Jak si vybrat zbraň?

08. 03. 2005

Airsoftové zbraně a výstroj, potažmo airsoft obecně, nepatří zrovna mezi nejlevnější druhy sportu, co se týče finančních nároků na výzbroj i výstroj, takže bychom při výběru toho či onoho měli dbát na několik hlavních hledisek výběru...

img

Výběr airsoftové zbraně není jednoduchou záležitostí a měli bychom mu věnovat dostatek času, abychom za pár týdnů neprodávali svoji zbraň o několik desítek procent levněji, než byla její nákupní cena, jenom proto, že jseme za tento čas zjisitli že nám zbraň nevyhovuje. Proto je třeba si při výběru zbraně odpovědět na několik zásádních otázek.

Výběr primární zbraně

1. Manuál, plynovku nebo elektriku?

Airsoftové zbraně se vyrábějí ve třech možných provedeních, které se mezi sebou liší cenou, kvalitou, velikostí, ale především způsobem, jakým je kulička vystřelena z hlavně. Zbraně máme manuální, plynové a elektrické, neboli AEG - Airsoft Electric Gun. Nejlevnější jsou zbraně manuální, které se dají pořídit již za 800 Kč. Potom jsou zbraně plynové, které jsou k dostání již od 1.800 Kč. Nejdražší jsou zbraně elektrické, jejichž základní cena začíná zhruba na hranici 8.000 Kč. Kvůli rozsáhlosti si každou tuto kategorii rozdělíme zvlášť.

a) Zbraně manuální

Zbraně manuální jsou většinou vyrobeny z méně kvalitních materiálů, čemuž také napovídá cena a před každým výstřelem je třeba zbraň znovu natáhnout. Natažení zbraně se provádí stažením pístu do zadní polohy. Tím ztlačíme i pružinu, která se po zmáčknutí spouště uvolní a "vystřelí" píst do válce, který tlakem vzduchu vystřelí kuličku z hlavně. Natažení pístu se provádí podle druhu zbraně buď závěrem, nebo takzvanou T-pákou, nebo něčím jako R.I.S. rukojeti. U brokovnic je to takzvaná pumpa. Manuální zbraně jsou vhodné spíše pro začátečníky, popřípadě jako méně výkonná záložní zbraň. Manuální zbraně se dále dělí na dlouhé a krátké manuály. Krátkych manuálů se vyrábí nesčetné množství, z nichž nejlepší je Vz.61 od firmy Tokyo Marui, takzvaný Škorpion. Tato zbraň je určitým kompromisem mezi dlouhou a krátkou zbraní, ale já ji řadím spíše k těm krátkým. Některé krátké manuální zbraně se vyrábějí také ve verzích Heavy Weight, což znamená, že v různých částech zbraně, především v zásobníku, jsou umístěny závaží, které dělají zbraň těžší a tím se ji snaží více přiblížit reálné předloze. Mezi dlouhé zbraně patří napodobeniny mnoha zbraní, předevšim M16A1, XM177E2, G3A3, L85A1 a několika málo dalších. Tyto zbraně jsou vhodné jak pro začátečníky tak pro pokročilé hráče, protože mají již poměrně dobrý výkon a přesnost. Výhodou manálních zbraní je, že jejich provoz v podstatatě nic nestojí. Navíc se s nimi dá věrně napodobovat ta či ona jednotka. Samostatnou kapitolou zbraní jsou odstřelovací pušky, známé jako sniperky. O nich si něco povíme až ke konci tohoto článku.

b) Zbraně plynové

Plynové zbraně jsou velmi vhodné pro začátečníky i pro pokročilé hráče. Na našem trhu jsou k dostání spíše krátké modely, ale vyrábějí se i dlouhé plynovky které se k nám nedovážejí z důvodů malého zájmu zákazníků. Plynové zbraně jsou profesionálními hráči používány jako záložní díky jejich přesnosti a síle výstřelu. Plynové zbraně pracují na principu stlačeného plynu, který se zmáčknutím kohoutku uvolní ze zásobníku a tím vystřelí kuličku z hlavně. Plynové zbraně jsou již podstatně dražší než manuální a k jejich provozu potřebujeme stlačený plyn, který se prodává ve speciálních lahvích. Plyn se smí používat pouze originální, určený pro airsoftové zbraně! Některé modely jsou opatřeny systémem Blow-Back který imituje zpětný ráz při výstřelu, stejně jako u opravdové zbraně, jen s mnohem menší razancí. Zbraně opatřené tímto systémem jsou ovšem o něco dražší oproti základnímu provedení a také jejich spotřeba plnyu je vyšší. Několik málo plynových zbraní se vyrábí takév celokovovém provedení. Jejich cena je už poměrně vysoká a pokud je zbraň vybavena Blow-Backem je spotřeba plynu velice vysoká. Ovšem realičnost a chování zbraně jsou již na velmi vysoké úrovni. U některých zbraní je také možnost střelby dávkou, jedná se především o imitace slavných Uzi a Maců, jejich spotřeba plynu je velmi vysoká, což ovšem vynahrazuje velmi velký dostřel a ohromující kadence.

