H&K G3A3 - manuální provedení

13. 12. 2004

Heckler & Koch je jedna z nejznámějších zbrojovek na světě. Já vám teď představím zbraň této firmy, potomka první útočné pušky na světě Sturmgewehrtu 44...

img

STGW 44

Ve druhé světové válce neustále rostla potřeba vyvinout zbraň, kterou by bylo možné vcelku dobře udržet i při střelbě dlouhými dávkami na delší vzdálenost. Němcům se taková zbraň podařila vyvinout v roce 1944. I když to bylo téměř na konci války, tak nová zbraň ještě hodně stačila zkomplikovat postup Spojenců i Rusů.


STGW 44

Nově vyvinutá zbraň nesla označení STGW 44. Byla schopna střílet na vzdálenost 400 metrů, což je vzálenost, na kterou se v té době vedla většina bojů. Aby bylo možné zbraň udržet při dlouhé dávce stabilní, byl záměrně použit méně výkonný náboj ráže 7,92 x 33 kurz. Z útrob této zbraně vycházel i slavný konstruktér Mikhail Kalashnikov při konstrukci ještě slavnější zbraně AK47.

Reálná zbraň G3A3

Tato zbraň také vychází s konstrukce STGW 44 (na konstrukci zbraně se podílelo i španělské konstrukční středisko CETME) a od konce 60. let je ve standardní výzbroji německé armády. Bylo vyrobeno mnoho verzí této zbraně např. G3A1, A2, A3, A4, SG1 atd. Tyto verze se mezi sebou liší drobnými konstrukčními změnami, použitým materiálem, tvarem pažby, předpažbí apod.


Reálná zbraň G3A3

Zbraň je vybavená speciálním tlumičem výšlehu plamene, který je upraven na použití granátového nástavce. G3 je první zbraní, která je vybavená uzamykacím systémem závěru s válečky. Tato útočná puška je ve výzbroji celé řady zahraničních armád a svojí službu odvádí v různých konfliktech na celém světě počínaje Jižní Amerikou, přez Afriku a konče třeba na Blízkém východě. V Německu je však postupně nahrazována zbraní H&K 33 a H&K G36.


Odvozené varianty zbraně H&K G3

Nevýhodou zbraní G3 je celkem silný zpětný ráz, který způsobuje výkonný náboj ráže 7,62 mm. Také hmotnost zbraně je celkem vysoká, což může být často na obtíž. Ale jinak je G3 považována za velice kvalitní a spolehlivou zbraň.


Zbraně v akci

Tabulka srovnání reálné zbraně s airsoftovou:


Reálná zbraň Airsoftová zbraň
Ráže: 7,62 mm 6 mm
Délka zbraně: 1025 mm 1020 mm
Hmotnost zbraně: 4,4 kg 2 kg
Kapacita zásobníku: 5/20 nábojů 40 BB
Délka hlavně: 450 mm 400 mm
Režim střelby: safe/jednotlivě/dávka safe/jednotlivě
Materiál: Kov, plast ABS plast, kov

Airsoftová zbraň G3A3

V krabici je zbraň uložena bez pažby, tu si pak musíte přichytit třemi šroubky, které jsou součástí balení. Není to nic složitého - dva šroubky jsou na spodní straně pažby a jeden na vrchní. Samozřejmostí je i vzorek kuliček 0,25g, tyčinka na čištění hlavně, katalog Marui a nějaké návody v japonštině.Tělo by mohlo být lépe zpracováno a více zpevněné neboť dost skřípe. Na tělu zbraně je přepínač střelby, který umožňuje pouze dvě funkční polohy a to zajištění zbraně a střely jednotlivě.

Zbraň je opravdu dlouhá, ale týmový kolega co měří 192 cm se s ní i ve stísněné budově docela šikovně uměl vykrývat (říká, že je to vše o zvyku). Jistě každý, kdo nemá přes 190 cm, se bude obávat, že zbraň mu bude svou velikostí dělat problémy. Ale není tomu tak zcela. Samozřejmě že při CQB nebudete tak obratní jako soupeř, ale v lese vám to nahradí přesný a dlouhý dostřel. Když zjistíte, že celá akce bude orientovaná na CQB, tak není problém odstranit pažbu a máte daleko flexibilnější zbraň než třeba M16tku.Pažbička zbraně je velice dobře anatomicky tvarovaná a proto se velice dobře a pohodlně drží. Také je dutá a proto lze do ní umístit třeba poslední záchranný balíček střeliva :-). Samozřejmostí je, že G3A3 je kompatibilní se svou menší sestrou od firmy Marui. Proto můžete vaší pevnou pažbu nahradit za pažbu výsuvnou, od manuální zbraně MP5A3. Tím máte ze své G3A3 takovou G3A4 :-).

