Batohy a krosny užívané průzkumníky a výsadkáři AČR

20. 01. 2005

Vzhledem k povaze plněných úkolů si musí výsadkáři a průzkumníci nosit vše, co budou během akce potřebovat s sebou. Jelikož na zádech unese člověk mnohem větší náklad než v rukou, ve kterých musí mít ještě zbraň, používají se různé batohy...

img

Před seskokem je batoh lanem připojen k postroji padáku a pomocným popruhem nebo popruhy ještě k tělu výsadkáře. Během volného pádu zůstává batoh připoután. Až je vrchlík padáku úplně otevřený, tak se popruhy povolí a spustí se na laně asi 5 metrů pod výsadkáře. Toto platí u běžných výsadkových padáků.

U padáků typu křídlo vzhledem k plné možnosti řízení sestupu a dobrždění před přistáním je batoh spouštěn až těsně před přistáním nebo se přistává i s připoutaným batohem. Je to převážně v případech, kdy je potřeba chránit nějaké zařízení v batohu před otřesy.Běžný vrchlík přistání s připoutaným batohem neumožňuje, protože zvláště nezkušený výsadkář by si o něj polámal nohy. Batoh výsadkáře je vždy pořádně těžký a navíc v bojových nasazeních je často přetěžován. Například výsadku Wolfram za války se stalo, že kvůli přetížení zásobníků/batohů, se jich během sestupu několik utrhlo a zmizelo neznámo kam.

To, že přistání s těžkým batohem není nic příjemného, je doloženo i nedávnou zkušeností britské SAS, kdy při přistání do horského terénu s Bergeny vážícími něco přes 50 kilogramů, si dva lidé ze skupiny polámali obě nohy tím, jak batoh přistál první a změnil prudce směr letu padáku těsně před přistáním.

V našich jednotkách se můžete v současnosti setkat s celou řadou batohů. Pokusím se udělat jasno v tom "co je co".

Gékáčko

Jedná se o tak zvanou torbu pro výsadkáře vz. 85. Svůj vzor měla v sovětském kontejneru GK-30 (Gruzavičnyj kontejněr), kde číslovka označuje nosnost kontejneru. Ze zkratky GK vznikl již zmíněný termín "Gékáčko".Popruhy se nejdříve přidělají k opasku, a pak se na ně připevní batoh. Neštěstí je v tom, že naložené Gékáčko se převažuje dozadu a tahá vám opasek nahoru. Opasek je potřeba dovažovat umístěním sumek se zásobníky a dalšími pouzdry dopředu.

Ačkoliv je původní Gékáčko relativně osvědčenou konstrukcí, česká verze podle hodnocení výsadkářů nebyla tak dobrá jako originál. Z hlediska trendů nosných prostředků je tato konstrukce beznadějně zastaralá. Vzhledem k potřebě větší nosnosti je uvedený systém v budoucnu dále nepoužitelný. Gékáčko se stále používá v AČR, protože batohy vz. 98 byly schváleny pro použití pouze s padákem VTP-100. 6. skupina speciálních sil však skáče se současnými padáky a batohem vz. 98 na vlastní triko. Gékáčko má v nabídce výrobce padáků Kras Chornice. Ačkoliv na to nevypadá, není zrovna nejlevnější.

Bergeny, Céefpéčka a spol.

Řada z vojáků, hlavně v návaznosti na akce v zahraničí, si koupila vojenské batohy jiných armád jako britské Bergeny nebo americké CFP-90.Nejprve se věnujme Bergenu. Označení Bergen patřilo původně úplně jinému batohu než známe dnes. Jednalo se o komerční batoh zakoupený pro SAS - Berghaus Vulcan. Nákup těchto batohů byl jen přechodným stavem, protože Britové si po zkušenostech na Falklandech jako první na světě uvědomili, že jim vhodný batoh ve výstroji chybí. Po delším vývoji byl v roce 1990 na světě batoh PLCE. Jelikož se však zažil pro batohy název Bergen, začalo se tak říkat i novým batohům. Pokud se hovoří o Bergenech, je tím míněn právě PLCE.