c) Zbraně elektrické

Zbraně elektrické, tedy AEG, jsou společně s výkonnými sniperkami tím nejkvalitnějším a nejvýkonějším nářadím pro airsoft. Jejich cena tomu také napovídá, začíná na 8.000 Kč. K tomu, aby nám zbraň fungovala, potřebujeme baterii a nabíječ, ani jedno není součástí balení, takže je nutno dokoupit zvlášť. Cena baterie se většinou pohybuje kolem 900 Kč a cena nabíječe je minimálně 300 Kč. AEG pracují na stejném principu, jako zbraně manuální, jen natahování pístu zde obstarává výkonný motorek, který svojí sílu předává přes převody k pístu, který je natahován tam a zpět. Elektrických zbraní se vyrábí poměrně velké množství, takže si vybere opravdu každý. Začali se vyrábět i elektrické pistole, které mají ovšem velice malý výkon. Všechny AEG mají dva typy střelby a to SEMI a AUTO. SEMI je střelba po jedné kuličce a AUTO je střelba automatická, zbraň tedy střílí dokud nedojde zásobník. AEG jsou vybaveny takzvaným mechaboxem. Mechabox je v podstatě tvarovaná krabička, ve které jsou uloženy téměř všechny mechanické části zbraně.

2. Jsem nováček?

Pokud ne, přejděte hned k dalšímu bodu. Pokud ano, tak není vhodné hned koupit AEG za mnoho tisíc a pak ji nevýhodně prodávat, protože mě airsoft nebaví a hledám něco jiného. Pro nováčky se obecně doporučují manuály, kvůli velmi nízké pořizovací ceně a kvůli tomu, že se s nimi naučíte hrát takticky a ne jen slepě střílet do větví. Já osobně jsem odpůrce manálů, zvlášť modelů od firmy Tokyo Marui, protože za jejich pořizovací cenu se dá koupit zbraň plynová (pozn. AirsoftGuns.cz - lepší kvalitní manuál, než-li špatná plynovka). Sice se jedná o ten nejobyčejnějsí model slavné Beretty od firmy STTI, ale přesto se zbavíme mnohdy smrtelně dlouhého natahování a i dostřel a přesnost jsou o něco vyšší.

3. Hraji více CQB?

Pokud hrajete pouze nebo více CQB, tak bychom měli svoji zbraň vybírat hlavně podle velikosti. CQB je zkratkou pro Close Quater Battle, což se dá volně přeložit jako boj v uzavřeném prostředí. Uzavřeným prostředím se v airsoftu většinou rozumí starým kravínům, skladům, hotelům a podobně. V tomto prostředí se pohybujeme převážně po úzkych chodbách a v malých místnostech, takže z velkou puškou bychom zde působili neobratně a hrozilo by riziko poškození zbraně o roh, rám dveří nebo cokoliv jiného. Proto je lepší vybrat si krátkou zbraň, která má sice menší přesnost, ale na CQB nám přesto nadmíru postačí. z krátkou zbraní minimalizujeme riziko poškození zbraně a budeme s ní schopni rychleji a bezpečněji manipulovat. Mezi nejlepší zbraně na CQB se obecně považují zbraně řady MP5, P90 a podobně.

4. Hraji častěji v přírodě?

Pokud hrajete častěji v otevřeném prostředí, tedy v lese nebo jiných přírodních lokalitách, je naopak vhodné zakoupit zbraň větších rozměrů, která poskytuje větší přesnost kterou v přírodě velice využijeme. Dlouhá zbraň nám v přírodě nebude příliš zavazet a i riziko poškození je minimální, ale přesto je nutno dávat pozor na stromy, kořeny kameny nebo cokoliv jiného o co bychom mohli zakopnout a následným pádem poškodit zbraň. Do otevřených prostor se nejvíce hodí zbraně typové řady M16, AK, Fa-Mas, Steyr Aug a mnoho dalších.

