Recenze TM G36C

08. 02. 2004

O této zbrani, resp. o jejím reálném provedení, již na tomto serveru bylo řečeno mnoho. Nyní se na ní spolu zkusme podívat z jiné stránky, z té, která nám je bližší. Vyzkoušíme jestli tento model za něco stojí také ve světě plastových kuliček...

img

Puška G36 se v airsoftu provádí jen ve verzi Commando (nebo se také můžete setkat s označením Compact). Jedná se o nejkratší provedení se zaměřením na CQB (boj na krátkou vzdálenost, tedy v infrastruktuře apod.). Než si něco povíme o jejích výkonech, uvedl bych zde pár čísel pro srovnání (řazeno podle délky hlavně).


Typ zbraně Délka zbraně Délka hlavně Hmotnost Motorek Akumulátor
Colt M16A2 999 510 3,1 EG 1000 Large
Steyr AUG 805 510 3,4 EG 700 Mini
AK-47 870 455 2,9 EG 700 Large
Colt M4A1 Carabine 760 / 840 364 2,98 EG 1000 Mini
H&K G36C 500 / 718 247 2,85 EG 1000 Mini
SIG SG552 Seals 465 / 720 247 2,21 EG 1000 Mini
FN P90 504 247 2,2 EG 1000 Mini
AK-47 Beta Spetsnaz 710 230 2,75 EG 700 Large
H&K MP5A5 490 / 660 227 1,9 EG 700 Mini

Z této tabulky lze jednoduše vyčíst, že hlaveň je stejná se zbraněmi SG552 a P90, což ji tedy řadí mezi vyhledávané pomocníky pro CQB a teoreticky by měla být ve volném prostředí horší než zbraně typu AUG, M16, SG550 atd.

Odstřelovač na rýžových polích

Překvapení se rozhodně nekoná, ale navzdory kratší hlavni je G36C překvapivě přesná i na delší vzdálenosti. Nicméně přeci jen s dvakrát delšími hlavněmi výše zmíněných pušek se měřit nemůže. Podle mne je její přesnost srovnatelná např. s karabinami M4.

Rozhodně ale není vhodná na otevřené pláně s obrovským puškohledem na RIS liště. S G36 z vás sniper nebude a troufám si tvrdit, že vám nepomůže ani přesnější hlaveň. Nicméně v členitém prostředí nebo v lese není problém sklízet úspěchy stejně jako s M4 nebo AK-47.

Postrach CQB aneb karta se obrací

Zde se z G36C stává postrach všech nepřátel - málé rozměry, vysoká kadence, "bezedný" zásobník, pohodlná manipulace a v neposlední řadě také možnost "ověšení" nesčetným množstvím příslušenstvý jako např. svítilny, rukojeťi, lasery nebo kolimátory.

Jaký "tuning" pro naše autíčko?

Autíčka dostávají nové spojlery, motory a zbraně zase svítilny, pružiny atd. Prakticky se to v ničem neliší, ale pro mnohé je jakýsi imaginární kooficient "tuningovitosti" také důležité numero. Zjednodušeně se jedná o to jak lze našeho miláčka zkrášlit a vylepšit.

Troufám si tvrdit, že v tomto případě je G36C na prvním místě. Na zbrani se nalézá jedna velmi dlouhá lišta RIS tvořící transportní rukojeť na kterou není problém uchytit většinu puškohledů a kolimátorů. Další tři kratší lišty RIS se nalézají těsně za koncem hlavně na spodu a po obou bocích předpažbí. Zde je možné snadno připevnit rukojeť, svítilnu nebo laser (prohlédněte si obrázky v souvisejících článcích, na které jsou uvedeny odkazy na konci tohoto článku). Většina dodatečných součástí lze odejmout (RIS lišty, mířidla, uchycení popruhu) a tím zbraň vypadá hned jinak. Další užitečná vlastnost je možnost připevnění tlumiče hluku výstřelu. Ten je shodný s tím pro P90, AK-47 atd., tedy jedná se o tlumič s levotočivým závitem o průměru 14 mm. To ovšem není konec vizuálnímu zkrášlování. Jednotlivé zásobníky obsahují pacičky, které do sebe lze jednoduše zacvaknout a spojit tak více zásobníků bez jakékoliv přídavné spony. A ještě perlička nakonec - pokud opravdu nevíte co s penězi, můžete si objednat transportní rukojeť pro G36E/K (viz obrázek na konci článku) a mám pocit že jsem někde zahlédl celý kit G36K obsahující transportní rukojeť s optikou, prodloužené předpažbí a delší hlaveň.

Co si budeme namlouvat, vetšinu z vás stejně nejvíce zajímá jak silnou pružinu tam může "nacpat". Zde bych byl opravdu opatrný - uvědomte si, že máte zbraň pro CQB a jestli budete v domečku pobíhat s M150 tak vám to brzy někdo přelomí o koleno. Podle mého názoru je optimální upgrade pro G36C pružina M100 + přesnější hlaveň. Tím získáte zbraň použitelnou i pro boje ve volných prostorách a přitom nezraníte ostatní při CQB. Mnohé z vás jistě trošičku děsí mini baterie. Mě s M90 vydrží 600 mAh cca 1000 - 1200 BB (to záleží hlavně na teplotě - toto je číslo měřené v letním období, takže by se dalo říci, že je to maximum). Při použití M100 se počet výstřelů redukuje zhruba o třetinu, takže je rozumné pořídit si i druhou mini 1000 mAh baterii, popř. si nějakou vytvořit sami, pokud si troufáte. A ještě několik čísel závěrem - nová G36C s M90 a optimálně nastaveným "hopem" má úsťovou rychlost výstřelu okolo 89 m/s. Po vložení M100 se hodnota vyšplhala až na neuvěřitelných 116 m/s (ale toto číslo bude nakonec menší až si celý upgrade "sedne").