Bergen prožil modernizaci v roce 1995 jako součást výstroje "Soldier 95". Předcházející verze jsou olivově zelené a modernizované jsou v kamufláži DPM. Bergen má celkový objem včetně bočních kapes 125 litrů. Bez kapes je to 100 litrů. Batoh má plnění pouze vrchem. Jelikož se jedná o batoh pro vojenské využití má nosnost mnohem vyšší než komerční batohy obdobné velikosti.Batoh postrádá záležitosti běžné u komerčních batohů jako jsou výškově nastavitelná záda a propracovaný systém ventilace zad. Ačkoliv se výše uvedené položky tváří jako nedostatky, není tomu tak. Vše je podřízeno jedinému - maximální nosnost a životaschopnost ve vojenském prostředí. Mezi jednoznačné klady patří vynikající systém připojení bočních kapes. Ty se dají oddělat a vytvořit z nich pomocí dalších popruhů batůžek, případně se dají připnout na taktickou vestu.

Batoh má řadu poutek pro přichycení dalšího vybavení vně batohu. Platí jedna poučka - z velkého batohu malý neuděláš. Bergen tuto poučku boří. Pomocí bočních kompresních popruhů lze batoh až neuvěřitelně stáhnout. Pak je sice obtížnější připojení bočních kapes, ale i to se dá vyřešit.

Bergen je batoh spolehlivý a vyzkoušený ve vojenském prostředí. Proto je tento batoh často využíván jako vzor pro výstroj dalších armád nebo kopírován komerčními firmami. Pokud si jej chcete pořídit, musíte si dát pozor a nekoupit nějakou špatnou kopii, která může být pro vás později noční můrou.

CFP-90 "Céefpéčko" je velký batoh armády a mariňáků USA. Velikost je přibližně 90 litrů. Oficiální vojenské označení je FPLIF - Field Pack Large with Internal Frame. CFP je komerční označení. Tento batoh je proti Bergenu mnohem pohodlnější, protože má nastavitelnou délku zad, odvětrávání zad, anatomicky tvarovaná záda batohu. Popruhy jsou dobře polstrované. Bederní pás je samostatný, obepíná celý trup a k batohu je připevněn v místě výztuh.Na nosných popruzích má rychlospony pro snadné odhození batohu. Kapsy na bocích batohu jsou pevně přišity, ale pouze v krajích. Mezi kapsu a batoh lze zastrčit třeba lyže, hůlky nebo jiný dlouhý tenký předmět. Do batohu je přístup jak vrchem tak spodem. Spodní přístup je zipem který je horizontálně přes celý spodek batohu. Pro zabezpečení zipu jsou na batohu přes zip dva stahovací popruhy s přezkami.

Na venkovní straně batohu jsou umístěna poutka pro cepíny. Dále jsou tam našity pruhy z popruhů, na které můžete přichytit další vybavení jak pomocí Alice klipů nebo starším systémem - sponami. Batoh lze částečně stáhnout bočními kompresními popruhy. Ty jdou však přes boční kapsy. Pokud budete chtít batoh stáhnout, tak si začnete lisovat i to, co máte v bočních kapsách. Pokud máte batoh plně naložený i s kapsami, musíte vyřešit, kam dáte karimatku. Na bok ji nemáte jak přidělat, pod popruhy ve spodní části batohu se vejde těžko a pokud ji dáte pod chlopeň, která zakrývá vstup do batohu, tak při každém otevření batohu ji budete muset sundat a zase připevnit.

Uvnitř je batoh rozdělen na dvě komory a má kapsu na rádio. Výhodou jsou otvory na vrchu batohu pro vývody antény a sluchátka. K batohu je možno připojit tzv. Patrol Pack. Tento batůžek má vlastní popruhy a připíná se pomocí přezek nahoře na batohu a k přezkám u spodního vstupu do batohu. Pokud připevníme tento malý batoh, budeme mít problémy s vyvážením a batoh nás bude překlápět dozadu. Je potřeba dopředu vše promyslet a vyvážit.

Celkové hodnocení batohu je výborné, ale bylo by dobré dořešit spolupráci kompresních popruhů s bočními kapsami, aby při poloprázdném batohu bylo možno jej stáhnout, aby věci uvnitř neposkakovaly a nechrastily.

