Jak používat plynové airsoftové zbraně?

19. 04. 2003

Airsoftové plynovky se v poslední době stávají velice populární i u nás. Přispělo tomu uvedení kvalitních a přitom i cenově přijatelných výrobků na trh. Dostřel a razance vystřelených projektilů snese srovnání i s AEG zbraněmi v základu...

img

Plynovky se stávají bezkonkurenční volbou jako sekundární zbraň každého airsofťáka. Jediná nevýhoda je dražší provoz, ale kdo by to řešil, když mu v ruce cuká pořádná blowbacková pistole :-))

Každý chce plynovku, ale málo kdo si dokáže představit jak s ní zacházet. Proto jsem se rozhodl sepsat následující pokyny a doporučení vycházejí z osobních zkušeností, ze zkušeností zveřejněných na internetu a z doporučení výrobců zbraní. Většina byla ověřena praxí a testováním.

Při plnění zásobníku plynem musí vždy tento směřovat dnem vzhůru. Stejně tak i láhev musí být vždy otočena dnem vzhůru. Plnící tryska láhve musí být absolutně kolmo na ventilek zásobníku. Pokud toto nedodržíte, nenaplníte řádně zásobník nebo si po čase zničíte ventilek v zásobníku.

Doba plnění zásobníku záleží na jeho kapacitě. Zásobníky na 25 koulí stačí plnit zhruba 3 sekundy. Zásobníky o kapacitě 50 koulí se plní cca 5-6 s. To že je zásobník už přeplněn poznáte tak, že z ventilku bude vystřikovat plynový aerosol. Během střelby může také docházet k únikům plynu ze zásobníku.

Po naplnění zásobníku hnedka nestřílejte. Nechejte zásobník ohřát asi 3 minuty, podle teploty okolí. Během této doby by měl také plyn řádně zaerosolovatět… fuj… hrozný slovo :-)).

Na straně zásobníku je obvykle tlačítko na vypuštění obsahu plynu. Nepoužívejte ho! Můžete se tím předčasně opotřebovat ventilky a těsnění v zásobníku (vlivem přemrznutí apod.). Lepší způsob je zbraň prostě vystřílet. Na internetu jsem nalezl i doporučení ohledně skladovaní zásobníků. Nedoporučuje se zásobník nechávat naplněný ani úplně prázdný. Nejlepší je, když v něm zůstane plynu asi na 1-2 výstřely. Při dodržování tohoto pravidla by se měla zvýšit životnost těsnících prvků v zásobníku.

Plynové zbraně jsou určeny pro teplé počasí (nad 10°C). Není dobré je používat v zimě, protože expandující plyn sám o sobě zbraň ochlazuje. Za nízkých teplot dochází k pravidelnému zmrazování těsnících gumiček, ventilků a trysek a tím dochází k předčasnému stárnutí důležitých dílů. V nízkých teplotách je také podstatně vyšší spotřeba plynu. Některé plynovky nelze v zimě použít vůbec, neboť se nedají naplnit plynem, nebo z nich plyn po prvním výstřelu unikne.

Do plynovek používejte opravdu kvalitní střelivo, protože jinak může dojít k poškození sofistikovaného plynového mechanismu.Všeobecně se doporučuje používat bezešvé a leštěné střelivo Marui nebo Excel.

U zbraní musíme často mazat veškeré pohyblivé části a kluzné plochy. To platí zvláště pro pistole se systémem BlowBack (pohybliví závěr při střelbě). Vhodné je nějaké mazadlo na bázi silikonového oleje, které nenaleptá plastové a gumové části ve zbrani. Také je dobré občas promazat horní část podavače koulí v zásobníku a gumová těsnění na zásobníku i ve zbrani. Nezapomeňte, že řádná údržba zbraně značně prodlouží její životnost!

To, jaký použít plyn do zbraní je jedno z nejdiskutovanějších témat v airsoftu. Obecně se používají následující plyny. Jsou řazeny podle expansivnosti od nejslabšího po nejsilnějšího:


HFC 134a/144a – určen pro plynovky Marui, Maruzen, KSC/KWA, Marushin (obecně pro zbraně s plastovým závěrem vyráběné v Japonsku)


Ultrair, ULTRA, Green Gas – určen pro plynovky KWC, KSC/KWA (série Glock 17/18 s kovovým závěrem a možná i ostatní), STTI, Western Arms (výrobcem doporučený je ovšem HFC 134a)


Red GAS – určen pro silně upgradované plynovky s kovovým závěrem nebo pro sniperovky se zesílenými vnitřními díly

Patrik

Komentáře

Zatím nikdo neokomentoval.

Novinky a slevy emailem