některý z těch levnějších airsoftových modelů. Originální kolimátor za desítky tisíc je totiž pro airsoft docela velký komfort.

Nydrleon

Komentáře

13.04.2011 Re: Patronus

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
U nekterych zbrani je videt, ale na funkci kolimatoru nema vliv. Predni miridlo neni nutne a pokud Vam vadi napr. u M4, lze pouzit toto: http://www.airsoftguns.cz/detail.php?&id=1374

13.04.2011

PatronusPatronus
Prosím Vás, v kolimátoru má být vidět přední muška nebo ne? Pořád si nejsem jistý. Děkuji.

26.06.2008 kolimator

arconarcon
Přidám trochu zkušeností na téma kolimátor. Jako první zbraň jsem měl FAMAS SV v manuálu, a na radu kamaráda jsem koupil kolimátor 1x30 za cenu v podstatě stejnou jako zbraň, hahaha. Na první akci jsem ocenil přilepené "předsklo", které ochránilo kolimátor od zásahu, protože jsem "jednooký" takže dávat krytku nelze, muhehe. Ale co jsem ocenil nejvíce, byla rychlost jakou jsem byl schopen zamířit hned první střelu (u mnuálu velmi podstatné) a to i za chůze a prakticky na libovolnou vzdálenost. Muj FAMAS si tím vydobyl své čestné místo když dostal několik AEG díky rychlosti zaměření. Následně cestoval na G36C kterou jsem měl krátce a zakotvil prakticky na trvalo na mé FN F2000 kterou mám již stále. Je pravdou že jsem laboroval i s scope 4x32, ale stále tomu něco chybělo. Proto moje nynější konfigurace mířidel je pro mnohé směšná (teda dokud nezmáčknu spoušť) a to nad zbraní je nainstalován scope 4x32 dlouhý a nad ním je ještě na RIS (byla fuška ji tam dát) ještě výše uvedený kolimátor 1x30. Přemíření z kolimátoru který je na rychlost a při pohybu na scope který je na přesnou cílenou střelbu, pozorování (náhrada dalekohledu - ten se v brýlích velmi blbě používá) otázka snad zlomku vteřiny. Nejvíce lze tuto kombinaci ocenit v budovách a za šera, kdy klasická mířidla a scope větčinou jsou již nepoužitelná, kolim stále funguje. Jinak na všech těchto optikách mám dané 3mm předskla která chrání optiky, a věřte že když někde strčíte "naslepo" zbraň do okna a ten druhý má 130-150 tak ho sice sejmete, ale vaše optika bude mít hodně šrámů. Už jsem viděl dost rozstřelených kolimátoru. Výroba je jednoduchá, ale lze na to použít i sklad z pracovních brýlí, stačí jen trochu šikovnosti. Je pravdou že FN F2000 v podstatě klasická mířidla ani "nemá" ale i kdyby je měla tak nedám na kolimátor dopustit.

28.05.2008

Dre55Dre55
Asi 7 let strilim soft. Z toho 2 roky jsem strilel klasiku tj. miridla a 5 let pouzivam kolimece. Pokud se vyjadrim pouze k Softu. Padaji tady nazory, ze kolimec je lepsi jen na kratke vzdalenosti...no a v softu snad nekdo z vas strili dal nez 100m, kdyz to hooodne prezenu?! Prumer strelby bude nekde kolem 40m. A to je dle meho dost kratka vzdalenost. Neni pochyb o tom, ze zkracuje cas mireni cca o 1/3 u bezneho uzivatele. To tak proste je. Uz jen proto, ze si strelec hlida pouze 2 (las.tecka,cil) a ne 3 body (hledi, muska, cil). Kdyby to k nicemu nebylo, nevyrabelo by se to a uz vubec by to nepouzivali armady! K tomu, ze muze byt nevyhoda vysoka montaz. Mam na sve M4 RIS monazni listu pridelanou na prenosce, tj. vzdalenost kolimator hlaven je kolem 10-15cm. Vadi to necemu? Absolutne ne. Stejne vsichni pri rychle reflexivni strelbe miri na obrys tela ne napr. na hlavu. Na vzdalenosti 30 m a vice jsou kulicky stejne tak nepresne, ze je to jedno. Ted to srovnavam napr. i s průměrnou tlakovou vzduchovkou, u ktere s montazi trefim na 100m sisku. Pokud mam cas na kvalitni nemer pri kratsi vzdalenosti, proste mirim kousek nad misto chteneho zasahu. V noci je nevyhoda odrasu laseru, který muze prozradit a při nizke intenzite. Ja to resim zaklopenim predni kdytky. Nekde zde argumentoval, ze to je hloupost. Ano, pokud vam je jedno, ze jste videt. Osobne kolimec pred prustrelem nechranim a nikdy k tomu ani nedoslo . Ted na obranu toho, ze pak neni nic videt. Mam kolimec dobrych 20-30cm od oka a stále koukam obema. Leve oko vidi cil, prave zamerny bod a navic obe dve vidi vsechno kolem me. Tj ve vysledku porad vic nez s jednim okem zavrenym a druhym na miridlech, ale beru, ze zdvojene videni kolimace, ktere to zpusobuje muze vadit. Ve vysledku tech „par lidi“ co ze softu znam po vyzkouseni kolimace jej uz neopustilil. To asi mluvi za vse. PS: Hezkej clanek.

05.01.2008

aepaep
Ahojte mam takovy dotaz. Na tech obrácích v recenzi je kolimec pripevnenej na tusim MP5 SD3 od UHC a chci se zeptat(jestli to teda nekdo vi) jestli tam ten kolimec de pridelat jen tak nebo musim koupit montazni listu a az pak kolimec!!! :) diky

27.12.2007

jakkocjakkoc
No taky bych řekl že to je dost nevhodný dát tam CD

22.11.2007

airTrixiairTrixi
jo no s tim cédé nesouhlasim...sice kolimec nemám ale CD rozstřelim glockem od TM z cca 10m...takže jestli máte svůj kolimec rádi tak radši CD nedávejte:)

16.11.2007 Ochrana CDčkem

FutureXFutureX
Tak s tim CDckem to neni pravda, chtel jsem to tak udelat ale rikal jsem si ze to jeste radej otestuju, a a hle...prostrelil jsem to i manualni CZ75tkou od Marui

Novinky a slevy emailem