Každé plus má i své mínus

Ještě jsem se nesetkal se zbraní, která by byla úplně bez chyb. Naštěstí v případě G36C se jedná pouze o jedinou mušku. Ta se týká přepínače střelby. Občas se totiž stává, že poloha "semi" vypoví službu a zbraň jednoduše nestřílí (něco podobného jako u zbraní série Colt). Oprava je jednoduchá - přepnout na "auto" a vystřelit. Jedná se o pominutelný detail, ale je to nepříjemné když se nemůžete spolehnout, že zbraň vystřelí. Proto chodím stále v režimu plně automatickém a od té doby jde tento problém mimo mě.

Zazvonil zvonec a blíží se nám konec

Čekali jste něco více? Měl jsem třeba referovat o vnějším zpracování? Nebo snad jak mi zbraň "sedí"? Ale no tak... vždyť je to Marui - zpracování není co vytknout a jak se s G36C hraje si každý musí posoudit sám - každý máme jiné nároky.

Náruč chvály do Japonska

+ perfektní zpracování
+ jemně štelovatelný Hop-Up
+ vysokokapacitní zásobník (470 BB)
+ možnost instalace velkého množství příslušenství
+ sklopná pažba
+ možnost spojení zásobníků bez potřeby další spony
+ dobrá odolnosti proti vodě a prachu (kromě předpažbí viz níže)

Mušky jenom zlaté

- občasné pochybení přepínače střelby
- nákresy u přepínače střelby se brzy smaží
- v předpažbí jsou otvory, kterými se může k baterii a pojistce snadno dostat voda
- relativně hlučná při střelbě

Poznámka: Nechci sem psát věci typu vysoká kadence, malé rozměry atd., protože to se odvíjí od typu zbraně. Já hodnotím pouze věci, které se odvíjejí od této zbraně jako takové.

Konečná, vystupovat!

V průběhu článku jsem se odkazoval přesně na toto místo, kde jsou konečně nějaké "nákresy" a odkazy "kam na výlet". Takže na to koukněte a pokud jste se dočetli až sem tak mi nezbývá než se s vámi rozloučit, poděkovat za pozornost a popřát hodně spokojených chvil po boku s G36C. A třeba u nějakého další článku zase nashledanou.

Další obrázky a informace o reálných zbraních G36:
HECKLER & KOCH GEWEHR 36
HECKLER & KOCH G36C

Andrew

Komentáře

10.11.2005

Fl@shFl@sh
překopem na g36 SL-9 se z tebe stane sniper se vším všudy s příslušným upgradem z toho dostaneš dostřel pro mířenou střelbu ninimálně 80 m PS: tak lišta na obrázku neni na 36C ale 36K útočnou pušku

20.06.2005

sykynxsykynx
Jak je to s tím překopnm na SL-9 ? To bude poto stejně přesná nebo přesnejsi ... budem tam jina hlaven nebo jak ?

18.02.2004

DeathDeath
Je to bomba! Za par týdnů si jí budu kupovat a nemůžu se dočkat až jí budu mít. Je to prostě super zbraň!

13.02.2004

ŠakalŠakal
Kosmik jak prase, ale útočná puška se standartní rukojetí není k zahození.

09.02.2004 THX

AndrewAndrew
diky moc za kladne ohlasy :))

09.02.2004 Wow

GrandmasterGrandmaster
No hezkej clanek. Takovej s humorem. Supr. I kdyz se mi G36C moc nelibi, takovy Káčko už je lepší, a navic je to heckler a ty ja miluju :) Ale nejlepsi je na poslednim obrazku Géčko se spojenejma pěti zásobákama. Vskutku velkokapaitni. HEAVY METAL!!! :)

09.02.2004 Gewehr....:)))

TwyggyTwyggy
Jo, kver je to dobrej, lehkej, malej, sqele se drzi, a v lese se neztrati, mel sem tu cest s nim chvili hrat a jako majitele M4 mi vadil prepinac strelby, furt sem si to zajistoval nebo prepinal...ale to bylo ve stisnem prostoru a pri artistickych kouscich se zbrani:))) Kazdopadne ke konci mi prepinac uz nijak nevadil...:)) Musim rict ze oproti memu 4,5 kilovemu Coltu to byl prijemna zmena a nemit M4 a mit PENIZE, G36K(nebo jak se ta dlouha menuje) to jisti:)))........i kdyz M4A1 R.I.S. RULEZZZZ.....:)))))

08.02.2004

FireFire
Musím říct že mě tahle recenze velice potěšila protože tohle je opravdu super kvér a jen co budou peníze bude to meje první AEG.Takže díky :)

Novinky a slevy emailem