KJ M700 Police – rozborka, opravy i úpravy

26. 01. 2007

Pokud váháte jestli si máte koupit tuto odstřelovací pušku nebo jinou, tak vám mohu vřele doporučit tuto. Přesná s příjemným ovládáním, celokov, co víc si přát. Ale o střeleckých vlastnostech a vzhledu nechci zde pojednávat...

img

Tato recenze se bude zaobírat rozborkou zbraně i zásobníku, popř. jejich úpravami, neboť všechno má nějaké mouchy.

V příslušenství ke zbrani se dostane malý imbusový klíč. Sice na základní rozborku nám stačí, ale jestli budete chtít rozdělat Hop-Up nebo vyndat hlaveň za účelem výměny, budete si muset pořídit ještě jeden imbus a to mnohem menší. Dá se to vyřešit i hodinářským šroubováčkem, takže pokud jej někdo má, tak je za vodou. Lze také požit takový ten šroubovák ve tvaru hvězdičky. Samozřejmě nesmíme také opomenout nějaký ten malý šroubovák, neboť jsou zde malé šroubky. Tak, pokud máme všechno, můžeme se dát do rozborky. Začneme zbraní.

Důležité upozornění: Autor nenese žádnou zodpovědnost na závadách tímto způsobených zejména při úpravách. Nenutím vás to dělat, takže je jen na vás, jak se k tomu postavíte. Za své činy jste zodpovědní sami. Dále, než zbraň budete rozkládat podle tohoto návodu, ujistěte se, zda není zbraň v záruce. Pokud ano, nedoporučuji vám zbraň rozdělávat, je to na vás. Pokud na si zbraň rozděláte, záruka zbraně většinou přestává platit.

Doporučuji při rozdělávání rovnou zbraň čistit, člověk nikdy neví, co v tom je a není nic horšího než pocit, že zbraň nebude na 100% fungovat.Nejprve je nutné vyndat závěr. Pro ty, kteří si ještě nepřečetli manuál (kde je to mimochodem všechno celkem přehledně napsáno, jen ta angličtina...), je za spouští (směrem k hlavni) čtvereček, na který se zatlačí a poté již snadno vyjmeme závěr. Dále musíme vyšroubovat dva imbus šrouby, co nám to celé drží po hromadě a šroub (který se, ale vůbec tak netváří a slouží k uchycení třeba nožek nebo pro popruh) na konci předpažbí.Poté jde už zbraň rozdělit na dva kusy. Nejprve vyndejte spodní díl a poté až vrchní. Takže teď máme ze zbraně tři části. Nyní vymontujeme kolečko pro štelování Hop-Up. Koukněte se ze spodu a uvidíte tam velký šroub, ve kterém jsou díry a který nám drží vnější hlaveň se zbytkem. Povolte ho a vytlučte čep, který drží HOP (viz. obrázek). Pak už jen stačí celou hlaveň i s HOPem potáhnou nahoru z pouzdra (čili k sobě). Pokud jste již neučinili, tak ten šroub s dírami vyšroubujte úplně.Tak teď máme před sebou vnitřní hlaveň s HOP komorou v plastovém pouzdře. Podle obrázku povolte tři imbus šroubečky (stačí povolit, nemusíte je vyšroubovat úplně) a vytlačte hlaveň z pouzdra. V žádném případě se nesnažte vytáhnou už teď hlaveň, protože si můžete vykousnout kus Hop-Up gumy!!! Vyjede půlený HOP, kde už jenom povolíte šroubek na straně co jej drží. Při rozdělávání si dejte pozor ať neztratíte tvarovaný plastový kousek, který tlačí na HOP a tím jej reguluje.

No a teď již můžete opatrně sejmout Hop-Up gumičku. Před nasazením zpět si hop gumu pořádně prostudujte, ať jí nasadíte správně!!!! Zjistíte, že má uvnitř vodící lištičku, která zapadne do drážky na hlavni.Při skládání zbraně mazat mazací místa (jsou uvedeny v manuálu). Nikdy nemažte u této zbraně Hop-Up!!! Možná že jste slyšeli, že se u některých zbraní musí namazat, ale v tomhle případě toto neplatí!!! Toto je odstřelovací puška a potřebujeme dostřel co největší a nejpřesnější. Nikdo přece nemá zájem, aby mu jedna kule vyletěla do oblak a druhá spadla po 40 metrech!!! (Fakt to takhle bylo, nekecám. Samotnému se mi stalo, nedopatřením, když jsem stříkal sprejem kluzné plochy závěru tak se trochu toho aerorosolu dostalo na gumu.)

