Kdo z koho aneb CA CA36C vs. TM G36C

24. 06. 2005

Tak a je to tady! Boj na život a na smrt mezi firmami Tokyo Marui a Classic Army začíná pomalu nabírat otáčky sahající hluboko do červeného pole a jak se tak říká, začíná jít do tuhého...

img

Po tom, co hoši z Classic Army více či méně doladili svoji řadu zbraní Armalite M15 k dokonalosti, směle pokračují v tažení proti TM. Jejich G36C, tedy CA36C (zas se někomu nechce platit licence :) ) tento fakt více než podtrhuje.

Konstrukce

O výrobku firmy TM toho bylo řečeno již víc než dost, pouze dodám: Plast, plast, nic než plast a sem tam kousek podivně lesklého kovu. Promiňte, právě jsem narazil na skutečnost, že snad kousek vnitřního rámu zbraně je také z kovu. Ano, vím že i skutečná zbraň je z plastu, ovšem zde je toho plastu, oproti CA, víc než je zdrávo i uvnitř zbraně, konkrétně v předpažbí.Pro základní provedení Commando tato konstrukce zcela jistě plně vyhovuje, ovšem s konverzí na delší typ se již příliš nepočítá. CA pojali konstrukci svého počinu trošku jinak, řekl bych že snad i šťastněji. Podíl kovu viditelný na povrchu obou zbraní je naprosto shodný, ovšem uvnitř je to již jiné pivo (kafe nepiju). CA totiž celou přední část vnitřní konstrukce odlili z jednoho masivního kusu kovu.

CA36C je tedy rozhodně pevnější a o poznání lépe bude snášet konverze na delší typy. Mimo jiné i díky tomu je zbraň CA o něco těžší a poskytuje mnohem lepší pocit. Zbraň od CA je naprosto pevná a nikde se nic neviklá, kdežto u zbraně od TM se můžeme často setkat s pověstným "vrzáním" plastu.

Povrchy

Co se povrchové úpravy týče, boduje opět CA. Zbraň od TM vypadá při přímé konfrontaci se zbraní CA jako hračka. Zbraň CA je totiž mnohem matnější a má hrubší povrch. Také zbraň CA mnohem lépe barevně ladí se všemi konverzními sety, které se dodávají.Osadíte-li konverzním setem zbraň TM, dostanete cosi opravdu zvláštně vyhlížející. Ostatně fakt, že zbraň CA vypadá lépe, ještě neznamená, že je vyrobena z kvalitnějších materiálů. Netuším, co si v CA představují pod pojmem Glass Fiber Body, ale neřekl bych, že znají jeho pravý význam. Nezdá se mi totiž, že CA36C je vyrobena z laminátu:).

Vnitřnosti

I zde má CA eso v rukávu a to v podobě 7 mm zesíleného mechaboxu, který není problém osadit 7 mm kuličkovými ložisky. Kuličková ložiska značně omezují tření a tedy snižují nároky na baterii a zkracují čas mezi zmáčknutím spouště a samotným výstřelem.

Dále je CA36C vybavena mimo jiné dobře známými zesílenými koly, kovovými ložisky, zesíleným pístem apod. Tato kombinace dílů dobře snáší i pružinu M130. Zbraň od TM snese, při použití kovových ložisek a nové hlavy pístu, pružinu M120, ale časem bude třeba vyměnit kola, neboť se během sezóny hodně obrousí.

Hop-Up

Hop je u obou zbraní proveden totožně a jeho ladění je velmi přesné a polohy naprosto stabilní. Hop v G36 může být snem všech majitelů Coltů. Jeho DLOUHÝ chod umožňuje maximální přesnost při ladění.Střelba

CA36C dosahuje při měření na chronografu o něco lepších výsledků. Průměrně můžeme říct že CA36C střílí 95 m/s a G36C střílí 89 m/s. CA36C je tedy o něco málo přesnější a výkonnější. Obě zbraně se však mezi ostatními zcela jistě neztratí a jejich výkony jsou naprosto standardní.

Detaily dělají celek...

