Airsoftové granáty

04. 02. 2003

Používání granátů v airsoftu má své odpůrce i příznivce. Jedni tvrdí, že jsou nebezpečné a zbytečně přitahují pozornost civilistů nebo policie. Druzí si myslí, že jsou zajímavým zpestřením hry a dodají jí správnou atmosféru.

img

Podle mého názoru záleží čistě na domluvě a podmínkách, ve kterých se akce koná. Granát nesmí být také nebezpečný a zároveň musí mít alespoň nějaký účinek, i když často pouze psychologický. Granát musí vypadat jako granát, protože nakoupit desítky petard a házet je kamkoli, kde uslyším nějaký zvuk je taky těžko přijatelné.

Od začátku co hraji airsoft, přemýšlím jak udělat co nejjednodušší, nejlevnější a nejúčinnější granát. Na bojištích jsem viděl spousty sádráků a jiných udělátek, které měli ke tvaru granátu daleko. Sádru jsem zavrhl okamžitě, protože tvar se z ní tvoří velice těžko, pokud tedy nepoužijete dokonalou formu. Ideálním řešením je podle mě použít papírovou trubičku. Odkud ji získáte už určitě tušíte – od toaletního papíru. Toho má doma určitě každý dost a i spotřeba je v každé domácnosti slušná :-).

Nejvhodnější jsou užší a tuhé trubičky, takže až budete vy nebo někdo z domácnosti kupovat další zásobu, tak vybírejte nejen podle měkkosti papíru, ale i podle kvality oné papírové rolky.

Trubičku, postavenou na kratší stranu, přilepte nejlépe lepidlem Herkules na karton tvrdého papíru, třeba z krabice od bot. Přilepte si jich rovnou více, ať nemusíte ztrácet čas než lepidlo zhasne. Po zaschnutí ostříhejte papír kolem všech rolek a získáte tím základní tělo granátu.Teď je potřeba trubičku oříznout. Výška granátu závisí na druhu petardy, kterou použijete. Nejlepší jsou podle mě červené megy. Mají slušný hlukový efekt a taky dostatečnou sílu na rozmetání náplně granátu. Pokud použijete megu, tak tělo granátu seřízněte (ostrým skalpelem, aby se rolka nepromáčkla) asi 6 cm nad dnem trubičky. Nyní dovnitř granátu vlepte sekundovým lepidlem petardu. Dbejte na to, aby byla přibližně na středu ať z granátu není šiška!Teď musíme do granátu dát nějakou náplň, která se bude rozmetávat po okolí. Můžete použít airsoftové kuličky, ale to je dost drahé. Mě se nejvíce osvědčil hrách. Je stejně velký jako BB a také je dost tuhý, takže ho výbuch megy úplně nerozšmelcuje. Pokud nemáte doma hrách, tak do granátu nasypte čočku nebo tvrdou kukuřici :-).Hrách nasypte až po okraj a trochu umačkejte. Pokud jste použili předvařený, uvařený nebo nakládaný tak můžete granát vyhodit a začít znova :-). Vystříhejte si z papíru, který jste použili na dno granátu čtverečky se stranou 5-6 cm. Doprostřed si obkreslete půdorys megy. Kdo je důsledný puntičkář může použít kružítko nebo nulátko, na kterém si nastaví poloměr změřeného průměru megy posuvným měřítkem:-). Vystřihněte otvor kudy poté prostrčíme petardu. Otvor by měl být o něco menší než je průměr megy, aby v něm dobře držela. Na okraje rolky naneste lepidlo a papírek nasunutý na megu pořádně přimáčkněte. Po zaschnutí ho zase dokola ostřihněte.Tímto je vlastně granát plně funkční. Stačí škrtnout megou o škrtátko a sledovat výsledek své práce. Kdo to vyzkoušel na svém prototypu tak může začít opět od začátku, kdo to vyzkoušel ve svém bytě, tak ať radši další granát nedělá :-).

Škrtání je v boji velice nepraktické. Zdržuje vás hledání škrtátka po kapsách. Někdo to řeší jeho přilepením na svojí zbraň. My si ji ovšem takhle hyzdit nebudeme.

