Recenze manuál TM XM177E2

14. 09. 2003

Colt Xm177E2 je jednou z verzí slavné řady útočných pušek M16. Colt M16, původní název Colt AR-15 (CAR-15), byla vyvinuta z CAR-10 (ráže 7,62mm) známým zbrojařem Eugenem Stonerem v šedesátých letech...

img

Proslavila se zejména ve vietnamské válce, od té doby se rozšířila do výzbroje více než 20 armád, plus nepočítaně různých polovojenských či bohužel i teroristických skupin po celém světě. Snad jen kalašnikov byl vyroben ve větším počtu než tato zbraň. M16 prošla řadou modifikací, jednou z větví vývoje bylo její celkové zkrácení prostřednictvím kratší hlavně a použitím vysunovací pažby. První takto zmenšená zbraň nesla označení Colt Commando, její vylepšená verze Colt Xm177E1 a druhá vylepšená potom Colt Xm177E2. Nejnovější zbraní tohoto typu je Colt M4A1.

Zbraň vyrábí především americká Colt Firearms, licenčně se vyrábí např. v Kanadě, Singapuru, Jižní Koreji, na Filipínách,… Používá 5,56 munici NATO v zásobnících na 20 nebo 30 nábojů. Nejznámějším příslušenstvím je podvěsný granátomet M203, dále celá škála optických zařízení, dvojnožka, bodák, spojka zásobníků. Xm177E2 pro její velikost používají nejrůznější speciální jednotky, stejně tak však i osádky tanků, vrtulníků apod.

K airsoftové zbrani:

Hned poté, co jsem si pořídil první manuální pistoli mi bylo jasné, že to nejspíš nebude úplně ono. A protože jsme založili manuální team, začal jsem si shánět informace o dlouhých manuálech. Především jsem chtěl něco od Tokio Marui. Nejlepší recenze mělo právě Xmko (asi 5000Kč např. Pospa nebo Anareus). M16 ( stejná cena ) taky nevypadala zle, ale její délka mi nepřišla zrovna to pravé ořechové, zvláště když jsou manuály od Tokio Marui prakticky celé umělohmotné (kromě hlavně), takže reálně hrozí jejich poškození při jen trochu neopatrnějším zacházení. Lákal mě i H&K MP5 A3 ( cena cca 3800Kč ), ale ten mi přišel zase moc krátký.

Nakonec mě oslovil jeden inzerát na internetu. Nešlo sice o novou, ale 3 měsíce starou zbraň, ale to mi nevadilo, protože nová Xmka stejně vůbec nebyla k dostání, ostatně jako skoro všechno od Marui. Tak to by byla geneze mého setkání s touto zbraní.

Vzhled:

Konstrukce a provedení zbraně je velmi solidní. Trochu problematické je předpažbí. To je odnímatelné a proto trochu chrastí (ale vzhledem k tomu, že ho při boji stejně často svíráte v ruce, tak to tolik nevadí). Uvnitř předpažbí jsou umístěna závaží, která dodávají pocit, že už máte vážně něco v ruce. Kolem závaží je dostatečný prostor na uschování např. tužkových baterek, když byste si chtěli ke zbrani přidat výkonnější laser nebo baterku (ale to jsem zatím nezkoušel).

Xmko má teleskopickou pažbu. Jde sice jen o dvě polohy, ale i to se hodí (delší pažba 844 mm pro přesnou střelbu venku a krátká 765 mm pro boj v budovách). Na druhou stranu jde pažba lehce sundat a není problém si vyvrtat záchyt pro další polohu pažby. Tokio Marui vybavilo tuto zbraň i úchytem na popruh na konci předpažbí těsně za mířidly. Druhé poutko bohužel chybí, ale posuvná pažba má na konci mezeru, do které se dá uchytit druhý konec popruhu. Popruh není součástí zbraně, musíte koupit zvlášť nebo použít něco z domova.

Na pravé straně zbraně nad zásobníkem jsou odklopitelná dvířka vedoucí do komory. Díky této drobnosti můžete případně lehce odstranit závadu v této části zbraně. Na druhou stranu není tak jednoduché tato dvířka otevřít, takže se nemusíte bát, že se vám do komory dostane nějaké svinstvo.