5. Jakou napodobuji jednotku?

Pokud ještě žádnou jednotku nenapodobujete a teprve se rozhodujete, přejděte prosím na konec tohoto článku, tam se dozvíte, jak si vybrat jednotku. Poté se prosím opět vraťte k tomuto bodu. Pokud už máte jednotku vybranou a nyní jen vybíráte zbraň, je nutné se zamyslet nad Vaším pojetím airsoftu. Je jasné že nikdy nebudete naprosto identičtí s Vaší reálnou předlohou, ale čím blíže tím lépe. Takže pokud napodobuji například U.S.Army za dob Vietnamské války, tak si přece nebudu kupovat M4, která v té době ještě ani nebyla na rýsovacích prknech. Poohlédnu se spíše po Thompsonovi nebo M16A1. Vždy je třeba se zamyslet nad tím, jestli jednotka kterou kopíruji tu kterou zbraň používá nebo ne. Pokud žádnou jednotku nekopírujete, máte výběr v podstatě volný, ale stejně je třeba dbát na již zmíněné nebo teprve následující body.

6. Budu chtít zbraň upgradovat?

Pokud plánujete u své budoucí zbraně zvednout výkon, je třeba se zamyslet jakým způsobem toho chcete dosáhnout. Pokud jen chcete vyměnit pružinu za silnější a tím s upgradem skončit, je výhodnější porozhlédnout se po zbrani se zesíleným vnitřkem, jako například Classic Army, G&G, Systema, ICS a podobně.

7. Budu chtít zbraň ověsit nějakým příslušenstvím?

Pokud se chystáte na zbraň přidat nějaké doplňky, jako je třeba kolimátor, svítilna, optika granátomet a podobně tak si nejprve zjistěte, jestli se na tu či onu zbraň vůbec vyrábějí a jestli na ni jdou přimontovat. Většina příslušenství se montuje na takzvané weawer kolejnice. Zbraní které jsou již v základu vybaveny touto kolejnicí je pomálu, ale předpažbí s těmito kolejnicemi se dá dokoupit, ovšem za hříšné peníze. Pokud se Vám zdá zbytečné vyhazovat další peníze za nové předpažbí, porozhlédněte se tedy po zbraních s R.I.S. předpažbím, nebo alespoň jednou kolejnicí. Samozřejmě nejvhodnější je koupit zbraň s kompletním R.I.S. předpažbím, ale jejich ceny jsou oproti základním modelům podstatně vyšší. Mezi zbraně vybavené v základu weawer kolejnicí patří téměř všechny zbraně z typové řady M16, které mají kolejničku skrytou pod transportní rukojetí a dále několik vyjímek jako je AK Beta, G36C či 1911 Goverment od Maruzenu. Nejlepší volbou je některá ze zbraní typové řady M16 s kompletním R.I.S. přepažbím, nejen že se na zbrani je pět kolejnicí, ale také se na tento typ zbrní velice dobře schání příslušenství.

8. Kov nebo plast?

Další zásadní otázkou je zda Vám postačí zbraň z plastovým tělem nebo vyžadujete realističtější kov? Plastové tělo neznamená že se rozpadne při silnějším větru, ma téměř stejnou odolnost jako tělo kovové, protože kovové není až tak uplně kovové. Jde spíše o lisované piliny a různé slitiny. Jediná otázka je, zda chcete kovové tělo, které vám dodá autentičtější pocit, nebo tělo plastové které vám ušetřší svaly a mnohdy také peníze.

9. Nové nebo použité?

Pokud nemáte dost pěněz na nákup nové zbraně, nebo se Vám jednoduše nechce tolik utácet za něco co střílí kuličky, tak samozřejmě existuje možnost nákupu použité zbraně. Jejich ceny jsou mnohdy o desítky procent nižší a navíc k nim mnohdy dostanete i příslušenství či upgrade. Mnoho z věcí nabízených v bazaru má ještě záruku a je v bezvadném stavu. (pozn. AirsoftGuns.cz - dávejte ovšem pozor na prodej kradených nebo uvitř poškozených zbraní.) Stačí jen každý den projíždět nové inzeráty a hledat to co Vám bude vyhovovat nejvíce.

10. Sniper nebo útočná jednotka?

Tento bod je jedním z nejdůležitějších, musíte se rozhodnout, jestli chcete tři hodiny ležet v blátě a čekat na postavu v optice nebo běhat po lese a kropit nepřítele. Každému vyhovuje něco jiného a je nejlepší si oboje nejprve zkusit, než utratíte mnohdy velice těžce našetřené peníze.

