Colt XM177E2 manuál - upgrade

25. 09. 2002

Když jsem se svého času s touto zbraní proháněl po bojištích tak mě trápila jedna věc, mít dostřel jako AEG. Každý manuálista jistě pochopí o čem mluvím. Proto jsem se rozhodl ji upgradovat...

img

Chtěl jsem zvolit co nejjednodušší a nejlevnější způsob. Začal jsem pátrat na Internetu, ale nic použitelného jsem nenašel. Všude jen doporučovaly silnější pružiny. Tak jsem zbraň rozebral a začal improvizovat.


Tak to je ona...

K rozebrání zbraně potřebujete křížové i ploché šroubováky a jeden hvězdicový imbus. Nejdříve je třeba vysunout zásobník, odmontovat pažbu a předpažbí. U předního mířidla před závažím je třeba odšroubovat dva šroubky a vysunout celou umělohmotnou část tlumiče ohně i s předním mířidlem. Nyní už je vidět část hlavně. Závaží je zpracováno dosti nepřesně, proto jde špatně vyndat, chce to trochu zručnosti. Po vytáhnutí si pamatujte jak přesně bylo nasunuté, jinak budete mít nemalé problémy ho nasunout zpět.


Bez pažby a předpažbí...

Teď můžete odšroubovat umělohmotný kroužek, který drží pohromadě obě půlky zbraně na tomto konci. Přední nabíječ demontujete tak, že odšroubujete dva šroubky a poté celý díl vysunete a s ním i horní táhlo. Teď už zbývá v přední části jen umělohmotný kruh s pružinou na uchycení předpažbí. Pootočením ho vysuneme a s ním i pružinu. Pamatujte si jak jste pružinu vytahovali, abyste ji neotočili až ji budete dávat zpátky. Ještě v zadní části vytáhneme podložku mezi tělem a pažbou.


Částečně rozdělaná...

Nyní demontujeme zbytek zbraně. Začneme zadním dioptrickým mířidlem, které je seřizovatelné šroubkem. Než ho vyšroubujeme, musíme naproti sundat umělohmotnou krytku. Já sem ji sundal kombinačkami, ale musí se s citem. Pod krytkou je aretační vložka (kovová), tu sem vyndal šroubovákem. Teď můžeme vyšroubovat šroub s mířidlem. Stačí jen částečně, aby nepřekážel v druhé části těla až je budete od sebe oddělovat.

Další na řadě je tlačítko na uvolnění zásobníku, jedním šroubem uvolníte oba díly. Pozor, aby vám nevyskočila pružinka. Teď vyšroubujeme všechny zbylé šrouby kromě rukojeti (na některé musíte použít hvězdicový imbus).

Teď se pustíme to rukojeti. Nejdřív je třeba odstranit šroub na spodní části rukojeti. Je to taková malá umělohmotná pacička. Krytku malým šroubovákem vyklopíme. Dejte si pozor, protože zde vám vypadne pacička v níž je matka. Uvnitř uvidíte další šroub, který drží obě části pohromadě. Další šroub je na vršku rukojeti.

Po odstranění těchto šroubů můžete obě části lehce od sebe oddělit a vytáhnout krytku. Obě půlky zbraně jsou k sobě připevněny hliníkovými kolíčky, proto musíte opatrně obě části od sebe oddělit. Povytahujeme postupně dokola až budou obě půlky stejnoměrně povytažené. Abychom je od sebe dostali, musíme držet povysunutý nabíječ za transportní rukojetí. Stačí asi 2 cm. Při oddělování těla si dejte pozor na vnitřní součástky, protože ty ze zbraně většinou vyskočí ven a vy je pak musíte pracně hledat po zemi. Uvnitř uvidíte pružinu, trn, píst ve válci, nabíječ, spoušť a spoušteč s pružinou.


Rozděláno do posledního šroubku...

Nyní máme zbraň rozebranou a můžeme začít s lehkým upgradem.


Válec, píst a pružina...

Na obrázku vidíte válec (1) ve kterém se pohybuje píst (2) a pružinu (3). Vnitřek celého válce je dobré vystříkat nějakým kvalitním mazivem (já jsem použil silikonový olej) a nechat řádně vyschnout. To samé můžeme aplikoval i na píst, ale jen v místech, kde se pohybuje po stěnách válce. Maziva nedávejte moc jinak se vám stane že si při prvních výstřelech promažete HOP a ten pak nebude zabírat. Spraví to pak vystřílení asi 100 - 200 koulí.

