CA vs. TM

25. 01. 2005

AEG je kategorie zbraní, které jsou nejoblíbenější a nejpoužívanější mezi hráči Airsoftu. Už od dob prvních elektrik se vede válka o trh a o přízeň hráčů. Pořízení první AEG je jistý mezník v životě každého airsofťáka a tak je nutné vybírat pečlivě...

img

Firem vyrábějící elektriky na trhu moc není, ale o to ostřejší je konkurenční boj. Na trhu jsou dva rivalové kteří spolu již dlouho vedou boj o pozici jedničky ve výrobě AEG. Ano, mluvím o Classic Army a Tokyo Marui. Sice jsou i další výrobci AEG, ale kromě ICS jim žádná nesahá ani po kolena. ICS si v poslední době polepšila díky své nové M4ce, ale přesto stále nejde o tak rozšířenou značku jako CA nebo TM.


TM Colt M4A1 CA Armalite M15A4 Carbine ICS Olympic Arms M4A1 Retractable Stock

Také je tu firma s názvem TOP, která se specializuje na výrobu AEG kulometů a dalších neobvyklých modelů jako např. MP-40. Ty se ale moc neprodávají, vzhledem k jejich ceně a výkonům, které jsou srovnatelné s lepší elektrikou v základu. Navíc mají velice omezený výběr náhradních a upgrade dílů.


TOP MP-40 TOP M249 Minimi Paratrooper

V nedávné době přibyla na trhu AEG i firma Systema, která se zabývá výrobou upgradů pro AEG. Má v nabídce jen dvě AEG, a to M4A1 a M16A3. Její modely jsou zamýšleny jako profesionální tréninkové zbraně pro policii a armádu. Jsou připraveny pro snadný upgrade, kdy jejiné co ve zbrani vyměníte je kompletní set válce, ve kterém je vše potřebné obsaženo. Za zmínku stojí i revolučně řešený systém mechaboxu, o kterém si ostatní mohou nechat pouze zdát. Avšak vzhledem k ceně (v přepočtu asi 35 tisíc Kč) si tyto zbraně u nás moc příznivců asi nenajdou.

Pojďme se tedy zaměřit na dvě nejvýznamější firmy na trhu a to Classic Army a Tokyo Marui.

Tokyo Marui

Tato firma má ve výrobě AEG nejdelší tradici, svou první AEG vyrobila někdy na konci 80-tých let. Tou šťastnou zbraní byl FAMAS. Za těch 15 let, rozšířila svou nabídku tak, že se s ní žádná jiná firma nemůže rovnat co se různorodosti sortimentu týká. Marui nám nabízí modely jako např. M16, M4A1, Steyr AUG, P90, AK47, Thompson, MP5 a spoustu dalších. Kromě výroby AEG je Marui nejkvalitnější výrobce manuálních zbraní a v poslední době se pokouší prosadit i na trhu s odstřelovacími puškami.Její zbraně bohužel neprocházejí inovacemi jako zbraně konkurence. To znamená, že od začátku výroby se vyrábějí beze změny a často to jde dost bolestně znát. Taky se to odrazí na ceně případného upgradu, protože mech verze II nevydrží pružiny M120 a výše. Takže nezbývá než koupit mechabox zesílený. Toto se však týká jen typů které TM začala vyrábět jako první. Takže doporučuji nebrat M16A1, FAMAS, Sig SG 550, 551 atd. Naopak Sig SG 552 patří spolu s G36C, P90 i starším AK47, mezi nejnovější a nejpovedenější zbraně od TM. Z toho plyne, že zbraně mají kvalitní tělo, mechabox a samozřejmě i motorek, který je zde nejnovější EG1000 (kromě AK47).

Zbraně od TM, jsou v základu vybaveny pružinou M90, která jde lehce vyměnit za pružinu M100. Na M110 jsou již potřeba kovová ložiska a na M120 i zesílená kola. Na pružiny M130 a výše jsou už potřeba masivnější upgrady, které se liší podle typu zbraně.