Výběr sekundární zbraně

Při výběru sekundární zbraně platí téměř ty samé podmínky jako při nákupu zbraně primární. Jako nejvhodnější záložní zbraň se doporučuje plynovka, popřípadě elektrika. I když jde "jenom" o sekundární zbraň, přesto bychom měli vybírat podle reálné předlohy a nesplácávat všchno dohomady. Opět se dá vybírat mezi celokovovými nebo plastovými modely. Cenový rozdíl mezi oběma variantami je již znatelný. Pokud patříte k běžné útočné jednotce, vystačíte si z krátkou plynovkou. Pokud jste sniper je vhodnější se porozhlédnout po něčem delším a hlavně s možností střelby dávkou. Ať už plynovku nebo elektriku.

Sniper

Sniperování je kapitola sama pro sebe. U sniperek v podstatě nezáleží na tom, jestli je to plynovka, manuál či elektrika. Elektrická sniperka je na našem trhu pouze jedna. Její cena podle mě neodpovídá výkonu i když vzhledové je velice povedená. Řeč je o PSG-1. Další její nevýhodou je finančně náročný upgrade, protože aby dostala ty pravé sniperské vlastnosti, je třeba vyměnit snad celý vnitřek a jeho výměna za nový odolnější je velice drahá. Oproti tomu plynové sniperky již v základu dosahují velice slušných výkonů a jejich další upgrade je již pouze otázkou přebytku peněz. Nakonec jsou tu manuální sniperky. Tyto pušky se dají zakoupit již za velmi nízké ceny, ale tomu také odpovídá výkon a celkový dojem ze zbraně. Dražší modely již mají výkon poměrně vysoký a i jejich zpracování a odolnost je mnohonásobně vyšší. Ovšem u manuální pušky je k docílení solidního výkonu většinou také nutno upgradovat, ale cena upgradu je o něco nižsí než u AEG.

Výběr jednotky

Při výběru jednotky, kterou budeme kopírovat, se musíme zamyslet nad několika důležitými výběrovými faktory. Nejde jen o to, co se nám líbí za jednotku. Musíme se zamyslet nad dalšími body, kterými jsou:

1. Pod jakým státem chci hrát?

První a nejzákladnější otázkou je, pod jakým státem chci hrát? Každý člověk má nějaký svůj oblíbený stát, který obdivuje, a to už z jakéhokoliv hlediska. Takže si vybereme stát a od této otázky se odvíjí další.

2. Jakou jednotku?

Nyní je nutné, vybrat si některou oblíbenou jednotku a začít o ní získávat informace. Každý chce na začátku dělat co nejelitnější jenotku, ale mnoho lidí to přejde, hned po tom co se dozví ceny výstroje, ale to už bychom zacházeli do dalšího bodu.

3. Budu mít dost peněz?

Pokud jste si vybrali jednotku, je třeba získat některé základní informace o její výstroji a výzbroji, popřípadě i způsobu boje a dalších věcech. Při tomto bádání, dobře promyslete, jestli budete mít dost peněz na originální výstroj, nebo alespoň na její kopii, která je přesto dost drahá. Pokud ne, vyberte jinou jednotku.

4. S kým budu hrát?

Pokud už jste si vybrali jednotku, začněte se po internetu rozhížet, po nějakém týmu, který tuto jednotku napodobuje. Pokud nikoho nenajdete, nebo je z příliš vzdáleného města, máte dvě možnosti. Tou první je, založit vlastní tým a doufat že se k Vám někdo přidá. Druhá možnost je, najít si jinou předlohu.

5. Bude mě to bavit?

Při výběru jednotky, se musíme taky zamyslet, jestli jsem si jednotku vybral dobře, vzhledem k jejímu zaměření. Tím mám na mysli, jestli Vás bude bavit například CQB, tedy boj v uzavřeném prostoru. Ne každého tento styl boje baví a většina jednotek s tímto zaměřením má poměrně drahou výstroj, protože se jedná převážně o speciální komanda. Lepší je si oba způsoby boje nejdříve vyzkoušet a až poté investovat do výstroje a výzbroje.

6. Seženu vůbec vhodnou výstroj a výzbroj?

Na trhu je sice mnoho AS zbraní, ale nejsou to zdaleka všechny a tak se může stát, že jednotka kterou chcete kopírovat používá zbraň, která se v AS provedení jednoduše nevyrábí. Výstroj některých jednotek se schání také velice špatně, ať už kvůli ceně, "originalitě" či době.

