Recenze Colt M16A1 manuál

21. 09. 2003

Nejprve si dovolím pár slov o skutečné M16 (M16A1). Počátkem 50. let 20. století vyvinul Eugene Stoner novou zbraň využívající též nový malorážkový druh střeliva 5,56x45mm M193 (223 cal.).

img

Zřejmě netušil, že zavedení malorážkového druhu střeliva se stane standardem pro většinu zbraní využívaných nejen v USA, ale i v NATO a dalších zemích. Pro zajímavost, z konstrukce 5,56x45 vyšla i verze AK-74, i když použitý náboj je odlišný od M16.

M16 byla vyvinuta, aby nahradila v mnoha směrech nedostačující M14. Některé složky americké armády (např. S.E.A.L.s) si však ponechali i M14 ve své stálé výzbroji. První masové nasazení této zbraně bylo samozřejmě v době války ve Vietnamu, kde se ukázaly přednosti i nedostatky této zbraně. Některé nedostatky byli postupem času v několika modifikacích částečně odstraněny.

Zda je reálná M16A1 dobrá či nikoliv zde psát nebudu (ačkoli svůj názor samozřejmě mám), protože mnoha lidem se jeví jako dobrá zbraň (ať již po estetické stránce či výkonové) a mnoha lidem naopak jako nedostačující zbraň.Nakonec ještě pár technických dat v porovnání s manuální airsoftovou verzí.


Skutečná M16A1 Airsoftová M16A1
Délka 990 mm 990 mm
Hmotnost 3,1 kg 2,0 kg
Náboj 5,56x45 mm 6 mm BB
Způsob střelby jednotlivé, dávka jednotlivé
Kadence 700-950 ran/min. teotericky 120 ran/min.

Tokyo Marui M16A1

Novou zbraň dostanete ve více než metrové krabici, kde je uložená v perfektně tvarovaném polystyrenu, který zajišťuje, aby se se zbraní nestalo nic během transportu. Hned jak otevřete víko a vyndáte zbraň a zásobník, je zbraň okamžitě připravena k výstřelu (narozdíl třeba od Remingtonky Super 9 PRO, která je komplet rozšroubovaná). V krabici je ještě balení 100ks kuliček Marui 0,25g, zelená tubička s olejem na mazání a "prošťouchávák" do hlavně.

Když vezmete zbraň prvně do ruky, jistě nepřeslechnete, jak některé plasty lehce vržou a skřípou (především v pistolové pažbičce). S tím asi nic neuděláte (alespoň já nevím jak to odstranit), ale řekl bych, že postupem času a používáním vrzání ustupuje a není tolik slyšet (i když úplně asi nezmizí nikdy). Vrznání urcitě nějak přežijete. Další věc, které si jistě všimnete, jsou detailní nápisy na tělu zbraně. Jsou opravdu moc hezky udělané, výrobní číslo 2085983, které je u všech manuálních zbraní stejné, bych ještě oželel, ale nápis z druhé strany "Made in Japan" mě přeci jen malinko mrzí, ale co se dá dělat?Přejdu k techničtější stránce zbraně.