A jak se drží? Já nejsem žádný velikán a hrozné to rozhodně není. I při zapření je míření celkem pohodlné - ale zbraň už nedržím za předpažbí, ale za zásobník. Lučík je velice prostorný, takže boj s rukavicemi není žádným problémem.Před lučíkem je páčka na uvolnění zásobníku, který je naprostým unikátem mezi manuálními zbraněmi. Když chceme naládovat zásobník musíme ještě před tím natočit na zásobníku takové kolečko - jako by jsme natahovali budík a teprve pak můžeme vsypat kuličky. Nevýhoda zásobníku je, že nemá pojistku proti vypadávání kuliček. Tím pádem není možné mít zásobník v kapse, protože by se hned vysypal. Je nutné šachtu na kuličky přelepovat například kouskem izolačky. Nepříjemné je i to, že po vyjmutí zásobníku ze zbraně, z něj vyskočí všechny kuličky. Toto je ovšem nutná daň za kapacitu 40 kuliček a za to, že není nutné přepínat šachty v zásobníku jako u ostatních manuálů. Hop-Up je u této zbraně fixní a je seřízen na kuličky 0,25g.

Nabíjení zbraně je na předpažbí. Používá se k tomu táhlo závěru, které je pevné, stabilní a přesto sklopné. Natahování je docela daleko, takže lidé s menšími údy (včetně mě) se musí pěkně natahovat, aby nabili. Často čtu dotazy v různých diskusích, jestli nejde nabíjení přesunout na pravou stranu. To u této zbraně není možné, oproti třeba Škorpiónu Vz. 61.Na Géčku je také umístěna transportní rukojeť, ale zbraň je podle ní velice špatně vyvážena a není stabilní, takže plní spíše estetický než praktický význam. Součástí zbraně jsou i dva úchyty na popruh, které vřele doporučuji k použití.

Mířidla jsou z umělé hmoty. To je velká škoda, protože kamarádovi co vlastnil G3A3, jsem svým Sigem ustřelil část jeho mířidel. Kdyby byly s kovu, tak se to nestane. Mířidla jsou nastavitelná a pohodlně se s nimi míří.

Střelba

Dostřel je zhruba těch 40 m. Postava se da trefit na 35 m, ale záleží na stáří zbraně, povětrnostních podmínkách, teplotě, střelivu atd. Střelivo bych doporučil 0,25 g, které je optimální jak z hlediska přesnosti i dostřelu. Kuličky o hmotnosti 0,20 g létají dál, ale není to přesné a jsou přizvedávány hopovým efektem. Na G3A3 jde také přidělat puškohled, ale je potřeba montáže pro typ MP5/G3. Já osobně zastávám názor, že na tu vzdálenost co Géčko střílí je optika úplně zbytečná a postačí obyčejná mířidla.

Závěr

I přes některé nevýhody, které jsou téměř u všech manuálů, je tato zbraň velice platnou a nebezpečnou. Pokud bude její majitel alespoň trochu taktizovat, tak vždy bude v poli rovnocenným a obávaným soupeřem.

Petronikus_piti

Komentáře

12.08.2008 Re: honzakana

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Lze pouzit montazni bazi typ MP5/G3: http://www.airsoftguns.cz/katalog.php?&lev1id=26&lev2id=48&list=1 a na ni lze uchytit vetsinu kolimatoru z nasi nabidky: http://www.airsoftguns.cz/katalog.php?&lev1id=26&lev2id=46&list=1

09.08.2008 kolimátor

honzakanahonzakana
zdravím, už delší dobu vlastním tuto zbraň, ale až dnes jsem jí vytáhnul ven na jednu větší akci a musím říct, že jsem s ní byl v lese hodně - hodně spokojen. Chci se jen zeptat, zda se dá ke zbrani přidělat kolimátor. Počím že ano, jde mi jen o to, po jakých typech se mám shánět, protože jestli jsem to pochopil jde přidělat pouze a "jen" na tělo zbraně samotné, protože chybí R.I.S lišta... Nerad bych něco sehnal, a pak zjistil že nelze přidělat :/

08.05.2008 RE2: lolnoon

JustinianJustinian
A pokud už nutně chceš upgrade a přijít o záruku (a na 90% i kvér), aspoň tu pružinu nenatahuj, ale velice mírně podlož. Natažení je blbost, protože pružina má tvarovou paměť a vrací se, a pokud to s natažením přeženeš, odděláš si ji úplně.