Batoh je schválen pro výsadkové operace amerických sil, ale má omezení hmotnosti pro vysazení na 30 kilogramů a není pro tyto operace příliš doporučován. Důvodem jsou deformace hliníkových výztuh v zádech batohu. Batoh se připojuje k padáku samostatným popruhovým "pavoukem". Tímto opatřením jsou ochráněny všechny přezky, zipy a švy před dynamickým nárazem. Batoh býval přidělován pouze výjimečně speciálním jednotkám operujícím v chladných oblastech.U běžných výsadkových jednotek se setkáváme pouze s obvyklými Alicemi. V budoucnu se těmito batohy nepočítá a všechny FPLIF i ALICE nahradí nový modulární systém MOLLE (v Afghánistánu žalostně selhal). FPLIF i MOLLE vyrábí americká firma Specialty Defense. Poslední informací k MOLLE i FPLIF je to, že bude nutno změnit americké předpisy pro výsadkáře. Podle současných předpisů už došlo k úmrtí. Voják musí mít batoh připevněný k nohám z přední strany. Skákalo se tak dosud s Alicemi. Pokud je voják menší postavy, tak batoh sahá až k podlaze. Při výskoku došlo k zakopnutí a voják padal po hlavě a nějak se zamotal do statického lana. Jak vidíte, chyby se dějí všude.

Batohy vz. 98

Moderní trendy při vystrojování výsadkových a průzkumných jednotek sleduje i AČR a zavedla také batohy kletrového typu. Jedná se o batohy vz. 98, které vyrábí firma ALP-Martin Hanuš. Batohy jsou vyráběny z materiálu s mřížkou Rip-stop, která při natržení zabraňuje dalšímu trhání batohu. Materiál batohu má maskovací vzor 95, ale nesplňuje požadavky na maskování v IR spektru. Přezky jsou od firmy Nexus, s nimiž jste se mohli setkat na vybavení z USA. Batohy jsou ve třech velikostech:Tlumok pro průzkumníky malý - obsah 30 litrů. Vstup do batohu je pouze vrchem. Uvnitř na straně zad je kapsa velikosti přibližně listu A4. Na víku najdete další kapsu. Na boku batohu jsou čtyři stahovací popruhy a dole na každé straně černá síťka. Na každém boku je dvojice úchytů pro pomocné popruhy. Zadní strana batohu má prolisy a je pokryta černou tkaninou. Ačkoliv je batoh relativně malý, je vybaven bederním pásem. Tento batoh je velice oblíbený a je často používán jako osobní zavazadlo místo tašky nebo aktovky.Tlumok pro průzkumníky střední - obsah 60 litrů. Vstupy do batohu jsou řešeny obdobně jako u běžných komerčních batohů. Jeden vstup vrchem a druhý je pomocí zipů dole na přední straně ve tvaru opačného U. Batoh je možné uvnitř pomocí zipu a přepážky rozdělit na dvě komory. V horní komoře je směrem k zádům umístěna kapsa na vysílačku (velikost RF13).Ve víku je kapsa a nahoře jsou dva úchyty pro pomocné popruhy. Tyto úchyty nalezneme ještě po dvou na každé straně. Dále na každém boku nalezneme kapsu, která je připojena k batohu pomocí zipu. Do kapes se dostaneme dvoucestným zipem. Kapsy lze zipem spojit a s pomocí malých popruhů, které jsou ke kapsám přišity, lze vytvořit batůžek. S tímto použitím kapes se však velmi těžko setkáte, protože vzniklý batůžek je příliš malý a většina raději použije předcházející typ batohu.

Úplně ve spodu batohu ze strany od zad je otvor se suchým zipem do prostoru, který je určený pro pouštní nebo zimní maskovací obal. Vzhledem k tomu, že se očekává, že batoh budou používat pouze vojáci tj. dospělí lidé o určité výšce, jsou nosné popruhy přišity k batohu a neumožňují v současnosti u komerčních batohů tolik oblíbené nastavování podle výšky zad. Systém nastavování zad by byl z hlediska nosnosti slabým místem. Nastavení tedy spočívá pouze v délce nosných a balančních popruhů.

Na zádech batohu jsou dva vyšší vertikální pruhy z měkkého materiálu, který má tlumit nárazy mezi zády batohu a zády člověka. Batoh je vybaven bederním pásem, který je ale docela krátký. Poznat to je hlavně se zimní výstrojí. Batoh je dále vybaven třemi uchy na přenášení - jedno je na horní části zad batohu a další dvě po bocích zadní části batohu nad bederním pásem. Nad uchycením nosných popruhů je kapsa pro lano používané při seskoku. Pokud potřebujete vzít jak malý, tak tento batoh existuje jednoduchá finta. Na batoh nahoře připevníte karimatku. Na ni oblečete popruhy malého batohu jako na ramena a aby malý batoh neposkakoval, tak jej chytnete bederním pásem kolem většího batohu.