Zásobník. Tak to je u M16A1 od Marui kapitola sama pro sebe. Zásobník je, řekl bych, docela nešťastně řešen, ale má i pár výhod oproti ostatním zásobníkům (snad žádný zásobník do manuálu není podle mého názoru dokonalý). Začnu nevýhodami: je dvoukomorový, to samo o sobě není nevýhoda, ale když vystřílíte první komoru (to je cca 15 kuliček, přešně to nevím), je třeba ve spodu zásobníku zmáčknout čudlík, který zapne komoru druhou. Takže se Vám může v zápalu boje stát, že kropíte kropíte a najednou střílíte naprázdno. Nezbývá než přepnout druhou komoru (nebo dobít komoru první). Ale teda nevím jak Vás, ale mě výstřel naprázdno zamrzí vždycky, ale co se dá dělat? Buďto počítat kolik jste vystřileli (což jde v praxi dost blbě) nebo prostě odhadnut (což jde ještě hůř), kdy je komora prázdná a přepnout druhou a nebo možnost třetí, průběžně dobíjet první komoru a na nějaké přepínání zapomenout (to používám poměrně často). A jestli si myslíte (jako jsem si prvně myslel já), že prostě nasypete 33 kuliček (maximální počet co se vejde do zásobníku) a hned připojíte druhou komoru a ono to bude střílet, tak jste na omylu, nebude Vám z toho lítat vůbec nic a budete akorát muset znovu natáhnout dolů pružinu. A tím se dostávám k natahování zásobníku (respektive pružiny, která žene kuličky do zbraně). Zespodu zásobníku je mimo jiné čudlík na připojení druhé komory, ale také tyčka, která se vytáhne směrem dolů a až cvakne, je pružina dole a můžete nasypat kuličky (pokaždé musíte stáhnout tyčku až úplně na dolní mez, jinak si zas nevystřelíte). Nasypávání kuliček se dá buď provádět klasicky ručně nebo pomocí násypky, která se dá vytáhnot zezhora ze zásobníku. Ale pokaždé musí být splněna jedna podmínka. Na levé straně zásobníku je nahoře (pod výstupkem, kam sypete kuličky) páčka, kterou lze posunout směrem dozadu (směrem k uložené násypce). V této poloze (vzadu) musí být po celou dobu plnění. Pokud používáte násypku, je to v pohodě, ta totiž automaticky posune páčku dozadu. Ale pokud plníte ručne (nebo pomocí nějaké jiné násypky), musíte páčku posunout. Jinak totiž nasypete 3 kuličky a nazdar. Dokud neposunete páčku, další tam nedostanete. Proč je to tak? Když totiž vyndáte zásobník ze zbraně, ať už plný nebo poloprázdný, nevyhází Vám to zbývající kuličky ze zásobníku ven (tuto věc dělá zásobník např. od H&K G3A3). A jsme zpátky u oné páčky, kterou je nutné při plnění posunout. Prostě a jednoduše, ta páčka posune kolíček uvnitř zásobníku a zamezí vyskočení kuliček. Funguje to ale i samozřejmě z opačného směru - ze směru plnění (proto když jí neposunete nedáte tam víc jak 3 kuličky). Ozkoušejte si to, naplňte zásobník (první tři kuličky můžou vypadnou, ale víc ne) a klidně ho převracejte jak chcete. Pak posuňte páčku do zadní polohy - a můžete sbírat kuličky po zemi. Na ten čudl doporučuju při nataženém a naplněném zásobníku nesahat. Sice Vám zbyde ještě jedna komora, ale je to zbytečné. To jen abyste viděli, že to funguje.

Zní to složitě, ale když máte zásobník v ruce, chvíli si s ním pohrajete, okuknete, párkát vystřelíte naprázdno, pozbíráte kuličky ze země :-) a budete se zásobníkem zkamarádění. To by bylo stručně k zásobníku.

Natahování zbraně. Jsou dvě možnosti. Buďto standardně jako při prvním natáhnutí náboje do komory u reálné zbraně zezadu u pažby nebo druhým způsobem (řekl bych že v některých situacích o dost lepším) pomocí výklopného natahováku vespodu předpažbí. S tím je opravdu radost střilet, protože natahováním vzadu u pažby musíte dát pokaždé zbraň lehce dolů (tudíž oko z mířidel), natáhnout, dát zpět a znovu zacílit. Kdežto s natahovákem vpředu nemusíte zbraň nijak sklápět a tudíž můžete mít cíl pořád v mířidlech a v neposlední řadě s tímto natahovákem můžete dosáhnout slušné kadence. Zkušený a zžitý střelec se zbraní je schopen vystřelit až 2 kuličky za sekundu (zhruba samozřejmě), což je myslím na manuál dost slušná kadence. Od tohoto odhadu jsem odvodil teoretickou kadenci na 120 ran/min., ale samozřejmě toho nikdy nedosáhnete, protože tolik kuliček není v zásobníku a tak rychle, abyste udrželi tuto kadenci, prostě další vyměnit nestihnete. Při tomto natahování se střílí i docela solidně v leže, což s natahovákem vzadu moc dobře nejde. Ale v každém případě tento způsob natahování je dobrý. Určitě lepší než ten vzadu (prvně jsem tento způsob natahování zavrhoval a hrál jen s natahováním u pažby, až časem jsem objevil kouzlo předního natahování a hned byla hra malinko o něčem jiném). Ale jednu nevýhodu má. Když zatáhnete vpředu za natahovák, tak natahovák u pažby (ten standardní) Vám vyjede, i když za něj neberete. Je to zpřevodované. Ale to bych viděl jako malou nevýhodu. Mě osobně to při střílení nevadí vůbec. Natahovák vpředu se dá samozřejmě po zmáčknutí pojistky vrátit do původní zavřené polohy, takže zbraň vypadá skoro jako její reálná předloha.Tak to by byli popsány asi dvě "nejsložitější" části zbraně. Vnitřkem zbraně se zabývat opravdu nebudu :-).