Imitace dřeva na tělech zbraní (AK47) je velice povedená. Na první pohled k nerozeznání od skutečného dřeva. Také plastová těla jsou udělána velice věrně a reálně, navíc zajisté potěší odpovídající značení a loga. Některé zbraně mají i v reálu plastová těla, tak proč je nahrazovat kovovými, že?

Zbraně od Tokyo Marui jsou velice kvalitní a taky oblíbené. I když se nejedná o zbraně, u nichž případný upgrade bude asi z nejlevnějších. Jejich výkony vůbec nepokulhávají za konkurencí (tedy alespoň v základu nebo s pružinou M100). Přesto bych zbraně řady M4/M16 a MP5 raději bral u konkurence, neboť celokov za stejnou cenu potěší. Ale pokud toužíte třeba po Steyr AUG, P90 nebo po AK47 tak nemáte co řešit.

Classic Army

V minulosti byla často proklínána, dnes si ji lidé převážně chválí. CA si udělala ve svých počátcích špatné jméno a to zejména kvalitou zbraní a jejich spolehlivostí. Taky upgratovatelnost byla opravdu ubohá. Zkrátka nemohla, ani ve snu konkurovat Tokyo Marui.Také z těch dob hodně lidí považuje zbraně od Classic Army za odpad, i když tomu tak již nějakou dobu není. Během několika let, ušly jejich zbraně dlouhou cestu a naštěstí pro nás k lepšímu. Přestože jsou to pořád typově ty samé zbraně (akorát Colt se nám změnil na Armalite s charakteristickým lvíčkem a označením M15), tak je můžeme označit jako mnohem spolehlivější a kvalitnější.

Classic Army se rozhodla dát na cestu postupného zlepšování svých zbraní. Díky tomu máme k dispozici dnešní čtvrtou generaci. Tu charakterizují zejména lepší a propracovanejší vnitřnosti, například zesílené mechaboxy ver. II (které bez problémů vydrží pružiny M130) kovové HOP-UPy, kovová zesílená kola, kovová ložiska atd. Navíc mají High Speed & High Torque motory, tedy vysokorychlostní a vysokozátěžové motory, které jsou schopné pružiny do M130 bez problémů utáhnout. Ohledně těchto motorů se vedou spory, zda jsou nebo nejsou lepší než EG1000 od Marui, ale to bez exaktního změření nejsme schopni rozhodnout.

Samozřejmostí jsou u CA, kvalitní kovová těla a vysokokapacitní natahovací zásobníky. Každé tělo je opatřeno vlastním sériovým číslem, které dodá zbrani na jedinečnosti a je na tělo vypáleno laserem, stejně jako logo výrobce a ostatní nápisy.

Arzenál CA je však o poznání chudší než TM. Nabízejí nám typovou řadu M15A2/A4, která odpovídá řadě M4/M16, řadu MP5 a novou zbraň typu CA33. Nedávno byla také dokončena CA36C (má tam být G36C ale není, asi kvůli licenci), která již byla uvolněna i k prodeji. Něco se šušká o M249 a o AK47, tak uvidíme.


CA CA36C TM G36C

Co ale CA ztrácí na bohatosti nabídky AEG, to dohání nabídkou příslušentství, které čítá několika set položek. V nabídce jsou třeba kovová těla pro AEG, předpažbý a pažby (a to i třeba v olivové barvě), R.I.S. a R.A.S. systémy, svítilny, zásobníky, granátomety a hromady dalších věcí.

Závěr

Co říci závěrem? Snad jen to že firmě Tokyo Marui vyrostla za těch pár let, opravdu velká konkurence v podobě Classic Army a dalších značek. Její zbraně řady M15, MP5, CA33 a nově i CA36C představují špičku na trhu. A to především poměrem cena/výkon. Takže pokud vaší budoucí zbraň vyrábí CA, tak ji berte od CA. Pokud ne, tak berte bez obav Marui.