Tak, to by byl HOP a hlaveň. Spouštěcí mechanizmus rozebírat není třeba, neboť tam není co by se pokazilo, ale pokud jej chcete sundat a rozebrat si ho, tak na vás čekají dva čepy, které musíte sundat. Pozor si dejte na pružinku, která není zrovna měkká a může někam vystřelit. Na obrázku jsou také uvedeny regulační šroubky spouštěcího mechanizmu. Uvědomte si, že každý z těchto šroubků je jištěn ještě imbusem, takže před manipulací povolit, jinak hrozí poškození závitu regulačních šroubků!Při dalším rozebírání už jenom stačí sundat segerovky a povolit šroubky a mechanizmus se vám rozpadne. Hlavně nic neztraťte, pozor si dejte při rozebírání pojistky, kulička se dá ztratit snadno. Jak říkám, před rozborkou spouštěcího mechanizmu si pořádně prohlédněte, kde co je, ať pak netápete, co s tím. Až budete celý spouštěcí mechanizmus dávat zpět, tak se asi trošku zapotíte s pružinkou, která drží záchyt závěru. Neopomeňte, že čep, který drží záchyt závěru, prochází dírami ve spouštěcím mechanizmu, ale také nad vrchním pohyblivým dílem spouštěcího mechanizmu, v manuálu je označen jako díl 60. Nezapomenout namazat. Spouštěcí mechanizmus můžete máznout i více neuškodí mu to, ale jak jsem již řekl, všeho s mírou.

Teď si vezmeme závěr. Povolíme dva šroubky a vytáhneme válec s tryskou. Uvnitř se nám skrývá dlouhá tyčinka s pružinkou, závitem a čelem podobající se šroubu. Tak se ujistěte, že je přitáhnut na maximum pokud máte zájem o maximální výkon při továrních podmínkách. Jsou zde dvě pružinky, jedna je na regulačním šroubu a druhá je za indikátorem stavu zbraně. To je ta kulatá věc co vyleze když nabijeme zbraň. Jelikož je zde páka závěru, tak doporučuji máznout olejem a vůbec celý vnitřek závěru namazat, ať se nám to opotřebovává co nejmíň, ale ať pak nemusíte mít pod zbraní noviny kvůli odkapávajícímu oleji.Pro složení zbraně postupujeme opačně až se dostaneme k jejímu původnímu vzhledu, stavu funkčnosti atd. Nesmíme taky zapomenout občas vyčistit hlaveň (ani by jste nevěřili co se tam najde po pár týdnech za špínu).

A teď se dostaneme k odstranění pár chybek

1. Kýve se vnitřní hlaveň. Toto je způsobeno vůlí mezi nástavcem hlavně a vnější hlavní na jejím konci. Jednoduše to jde opravit. Na konci hlavně je zadní mířidlo, když jej sundáte, je pod ním dvojice šroubků. Ty vyšroubujte a vypadne vám nástavec hlavně (někdy nevypadne a budete ho muset nějak vyndat. Nyní stačí oblepit obvod izolačkou a problém je minulostí.2. Dále již zmiňovaný problém uvolňování šroubu v závěru. Způsobuje to jak jinak, než natahování páky závěru. Na úderníku je zespodu imbus šroubek, který by měl zajistit šroub proti potočení. Je výhodné si tudíž koupit takový malý imbus klíček nebo tam dát jiný šroubek, ale se zářezem pro šroubovák (já jsem to udělal tak, že jsem vzal šroubek, ten jsem vhodně uříznul a do části bez hlavičky jsem udělal zářez). Možnosti řešení uvolňování jsou tři:

a) Buď jej budete často kontrolovat a utahovat, což vás jistě rychle omrzí.

b) Pokusíte se jej utáhnout co nejvíce a ono to bude držet.