Každý z vás určitě zná sirky co škrtají o cokoliv. Krabička stoji asi 4 Kč, takže si jich můžeme nakoupit dost. Těmto sirkám odkrojíme hlavičku a tu přilepíme na škrtací plochu megy. Pro jistotu tam lepím hlavičky dvě, protože tím mám jistotu že vzplanou a vznítí i megu.Teďka si vyrobíme jakousi škrtátko-pojistku. Kupte si smirkový papír zhruba o drsnosti škrtátka vašich zápalek. Lepší je koupit ten s textilním podkladem, protože déle vydrží. Na smirkl ze spodní strany přilepte pruh tuhého papíru o šířce asi 1 cm. Po zaschnutí papír vystřihněte a nařezejte ho na proužky o délce asi 4 cm. Poté tyto kroužky v polovině ohněte a po navlečení drátěného kroužku, který si uděláte (nebo můžete v železářství nakoupit kroužky na klíče) slepte. Kdo chce, aby jeho práce vypadala lépe, může proužky o rozměru 4x1 cm nejdříve přeložit a poté je oblepit smirkovým papírem. V tomto případě bude slepení obou částí proužku jednodušší.Upevnění škrtátko-pojistky na megu provedeme proužkem tvrdého papíru. Proužek bude asi 1,5 cm široký a asi 4,5 cm dlouhý. Špendlíkem nebo jiným ostřejším nástrojem uděláme po 1,5 cm rýhy, rovnoběžně s kratší stranou proužku. To proto, abychom papír snadněji ohnuli. Špatně se to popisuje, ale z obrázků vám to bude úplně jasné. Teď nasadíme škrtátko-pojistku, přitlačovanou zohýbaným proužkem, opatrně na megu a sekundovým lepidlem přilepíme volné okraje k bokům petardy. Chce to, aby se vám moc neklepali ruce, protože malé škrtnutí vznítí zápalky a co bude potom nemusím už rozebírat. Škrtátko musí být upevněno tak, aby se nehýbalo a aby šlo rychle vytáhnout.Pro estetiku ještě obalíme vyčuhující část petardy papírovou lepící páskou nebo proužkem čtvrtkového papíru asi 1,5 cm silného. Granátu na vzhledu určitě přidá i natření barvou. Stačí použít jakákoliv vodou rozpustná barva. Já jsem natřel granáty nazeleno :-).XmaN

Komentáře

27.07.2022 Imitační granát

Petr KročilPetr Kročil

Dobrý den, chci se zeptat jestli se může použít a platí zásah imitačním granátem na akci? Předem děkuji za odpověď.

AirsoftGuns: To záleží na pravidlech konkrétní akce. Běžně se ale nepoužívá.


14.04.2012 Dobrý ale moc složité

radekchvejaradekchveja
Jo je to super ale nechápu proč si kupovat sirky a smirkovy papír kdyz na to muzu dat normalni skrtatko. No ale jinak je to dost dobrý plánuju si vyrobit taky takový :).

10.09.2011

UM8R3LL4UM8R3LL4
granát jsem ještě nedělal ale vietnamský kuličky by někdo mohl zkusit

24.05.2010 HMTD v pyrotechnice ?

PredatorCZPredatorCZ
Veškeré tyto granáty považuju za neúčinné, osvědčený způsob je udělat 5-8g HMTD náložku (z materiálu který neprodukuje při výbuchu střepiny, např, dutinky pyrotechnické papírové, nebo plast, pro zhotovení těla granátu použít pořádnou, tvrdou dutinu - něco tvrdšího než od toaleťáku a všechno porádně oblepit izolepou, místo kuliček nebo hrášku radši amonledkové kuličky - jsou tvrdší a těžší, mají dobrý dolet, iniciaci zajistí normální zelená zápalnice - je užitečné zápalnici opatřit nepromokavý obal :), kvůli použití ve vlhku, dále vše porádně slepit a uzavřít a můžeme trhat končetiny..... jinak airsoftové miny.......... doporučuji elektrickou iniciaci - pomocí nástražného lanka, v akci nepřítel při zakopnutí spojí obvod a bum - v praxi to vypadá tak že do rozbušky umístíme elektrický palník, jeho vodiče připojíme na destičku s kontakty, nad ni umístíme další destičku s kontakty, obě jsou přitlačovány pružinou, dráty vedou do 2 sériově spojených 9V bateríí, mezi destičky zasuneme izolační kolík, který je při zatažení lanka vytržen a kontakt spojen, palník roznítí rozbušku, rozbuška udělá bum, naše primární slož udělá bum - můžete použít amatol, dusičnan močoviny nebo něco podobného levného, .... kdo nepochopil má smůlu, o nebezpečnosti nebudu diskutovat nejspíše vám to urve hlavu již při výrobě, tímto se zříkám následků za způsobené úrazy :)

19.04.2010

gago117gago117
tak sem to skusil vyrobit a byl sem mile prekvapen. nasypal sem do toho BB a po vybuchu megy se kule rozlitly na vsecky strany s celkem velikou energii. doporucuje ale misto papirku tam nahoru dat pasek z gumy jak se psalo nekde nize. je to mnohem bezpecnejsi. PS: zajimalo by me jak vyrobit ty naslapny miny. budu rad kdyz se mi nekdo ozve na e-mail.

24.09.2009

JirkaMJirkaM
husty ale lepsi sou naslapny miny: past na mysi ktera triskne do kapsliku (fakt mazec, ale trvalo nez sem vymyslel ja to udelat, aby to toho kdo na to slapne netrisklo pres nohu.

17.07.2009

michalherakmichalherak
Je to opravdu perfektní...:D mám jich vyrobených už 11...:D do každého dávám nejlevnejší a nejlehčí (0,12g) kuličky...s tím hrachem to není špatný nápad ale kule jsou kule...:D

10.05.2009

Pepa30Pepa30
Myslím, že je lepší mít zapalovač v nějaký malý kapsičce. Protože je pravda že v hodně divotý akci se to samo štrtnout může.

Novinky a slevy emailem