Nepřišel jsem na to jak dostat z pístu pružinu, ale i přesto jsem jí trošku natáhl (pouze tu část co je uvnitř pístu). Celý zbytek pružiny co přečnívá z pístu jsem chytl do ruky a napínal jí dokud jsem nezpozoroval, že se trošku protáhla. Dejte si pozor abyste pružinu nepřetáhli moc, protože poté ztratí své vlastnosti a výsledek upgradu bude přesně opačný než očekáváte (degrade). Těm z vás, kdo nechce pružinu protahovat nezbývá nic jiného než se jí pokusit nějakým způsobem podložit. Tuto variantu sem však nezkoušel.

Další zvýšení dostřelu vám umožní podložení HOPu. Stačí opravdu jemné podložení a proto jsem zvolil silikonový plátek asi 0,3 mm široký. Na hlavni je umělohmotný konec, ve kterém je HOPová gumička, ten musíte sundat z hlavně. Poté nepatrně vychýlíte část, kde je gumička vyboulená a podložíte jí. Použijte pinzetu a buďte hodně trpěliví.

Teď zbraň složte a vyzkoušejte jestli vaše úsilí k něčemu bylo. Dejte velký pozor na spoušť. Co znám kamarády, každý ji dal obráceně a já samozřejmě taky.


Spušťový mechanismus...

Díl (2) vložíte snadno, je to na takový čep v těle. Pozor se musí dát na díl (1), který se často vkládá obráceně. Pod něj patří pružina. Delší strana, vypadá jako jazýček, přijde směrem k dílu (2) a druhá strana (se širší hranou) patří směrem k pístu. Část pružiny, která je čtvercového tvaru, musí být na straně části, která má širší hranu a je kratší. Teď rovnou část uchopíme a zahákneme ji za kolík, který je umístěn na těle pod dílem (1). Je to kolík, který vám bude připadat jako by byl zbytečný. Pokud za něj pružinu nezachytnete, nebude fungovat spoušť a nevystřelíte! Až to poprvé složíte, tak sami uvidíte jak spoušť pracuje a příště to už bude hračka.

Teď vložíme zbytek - píst s pružinou a válec, horní táhlo a spojíme obě části těla k sobě.

Závěrem bych chtěl říci, že každá zbraň je trochu jiná a každému se povede provést upgrade na jiné úrovni. Proto vám těžko můžu slíbit, že vám XMa bude střílet běžně na 50 m. Mě se to povedlo. Měl jsem trochu více podložený HOP, takže koule šla po 30 metrech lehce nahoru. Maximální dostřel byl asi 45-50 m podle počasí.

Michal

Komentáře

15.07.2014 pruzina

He3ckHe3ck
Pruzina pasuje jakakoliv standardni aeg. Musi se jen vytahnout z pistu ta puvodni co je tam zapustena do plastu... mit na to techiku asi to pujde bez drasticke upravy ja musel vzit pilku a upilovat kus pistu, jeho rohu kde je cast pruziny zatekla abych ji mohl vytahnout...pak tam staci dat silnejsi pruzinu a hotovo.

06.11.2011

FIldasFIldas
ahoj mohl by si nafotit ten upgrade Hop upu prosím . Můj email Lolbuk@seznam.cz

17.12.2007 Re: Airsoftguns.cz

Lukas273Lukas273
jenom na sniperky/pusky

26.02.2007 RE: lolnoon

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Upgrade na manualni zbrane se nevyrabi.

26.02.2007

lolnoonlolnoon
existuje do tehle pusky naka silnejsi pruzina, abych nemusel riskovat s natahovanim te stare a kdyz ano, budu muset investovat do neakych dalsich vnitrnich dilu?

09.11.2006

urbanekurbanek
dekuji uz vim co si koupim k vanocum

07.11.2006 RE: adam.linek

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
Zbran neni pruhledna. To se Vam jen zda podle tech fotek :)

07.11.2006

urbanekurbanek
PROSIM VAS PROC JE TA ZBRAN V TE RECENZI tak pruhledna dekuji za odpoved

Novinky a slevy emailem