c) Poslední řešení je, že vyšroubujete pojistný šroubek a uděláte si značku na šroubu na místě, kde v úderníku doléhá pojistný šroubek, poté vezmete pilník a toto místo zpilujete do roviny. Poté namontujte pojistný šroubek zpět a přitáhněte jej, nyní by se už neměl šroub samovolně povolovat.3. Problém může nastat se zásobníkem. Mě se stalo, že tak po 10 použití (naplnění plynem, kulivem a vystřílení) začal unikat plyn. Rozebrání zásobníku nepomůže (možná někomu, ale jinému třeba ne). Na obrázku jsou těsnění, ty doporučuji namazat, ale nepoškodit!!! Malé těsnění na obrázku má trochu problém těsnit, protože úderná tyčinka je (v mém případě byla) delší asi tak o 0,1 mm než má být. To pak způsobovalo, že pružinka, která má zajišťovat dobrý přítlak úderné tyčinky na těsnění, prostě nemohla už přitlačit více, protože na konec tyčinky tlačil na kladívko zásobníku, které se nemohlo posunou, neboť bylo ve své krajní poloze.Únik pak lze izolovat tím, že tyčinku (místě kde se dotýká kladívka) zbrousíme asi tak o 0,1 mm to by mělo bohatě stačit. Nemusíte se bát, že to nezvládnete. Stačí si vzít jemný smirkový papír (tak se 120 zrny na cm2), párkrát přejet a máte to. Ale opatrně, ať nepřejedete moc!!

Možná že se vám stane, že když poprvé naplníte zásobník plynem, tak to bude trošku unikat, ale po 2-3 výstřelech to zaručeně přestane. Pokud ne, můžete se pokusit vypodložit přítlačnou pružinu. Podle mě to ale nebude nutné. Výrobce tu pružinu vypočítal a vyrobil pro tlak, který je v zásobníku, takže unikat to nesmí. V případě tyčinky se někdo, kdo to vyráběl, mohl seknout a už to nefungovalo tak jak má. Nezapomeňte namazat všechna těsnění!!! S mírou samozřejmě, jinak se vám pak bude dostávat olej do hlavně a to je nežádoucí. Nejlepší bude vazelína.4. Poslední problém je rovněž se zásobníkem. Možná, že jste si toho nevšimli, ale do zbraně při pohybu závěru dáváte poškozené kuličky. Jak je to možné? Když se kouknete na šachtu pro kuličky zjistíte, že vnitřní hrany šachty jsou ostré a to je ten problém. Napravíte jej zbroušením pomocí pilníku a poté smirkem do hladka. Nechte tam ale nějakou tu vodící drážku po okrajích, teoreticky by se mohlo stát, že by kule mohly vyskočit, ale je to málo pravděpodobně. Prostě jen zakulaťte hrany.

A vrhneme se na úpravy

Určitě by byl lepší nedělený kovový Hop-Up (kvůli lepší těsnosti) se silikonovou gumou, ten jsem, ale zatím neviděl. Co není zase takový problém je upravit vlastnosti stávajícího tak, aby se choval jako nedělený (přibližně). Stačí rozdělat Hop-Up a tu půlku komory, která nemá z boku drážku, tak na tu si vzít, položit na smirek a nažit se rovnoměrně zbrušovat (ideální smirek je s 240 zrny). Velikost úběru je asi tak 0,5 mm (řiďte se nerovnostmi, až téměř zmizí, tak jste hotovi (obrázky mluví za vše). Tato úprava zlepší utěsnění trysky. Ještě pro úplnost, strčte kus papírku kolem hopové komory, ať se co nejvíc semkne, a co nejvíc těsní.V základu je v této sniperce 6,08 mm bronzová hlaveň. To že je to bronz není zase vůbec špatné, spíše mě, ale i Vám bude vadit to číslo "6,08 mm", pro elektriky to možná stačí, ale pro nás odstřelovače určitě ne. Možná namítnete, že je výsledek zanedbatelný nebo tak něco. Já ale nemohu souhlasit. Čím dále střílím, tím přesněji musí kulička z hlavně vyletět (http://www.airsoftguns.cz/article.php?&id=117 koukněte na "Potřebuji přesnou hlaveň?"). A každý odstřelovač přece chce střílet co nejdál co nejpřesněji že?