Tlumok pro průzkumníky velký - obsah 120 litrů. Batoh je obdobné konstrukce jako batoh střední. Rozdíl je v prodloužení. Tomuto batohu se jeho velikost přezdívá popelnice a není příliš často používán. Je určen především pro zimní operace, kdy roste potřeba nesené výstroje. Tyto batohy byly průlomem v naší armádě.Bohužel mají také několik nedostatků. Prvním z nich a nejvíce kritickým je problém s tím, že se trhají nítě. Na takový batoh se pak nelze spolehnout. Druhá série měla tento nedostatek vyřešit. Proslýchá se však, že problémy přetrvávají i v nové sérii. Dalším je už zmíněný nedostatek maskování v IR spektru. Pro lepší pochopení je potřeba vidět batoh s použitím přístroje pro noční vidění.

Batohu chybí kompresní popruhy na bocích. Pokud není batoh plný, vše vám uvnitř poskakuje a chrastí. Nedostatkem je i chybějící zajištění zipu ve spodním vstupu do batohu nějakými popruhy. Pokud dojde k rozjetí zipu, tak nemáte batoh jak zavřít a nacvičujete pak třeba na kopci se zmrzlými prsty práci se zavíracími špendlíky. Tento nedostatek však má i převážná část komerčních batohů. Následný problém je i ten, že na batohu rozjetý zip nemáte jak vyměnit, tím pádem je odepsaný.

Batoh pro výsadkáře - SPM

Tento batoh je v současnosti zaváděný do AČR. Batoh nezapře svůj původ v britském Bergenu. Batoh si udržel veškeré klady původního batohu. Byl však upraven podle požadavků armády na batoh pro výsadkáře. Vyrábí jej firma S.P.M. z Liberce, která má na svědomí i Modulární nosný systém.Tento batoh proti Bergenu má přístup i spodem. Druhý vstup je situován ve dně batohu. Pro otevření musíme rozepnout tři zajišťovací přezky, rozepnout masivní zip a povolit stahovadlo uzavírací blány. Nosné popruhy u tohoto batohu jsou v porovnání se vzorem mnohem pohodlnější. Zachován je princip pevného přišití popruhů, tj. batoh nemá nastavitelnou délku zad. Záda batohu jsou profilována z několika horizontálních pásů z měkkého materiálu. Batoh stejně tak jako jeho vzor má řadu míst pro uchycení další výstroje a každý si může bez problémů vybrat, kam co umístí.

Zajímavé je, že všechny popruhy jsou delší, než budeme běžně potřebovat. Podle výrobce zde platí heslo, že není problém popruh zkrátit, ale už jej nejde prodloužit. Je to na základě toho, že voják v zimní výbavě s neprůstřelnou vestou a řemením by měl být schopen stále pohodlně manipulovat s popruhy a vše si nastavit podle potřeby. Zkracovat popruhy podle vlastního uvážení se nedoporučuje, protože nevíte, kdy se vám bude dlouhý popruh hodit. Popruh se pouze poskládá nebo smotá a přetáhne se přes něj pružný tunýlek nebo se oblepí lepící páskou.

Další změnou proti vzoru je kapsa na lano mezi padákem a batohem. Lano je opatřeno dvěma karabinami. Jedna se uchytí k padákovému postroji a druhá k nosnému uchu na batohu. Pro seskoky je povolený náklad 30 - 40 kilogramů. Batoh má již úspěšně za sebou výsadkové zkoušky. Je vyroben z materiálu s maskovacím vzorem 95 a zahrnuje i maskování v IČ spektru. Nepříjemně překvapí vysoká hmotnost batohu v porovnání s batohem vz.98. Podle slov výrobce je tím vykoupena spolehlivost. Plastové díly jsou použité stejné jako u nové výstroje německého Bundeswehru. Proti běžným přezkám se popruhy povolují komplikovaněji. Musíte povolit popruh, přesunout přezku a popruh dotáhnout. Je to z důvodu, aby nedošlo k posunutí nebo úplnému uvolnění popruhu v případě, že přezkou o něco zavadíte, nebo při vysokém zatížení.Batoh zapadá do nového armádního Modulárního nosného systému MNS-2000. Boční kapsy mohou být vybaveny jak popruhy (k velkému batohu jsou dodávány 4 víceúčelové popruhy a ty se dají upravit na popruhy pro kapsu), ale dají se hlavně připnout na záda řemení nebo vesty. Tento způsob je preferovaný. Aby nedošlo ke stahování řemení dozadu je potřeba připnutou kapsu vyvážit tím, že těžší součásti nesené na řemení dáme dopředu. Výhodou tohoto řešení je to, že nám kolem krku nemotají další popruhy. Pokud potřebujeme prolézt úzkým otvorem rozepneme horní přezky a kapsa se nám sklopí mezi nohy. Nemusíme se tak starat jak kapsu potáhneme s sebou.