eR_Skaarj

Komentáře

30.04.2009

Paty96Paty96
jen jako zajimavost pro Sharkuse prvni AEG bych prideloval TM protoze jsem se kvuli tomu koukal na wikipedii a tam bylo: Nejdříve se vyráběly manuální zbraně, poté již i plynové semi-automatické a plně automatické. Průlom přinesla firma Tokyo Marui s vynálezem systému AEG

27.06.2008

SharkusSharkus
jen pro zajimavos systema mela sve zbrane uz peknou radku let kolem roku 2000 vsak jejich M16-ky staly cca 60 - 70 tisic a byl problem je sehnad a vynalez AEG bych TM take neprideloval. patrejte nekdo po hystorii airsoftu a pochopite kdo byl prvni a proc (Nezda se my ze by zrovna TM vyhrala konkurz na vycvykovou zbran pro ameriskou armadu, kdyz ma radu domacich ryrem! ;-) ).

27.08.2007

MavericMaveric
A jak je na tom z kvalitou M249 Mk II. od CA?????

26.10.2006

reccolreccol
CA je o mrte lepsi. driv mela svy mouchy,ale ted se prudce zvedla a zbrane ma kvalitnejsi nez TM. Hlavne kvuli kovovymu telu,lepsim motorkum a zasobakum. CA 4ever

22.03.2006 Zamysleti se

deaniusdeanius
Nenapadlo vas ze ta rivalita je o necem jinem ? Predstavte si Skodovku, ano automobilku, je na trhu dlouho a tak dale a ted si predstavte Dacii ktera je tu chvilku ,myslim Logan. I kdyz je to Dacie srovnat se urcite nechaji a abych rekl pravdu mnohdy by ze souboju vysla vitezne Co si asi nekdo koupi za stejnou cenu ? tot vse . Danius.

07.01.2006 TM 4EVER

pettopetto
no já nejsem odpůrcem ani zastáncem kohokoliv, ale objektivně co jsem za dobu co hraju airsoft(cca: 2 roky) viděl, můžu říct že jinou zbraň než od TM bych nebral....mám doma třetí AEG od Marui (AKčko :))a ani s jedním nebyl problém, ale na akcích jak vidím chudáky s CA jak se jim sekaj kule, střílí to jen občas, pálí se pojistky...od CA ruce prač...a nevidím důvod proč upgradovat!!!jde přeci o zábavu a né o to si něco udělat!!když dostanete z metru s M150 do xichtu je celkem po srandě...

17.07.2005

QWERQWER
JA OSOBNE VLASTNIM M15A4 CARABINE OD FIRMY CA A MYSLIMSI ZE TM MA HODNE CO DOHANET. NE ZE BY SE MY TA FIRMA NELIBYLA JO MAJ CELKEM SLUSNY ZBRANE ALE LEPSI KVALITU A VYKON PODAVAJI ZBRANE CA.

14.05.2005 CA vs.TM

elviselvis
Jsem majitelem kalacha od TM.Zarytej odpůrce CA nejsem, ale je tu pár faktů který v mých očích CA staví do trochu divný "hop-trop" pozice V našem teamu je téměř výhradně Classic army, z toho dva qery jsou zánovní.Jeden původně emštýra, je podle nálad jejího prudce šikovného majitele pravidelně měněn na CAR 15, M4, XMo,A1, podle toho kterej film běží v telce a je po čtyřech letech zcela bez závad až na zvuk, kterej si Crab (tak mu říkaj) velice pochvaluje, protože to štěkání je skoro jak u ostrýho.Ale ty patnáctky od CA co má zbytek jsou děs běs! tři měsíce stará gana s vysypaným hopem, dva qery s křivým laufem , cosi uvolněnýho v mechu , co tříská o stěny, jeden qer se splet a myslí si že je brokovnice a mrská to po třech a více kulích.Taky kovový tělo na mý Akčko co jsem nedopatřením koupil bylo za tu cenu dost zmetek a plastový původní jsem pro sichr radši uschoval..Prostě chci qer kterej když odjistím namířím a vystřelím pošlape VŽDYCKY, ne zbran která dostřelí o pět metrů dál, ale jen když se jí chce...

Novinky a slevy emailem