Xmko má i přepínač střelby. Samozřejmě umožňuje jen jednotlivé výstřely nebo zajištění zbraně, prostě i po přepnutí na automat střílí jednu kuličku. Zajištění opravdu funguje, jak jsem si několikrát ověřil při jistém (ne)zásahu. Od nejmenovaného zdroje jsem slyšel, že když se tato páčka ze zbraně vymontuje, střílí pak automaticky po natažení bez nutnosti mačkat spoušť. To by pak díky kmitání mohla být docela slušná kadence. Ale já tuto možnost nezkoušel. Takže jak jsem koupil, tak prodávám.

Hledí má dvě velikosti průhledového otvoru, a lze je otočením snadno prohodit.

Střelecké výkony:

Jak už jsem se zmínil, píšu o zbrani z druhé ruky (i když téměř nové). Je tedy možné,že nové Xmko bude ještě výkonnější.

Teď něco ke střelbě. Právě pozitivní ohlasy na netu, týkající se střeleckých vlastností mě zlákaly ke koupi tohoto modelu. Možná je to tím, že jsem si Xmko koupil z druhé ruky, ale inzerovaných 45 - 50 m fakt nedostřelí. Možná se silným větrem v zádech. Srovnával jsem dostřel Xmka a mé sekundární zbraně H&K USP (také od Marui) a světe div se, munice 0,25 létala skoro stejně daleko, cca 40m.

S přesností je to už o něčem jiném. Projevila se výhoda delší hlavně a silnějšího Hopu. Xmko je zejména na větší vzdálenosti výrazně přesnější. Když si navíc zvyknete na stále stejnou trajektorii kuliček a na větší vzdálenosti střílíte mírně nad, je možné se trefit s rozptylem 30 cm i na vzdálenost 35 m (test jsem prováděl za polních podmínek venku pří střelbě vstoje i vleže). To už není tak zlý, ne? Navíc se v dohledné době chystám dát zbraň seřídit, vyčistit a tak vůbec. Doufám, že to právě přesnosti a dostřelu pomůže.

Výhodou Xmka proti jiným dlouhým manuálů (zejména H&K MP5 A3) je tichost výstřelu. Pružina je důkladně utlumená. Takže si můžete trochu zahrát na snipera.

Xmko patří k tzv. kmitajícím manuálům. Pod tím se skrývá dvojí možnost nabíjení. Jednak standardní natahování vzadu, které je sice tiché, ale dosti pomalé a těžkopádné.

Druhou možností je výsuvné držadlo asi ve spodní polovině předpažbí. Celkem trefně se jeho vzhled dá přirovnat k RIS držadlu u zbraní řady M4. Toto držadlo, které je asi 7 cm dlouhé umožňuje při troše cviku až 2 výstřely do vteřiny. Je nutné vzít ale v úvahu, že po každém natažení je nutné více méně mířit znovu, takže se toto kmitání hodí spíše pro krycí střelbu nebo pro střelbu od boku, u které se taková přesnost nevyžaduje. Když je ale technika rychlé střelby správně zvládnutá, stává se Xmko nebezpečnou zbraní.

Zásobník:

Teď něco k zásobníku. Pojme 33 kuliček. Nabíjí se poměrně rychle díky odnímatelné násypce, která je součástí zásobníku. Problém je ale v tom, že je dvoukomorový. V praxi to znamená, že po 16 výstřelech vám dojdou kule a zbraň vystřelí naprázdno (teda pokud si počet střel nepočítáte - ale to je v boji stejně pitomost). Pak je potřeba stisknout malý knoflík na spodní straně zásobníku a zbytek kuliček je připraven k použití. Je to docela k vzteku, když ta chybějící kulička vyjde právě na jistý zásah. Slyšel jsem rady, které obecně platí pro zásobníky jako např. vyvrtat si do zásobníku dírky, které ukazují, že vám zbývá třeba 10, 5 a 2 kule, aby nedocházelo ke střelbě naprázdno (já do toho nešel).

Přepínání komor je vcelku dobře řešeno. Knoflík na spodní straně je šikovně zapuštěn do těla zásobníku, takže nehrozí, že ho přepnete omylem. Na druhou stranu se mi už vícekrát stalo, že když jsem chtěl komory přepnout záměrně, nestalo se nic a opět jsem střílel na prázdno. Možná je to mou nešikovností, ale i tak to považuji za jistou vadu na kráse.