Jelikož se na KJ M700 Police hlaveň oficiálně k nám nedováží (jestli vůbec oficiálně nějaká je), budeme muset nahodit hlaveň buď od elektriky, nebo nějaké jiné plynovky třeba TW, ale ta hlaveň je příšerně drahá, takže jsem zvolil levnější řešení (pozn. AirsoftGuns.cz – hlaveň pro AEG je možné použít po drobné úpravě, ale hlaveň pro TW M700 použít nelze, neboť má zcela jiný otvor na Hop-Up.). Koupil jsem si hlaveň (asi dural nebo co, každopádně slitina) od MadBull typ 650A. Tato hlaveň je dokonce i trošku delší, takže úprava koncovky je nutná (prohloubit díru). Můžete tam dát vlastně jakoukoliv 650mm hlaveň, jenom počítejte s možnou úpravou koncovky). Ještě nevím jak se mi bude chovat v na jaře (tepelná roztažnost), ale doufám že bude bezproblémová, jinak bych musel koupit jinou (jiný matriál). Instalace je snadná, nic co by se dalo podělat (i když :-) ).

Tlumič nenajdete nikde, ale šikovný strojař za podpory soustruhu, frézy, atd. + šikovné ruce je schopen si udělat jak tlumič, tak přechodku. Právě budu oboje dělat, takže po zdárném výsledku napíšu co a jak a když, tak napíšu recenzi jak na tlumič a přechodku. Další úpravy jsou jenom na vás, udělat si z téhle pušky vánoční stromek nemá smysl, ale vřele vám doporučím nožičky a nosný popruh, sice to bude těžší, ale výsledek taky není k zahození a díky nosnému popruhu nemusíte mít svůj nástroj pořád v rukách.

Více informací o upgradech naleznete na sniperupgrade.wz.cz.

Ondřej Kašný

Komentáře

25.06.2008

HatefulHateful
Tuhle pušku jsem si chtěl koupit,ale po přečtení téhle recenze jsem se rozhodl,že ji asi nekoupím.Takhle poruchovou zbraň jsem ještě neviděl.

24.04.2008

Anubis_siAnubis_si
Zdar jsem vlastníkem M700P KJ works STTi mam problém se závěrem.Při vracení do pouzdra závěru se klepe ze strany na stranu někdy se zasekne tryska o zásobík a nebo podá kuličku mimo hlaveň. nebyla by nějaká rada jak to zlepšit ?? samozřejmě čekám zprávu kup si novou ale nejsem tak bohatý ale kdyby byla možnost to nějak udělat tak budu vděčný za každý navrh . předem děkuji

28.01.2007

DekameronDekameron
Tak web už konečně jede.

27.01.2007

DekameronDekameron
No tak mi vypadlo "u" no, stydím se za ty chyby, vždycky jsem chtěl psát bez chyb, ale ono to vždycky fakt nejde. Stydím se tedy a víc nemůžu dělat. Ale musíme brát v úvahu hodnotu užitnou a né literární. :)

27.01.2007

FaralethFaraleth
"Lze také požit takový ten šroubovák ve tvaru hvězdičky." Tahle věta se mi obzvlášť líbila. :-D

26.01.2007 webovky

DekameronDekameron
Ty webovky zprovozním snad v průběhu tohoto víkendu.

26.01.2007 Chyby

DekameronDekameron
No, ono toho textu je celkem dost a myslím že ty 3 nebo 4 chyby co jsem tam našel se dá tolerovat. Nikdo není bezchybný a čeština ač je náš mateřský jazyk není nejjednodušší a po 2 hodinách psaní už nemá člověk nervy na to koukat jestli jsou někde 2 ředložky nabo spojky. Word nic červeně nepodtrhnul je to dobrý. Ale přiznám se, kontroloval jsem to 2x a těch pár chyb jsem ještě přehlíd, no co každý není češtinář (a pro Čechy to platí dvojnásob) :)

26.01.2007

JeryJery
Pozn. k tlumiči: Ondřej šikovný strojař je :-) neboť přechodku i tlumič mám od něj na své M700 a funguje naprosto bezvadně :-)

Novinky a slevy emailem