7. Doba? Konflikt?

Před nákupem výstroje a výzbroje si také ujasněte, jakou dobu či konflikt chcete napodobovat. Mnoho lidí napodobuje například válku ve Vietnamu. Ještě více lidí, si ale vybrala jednotku a dělá takzvanou modernu. Moderna znamená, že napodobují svoji jednotku nejaktuálnější výstrojí i výzbrojí, nebo se tak nazývá i období například od roku 1990.

8. Chci vůbec nějakou jednotku napodobovat?

Hrát airsoft, ještě neznamená kopírovat podle reálné předlohy. Pokud Vám jde pouze o hru, zábavu a odreagování a na vzhledu Vám nezáleží, tak Vás nikdo nemůže nutit, nosit tu a tu výstroj nebo si koupit tu a tu zbraň. Pokud to ovšem není podmínkou pro přijetí do týmu.

Hudzi

Komentáře

24.05.2016 zbran

Ales ZachAles Zach
dopuručuji http://www.airsoftguns.cz/mk1-gnb-kj-works

13.11.2009 hodnocení

sniper bravosniper bravo
davam tomu tak 8 z 10 protoze je to moc dlouhy ale jinak dobry

18.08.2006 Ale jo

SilverEagleSilverEagle
Přiznávám, že článek má určité mouchy, ale na druhou stranu: Napsat kvalitní článek, který je čtivý, a zároveň obsahuje hodnotné informace není zas až taková sranda. Ačkoli některé informace jsou mírně zavádějící, celkově je to docela dobré. Aspoň podle mého názoru.

20.03.2005 Hodnoceni clanku

AndrewAndrew
Uprime receno ten clanek neni moc objektivni (Krátkych manuálů se vyrábí nesčetné množství, z nichž nejlepší je Vz.61 od firmy Tokyo Marui, takzvaný Škorpion - co tohle tam ma co delat? Nebo Já osobně jsem odpůrce manálů, zvlášť modelů od firmy Tokyo Marui - tak tahle veta by tam dle meho nazory taky byt nemusela) ani moc dobre slohove napsany (opakuji se stejna slova nebo fraze brzy zasebou, obcas dost zmatene vetne slozeni). Pokud tohle byl pokus o objektivny profesionalni clanek tak rikam, ze se to nepovedlo. Skoda, napad byl dobry.

18.03.2005 kovový těla

hobit s SDéčkemhobit s SDéčkem
Článek je v pohodě ale chtel bych tady trosku doresit votazku kov nebo plast plastový tela vydržej hodne ale neni to kovprectavte si ze bezite (treba po akci) dolu po schodech kvera mate na zadech a von vam praskne popruh . tezko domyslet co se stane s plastovym telem prinej mensim praske na tom se shodnem vsichni ze jo ?No a co by se stalo kdyby ste meli kovovy telo asi by se vohlo mozna by taky prasklo ale je to mensi sance ze vam kver prezije .To za prvi a za druhy plast je hrozne lehky a neni to realistisky kovovy telo realistický je .A za treti kamos ma AEG od marui takze plast. telo a mel takovou smulu ze narazil na magora kterej mel sniperku s co já vim jak silnou pruzinou ale strelil ho s tim v pravim uhlu primo do kvera asi mi to nebudete verit ale von mu do tela zbrane malou diru (ma ji tam furt )ale s kovovym telem by se mu to nepovedlo . Muj nazor je takovej ze plasty nejsou tak spatny jak tu nekdo rika ,ale nejsou ani tak dobrý . Podle me je lepsi reseni ten kov . FUCKER - uvedom si ze kazda zbran s kovovym telem neni sracka ktera se posrava.Posrat se muze i gun vod marui .

18.03.2005

PyroPyro
To sice jo ,ale furt tady je ten psychologickej efekt. I když mám kámoše co má MP5ku v základu akorát na tom má kolimátor a dokáže s tim vzít skoro každýho! A proč? Protože to neni jenom o nadupanym kvéru ale o zkušenostech a těch von má sakra dost.....

17.03.2005

EbolaEbola
hele myslim,že poslední dobou se už i omladina začíná klidnit a chápe že 110-120 s dobrejma dílama je lepší volba pro peněženku,gun i "nepřítele"

17.03.2005 to: Zaskodnik

PyroPyro
Moje řeč....

Novinky a slevy emailem