Teď ještě pár poznatků na závěr. Zbraň je vybavena dvěmi oky na přichycení popruhu (ten doporučuji co nejdříve někde sehnat). Na zbraň se dá přikoupit montáž na optiku (a optika samozřejmě), další co by na ní šlo přidělat mě nenapadá (samozřejmě že izolačkou na ní přiděláte cokoliv :-)).

Bajonet M7 na ní nepřiděláte :-(, nejde přichytit na zobáček na hlavni (je moc tlustý), což mě velmi mrzí. Né že bych s tím chtěl hrát, ale moc rád bych to tam viděl připnuté.

Jinak výhody nevýhody. Jako nevýhodu bych viděl částečně její délku a to především při CQB. Při tom si ani neškrtnete (respektive škrtnete, ale hlavní o zeď :-) ). Délka to je sporná nevýhoda, ale přeci jen skoro 1 metr to už je někde znát a musíte dávat přeci jen malinko pozor, abyste něco neulomily (s největší pravděpodobností hlaveň).

O kadenci jsem již mluvil, tak zbývá snad už jen dostřel. Ten jsem nikdy přesně na metr neměřil, ale na 30 metrů trefíte postavu bez problémů přímou dráhou letu (i ležící). S lehkým obloukem by asi dostřelila až na nějakých 50 (možná víc, možná míň) metrů, ale i kdyby, tak tomu většinou cíl uhne, protože přeci jen kulička nemá zas tak velku rychlost a tak jí chvíli trvá, než doputuje k cíli. Průraznost má taky slušnou, lehké houští (teď co je myšleno "lehkým houštím"?:-) ) prostřelí bez problému, takže postavu za ním trefíte (i když je nějakých cca 5 metrů za ním), ale na nějaké střílení na dálku skrze křoví to není, ale to není asi žádná airsoftová zbraň.

Tak to už je opravdu vše :-). Podle mého názoru je M16A1 dostatečně výkonná a přesná zbraň a neměnil bych jí, max. za XM177E2 a to jen kvůli tomu, že je kratší a lépe by se hodila na boje v budovách. Ale naše bojová náplň je převážně v lese a tam se tento její handicap (délka) částečně smazává.

Without_R

Komentáře

22.04.2006

freestylerfreestyler
Recenze pěkná ale tenhle kvér se mi vůbec nelíbí.

02.05.2004 pažba

JamesMillerJamesMiller
Je to pěkná recenze,ale chtěl bych se zaptat jak je to s bytelností zbraně a jestli je plná pažba. Dík

16.02.2004 Natahování

JohnikJohnik
Taky souhlasím a přidám jednu poznámku ohledně výstřelů bez kuličky. Já osobně naprosto parádně slyšim, jestli zajede kulička do komory, vono to tak příjemně cvakne. Když ne, teď už automaticky přecvaknu komoru. Ale nevim, jestli to tak je u všech. Ale je to můj oblíbenej kvér.

11.10.2003

FrantaFranta
jo jo je to dobra recenze na tento kver myslim si ze se ti povedla a preji ti spou dobrych clanku.

03.10.2003 Klady zápory

Without_RWithout_R
Sem rád, že se ti recenze líbila, myslím si, že udělat recenzi a jen chválit (skoro všechno má své nedostatky) není zrovna nejlepší. Já osobně vyhledávám nejdřív zápory a až potom se ptám na výhody (výhody pozná většinou člověk sám od sebe).

30.09.2003

GrandmasterGrandmaster
Pekna recenze, hlavne ze zohlednujes zapory jen ji nechalis. Povedlo se.

Novinky a slevy emailem