Nezávislý test NiMH a NiCd akumulátorů, aneb jak si vybrat ten pravý

07. 05. 2012

Zajímá Vás, které akumulátory se vyplatí koupit a které ne? My jsme je otestovali a připravili pro Vás nezávislý test NiMH a NiCd akumulátorů do airsoft zbraní. V tomto testu se dozvíte, jak který akumulátor obstál...

img

Testované akumulátory


VB Large 8,4V/4600mAh VB Mini 9,6V/1600mAh
FireFox Large 8,4V/4000mAh GP Large 8,4V/3700mAh
FireFox Mini 9,6V/1500mAh VB M15/M4 9,6V/2000mAh
VB Large 8,4V/2000mAh FireFox M15/M4 9,6V/2000mAh
FireFox Large 8,4V/2000mAh APS 9,6V/800mAh
KAN Mini 9,6V/1250mAh Sanyo 9,6V/1700mAh
KAN AK 8,4V/1250mAh PTW M16 12V/2400mAh
GP AK 8,4V/2000mAh X-Cell Large 9,6V/4300mAh

Metodologie testu

Každý z testovaných akumulátorů prošel třemi nabíjecími a vybíjecími cykly. To proto, aby se nový akumulátor správně zformátoval a tím poskytoval nejlepší výsledky. Testovaní akumulátorů probíhalo na špičkové modelářské dvoukanálové nabíječce s balancérem Graupner Ultra Duo plus 50. U každého měření jsme důkladně zaznamenali výsledky a tato data jsme následně převedli do tabulky a grafů. Metodou průměrování hodnot jsme dosáhli výsledků viz. tabulka níže.


Nabíjení akumulátoru VB Mini 9,6V/1600mAh


Vybíjení akumulátoru VB Large 8,4V/2000mAh

Měřené hodnoty

1. Způsob ukončení procesu nabíjení/vybíjení

Koncem procesu rozumíme to, jak bylo nabíjení/vybíjení ukončeno.

Konec procesu nabíjení označený jako Delta Peak chápejme tedy tak, že ke konci nabíjení akumulátoru dojde k poklesu napětí, což je znakem plného nabití. V případě, že máme na nabíječce nastavený správný Delta Peak, proces se ukončí ve vhodnou chvíli. Platí, že pokud je nastavený malý Delta Peak, tak se může proces ukončit předčasně, pokud je naopak vysoký, tak se akumulátor může přebít a tím poškodit.

Temperature, tedy teplota znamená, že se nabíjecí/vybíjecí proces ukončil při přesahu nastavené teploty akumulátoru na nabíječce. Ta je při procesu nabíjení/vybíjení stále měřena a obvykle nastavena na hodnotu 45°C.

Vybíjení končící procesem CutOff Volt, chápejme tak, že akumulátor dosáhl hranice mezního napětí tj. cca 1V na článek.

2. Kapacita akumulátoru

Udává množství elektrického náboje, který je schopen akumulátor pojmout. Jednotkou je mAh (miliampérhodina), takže baterie s kapacitou např. 2000mAh dokáže dodávat proud o velikosti 100mA po dobu 20 hodin. Kapacita každého článku a tím i celé baterie stářím pozvolna klesá.

3. Napětí akumulátoru

Elektrické napětí je určeno jako práce vykonaná elektrickými silami při přemísťování kladného jednotkového elektrického náboje mezi dvěma body v prostoru. Elektrické napětí lze také vyjádřit jako rozdíl elektrických potenciálů mezi dvěma body v prostoru.

4. Impedance/odpor akumulátoru

Zde platí čím nižší, tím lepší a tvrdší zdroj. Akumulátor s nízkým vnitřním odporem poskytne delší provoz, kdy dodává plný výkon bez výraznějšího poklesu napětí. A přesně toto potřebují naše airsoft zbraně.

5. Teplota akumulátoru

Rozsah pracovních teplot je teplotní interval, ve kterém mohou být akumulátory používány. Na tomto místě je třeba zdůraznit, že je důležité rozlišovat rozsah teplot povolených pro nabíjení, vybíjení a skladování akumulátorů. Rozsah teplot povolených pro nabíjení akumulátorů je nejmenší a obvykle se liší pro různé metody nabíjení. Tento žebříček teplot udává výrobce.

Výsledky

Nyní Vás seznámíme s výsledky celého testu. Níže uvedené grafy a tabulka zobrazují výsledky všech testovaných akumulátorů. Data tvoří výsledné zprůměrované hodnoty, které jsme naměřili.


Tabulka výsledků měření


Tento graf popisuje procentuelní nárůst/pokles skutečné kapacity oproti udávané výrobcem. Vyšší hodnota je lepší.


Tento graf popisuje vnitřní odpor akumulátorů. Nižší hodnota je lepší.


Tento graf popisuje, kolik mAh si můžete koupit za 1Kč. Vyšší hodnota je lepší.