Jednu výtku ke zbrani CA bych přece jen měl. Zbraň TM má mnohem jasněji dány polohy přepínače režimu střelby. Lehce do něj strčíte, ozve se "cvak" a přepínač se zastaví ve zvolené poloze. U zbraně CA to tak jednoduché není, je třeba trochu cviku. "Cvak" se sice ozve taky, ale přepínač jede směle dál (přes polohu semi). Zato je jeho chod tužší a tak nehrozí náhodné přepnutí. Asi zkrátka nemůžeme mít všechno.

U zbraně CA je také potřeba trochu více síly na vytažení kolíku, který jistí předpažbí, ale alespoň ho neztratíte jako se stává u zbraní TM.

Rozdíly výbavy

Čím se zbraně TM a CA liší na první pohled jsou zásobníky a počet weaver kolejnic. Zbraň TM je osazena jednou weaver kolejnicí a má zásobník na 50 BB. Zásobník je průhledný a je v něm vidět velmi vydařená imitace nábojů .223 Remington. Zbraň CA je osazena již všemi třemi weaver kolejnicemi a má vysokokapacitní zásobník na 470 BB. Osobně bych volil 3 kolejnice a průhledný zásobník :).Konverze

Poslední dobou se u zbraní typu G36 velmi rozmohla konverze na delší útočné pušky (G36K, G36 Rifle apod.) nebo odstřelovací pušky (SL-9, SL-8). Jak již jsem napsal výše, CA36C se jeví pro konverze vhodnější, neboť má masivnější a pevnější provedení hlavně a celého předku, ale výrobci všech setů tyto dimenzovali již na zbraně od TM, takže se při instalaci můžete setkat s potřebou drobných úprav.

Shrnutí

TM G36C

+ Léty prověřená kvalita (jako u kávy **********)
+ Zásobník s imitací nábojů

- Malý potenciál upgrade
- Plastová vnitřní konstrukce předpažbí
- Lesklejší tělo různých barev

CA CA36C

+ CA rapidně zvýšila kvalitu svých výrobků
+ 7 mm mechabox
+ Zesílené vnitřnosti (možnost levného upgrade)
+ Povrchové zpracování
+ 3x weaver kolejnice
+ Kovová vnitřní konstrukce předpažbí

- Přepínač střelby

-/+ Vysokokapacitní zásobníkPokud bych volil mezi těmito dvěma zbraněmi, jednoznačně bych zvolil CA36C už kvůli potenciálu do budoucna. Ne že by TM G36C byla špatná zbraň (naopak, je to jedna z nejlepších od Marui), ale CA36C je ve vývoji maličko dál. A pokud vás děsí pověst firmy CA, máte přeci 2 roky záruku.

Twyggy

Komentáře

21.10.2009

NeophyteNeophyte
Achjo samý propagandi TM :) ... do TM se musejí strkat prachy a to my New School nechceme :)

03.10.2007 ten plast...2

crossmancrossman
...predpažbie mam z originalu a farbou, povrchovou úpravou a dokonca plastovým smradom sú zhodné = aspoň verná kópia:)

03.10.2007 ten plast...

crossmancrossman
Čo sa týka toho plastu použitého na CA36 JE TO ORIGINALNY plast, ktory je aspon zlozenim totožný s originálom, kedykoľvek viem doložiť, rodina slúži v BW:)

