Recenze FN P90

01. 09. 2003

TM Project 90 (dále jen P90), tak právě tato zbraň se mi poslední dobou zdá být čím dál tím více populárnější. Ne jen protože jsem si ji nedávno koupil, ale co se takhle dívám je známá na různých diskuzích a rozšířená v airsoft verzi na internetu...

img

Proto také tato recenze, abych přesvědčil pár nadšenců takto vypadajících zbraní.

Takže zbraň vyrábí firma Tokyo Marui. P90ka je kompletně z plastu až na tlumič výšlehů který je samozřejmě kovový. V krabici je pak mimo zbraně a zásobníku, „ládovadlo“, balíček 0,25g kulí, tyčka na čištění hlavně a manuál který je částečně psán v angličtině! Na krabici je pak blýskavý znak NATO a pod ním nápis Belgium Task Force a nějaké další nápisy ohledně zásobníku a mechaboxu verze 6. Ale teď už k popisování zbraně...


Po otevření krabice Po vyjmutí zbraně

Je osazena zatím nejvýkonějším Maruijáckým motorkem EG1000 a Mechaboxem 6, to by byla skvělá sestava že? Až na akumulátor typu Mini, což už tak skvělé zase není protože akumulátor bude dostávat pořádně zabrat. Ale není to zas tak strašné, na malou baterii Sanyo 9,6V 600mAh jsem vystřílel cca. 970 kulí (+/-68 kulí) a to si myslím že je na tak výkonný motorek, mechabox 6 a tak malou baterii dobré. Existuje také prodlužovací patka pažby díky které se do zbraně dá narvat Large akumulátor. Ale tyto vymoženosti v ČR opravdu nekoupíte.


Celkový pohled

A teď budu popisovat zbraň od zhora dolů. Kolimátor je dán asi 9,5 cm nad hlavní, což není málo, u ostatních zbraní jsme zvyklí že mířidlo je něco kolem 2-6 cm vysoko. Má dvě podsvícení - silné (den) a slabé (noc), které se regulují ze spoda můstku na kterém je Red Dot umístěn. Je napájený 2 AAA bateriemi, které vydrží opravdu dlouho. Otvor na AAA baterie je ve předu kolimátoru. Jeho průměr je 1,4 cm, zdá se to strašně málo ale není tomu tak, zaměřuje se i přes malý průměr čoček dobře! Kolimátor je pevný, takže při seřizování se hýbe s celou jeho konstrukcí a ne jen s tečkou jako u ostatních kolimátorů. Seřizování se tedy dělá dvěma šrouby jeden z leva vpředu a druhý vzadu. Na pravo „můstku“ je umístěna 20mm kolejnička na kterou můžete dát nějaké to příslušenství. A kdyby náhodou došly baterie v kolimátoru tak po obou stranách máte ještě pevná mířidla.

Přesunu se trochu níže k zásobníku. Ten je realistický se skutečným (jako u Sigu a Steyeru) a má dvoje provedení: vysokokapacitní 300 raný a 68 raný Tlačák. Právě 68 raný má imitace nábojů, které jsou lité z jednoho kusu, potom má ještě imitaci tlačné pružiny a na délku má 27,5 cm! Je tedy dlouhý, takže dávat ho do kapes nejde a občas je problém někde na výstroji najít místo kam dát sumky, které taky neseženete nejlépe. Sumky na zásobníky už jsem viděl, ale zase je v ČR určitě neseženete. Zásobník se dává pod kolimátor kde se zarazí ve předu zbraně o „můstek“.

Tak pár slov ohledně hlavně ta je u P90ky o něco delší než u MP5, a tlumič se nasazuje pomocí přechodky pro AK.