08.05.2008 RE: lolnoon

JustinianJustinian
Je delší a méně vhodná na CQB, ale zato o něco přesnější a s větším dostřelem. Po upgradu bude možná nějakou dobu (podle agresivity upgrade) střílet jako šílená, ale pak se na 100% něco podělá a vzhledem k nedostupnosti náhr. dílů k manuálům ti už bude sloužit leda jako dekorace na zeď.

15.03.2007

lolnoonlolnoon
da se tahle zbran srovnavat s xm 177e2 vi pls nekdo jake ma strelecke vlastnosti po upgradu (podlozeni hopu ,pruziny a natazeni pruziny)

18.12.2004 4 fuler

stg44stg44
Mas tam jednu malu nepresnost, Avtomat Fedorova bol skonstruovany v roku 1916 a pouzival normalne japonske puskove strelivo 6,5mm (napriklad do opakovaciek arisaka), ktore nebolo "skratene" ale skor "malorazkove" (bolo navrhnute pre japonske pusky a bolo menej vykonne (mensi spatny raz), lebo japonci su drobnejsej postavy. Rusi ho pouzili preto, lebo to v tej dobe bolo jedine vyhovujuce strelivo pre dany typ zbrane a z rusko - japonskej vojny ho mali celkom slusne zasoby.

18.12.2004 Stg.44

fulerfuler
Stg.44(Sturmgewehr-44)"útočná puška vz.44" vychází z pokuné zbraně MKb H (Maschinenkarabiner 42 Hanel)"Automatická karabina vz.42 závod Hanel" konstrukce Hugo Schmeissera.Princip automatiky je založen na odběru prachových plynů z hlavně asi ve 2/3 od nabojové komory.Nad hlavní je pist na který po výstřelu působý plyny tlakem.Ten se pohne směrem vzad (ke sřelci)uvede závěr do chodu.Zbraň je uzamčena vykývnutím závorníku ve vertikální rovině.Bicí mechanizmus je kohoutoví.M.T.Kalašnikov se inspiroval při konstrukci Ak 47 hlavně koncepcí zbraně a kohoutovím bicím mechanismem, ale závěr je podobný s MKb 42 W(Maschinenkarabiner 42 Carl Walter)"Automatická karabina vz.42 závod Carl Walter", tedy pracující na uzámčení hlavně pootočením závěru kolem podélné osy.Skutečný prapředkem všech útočných pušek je zbraň konstruktéra V.G.Fodorova skostruována roku 1913,který jako první použil zkrácený náboj vráži 6,5mm.Útočné pušky používájí tzv. střední náboje (starší název),tedy zkrácený puškový náboj.Půškové náboje jsou přílyš výkoné tím pádem náročné na kostrukci samotných zbraní, zbraně mají zpravidla menší životnost díky značnému opotřebení a velkým tlakům způsobených střelivem, dál velký spětný ráz menší přesnost při automatické střelbě.Pistolové střelivo používané do samopalů naopak má malý výkon¨.Označení "útočná puška" patří tedy zbraním používající skracené puškové náboje.

17.12.2004 Stg.44

MajkMajk
Stg.44 je opravdu "praotec" vsech soucasnych utocnych pusek. Nejde ani tak o princip funkce,ale predevsim o celkovou koncepci - byla to prvni zbran sveho druhu na svete, a pouzity naboj se stal vzorem pro veskere pechotni strelivo od r.1945. Napriklad ruske naboje pro AK se naboji 7.92 x 33 mm Polte pro Stg.44 dost napadne podobaji... Ale na Sturmgewehru najdete i plno technickych prvku budoucich utocnych pusek - tvar pouzdra zaveru v prurezu i zpusob uchyceni pazby k pouzdru jsou temer totozne s G3, stejne jako umisteni spoustoveho mechaníismu v bloku pod pouzdrem zaveru. Princip uzamceni rotaci zavorniku zase pouziva vetsina ostatnich zbrani,od Kalasnikova pres FN FNC, M16, Steyra AUG az po napr. HK G36. Jen nevim,cim byl u Stg.44 zajisten pohon automatiky - odberem prachovych plynu nebo pomoci zpetneho razu? Podle vzhledu to vypada spis na odber plynu, ale v Hartinkove Encyklopedii rucnich palnych zbrani tvrdi,ze funguje na principu zpetneho razu (to se mi moc nezda), tak nevim, cemu mam verit.

Novinky a slevy emailem