17.08.2005 TM G36C => SL 9

Weber DieterWeber Dieter
Ve više zminene recenzi kterou jsem precet bylo jasne že to psal CA muž ja mam G36C od TM uz 3rokem u samotne G36cjsem se po dvou letech použivani nedopracoval k zadnemu vrzani plasu a ni k varachtani neceho uvnitř jedine co bych mohl vytknout ze je uchyt na tlumicě kovovy zality a uchceny v pastu ktery se samozřejme po reove pozžívani vyvikla ale po par up gradech tomu mužete zabranit či to dokonce i zpomalit! jelikož jsem tet so kořídik TM konverzni set SL 9 z G36C poprve jsem uslišel to hruzne skřípěni plastu po dvoumetrovem skoku ze zdi kdyz byla ma SL 9 uchycena na 2bodovem popruhu. Ba tet co ji mam na 3 bodovem popruhu tak uz jsem nic neslišel bat takovyto skok už jsem neopakoval s pouhym zavěšením na popruhu! jinak co se tyče dostřelu u zakladni zbrane jde o to ze pokud si koupite TM G36C tak zjistite ze uvnitř je 90pružni zaruka ze streva nevimlati at se deje co se deje ale CA G36C ma pouzitou 100pružinu ba se to nezda jenom 10 uz je celkem rozdil a zbrane i vzakladu jse sipou! a co se tyče up grade tak pokud u TM vymenite za lepší loziska kola a valec tak tam muzetevlozit do G36C od TM i 150 pružinu ta vam zvisi dostrel a hodne pruraznost a rychlost pokud dodate este vzduchotechniku a zacnete pouzivat 0,33g kule nic se vam neschova za listim a to je prima! ja toto vsechno mam i se setem na SL 9 a jen si hvyzdam je to pohoda az na ten ucht tlumicu do jse jim fakt nepovedlo ale jinak good zbran! G36C do CA nemohu hodnotit jelikoz jsem ji videl jen na foto ale co jsem videl jine zbrane nesipese steni mechaboxu ale vse uvnitř se drti po 2-3letech ale nechci pomlouvat potkal jsem jen 12aeg od CA a vic jsem nemel tu čest ale je pravda ze 3 vydrželi a pokud se este vratim k više zminenemu mechaboxu chodim na prumyslovou školu strojnickou pocital jsem s mistrem jak silna misi byt silana stena mechboxu a bohate staci 2mm pokud jsme zanedbali mali prostor na lulozeni lozistek jedine co je nejvic namahano jsou loziska a pote kola to jsem si uz zjistil kdyz jsem jednou čistil zbran => proti 7mm stenam mechaboxu od CA staci bohate steni 3mm jake dela TM u mechaboksu ver. 3 ktera se dodava do G36C od TM! toto neberte jako propagaci TM ale na CA jsem nic good neslyšl a nevodel a přimo CA G36C jsem nevidel tak nemohu prytizovat!

08.07.2005

tomik99tomik99
Takze mam par pripomienok ku verzii od CA. Kedze ju mam prave otvorenu tak mam zmiesane pocity co sa tyka tych zosilnenych casti vo vnutri. Minimalne hlava valca je tam obycajna plastova a mozem povedat ze po nejakych 6000-8000 BBckach co som tam mal M130 vyzera dost osumelo... Co sa tyka hlavy piesta ta sa znicila. Taktiez Trn pruziny odporucam menit uz aj pri M100. Je tam taky smiesny plastovy s kovovou podlozkou. Kolesa su vsak v naprostom poriadku taktiez loziska, tryska... Takze ked nic nechcete menit iba strunu tak jednoznacne len do M120 a novy trn. Uvidime co to povie dalej kedze som kupil nejaku vzduchotechniku a presnu hlaven. Mimochodom Hopova guma je tiez asi slaba... Vymenit. Ja som kupil FTK HURRICANE M120 tak som zvedavy na vysledny efekt...

07.07.2005 RE: Ondík

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
V tom pripade musite nakupovat v serioznim obchodu :)

06.07.2005 Znova

tomik99tomik99
TAk co sa tykla toho zmazania popisov to je fest pravda. staci spoteny prst a z Marujky to ide dolu. To CA sa to nestane. Na CA sa mi pre istotu nepaci lahke otieranie kovovych casti na zbrani. Na druhej strane tak ziska gana istu patinu pouzivania. Co sa tyka tej druhej gany co som spominal a jej problemu s ustovkou okolo 200fps po upgrade na M120 tak to sa musis spytat kolegov ktorym robis dilera preco ju zlozili tak ako ju zlozili... Nie problem v gane ale v servisakovi. I ked ten co to robil je fachman. Aj majster tesar sa utne...

06.07.2005 Este raz TM G36C

UPIRUPIR
Aby som bol spravodlivy a informacia uplna, neviem ako u CA36C, ale u G36C od TM je taka drobna neprijemnost - zvyraznene oznacenie modu prepinaca strelby (safe, semi a auto) je sice krasne, ziarive, ale pri prvom dazdiku ma tandenciu sa zmyt. Takze doporucujem zlahka (naozaj zlahka!!!) prelakovat nejakym befarebnym lakom.

Novinky a slevy emailem