Když se přesunu dozadu zbraně tak narazím na pažbu typu BULLPUP ve které se nachází Mechabox s motorkem. V horní části pažby je umístěn již zmiňovaný akumulátor typu Mini. Jelikož je mechabox v zadu a spoušť ve předu je od spouště veden asi 16cm dlouhý tvarovaný drátek který dá mechabox do chodu. Na levé straně mechaboxu je ramínko, které má na starost režim střelby, znám případ kdy se ramínko zaseklo, ale to bylo jen ojedinělé. Opěrka pažby kryje baterii a vše co je v zadu dané, oddělává se velmi snadno po zmáčknutí zarážky. Výhodou je že nemusíte odšroubovávat žádné šroubky jako např. u M16, AK47, atd.

Spoušť je jako u STEYERa, s pojistkou přepínající 3 režimy střelby: S(safe)/1(semi)/A(auto). Režim auto funguje také jako Semi, po zmáčknutí spouště jen částečně vystřelí zbraň kuli pouze jednu, po plném zmáčknutí začne dávka. Kvér se drží velmi pohodlně a není žádný problém tam narvat velkou ruku (to je můj případ).


Rozborka

Když chceme zbraň rozebrat tak to půjde velmi snadno a rychle pomocí zarážky která je na začátku „můstku“. Poté dostanete dva díly: tělo zbraně (spoušť, mechabox, motorek, atd.) a předek (kolimátor, hlaveň, Hop-Up). Což je dobré kvůli zaseklé kuli nebo kvůli údržbě zbraně. Asi tak v polovině zbraně se nachází Hop-Up, jinak se k němu dostanete ze spoda v otoru rukojetě blíže k pažbě. Hop-Up se šteluje se pomocí kolečka.

Horší je to také z popruhy na kvér, žádné jsem totiž na internetu nesehnal a ani na fotkách nejsou vidět, v dolní části pažby je sice otvor na popruh ale nemůže se tam dát žádný klasický popruh ani nic podobného, tak nevím. Já jsem popruh vyřešil tak, že jsem ho provlíknul mezi opěrkou na pažbě a v otvoru rukojeti, potom ho mám okolo krku a není to špatné. Díky dokonalé ergonomii je také design zvláštní ale není to nic strašného spíše naopak.

Tak a jak že ten netradiční kvér vlastně střílí?? Střílí jako každá menší AEG (MP5, Beta Kalach, atd.) možná i o něco lépe ale opravdu nepatrně. Na vzdálenost 30,15m jsem se bez potíží trefoval do terče o velikosti 20x20cm v tom případě terč o velikosti člověka nebude žádný problém! Úsťová rychlost je něco okolo 82,50 m/s s kuličkami 0,20g a 73,90 m/s s kuličkami 0,25g. Upgradů a setů už je na tuto zbraň opravdu hodně takže už si jenom vybrat ten pravý a z této zbraně uděláte doslova „kropidlo“...

V provedení TR platí to samé jako v klasickém provedení akorát nemá postraní mířidla ale pouze jedno pevné mířidlo uprostřed na kolejnici která slouží na nasunutí kolimátoru, optiky či pevných mířidel. A ještě co jsem držel dva tyto kvéry tak měli světlejší šedou barvu! Výhodou zbraně jsou tři kolejnice. Ovšem ke klasickému provedení se dá koupit celá kovová přední část s montážemi na dvě kolejničky, a samozřejmě na kolimátor. Ani toto v ČR neseženete.

A nakonec tato zbraň si myslím má hodně plusů a doufám že méně mínusů. Hlavně ergonomie je znatelně cítit. Hodí se jak do lesa tak do budov a nikde netrčí žádný zásobník, to je taky pár plusů. Mínus je snad jenom silný motor a slabý akumulátor. Ale každému bych ji určitě doporučil!!

John Cross

Komentáře

03.05.2009

labut15labut15
http://www.airsoftguns.cz/detail.php?&id=674 ....a pak že se to vČR nedá koupit

30.06.2005 p90

OlegOleg
fakt hustej článek!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Novinky a slevy emailem