Z výše uvedené tabulky a grafů plyne několik následujících závěrů:

1. Nikdy se zcela nemůžeme spolehnout na to, že kapacita udávaná výrobcem odpovídá kapacitě skutečné.

2. Vnitřní odpor akumulátorů se hodně liší, a tudíž je třeba vybírat baterie s velkým důrazem na tento parametr. Pro zbraně se slabou pružinou postačí akumulátory s větším vnitřním odporem, ale pro zbraně silně upgradované je potřeba akumulátor s malým vnitřním odporem.

3. Při nákupu akumulátoru je dobré se řídit i poměrem cena/kvalita. Je zbytečné kupovat extrémně drahé baterie jenom kvůli pár mAh navíc, nebo kvůli nepatrně nižšímu vnitřnímu odporu. Při nákupu akumulátoru vždy počítejte s tím, že stárnutím a používáním bude baterie zhoršovat svoje parametry a bude dobré ji po pár letech vyměnit za novou. Nespoléhejte na to, že koupíte drahou baterii a ta Vám vydrží napořád.

Pár slov na závěr

Ve výše zmíněném testu jsme se Vám snažili zprostředkovat některá základní fakta o akumulátorech typu NiMH a NiCd, o jejich nabíjení, vybíjení a vlastnostech. Dále jsme se s Vámi podělili o naměřené výsledky v nezávislém testování a přidali jsme pár dobře míněných rad, které Vám pomohou při pořizování nové baterie. Nyní je na Vás jak s tím naložíte. A příště se těšte na test Li-Pol akumulátorů, které jednoznačně dominují při silných upgradech.

Pokud Vás zajímají další informace ohledně akumulátorů a nebo Vás zajímá jaký byl pohled na baterie před skoro deseti lety (vývoj jde v tomto odvětví velice rychle kupředu), tak doporučujeme nahlédnout do článku na téma Jak se starat o naše akumulátory?, který byl publikován v roce 2003.

AirsoftGuns.cz

Komentáře

02.07.2012 ASguns.cz

pablovfpablovf
Takže jedná sa o baterku Hyperion VX G3 11,1V 2200mAh, 35C(tak ako som povedal vysoko kvalitná RC baterka). Na m4 (od AIMTOP) olámala zuby na kolesách a zablokovala hlavu piestu, ktorá sa nasledovne rozlomila. U AK47 (CYMA) v základe u tej tak isto vylámala zuby na kolesách a tiež zablokovala hlavu piestu. Chalanisko čo mi to dáva dokopy tvrdí, že na tej baterke nie je zbraň schopná dať piest do pôvodneho stavu.

27.06.2012 Re:

AirsoftGuns.czAirsoftGuns.cz
screpheep: S Li-pol akumulatory souhlasime. Jejich vyuziti v airsoftu je cim dal castejsi a jiste v nich je budoucnost. Namerene informace byly dlouhodobe zaznamenavany a pozdeji zpracovany do vyse uvedeneho clanku. Testovani Vami uvedenym zpusobem je casove velice narocne a pro mnoho lidi by to bylo nevypovidajici, protoze kazda upravena zbran ma jinou sestavu. Pokud vsak chcete podobne mereni uskutecnit, radi Vase vysledky zverejnime. Diskuse dle Sanyo 1700mAh je vedena na nasem Facebooku u zverejneni tohoto clanku. pablovf: Test lipolek snad nekdy casem. Dle nasich zkusenosti jiz delsi dobu vime, ze nami nabizene akumulatory VB Power dosahuji skvelych parametru za prijatelnou cenu, coz se o nekterych jinych rict neda. Pri pouziti 11,1V li-pol je dulezity navrh a zhotoveni cele sestavy. Take by bylo dobre uvest presnejsi parametry li-pol a co presne Vam ve zbranich odeslo.

26.06.2012 baterky

pablovfpablovf
Uvítam test tých lipo bateriek, keďže sám využívam lipo baterku VX G3 11,1v (hyperion - originál modelárska) , ktorá mi zničila 2 zbrane. A preto by som sa spýtal čo je nutné vymeniť v mechaboxoch, keď človek používa lipo baterky ? Údajene moja lipo baterka nevracia späť piest a tým drží zbraň skoro stále natiahnutú.

10.05.2012

screpheepscrepheep
Podle mě už dnes nicd/mh akumulátory nemají smysl, lipolky je překonávají ve všech ohledech. Ale když to pominu, tak tenhle test se mi nezdá moc vypovídající. to jestli má akumulátor kapacitu o +/-procent více či méně je jedno, navíc se budou lišit kus od kusu. A třeba ten test vnitřního odporu se mi zdá až podivný. To že 1700mah Sanyo, což je jedna z nejlepších nicd baterek má dvojnásobnej vnitřní odpor než něákej mini firefox se mi moc nezdá. Podle mě by byl lepší nějákej praktickej test, např vzalo by se 5 zbraní s různejma pružinama a u kazdý by se zkusila kadence a výdrž akumulátorů. To by bylo mnohem užitečnější než to co testujete vy.

Novinky a slevy emailem