Pospa

Komentáře

15.01.2006 pro: drrr

afghánecafghánec
jednodeni akce: stačí klidně láhev vody na opasku a malá polní vz. 60 (náprdelák). Ale když nejsi zvyklej tak budeš večer dost unavenej. Taky záleží na tom jaký je počasí. Když je tak 20 stupňů a zataženo tak vystačíš na den i s půl lahvyý vody (tak 0,4l) Ale když je tak 28 tak klidně i s 3 litrama budeš "umírat" už v pět hodin. Vícedení akce: Záleží na batohu, jestli můžeš připnout spacák zvenku (ten zabírá nejvíc místa), a také na počasí. V horku a při zvýšené aktivnitě můžeš potřebovat klidně 5 litrů vody na den (klidnně i víc). Sečteno a podtrženo: Nejvíce místa zabírá voda a spacák. A opět záleží na počasí: když bude pěkně můžeš spát jen pod celtou (když jsi zvyklý) a to ušetří spoustu místa. Ale všechno si musíš vyzkoušet a vybrat co Ti bude vyhovovat. Ale většinou platí následující (obsah batohu): 1 den: 0-20 litrů 2 dny: 50-75 litrů 3 a více: 60-80 litrů Pamatuj: Čím větší batoh máš, tím víc nesmyslů potáhneš na zádech abys ho zaplnil :-) Afghánec

03.01.2006

drrrdrrr
tak bych potreboval vedet jak velky batoh potrebuju na vicedeni akci. Potrebuju tam( spacak, celtu, esus, 5 litru vody, jidlo na 3 dny, kule + veci ke zbrani, nahradni ponozky, a dalsi bylbosti) bude mi stacit ten Tlumok pro průzkumníky střední - obsah 60 litrů??????? diky tomu kdo mi odpovi

03.02.2005

fredie2mfredie2m
Měli jsme na rotě věci od alpu, ale nikdo je nepoužíval, jedině tu 20l na svačinu. Popelnice se nedala použít vůbec a 60l pouze pro malé kolegy, každý kdo měl víc jak 170cm měl problém-záda byla nenastavitelná a bederák nefungoval. Véčková výstuha se ohýbala a protrhávala bytoh. Jako polstrování výrobce použil molytan-to myslím nepotřebuje další komentář:-)). Věci od SPM byly o něco lepší ale potřebovaly úpravy. Velmi dobrou zkušenost jsme udělali s CFP 90 a Horolezeckým Tatranem, kordurová starší verze,Ty byly při zátěži do 30kg skvělé. Nad 30kg byly taky dobré, ale absolutně nejlepší byl francouz. Celkově můžu po mnohaletých zkušenostech doporučit komukoliv kdo začíná ať nekupuje za každou cenu armádní bágly- Ty horolezecké jsou mnohem lepší.

28.01.2005 2eR Skaarj

SkipiSkipi
Dik za doporučení hned jak našetřim tak si ho objednam.

25.01.2005 sry

AndrewAndrew
Knizka melo byt...

25.01.2005 blackhunter

AndrewAndrew
Precetl. Ale tady je rozdil. Kdyzka je psana tak aby se dala cist, tento clanek ne.

25.01.2005 Andrew

blackhunterblackhunter
Ty jsi asi nidky nepřečetl žádnou knížku... Když nemáš nervy ani na článek. Fuj. Pravda je, že já ho daky nedočetl, protože to je kombinace dvou článků, jeden z jmenovaného military.cz a druhý o amerických nosných systémech. Je to podraz! Jsem se skoro těšil, že se něco dozvím a přitom to znám řádek od řádku.

23.01.2005 4Grandmaster

eR_SkaarjeR_Skaarj
Taky bych si ho koupil, kdyby ale nestál skoro 5500 kč. Ale musím říct že SPM dělá opravdu jen špičkové věci. Už se těším až si koupím MNS.

Novinky a slevy emailem