Zásobník má zarážku, tj. kuličky se např. v sumce nemohou vykutálet jako např. u UHC MP5 SD3, ale po mezi zásobníkem a pístem je mezera na 3 kuličky která se po zasunutí zásobníku zaplní a kuličky se posouvají k pístu, tlačeny pružinou zásobníku. Tj. kdykoli před vystřílením všech kuliček zásobník vyjmete, pokud před tím nestáhnete tyčkou jezdce obou pružin dolů, vypadnou vám 3 kuličky. U MP5A3 je jen jedna a pokud dáváte pozor, zůstane ve vršku zásobníku. U Xm musíte chytat do ruky.

Příslušenství:

Já jsem si přikoupil ještě jeden zásobník (490 Kč), zbraň jsem získal i s vyrovnávací lištou-šínou na optiku (cca 1000 Kč), kterou jsem využil k uchycení loveckého puškohledu 4 x 20. Tato dodatečná výbava mi umožňuje si občas zahrát na snipera. Myslím, že dovybavení manuálu dalekohledem se vážně hodí. Co si budeme namlouvat, stejně máte často jen jednu ránu. Podařilo se mi také amatérským způsobem uchytit na hlaveň svítilnu Mag-Lite. Její použití je ale sporné (svítí sice dobře, ale když nevíte kde nepřítel je, tak on to po rozsvícení o vás ví naprosto určitě). Se vší touto výbavou mám už pocit, že mám něco v ruce.

Uchycení puškohledu na řadu Colt je zajímavým problémem. My nabízíme dvě řešení. První představuje ona vyrovnávací lišta-šína, která k mířidlům klesající držadlo - hledí vyrovná na vodorovné. Lišta se chytá jedním šroubem, drží dobře jen to nesmíte přehnat protože je kovová a držadlo je z plastu. Na lištu už by měly jít připevnit všechny standartní montáže a kroužky, kolimátor atd. Lištu vyrábí Marui, dá se objednat, občas je k vidění v airsoftových armyshopech. Pokud máte jen puškohled - trubku - bez montáže, opět se nám osvědčily instalatérské příchytky na trubky - stačí vybrat správný průměr, přišroubovat k liště, nasunout puškohled a je to. Cena zanedbatelná ( cca 15-20Kč za oba kroužky proti 500-1000Kč za montáž ).

Druhým řešením je při vhodné zvolené montáži optiku chytat rovnou na držadlo bez lišty. Potřebujete montáž kdy od optiky vedou dolů pouze rovné svislé packy, bez zaoblení apod., vzdálené od sebe ideálně na šířku držadla nebo o něco více, tj. asi 23-25mm. Držadlo můžete šrouby buď provrtat (propálit) skrz, nebo využít jen přítlaku sevření z obou stran, vteřinového lepidla, gumiček atd. Provrtané díry se v nejhorším dají zatmelit. Obě řešení jsou na našich stránkách na fotkách, a u obou potom samozřejmě nelze pro míření využít standartní hledí a mušku. Na všechny zbraně řady Colt lze nasadit nůž-bajonet M7.

Závěr:

Můj celkový dojem - jsem se svým Xmkem velmi spokojený. Nejspíš ho nechám vyčistit a seřídit a třeba se dočkám i inzerovaných 50 m. Xmko je právem označováno za jeden z nejlepších manuálů. Věrný vzhled, výborné střelecké vlastnosti, dobrý kompromis mezi zbraní pro CQB a otevřený terén. Je však také jedním z nejdražších manuálů, kdo nebazíruje na manuálu, může už při částce 6-7000 (zbraň + náhradní zásobník + nějaká ta optika apod.) pomalu přemýšlet o nějaké jeté elektrice z inzerátu.Pvt. Bejn

Komentáře

12.01.2008 Svítilna

DranelDranel
Rád bych se zeptal, čím jsi přichytil tu svítilnu dopředu? Co mám říct tátovi, že sháním?

22.02.2004 strelivo

urzaurza
nejlepsi je strelivo 0,25 od Marui nebo Excel.. ostatni kazi zbran.

17.11.2003 kulicky

sasasasa
jake strelivo je nejlepsi do teto zbrane,Diky SASA

21.10.2003 Re: Luboš

Pvt. BejnPvt. Bejn
Fotky jsou na stránkách http://22sas.webpark.cz/ , ale už jich tam moc není :)

20.10.2003 optika

LubošLuboš
Zajíma mne kde na jakých stránkách jsou fotky.Dík

Novinky a slevy emailem